Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ostatní parazité a škůdci
14.11.2014, 08:24 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.11.2014 08:28 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #1
Ostatní parazité a škůdci
Zatím je zde nemáme.


Přiložené soubory
.pdf  SHB_For_beekekeepers_CZ_fin.pdf (Velikost: 112,98 KB / Stažení: 37)
.pdf  Tropilaelaps_For_beekeepers_CZ_fin.pdf (Velikost: 110,46 KB / Stažení: 29)
Hlasování: Debora (+1), MajaSk (+1), Miroslav Matucha (+1), Crha Karel (+1), Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2015, 08:19 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.05.2015 08:25 AM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #2
RE: Ostatní parazité a škůdci
Ahoj,
U jednich úlů jsem našel ... viz. foto. Zajímalo by mě jestli se jedná o zavíječe voskového nebo o něco jiného? Dospělého jedince jsem nenašel. Zatím jsem jen pozorovatel, žák samouk a pořád se na něco ptám a studuju Huh možná bych tím někomu mohl pomoct.
Jenda


Přiložené soubory Miniatury
                           

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2015, 10:35 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.05.2015 11:38 AM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #3
RE: Ostatní parazité a škůdci
Nevím zdali to o něčem svědčí, možná je to jen shoda náhod, ale narazil jsem na dvě uhynulé "myši" kolem pole s řepkou. Od predátora asi ne. Dokonce i co jsem koukal včelaři poblíž s řepkou mají dost velké ztráty na včelách, ale jeden včelař co má včely opodál, no dost daleko od řepky nemá ztráty žádné na včelách - má všechny (má včely také blíže vodě). Mohou včely žíznit?
Že by postřiky Huh nic netvrdím ani nevyvracím. To, že včely umírají má mnoho faktorů, ale jeden z nich mohou být i postřiky. Vyjeté koleje v poli značí, že asi postřik byl. A jde vidět, že řepka je tu skoro všude. Sad
Jenda


Přiložené soubory Miniatury
                   

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2015, 01:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.05.2015 03:19 PM od Debora.)
Příspěvek: #4
RE: Ostatní parazité a škůdci
zavíječ voskový, zdravé včelstvo se mu ubrání. Máš pravdu, včelstva mohou žíznit. Pramen vody v blízkosti včelína je podstatná záležitost.
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2015, 12:45 PM
Příspěvek: #5
RE: Ostatní parazité a škůdci
Glyfosát - Rakovinotvorný pesticid

zajímavé video s rozhovorem ...

https://www.stream.cz/adost/10005702-gly...nejnovejsi

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Debora (+1), Petr Smrčka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2020, 09:58 PM
Příspěvek: #6
RE: Ostatní parazité a škůdci
Před pár dny před jedním oddělkem na podložce mrtvolky a podivně pobíhajíccí včela.

Pak další včela podivně se klepající.

Vyměnil jsem dno a podíval se, co na něm je. VD žádný, jeden brouček co vypadá skoro jako lesknáček ale s jinou barvou ( nezná někdo název a co tam provádí? ) a jeden divný mravenec.

Zjistil jsem o něm, že to není mravenec, spíše vosa. Kodulka horská. Co o ní píše Wikipedie? Vyskytují se na různých biotopech a často bývají synantropní (mohou žít v blízkosti člověka). Parazitují na většině druhů čmeláků (rodu Bombus) střední Evropy, kteří si staví svá hnízda v zemi. Samice aktivně proniká do hnízda čmeláka, kde naklade vajíčka do každé komůrky s larvou. Mají velmi tvrdou kutikulu, která odolá čmeláčímu bodnutí, naopak mají žihadlo, které zvládne citelně bodnout i člověka. Larvy se chovají jako ektoparazitoidi larev čmeláků a mohou se i živit zásobami pylu a nektaru. Stupeň zamoření čmeláčích hnízd je mnohdy vysoký, někdy to může být až 90 %. Samice se živí dravě. Napadají čmeláčí či včelí dělnice, kterým nakousnou membránu mezi hlavou a hrudí a sají vytékající hemolymfu, připomínají tak upíry

Takže už asi vím, kde je nečekaný problém. Setkal se s tím někdo? Vrací se zpět do úlu? Já to nastudoval až dnes a ji jsem vysypal jen dva metry za úly. Je dokonce chráněná ( červený seznam ) M.M.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2020, 02:52 PM
Příspěvek: #7
RE: Ostatní parazité a škůdci
Tak ta kodulka se vrací na místo činuSmile. Jak jsem ji vyhodil, tak byl pár dní klid a dnes se opět ukázala. Tentokrát si vybrala odddělek, který se jen tak nenechá. Když jsem přišel, tak se snažila podhrabat či prokousat pod česnovou uzávěrou.
Když se jí to nezdařilo, tak se pustila do česna přímo.
Zatím nepochodila. Takže jeden oddělek se nebránil a druhý ano. Teď si ji tady budu muset nechat na testování obranyschopnosti. Jsem zvědavý jestli se jí povede do nějakého vniknout či se zas vrátí k tomu původnímu. Tam se jí dařilo a během jednoho dne a dvou nocí zlikvidovala desítky včel. Od doby, kdy jsem ji z toho úlu vyhodil, před ním nepřibyla žádná mrtvolka, žádná chvějící se včela a jeví se úplně normálně. Taky mě napadlo, že jsem dřív zbytečně léčil včelstva s podobnými příznaky a třeba jsem je i uléčil k smrti a ona byla příčina v této vose. Vídám ji v okolí docela dost často. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2020, 06:09 PM
Příspěvek: #8
RE: Ostatní parazité a škůdci
   

Myslíš tuhle? Fotka ze dveří chalupy na horách dnes , ale byla i v úlu někdy loni. Nějaký oddělek co nepřežil

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.06.2020, 09:04 AM
Příspěvek: #9
RE: Ostatní parazité a škůdci
Jo to je ona. Velkému a zdravému včelstvu určitě neublíží ale nějaký malý oddělek nebo oplodňáček může asi dost oslabit. Jak to je s poškozením plodu u včel nikde nepíšou. Jen u čmeláků jsem našel, že může zničit až 90% plodu a že dokáže během chvilky vyvraždit celé čmeláčí hnízdo včetně matky. Žije převážně již jen na horách, dole už prý nejsou čmeláci. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.06.2020, 12:44 PM
Příspěvek: #10
RE: Ostatní parazité a škůdci
Jo, ten je u nás taky. Tady se mu říká muzikant. Když ho lehce přimáčnete, zahraje.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)