Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
22.06.2015, 05:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.06.2015 06:34 PM od Debora.)
Příspěvek: #1
УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Milý přátelé alternativního včelaření, František Špatný zavedl ve Vilémově hovor na velmi zajímavý soubor knih Vladímíra Megra "Anastasia". V Čechách je znám pod titulem "Zvonící cedry Ruska", který zajisté potěší nejen milovníky permakulturních zahrad, ale i každého alternativního včelaře. Bylo by hříšné tento typ úlu na stránkách ŠPV opomenout.

Knihy "Anastasia" jsou psané podle skutečných událostí. Zde je jen krátký výňatek z kapitoly o včelách.

KOHO BODAJÍ VČELY

„Na každé zahrádce je třeba mít jednu včelí rodinu."
Řekl jsem jí, že u nás jenom někteří mohou komunikovat se včelami. Na to se lidé připravují na specielních školách, jenže ne vždy se jim to daří.
Ale ona odpověděla: „Hodně toho, co vy děláte pro zabezpečení života včelí rodiny, škodí. Jenom dva lidé na Zemí se za poslední tisíce let dokázali trochu přiblížit k chápání tohoto unikátního živého mechanizmu."
„Kdo jsou to ?"
„Dva mniši. A jsou prohlášeni za svaté. Můžeš si o nich přečíst ve vašich knihách, které se nacházejí v klášterních archívech."
„Dobře, tak jak je třeba udržovat včely na zahrádkách ?"
„Je jen třeba udělat pro ně hnízdo, jako to mají v přírodních podmínkách, a to je všechno. Další práce může spočívat jen v odebírání medu, vosku a jiných jimi vyrobených látek."
„Víš, Anastasie, tohle není vůbec jednoduché. Kdopak ví, jak by mělo vypadat toto přirozené hnízdo ? Kdybys pověděla, jak jej máme udělat sami z materiálů, které jsou k dispozici, pak by se to dalo uskutečnit."
„Dobře," usmála se. „Je třeba vzít špalek. Možná i břevno s dutinou a vydlabat ji, zvětšit. Nebo udělat ten úl z prken listnaté dřeviny. Tloušťka prken by měla být nejméně 6 cm, délka - nejméně 1 m 20 cm, vnitřní objem - nejméně 40 x 40 cm. K vnitřním spojům přidělat zpevňovací úhelníky, aby úhly byly dokulata. Lze je lehce přilepit, včely pak je samy upevní. Vrchní stranu těsně zavřít prknem stejné tloušťky, spodní se má otevírat. Pro tento účel je třeba přizpůsobit prkno tak, aby se dalo přistavit a zpevnit jej trávou nebo hadříkem. Ten hadřík by měl pokrývat celé dno. Po délce jednoho ze čtyř spojů je třeba udělat otvory 1,5 cm, které by měly končit 30 cm před otvírající se stranou. Takový úl lze postavit někde na zahrádce na kůlech, 20-25 cm vysokých, otvory na jih. Ale je lepší jej umístit pod střechou. Pak člověk nebude překážet včelám při vylétání a ony jej také nebudou zlobit. Špalek - úl má být skloněný přibližně 20-30 stupňů tak, aby otvírající se strana zůstala dole. Lze jej dát i na půdu, ale pak by se měla hlídat ventilace. Nejlepší ze všeho je úl připevnit na jižní straně domu pod střechou, nebo přímo na ní. Jenom je třeba pamatovat na možnost přístupu k úlu pro odebírání části pláství naplněných medem. Každý špalek - úl má mít přístřešek. V zimě je možno úl zateplit. Problém je v tom, že postupy vašich včelařů nejsou úplně správné. Povídal mně o tom dědeček. Dnešní včelaři vymysleli hodně různých konstrukcí úlu s předpokladem stálého vměšování člověka do včelího hnízda. Přestavují rámečky s pláství, v zimě přetahují úly do jiného místa, a tohle dělat nelze. Včely budují plástve v pevně stanovené vzdálenosti jedné od druhé, předvídají celý systém ventilace, ochrany před nepřáteli a každé vměšování ruší tento systém. Místo toho, aby sebíraly med a chovaly mláďata, musí napravovat závady. V přírodních podmínkách včely žijí v dutině stromů a lehce zvládají všechny problémy. Pověděla jsem ti, jak pro ně vytvořit podmínky, nejvíce podobné přírodním. Přítomnost včel je nesmírně prospěšná. Právě ony nejefektivněji opylují všechny rostliny a zvyšují úrodnost, to ostatně velmi dobře víte. Nevíte možná to, že včely ještě ke všemu otevírají svými sosáčky přesně ty kanálky v rostlinách, přes které se dostává dodatečná informace, odražená od planet. Informace, tak potřebná pro rostliny, a tedy i pro lidi."
„Ale ony budou bodat. Jakýpak to bude odpočinek na chalupě, když se člověk bude stále bát."
„Včely dávají žihadla, když se k nim člověk sám chová agresivně, ohání se, leká se, je velmi agresivně vnitřně naladěn, a to nejen na včely, ale prostě na kohokoliv. Oni to cítí, přesněji řečeno, nesnáší vyzařování jakýchkoliv temných citů. Ještě mohou bodat do těch částí těla, které jsou ve spojení s konkrétním nemocným vnitřním orgánem člověka. I tam, kde je roztržený ochranný obal nebo jsou jiné poruchy. Vy víte, jak efektivně léčí včely nemoc, které říkáte ischias, ale to zdaleka není všechno, co dokážou. Pokud bychom mluvili o všem, a ještě s důkazy, jak to chceš ty, musel bys tady být ne tři dny, ale hodně týdnů. Máte velké množství informací o včelách, udělala jsem jenom některé opravy v jejich chovu a věř mi, prosím, jsou podstatné. Ubytovat rodinu do takového úlu je velmi jednoduché. Je třeba vysypat tam včelí roj a před tím tam položit kousek vosku a medonosnou bylinku. Žádné vyrobené rámečky a plástve stavět není třeba. Pak, když rodiny budou alespoň na několika vedlejších pozemcích, včely se budou samy rozmnožovat, rojit se a obsazovat volné špalky."
„A jak se má u nich odebírat med ?"
„Je třeba otevřít spodní poklici, nalomit visící plástve a odebrat med a pyl. Jenom nelze být chamtivý. Je nutné, aby část zůstala včelám na zimu. V prvním roce se musí ponechat včelstvu veškerý med.


PDF k stažení: Megre-Vladimir_CS_Zvonici_cedry_Ruska-knihy1-10.pdf

[Obrázky: Anastasia_Beehive_03.jpg][Obrázky: Anastasia_Beehive_04.jpg]
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2015, 11:35 PM
Příspěvek: #2
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Deboro,díky za článek o Anastasii,udělala jsi mi velkou radost.Vytvořil jsem dva ůly podle Anastasie,pokusím se je nafotit a dát k debatě na fóru.Do konce týdne by mohly být
osazené.
Hlasování: renttip (+1), STAVO (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 04:36 AM
Příspěvek: #3
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Pridám obrázky zo Slovenska.

       
Hlasování: renttip (+1), tondabh (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 11:59 AM
Příspěvek: #4
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
(22.06.2015 11:35 PM)Špatný Franta napsal(a):  Vytvořil jsem dva ůly podle Anastasie,pokusím se je nafotit a dát k debatě na fóru. Do konce týdne by mohly být osazené.

Každopádně Františku nahod' fotky, moc se na Tvé oživení úlů Anastasia těším. Věřím, že tento úl inspiruje mnoho přátel včelaření v alternativě a otevře nový pohled na zákony architektury včelího díla a jeho vliv na klimatické podmínky pro rozvoj udržitelných zdravých včelstev.

Srdečně děkuji,
Debora
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 02:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.06.2015 04:18 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Inšpiratívne fórum http://forum.anastasia.ru/post_933587.html#933587 http://www.vmegre.ru/ http://www.anastasia-de.eu/de/forum

[Obrázky: img_6585_156.jpg]
Hlasování: renttip (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 04:47 PM
Příspěvek: #6
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
(22.06.2015 05:52 PM)Debora napsal(a):  V Čechách je znám pod titulem "Zvonící cedry Ruska", který zajisté potěší nejen milovníky permakulturních zahrad, ale i každého alternativního včelaře. Bylo by hříšné tento typ úlu na stránkách ŠPV opomenout.

Přátelé, v Čechách opravdu vydává knihy o Anastasie nakladatelství "Zvonící cedry", které také dělá různá setkání s příznivci. A teď proč to píšu - jak je ten svět malý: Manželé Lymarenkovi, kteří jsou majiteli nakladatelství, jsou nadšenými včelaři, hlavně manžel pani překladatelky. Včelaří u nás v organizaci třetím rokem a mohu říct, že díky nim, jsem se také k těmto úžasným knihám o Anastasii dostal.
Petr
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 06:13 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.06.2015 06:23 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #7
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Predpokladám, že nás zaujíma konkrétny literárny titul "Vladimír Megre - Anastázia, dcéra tajgy". To je prvý diel a druhý diel má názov "Zvoniace cédre Ruska". Ja tú knižku mám už pár rokov. V nemčine. Čo vyšlo v češtine?
http://nasapravda.blogspot.sk/2010/04/si...tazie.html

   
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2015, 06:24 PM
Příspěvek: #8
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
(23.06.2015 06:13 PM)MilanBencúr napsal(a):  Čo vyšlo v češtine?

tady je všechno, co vyšlo v češtině: http://zvonicicedry.cz/nase-tituly/
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2015, 08:24 PM
Příspěvek: #9
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Ahoj Petře,kde bylo možné se potkat s manžely Lymarenkovi.Já jsem Anastasista každý coulem už velmi dlouho,mám všech 10 dílů a půjčuji je každém,kdo má o ně zájem.
Návrat k přírodě je podle mého názoru záchrana lidstva a nejen o to v této knize jde.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2015, 02:00 AM
Příspěvek: #10
RE: УЛЕЙ ПО АНАСТАСИИ (Anastasia úl)
Františku, i mě tvoje povídání o Anastasii zassáhloa zítra by mě měl dorazit celý soubor všech dílú Anastasie. Zaručeně i úly budou inspirující.
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)