Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
10.06.2017, 02:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.06.2017 02:09 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #171
RE: Volná stavba v rámečkách
Jo ,Michale, držet věší rozteč všude stejnou. Jenž my dáváme nahoru třeba 9 plástů a dolu 10, to není stejné. Podívej se na kohokoliv, kdo ztluštěné používá tzv. do medníků. Jen ubere nahoře třeba 1 r. a dole nechá. V tom je třeba Optimal konstrukcí před langem v podmínách pro silnější včelstev.
Geneticky je určitě daný to, že nahoře jsou ztluštělý plásty s větším sklonem buněk. Určitě velikost a uspořádání, prostavování a pod. Tendence stavět nahoře vyšší plásty tady prostě je a byla a bude. Jsou včelstva, ktekrým stačí jeden středový plást a vystaví to rovně, ve "správné" výši , jiným ne. Záleží i kam se nástavek dá. Něco jiného je zcela nahoru a nebo pod MK, nástavky s plodem a pod. Fakt je, že když budeš dělat všechno neustále stejně, budeš k tomu vybírat i materiál, který tomu odpovídá a ta potřebná variabilita se vytrácí. Lidé ale tu tendenci dát vše do průměru kvůli sobě, preferují. Já ne.
V horní části ale včely snesou krátkodobě i to, co by dole byl velký problém, třeba s trubčinou. Je to dáno asi tím, že je pro včely normální se do těch ztluštělých plástů vnořit, zhoblovat na správnou výši a využijí i ty více šikmé buňky pro plod. Ono se to blbě píše, chce to nákresy, ale to tady nejde.ld

PS: Sorry jdu vytáčet, resp. jen odtáčet, odlehčovat, víc nestíhám.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2017, 05:41 PM
Příspěvek: #172
RE: Volná stavba v rámečkách
Přidávám ukázku stavby plástů v medníku k přísp. 158, když je to nějak špatně připravené. Prostorově, časově, včely to chtějí jinak, já nevím proč ještě. Rozteč 37 mm. Boule místy až 7,5 cm.
Jiří, já mít včely do 200 l asi nikdy nebudu. To nedovedu. To by musely mít samy snahu. Plodiště poloviny ležanu má objem 76 l a tři malé medníky 3x 22 = 144 l. Něco chybí. Ale uvnitř se mi to přeplněné nezdá.
Toto je ale pouze výjimka, příští rok už budu mít v ležanu jen jedno včelstvo. Letos jsem je překládal nástavkové do ležanů a prostorově mě to nevyšlo, leták by byl o půl metru jinde, tak jsem šoupl dvě do jednoho s přepážkou.
Pak jen samotný ležan bude mít 152 l a dva medníčky vedle sebe po 22 = 196 l.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2017, 09:41 PM
Příspěvek: #173
RE: Volná stavba v rámečkách
Letos jsem to zkusil taky s volnou stavbou.., a výsledky mám smíšené ..
Jak psal pan Dvorský.., né každé včelstvo má pro to genetické předpoklady .
Nejlíp stavěly roje a smetence, pár včelstev stavělo také pěkně . Problém jsem měl při vytáčení
volného díla, kde nebylo vydrátkováno. Pár plástů se i zbortilo vlivem tepla.! Mám rm 39x24,42x17 a 2/3..
U nižších rámků bylo dílo mnohem stabilnější, myslím že jsou pro volnou stavbu vhodnější ..
Nejhůře stavěla včelstva , která jsem koupil v budečácích a přeložil je do nástavků.., musel jsem nakonec vyměnit matky.., včely byli ve dvou nástavcích a do třetího vůbec nešly..!
Zkoušel jsem vše možné , dal jsem do nástavku 4 souše do středu a ze stran rámky.., zebroval.., včely se pohybovali pouze na souších..
Přínosem je pro mne zjištění ,která včelstva jsou vhodná pro další chov.
Hlasování: schützmeister (+1), Jiří Marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2017, 06:26 PM
Příspěvek: #174
RE: Volná stavba v rámečkách
Ahoj všichni volnorámkaři,
pracně jsem objevil jednu samozřejmost, tak bych se o ni rád podělil a třeba tím některému spoluzačátečníkovi ušetřil trochu trápení. Beztak ho neubude Wink
Při svém prvním a marném pokusu o vytáčení jsem zjistil, že mi staví holky šejdrem. Krásně rovné plásty podél horní loučky skoro v celé délce, v části nejdál od česna mají asi na 5 cm tendenci je spojovat do ztluštělého medného koutku nebo jak to nazvat. To je nepříjemnost, ale ze včelího pohledu pochopitelná a z mého řešitelná. Jenže ty pěkné rovné plásty se o pár stupňů odchylovaly od rámků, v horní části byly po stranách ještě bodově přichycené, dole pokračovaly plynule tesně vedle dolní loučky i níž, opět sem tam k ní přichycené, ale spíš ne. Včely prostě vůbec nedbaly předpřipraveného mustru Big Grin Vrtalo mi hlavou, proč to mají špatně. No, nemají. Mají to zcela správně - svisle. Na rozdíl od úlu, který správně vodorovně není, jen tak per oko a zjevně nedostatečně. Ono v případě použití mezistěn se to nejspíš nemůže projevit, také se po zanesení určitě dost srovnají vlastní vahou, u stavby na loučkách problém nevzniká vůbec. U nízkých rámků s volnou stavbou se případná odchylka tolik neprojeví a nejspíš se stále trefí na dolní loučky, ale u větší výšky už to nefunguje. Prázdné rámky se vlastní vahou nesrovnají, navíc když jsou to hoffmany, a včelky si postaví svislý plást podle sebe, na boční loučky a drátky kašlaje. Což je pak nevytočitelné a celkově na houby. Nenarazil jsem nikde moc na upozornění, že by úl měl být přesně rovnovodovážně uložený, aby rámky byly přirozeně svisle, a trklo mě to až teď. Tak zdůrazňuji. Nejspíš stačí srovnat úl jen ve směru kolmém na rámky, úl nakloněný trochu k česnu by u studené stavby nemusel být problém.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2017, 07:05 PM
Příspěvek: #175
RE: Volná stavba v rámečkách
Jj, úly jsme dávali do váhy jak stavbu domku. Nicméně dík, šotek je na světě, půjdu se na to podívat i do mých visutých, jsou čerstvě stavěné, zatím nekontrolované.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2017, 06:26 PM
Příspěvek: #176
RE: Volná stavba v rámečkách
2/3 lang s naklonenim k cesnu u me stavi rovne.Vloni oddelky stavely rovne i s nepatrnym naklonem ulu ke strane.Druhy rok mednik uz byl hnuty i u nizkeho ramku.Ne vsechny ramky.Mam pocit,ze tomu dost pomahala gravitace,plasty byly plne nektaru,nestihaly stavet.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2017, 02:00 PM
Příspěvek: #177
RE: Volná stavba v rámečkách
Malou vodovahu mám pořad v autě

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2017, 02:34 PM
Příspěvek: #178
RE: Volná stavba v rámečkách
Já mám zase apku v mobilu
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2017, 08:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.07.2017 09:34 AM od Tomáš Jelínek.)
Příspěvek: #179
RE: Volná stavba v rámečkách
Dobře no, prostě to všichni dávno víte Smile Jak píšu, samozřejmost.
Já to rovnal per oko a popravdě - lepší to nebude. Mám dva kmínky mezi dvěma smrky, na tom fošničky a čtyři úly. Ty jsem do začátku srovnal, ale čím těžší jsou, tím víc se soustava nerovnoměrně prohýbá. Jednoduché, levné ba až zadarmo, ale pro volnou stavbu zjevně nevhodné. Anebo ano, ale žádá si to hlubší analýzu a více vnitřních podpěr.
Ještě přihodím postřeh. V rámci rychlejší výstavby zásobních plástů jsem jim nažebroval medník mladým dílem s trochou zakladené trubčiny. Vystavěly to rychle, zanášely s výrazným zpožděním. Gravitace tedy nerovnala nic, soustavu hoffmanů nepřetlačila. Problém je jako obvykle komplexní a projeví se až po souhře několika faktorů.

EDIT.: Tahat v CHKO k lesu pneumatiky opravdu nebudu Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2017, 10:30 PM
Příspěvek: #180
RE: Volná stavba v rámečkách
Smile sundej to ze smrčků a hoď to dočasně na pneu, než žádaná hlubší analýza ti přinese něco lepšího. Není to moc eco, ale je to levné a dobře to funguje. Já to mám na betonových kostkách, ale asi se vrátím taky na pneu. Lehce se nakloní? Podzvednu, podhrábnu trochou hlíny a na té ploše to drží jak ajfelovka Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)