Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
12.03.2018, 05:43 PM
Příspěvek: #191
RE: Volná stavba v rámečkách
No už mi to asi docvakává. Nemaje souší jsem měl uspořádat plod v rámci dvou nástavků nad sebe a ty prázdné rámky k uskladnění zásob z krmení na zimu vložit okolo, že? V podstatě je to tak nakreslené v tom PDF souboru od L. Dvorského..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 05:57 PM
Příspěvek: #192
RE: Volná stavba v rámečkách
Tohle sice platí, ale jen co se týče stavby. Ne posunu.
Posun po plástech NA JAŘE je jim buď ukradený, nebo podle mě spíš - tedy v tuhle dobu, ne v lednu, začínají preferovat trubčinu. I když mám v horním nástavku trubčinu uprostřed, což se prostě někdy stane, NA JAŘE se normálně posunou. Možná kdyby byl celý nástavek trubčiny, nevím. To je ale jarní akce a zimní je odlišná.
ZIMNÍ akce je, že od podzima zůstávají na místě posledního plodu, i kdyby to bylo úplně blbě - dole, na straně, tam kde nejsou zásoby. Což i u dutinovýho včelstva může klidně být dole, pod trubčinou. A v zimě začínají klást, tam co sedí. Čili, dokud nezačnou klást, normálně se posouvají za zásobama. Jak ale přimrzne a před tím v prosinci zakladli ten původní plást, jsou v troubě. Tedy pokud jsou na blbím místě.
Tomu se dá předejít jen tak, že v létě upravíte plodiště tak, aby byl plod uprostřed. A ideálně na jednom vysokém nebo dvou či třech nízkých. A nebo, při chovu silných - rozuměj spojovaných, dvoumatečných a pod. je to jedno, protože budou mít sílu se posunout i v zimě.
To, co vadí, je kontakt plod - zásoby - respektive vzdálenost - plod v zimě neposunou, pokud tam je a zásoby se sami nehnou.
Vše ostatní není podstatný. Ani zůžení spodní loučky a nic podobnýho to zásadně neovlivní.
[/quote]


Tak ste me tak zvyklaly ze sem sel do jednoho ulu nakouknout Big Grin trubcinu mam taky kde byt nemá a občas nejakej rámek nedostavanej az ke spodni loučce a vcely me to přesli..tak tedkom fakt nevim...sou to jediny co se dostali az do vrchniho nastavku...zimuju na dva nastavky 39/24...o vikendu nastavek a pul vcel pri kontrole..takze by fakt zálezelo jen na sile vcelstva ?? Zacinaly zimovat primo u prostred u otevreneho ocka
Ty druhy byly mirne posunuty na levo a do vrchniho ani zatim nedosli. Jen si z nej stahujou zásoby...pri rozvolnenem chumaci cca nastavek vcel...


Tak zase nic nevim Big Grin Huh
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 10:38 PM
Příspěvek: #193
RE: Volná stavba v rámečkách
Hlavně se to stává slabším vcelstvum zakladou a zůstanou na plodu. Když prijde větší a deletrvajici mráz je vystaráno. Proto na zimu mít vcely co nejsilnější

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 11:28 PM
Příspěvek: #194
RE: Volná stavba v rámečkách
(12.03.2018 10:38 PM)jirka.marx napsal(a):  Hlavně se to stává slabším vcelstvum zakladou a zůstanou na plodu. Když prijde větší a deletrvajici mráz je vystaráno. Proto na zimu mít vcely co nejsilnější

Je to o síle i genech. Dostal jsem před pár lety roj z budečáku s ochotou hynout na zásobách - rozvolnění při předjarním oteplení, vyjedení věnečku zásob. Po ochlazeni se stáhly zpět, namísto doražení vice včel odspodu a propojení plodu se zásobami. Tuto tendenci mělo i několikeré potomstvo, dokud jsem je nevyřadil. Při větší síle by to asi zvládaly, ale ani to jim nebylo dáno....
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2019, 02:58 PM
Příspěvek: #195
RE: Volná stavba v rámečkách
Zdravím, mám otázku. Používate rovnaký počet rámikov v nástavku pri voľnej stavbe, ako ste používali pri medzistienkach? Vystavané plásty v rámiku na voľnej stavbe nie sú také dokonalé ako pri medzistienkach, a zdá sa mi, že sú aj máličko hrubšie (širšie). V 10 rámikovom čechoslováku (vnútorná šírka nástavku 37,5 cm, r.m. 37x30) mi 10 rámikov vojde veľmi natesno. Keď som nechal len 9 rámikov a mierne som ich roztiahol, bolo to oveľa lepšie.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2019, 08:31 PM
Příspěvek: #196
RE: Volná stavba v rámečkách
No je škoda, že jsi nebyl na semináři v ledu v Turnově, tam se tomu věnovalo dost času. Tomáš to tam hezky znázorni i graficky. Tady to nejde tak jednoduše vysvětlit. zkusím to v bodech alespoň částečně:
1) předně neberme to, jaké je dílo na mezistěnách za dokonalé, opak je pravdou. Právě ta domělá dokonalost je pro včely spíš na závadu , jinak by to tak dělaly, ale ony nedělají i když mají možnost stavět, jak chtějí. Jejich důvody se nekryjí s našimi představami. Je to celekm lobické, zde nelze být konkrétní.
2) divoká stavba má své zákonitosti i když nám to nepřipadá. My včelám i na volné stavbě (tedy v rámečcích nebo na trámcích) určitým způsobem předepisujeme, jak mají stavět a ono to má své konsekvence. Např. šířkou uliček je nutíme stavět jiné velikosti buněk (nyní mám na mysli ty dělničí) a to rohodně není dobře. Zase se to nedá více rozvádět.
3) v přírodě nebo na volné stavbě je v jedné uličce více katogerií buněk. O architektuře jsem tady nebo jinde již psal, ten seminář byl v tom směru velmi dobrý. Nevím,ale zda ty infrmace začátčníci dokáží využít, ale rozhodně je to něco zcela jiného než v kasickém včelaření.
4) Jestli ti to pomůže, já používám v 10r. 2/3 L 9 ránků, plástů, uličky jsou tedy širší. Zase by to chtělo obšírněji napsat proč a jak, ale to přinese praxe každému.
5) Jinak va VF je vlákno o volné stavbě, musím říci, že jsem tam snad nenašel příspěvek, který by se dotýkal toho hlavního, jsou tam jen samé vedlejší věci. Je to asi tím, že hlavním účelem dotyční vidí snad jen úsporu práce a mezistěn. JENŽE V TOM VÝZNAM VOLNÉ STAVBY PRO VČELY NESPOČÍVÁ, JEN PRO NÁS A TO JE SAKRA MÁLO. Právě i na tomto je vidět, jak rozdílné jsou autentické informace od těch přejatých. Je ale naděje, že pro skutečný význam volné stavby (divočiny) lidé také jednou dorostou. Pevně v to doufám.
6) Jenb pro zajímavost, já u see na dělničím díle naměřil buňky od 4,7- 5,1 i více. Dnes už vím, že nic z toho, tedy i ty velké není špatně a spíše se snažím to, co se děje pochopit a dávat do souvislostí, než soudit a tvrdit to, či ono.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: TomášJelínek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2020, 05:31 PM
Příspěvek: #197
RE: Volná stavba v rámečkách
Leoši, na seminári v Turnove si pri architektúre diela uvádzal, že v prírode včely stavajú max. 9 plástov (podľa sily). Včelárim na VN 37x30cm CS, prechádzam na NN (r.m. 37x14,6cm - 1/2CS) a idem si nechať vyrobiť úle. Doteraz som bol rozhodnutý pre klasický 11 rámikový CS, v ktorom som plánoval mať 10 rámikov. Teraz po absolvovaní seminára som trochu v rozpakoch, či si nenechať vyrobiť len 10 rámikový úľ, v ktorom budem používať 9 rámikov. Keďže si idem nechať vyrobiť úle namieru (úľ r.m. 37x14,6cm je neštandard) nerád by som zbytočne špekuloval. Viem, že včely sa prispôsobia akémukoľvek priestoru, ale načo im zbytočne "pridávať".Aký je tvoj názor.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Hlasování: Jiří Grossmann (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2020, 07:07 PM
Příspěvek: #198
RE: Volná stavba v rámečkách
Já jsem to pochopil tak, že má 9 rámků v 10-ti rámkovém 2/3Langu, aby měl širší rozteč mezi prostředními rámky v plodových nástavcích. Větší rozteč=více včel=vyšší teplota=silnější vytěsnění VD na okraj plodového tělesa+lepší péče o plod.
Takže rozměr nástavků jakýchkoliv typů se nemění, jen ubereš rámek.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2020, 07:31 PM
Příspěvek: #199
RE: Volná stavba v rámečkách
Ano s tím souhlasím až na to vytěsnění V.d. Tam bych to takto jako argument neuváděl (silnější je tam jiný vliv). Ale jistě je tam jiná tepelná pohoda a vše co z toho vyplývá, tedy i jistá nepohoda pro V.d. Jistě jste si všimli, že vše z těch věcí, ze kterých jsem vás zkoušel posledně, do sebe zapadá a navazuje. Je to určitá posloupnost. Nelze očekávat nějaký efekt jen při jedné změně, nebudou-li následovat další. Jde o to zharmonizovat včelstvo a pak teprve může následovat to další, objektivní hodnocení, případně selekce. Přád platí - soulad prostředí, včela, včelař, úl, provozní metoda, obecně řečeno. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2020, 10:14 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2020 10:20 PM od Karol Lamacz.)
Příspěvek: #200
RE: Volná stavba v rámečkách
Letos si trochu hraji s přířezy a rámečky. Cíl byl co nejjednodušší přířez z dostupných neohoblovaných desek(23-25mm). Jednoduchost = řez jen pilou, žádné frézování, které bez profi nářadí je zbytečná piplačka.

Takže surová deska, trochu srovnaná excentrickou bruskou a řez horní loučky, bočnic a spodní na tloušťku 10mm. Spodní pak řez na profil 10x10mm.

V horní loučce 3mm zářez do kterého zasunu dřevěnou lištu. Materiál na lištu jsem zatím řezal z desek 10mm, které mám skladem. Lišta mezi jinými zpevňuje tenkou horní loučku v ohybu.

Včelky už na nich staví. A jinak nástavky nehoblované, jen bruska - takže vnitřek(viz 2. obrazek) bude lákat holky k úpravě propolisem.

Langy 2/3 již všechny na 9 rámků s širšími uličkami v plod. hnízdě - ještě doladím nějaký mustr na rychlé srovnání.

PS Panenské dílo matka ihned zakladla, viz poslední foto, nemám ji značenou.

PS2 Matka je moje úplně první. Loni 5 matiček z vajíček na liště dle Jirky Marxe.


Přiložené soubory Miniatury
                   

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)