Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
18.02.2019, 03:11 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.02.2019 03:12 PM od Libor Matějka.)
Příspěvek: #481
RE: Poraďte prosím
(16.02.2019 02:18 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Shrnutí zásad vedení včelstev dle tezí ŠPV:

...
5) Nepřehazuj nástavky, nezaměňuj ani nijak neděl plodové těleso, dbej o harmonický rozvoj
....

Ale v metodice medné komory s NN jako první věc uděláš protočení nástavků 2 a 3.
Je to tedy stále aktuální nebo už to neděláš ?
Teď koukám na tvoji přednášku z Brna a tam taky říkáš, že rotace nástavků je nesmysl.
Tak teď jsem zmatený jako lesní včela Smile

4x Langstroth 159, Krásný Les (okr. Liberec), 360 m.n.m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2019, 03:54 PM
Příspěvek: #482
RE: Poraďte prosím
(18.02.2019 03:11 PM)LiborM napsal(a):  
(16.02.2019 02:18 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Shrnutí zásad vedení včelstev dle tezí ŠPV:

...
5) Nepřehazuj nástavky, nezaměňuj ani nijak neděl plodové těleso, dbej o harmonický rozvoj
....

Ale v metodice medné komory s NN jako první věc uděláš protočení nástavků 2 a 3.
Je to tedy stále aktuální nebo už to neděláš ?
Teď koukám na tvoji přednášku z Brna a tam taky říkáš, že rotace nástavků je nesmysl.
Tak teď jsem zmatený jako lesní včela Smile

Tak jednat ta metodika je stará od r. 1992. To, že jsem ji zveřejnil až někdy v r. 2005 je věc jiná. Pokud ale vím, v té metodice není vůbec manipulace s plodovými nástavky, ale jen dvě varianty, kdy se rozšiřuje nový nástavek A/ nad MK nebo B/ pod MK.
To je trochu něco jiného. Ale jinak ano, od záměn (plodových) jsem upustil tak před 15-10ti roky a nahradil je metodou posunu, kdy se plodové hnízdo zásadně netrhá. Samozřejmě u vznikajících oddělků to může být jinak. Jen je třeba si uvědomit, co vlastně dělám a proč a znát i důsledky.
Není dobré vyhánět včelstva do síly, která neodpovídá lokalitě ani době. Včely v přírodě si také staví dílo podle své síly, ale vždy ve vazbě na snůškové podmínky. Někdy jsou včelaři zklamáni, že mají slabší včely, než před rokem. No ale to je jen reakce včel na snůškové podmínky a možnost výživy v daném roce. Je síla malá, optimální a nadměrná. Nadměrná síla zdaleka neznamená nejlepší, jak se mnozí domnívají. Je to ale na dýl, má to své konsekvence. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2019, 03:58 PM
Příspěvek: #483
RE: Poraďte prosím
Ahoj, mě by zase zajímalo, jestli můžu loňským oddelkum, přidat celý nastavek, dolů asi jo, ale nahoru to může být riziko kvůli teplu?.mám sposta nástavku se zásobami, po včelstvech, ktera uhynula kvůli hlodavcům uvnitř úlu a nemám to moc kde skladovat. Včelstva by to asi využila než začne snůška. Můžu to udělat teď nebo počkat do konce března, kdybych je už rozšiřovala plánované? Dekuji
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2019, 04:13 PM
Příspěvek: #484
RE: Poraďte prosím
(18.02.2019 03:54 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tak jednat ta metodika je stará od r. 1992. To, že jsem ji zveřejnil až někdy v r. 2005 je věc jiná. Pokud ale vím, v té metodice není vůbec manipulace s plodovými nástavky, ale jen dvě varianty, kdy se rozšiřuje nový nástavek A/ nad MK nebo B/ pod MK.
V metodice medné komory s NN jako první krok prohodíš nástavky 2 a 3 a vlastně "otočíš/roztrhneš" plod. Nebo to chápu blbě ?

4x Langstroth 159, Krásný Les (okr. Liberec), 360 m.n.m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2019, 04:18 PM
Příspěvek: #485
RE: Poraďte prosím
(18.02.2019 03:58 PM)Faneka napsal(a):  Ahoj, mě by zase zajímalo, jestli můžu loňským oddelkum, přidat celý nastavek, dolů asi jo, ale nahoru to může být riziko kvůli teplu?.mám sposta nástavku se zásobami, po včelstvech, ktera uhynula kvůli hlodavcům uvnitř úlu a nemám to moc kde skladovat. Včelstva by to asi využila než začne snůška. Můžu to udělat teď nebo počkat do konce března, kdybych je už rozšiřovala plánované? Dekuji

Nepospíchej s rozšiřováním. Nech vyběhnout první generaci. Ano dolů jistě můžeš. Můžeš jim ale nad ten podstavený nástavek dát folii z 1/3 vpředu nedoraženou. Pocit prostoru zůstane a tepelný režim to příliš nenaruší. U včelstev která obsedají 3NN je to samozřejmě naprosto zbytečné. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2019, 08:48 PM
Příspěvek: #486
RE: Poraďte prosím
Jo, to s tou fólií, jestli to jde aplikovat i nyní, jsem si potřeboval ověřit taky. Dik.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.02.2019, 01:04 PM
Příspěvek: #487
RE: Poraďte prosím
(18.02.2019 04:13 PM)LiborM napsal(a):  [quote='Leoš Dvorský' pid='14491' dateline='1550494467']
V metodice medné komory s NN jako první krok prohodíš nástavky 2 a 3 a vlastně "otočíš/roztrhneš" plod. Nebo to chápu blbě ?
Chápeš to dobře, ale je to starý.
Už jsme se posunuli k tomu, že prohazování nástavku je nesmysl / při nejmenším /.
Ubrat, zrušit či přidat = ale vždy pod či nad hnízdo.
Do plodu nešmatat pokud možno vůbec, tím spíš v tuhle dobu.
A každá manipulace v ůnoru musí být plánovaná tak, aby druhý den byl proletový, jinak lepší jen sledovat z venku.
Hlasování: Libor Matějka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.02.2019, 02:46 PM
Příspěvek: #488
RE: Poraďte prosím
(19.02.2019 01:04 PM)schützmeister napsal(a):  
(18.02.2019 04:13 PM)LiborM napsal(a):  [quote='Leoš Dvorský' pid='14491' dateline='1550494467']
V metodice medné komory s NN jako první krok prohodíš nástavky 2 a 3 a vlastně "otočíš/roztrhneš" plod. Nebo to chápu blbě ?

Chápeš to dobře, ale je to starý.
Už jsme se posunuli k tomu, že prohazování nástavku je nesmysl / při nejmenším /.
Ubrat, zrušit či přidat = ale vždy pod či nad hnízdo.
Do plodu nešmatat pokud možno vůbec, tím spíš v tuhle dobu.
A každá manipulace v ůnoru musí být plánovaná tak, aby druhý den byl proletový, jinak lepší jen sledovat z venku.

Pokud jde o manipulaci s MK tak v té metodice vůbec manipulace s plodem nikdy nebyla. Tedy žádné trhání plodu. Viz článek (Ještě jednou k medné komoře) a nákresy na mém webu. Pokud jde o tu metodiku posunu, tak ta je čistě z naší dílny. Např. v otázkách a odpovědích na mém webu je někde v otázce č 7, je napsáno, že dělat záměny nástavků u síly 4NN a více je to naprostá zbytečnost (kvůli síle do snůšky). No a to je 10 let! Mimochodem záměny, rotaci nástavků propagoval pan Farrar v USA a to hlavně kvůli předejití rojové nálady a udržení úrovně plodování (s jinou včelou než jsme měli u nás). Také jeho článek je v článcích na mém webu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2019, 11:15 AM
Příspěvek: #489
RE: Poraďte prosím
Leoši, prosímtě, byla by úplná blbost rozšiřovat úl Langstroth2/3 jen podstavováním nástavků? Dal by se využít jednoduchý hever, jako u japonců, a manipulace by se opět zjednodušili.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2019, 12:34 PM
Příspěvek: #490
RE: Poraďte prosím
(28.02.2019 11:15 AM)Jirka Roškot napsal(a):  Leoši, prosímtě, byla by úplná blbost rozšiřovat úl Langstroth2/3 jen podstavováním nástavků? Dal by se využít jednoduchý hever, jako u japonců, a manipulace by se opět zjednodušili.

Samozřejmě dalo u normálních včelstev. Vždy ale musíš dát doprostřed 1-2 souše. Rozšiřování dolů je biologicky správnější. Nahoru je ale rychlejší. Já jej ale používám jen v určitou dobu, kdy to je bez větších následků na stav včelstva z dlouhodobějšího pohledu. Ono i proto včelaři vyženou včelstva do síly, ale struktura včel podle jednotlivých kategorií (krátkověké, středněvěké, dlouhověké včely) není optimální. To jsou právě ta překvápka a včelaři pakani neví proč se stalo, co se stalo a příčiny hledají jen v genetice, okolí a pod. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)