Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely v srdci skal
18.05.2016, 10:31 PM
Příspěvek: #1
Včely v srdci skal
Před čtyřmi lety jsem při hledání geokeše na skalním vápencovém výchozu objevil skalní včely. Dnes kontrola a stále živo. Tedy stále - nepřišlo mi to jako normální provoz. Spíš jako pár hodin po usazení nového roje. Jasná vůně feromonu a orientující se včely. V pět hodin odpoledne, čili mladušky to nejsou. Ale je tam i něco divného. Pár mrtvolek před otvorem a tak. Dovnitř jsem vůbec nedosáhl rukou, je to velmi hluboká a úzká díra, takže fotky z vnitřího prostoru bohužel nemám. Chtělo by to endoskop Smile.


Přiložené soubory Miniatury
                   
Hlasování: Ali (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.05.2016, 11:13 PM
Příspěvek: #2
RE: Včely v srdci skal
to je ale včela medonosná?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.05.2016, 11:52 PM
Příspěvek: #3
RE: Včely v srdci skal
Ano, medonosná Smile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 12:09 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.05.2016 12:17 AM od Debora.)
Příspěvek: #4
RE: Včely v srdci skal
vypadá to, že se jim někdo vlomil do úlu
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 12:25 AM
Příspěvek: #5
RE: Včely v srdci skal
To by musel mít dynamit Big Grin.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 10:06 AM
Příspěvek: #6
RE: Včely v srdci skal
Historie takovéhle dutiny musí být fascinující. Včely tu možná jsou od konce doby ledové. Trochu jiná časová dimenze, než u stromů! A člověk je nikdy nemohl vybrat! Najít tak někoho místního, kdo je sleduje Smile. Včelařů se trochu bojím zeptat Sad.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 11:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.05.2016 11:27 AM od Debora.)
Příspěvek: #7
RE: Včely v srdci skal
Takové včelstvo by bylo dobré pozorovat v průběhu roku. Otázkou je, zda včelstvo v jeskyni přežívá delší dobu, nebo jestli ta dutina ve skále každoročně láká nové roje. Pokud je ta jeskyňka hlubší, mají uvnitř konstantní teplotu a šanci přezimovat. Pokud včelstvo v jeskyni opravdu delší dobu přežívá, bylo by dobré odchytit rojík a rozšiřovat jeho genetiku. Tímto způsobem upevnily ve Walesu varroarezistentní populaci včelstev. Možná by pomohlo chránit včelstvo pletivem, aby ho jiní predátoři nerušily ve vývoji.
Hlasování: Ali (+1), Víťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 09:49 PM
Příspěvek: #8
RE: Včely v srdci skal
koho Gaia letos ještě nepotěšila rojíkem, může se vydat s Thomas Seeley and Megan Denver na
(YouTube)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2018, 05:15 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.06.2018 09:05 AM od Víťa.)
Příspěvek: #9
RE: Včely v srdci skal
Tak po roční pauze je skála zase obsazena. Pravděpodobně letošní roj. Nebyl jsem tam od loňského července, a to bylo ve skále pusto prázdno.
Edit: podle logů u keše, tam ten roj není déle než 14 dní. Takže jeden rok to bylo bez včel (loňskou zimu nepřežily). Tak jsem zvědav na jaro!
Hlasování: Centisi (+1), Jan Brunclík (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)