Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
03.04.2021, 10:29 PM
Příspěvek: #261
RE: Volná stavba v rámečkách
Díky moc!
Já to vlastně dost špatně formuloval - otázka měla být spíš: když budu mít včelstvo na 6 NN a bude přetlak v úlu, budu muset rozšířit o další nástavek - nemám ale už souše takže jedině stavební rámky nebo mezistěny. Zvládnou ten další nástavek vystavět (když už jsem je donutil stavět 3 NN)? Asi ano když jich bude tolik....

A nebo jsem jen popletený těmi fotkami, kde má někdo 8, 9 NN nad sebou - třeba to není tak, že by celý ten komín byl plný včel, třeba to je jen, že je silná snůška a včelař neodebírá med takže ta horní půlka je zkrátka plná medu a včely vlastně až tak velý prostor nezaujímají...

Jednou se budu těmto svým otázkám smát, chybí mi zkušenost, znovu se kaju za stupidní otázky...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2021, 12:22 PM
Příspěvek: #262
RE: Volná stavba v rámečkách
   
K té stavbě. Musíte si uvědomit, které včely opravdu staví ze svého vosku. Jsou to letošní mladušky ve věku cca dvou týdnú. Takže když matka minulý týden zakladla první větší plochy plodu , můžeme se stavbou počítat cca za 5 týdnů od zakladení, Takže začátek května. Do té doby to se stavbou nebude žádná sláva i když bude teplo a snůška. Proto kdo chce med a má souše, rozšíří nad současné plodiště převážně soušemi. Nové plodiště se soušovým jádem a volnou stavbou po stranách podstavíte dolů a nahoru rozšíříte nástavkem na med. Vrby a třešně budou v dubnu, to ještě velkou stavbu čekat nemůžete. Aby nešla matka do nového nástavku nahoru plodovat, lze použít fígl. Souše dáte do stran a doprostřed dáte mezistěny či volnou stavbu. Přes folii krásně uvidíte až začnou stavět. A můžete přidat další. No a pak vše záleží na síle včel, počasí a snůšce. Silné včely v klidu postaví i čtyři nástavky,

Celý nástavek mezistěn bych nepřidával, vždy aspon jeden lepe dva čit tři souše.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jiří Sláma (+1), Jan Sochor (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2021, 11:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.04.2021 11:18 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #263
RE: Volná stavba v rámečkách
To jsou komíny Smile V kolika nástavcích je reálně plod u těch 8NN? Ve třech?

Ty stavějicí mlaďušky už tam jsou určitě i nyní. Alespoň tedy u mě, dle průhledných šupinek na podložce. Zaznámenávám si teplotu do Leošova teoretického výpočtu v excelu a odhadem se jich již letos 10tis vylíhlo, za poslední 3 týdny, ale kolik toho takový počet postaví netuším Wink

Jinak se soušema je to boj, oddělky mám od minulého roku a souše žádné. Včelky jsem zimoval na 2NN a když jsem letos do spodního neobsazeného vlezl, abych nějakou souš na rozšíření uzmul, tak jsem zjistil, že skoro v každé z 9 souší byly nějaké zásoby. Buňky velikosti od 5,4-6mm, tak jsem rozšiřoval nástavky dolů s tímto a nechávám to na nich.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2021, 12:20 AM
Příspěvek: #264
RE: Volná stavba v rámečkách
Jiří Marx - Moc díky, to jsou informace k nezaplacení! Je to vše vlastně úplně logické! Tedy když člověk má ty správné informace a umí si je v hlavě srovnat a analyzovat. Jen se divím, že takovéhle věci - fígle se člověk nedočte ve všech těch moderních publikacích o chvou včel. Všude je plus mínus to samé, rozdělení včelařského roku a prací, přehození nástavků (jediná varianta), rozšířění soušemi (co když žádné nemám?), léčení syntetickými akaricidy nebo kyselinami, pozdně letní zakrmení cukrem...

Jan Sochor - já si loňský rok dělal 2 oddělky v půlce května, po přidání zralých matečníků začaly matky klást na přelomu května/června a s pravidelným krmením jsem je oba dostal do podzimu na 3 nástavky po 10 rámcích (2/3 Lang). Vycházel jsem ze schémat tvorby oddělků na internetu a i LD tam má většinou stav na konci sezony 3 NN. Teď když jsem je předělával na 9 rámků, ve spodním NN jsem nechal jen soušové jádro se 3 rámky (a trochou nově nanoseného pylu) a tím jsem získal z každého nástavku 9 souší.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2021, 08:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.04.2021 08:21 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #265
RE: Volná stavba v rámečkách
Jirko, mít o vystavěný nástavek více, udělám to stejně. Bohužel, já oddělky kupoval a dostal je v půlce června na 6ti plastech, 2 zásobní, 4 plod, včely na 4 plastech. Tzn. měsíc méně než ty a dle svých úvah i rad tady jsem je nehonil a ukončil krmení v půlce srpna na 2NN. Vystavely 14 plaství vše volná stavba, ale 5 jsou plné zásob komplet, ty další částečně taky a velikosti buněk jsou prostě velké. Žádných 4,9mm, žádná delničina, tak jsem jim dal jen jednu souši do nových nastavku ať si to postaví podle svého a nenarušuji jim jejich architekturu. Včelky jsou vitální, což jsem rád a teď uvidíme.

Ty Leošovy kreslené manuály jsou myslím 10 let staré. I on prochází vývojem a postupně svoji metodiku upravuje. Takže já to nebral jako dogma, dostat je na 3NN. Navíc včely nejsou jednotný materiál, to vidím i na těch svých 2 ulech, každé trochu jiné Smile

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2021, 10:06 PM
Příspěvek: #266
RE: Volná stavba v rámečkách
Odpověď najdeš zde: http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_...vijela.pdf
Každý má souší dost, jen s nimi hospodařit. Každý roj v přírodě vystaví první rok tolik díla, kolik obsedne. V dalším roce pokračuje dál podle daného prostoru, snůšky, zdravotního stavu a svojí vrozené strategie přežití.
Pro stavbu je důležitý přínos sladiny, dostatek energie (včel patřičného stáří, kolem od 9 dne stáří nebo z kategorie dlouhověkých včel) a teplo, přesně v tomto pořadí důležitosti.
Moje metoda se vyvíjí neustále stejně tak jako včely a jak je poznávám. Stěžejní však při rozšiřování bylo vždy soušové jádro umožňující přirozený pohyb včelstva po svislé ose , který je pro každé včelstvo důležité. Jsou i jiné metody, které jsem vám loni v ledu ukázal na semináři v Turnově, dostávají ale šanci jen v některých případech, například jako ozdravné opatření. Napodobují určitu situaci v přírodě a dají se použít jen někdy a to je jen v cca 20% případů. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2021, 12:40 AM
Příspěvek: #267
RE: Volná stavba v rámečkách
Takže máme tu jún. Ako ďalej pokračovať so včelstvami na jar rozšírenými z 2 na 5 nástavkov. Treba teraz vykonať nejaké biotechnické opatrenie? (u mňa by pripadal do úvahy odloženec) Ak nevidím žiadne poškodené včely, pochodujúce včely, ... , alebo ich nechať, v takomto prípade, vyvíjať sa ďalej bez zásahu.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2021, 08:00 AM
Příspěvek: #268
RE: Volná stavba v rámečkách
(06.06.2021 12:40 AM)Rastislav Rosa napsal(a):  Takže máme tu jún. Ako ďalej pokračovať so včelstvami na jar rozšírenými z 2 na 5 nástavkov. Treba teraz vykonať nejaké biotechnické opatrenie? (u mňa by pripadal do úvahy odloženec) Ak nevidím žiadne poškodené včely, pochodujúce včely, ... , alebo ich nechať, v takomto prípade, vyvíjať sa ďalej bez zásahu.

Rosťo, tohle nemůže zhodnotit a rozhodnout nikdo jiný, než ty. Moje rady (nebo i jiného) budou vždy zásadně zkresleny mým úhlem pohledu, mým viděním toho, co se děje na včelnici u mne. Mohu dát jen obecné rady.
Tedy nepotřebují to tvoje včely a nechceš rozmnožovat? OK možnost stavby je také biotechnické opatření k tlumení kleštíka, nosemózy...
Nepotřebuješ zesílit včelstva na podzim, vyměnit matky z jakého koliv důvodu....? OK nedělej zase nic.
Ale kdo nemnoží, živoří. Chceš-li provádět selekci, musíš mít z čeho. Tedy udělal bych oddělky.....
Já se vždy snažil jít po hradně a někdy i za ní. I proto získávám určitý včelařský cit, probouzím v sobě instinkty. Bez zapojení instinktů není možné dobře využívat intelekt, bez něj není možné využít intuici, tedy vědění, jež přesahuje logiku.....

Fakt ale je, že je pro mne dost smutné, jak se jedaři ( byť tu jejich volbu respektuji) považují za normálníí, že jsou ztráty 20% (uvedeno v anketě webu http://www.vcelarisobe.cz).

Každý máme různé motivy soužití se včelami, o tom to tak trochu také je. Mám-li se ale naučit uskutečňovat věci nečiněním, musím pro to nejprve něco udělat.Wink. To ale znamená, stát se součástí toho "nicnedělání". Zkušenosti jsou nepřenositelné! ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Martin Smutný (+1), Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)