Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konvenčné úle - včelárenie v nich
02.10.2014, 06:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.10.2014 06:36 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #1
Konvenčné úle - včelárenie v nich
Predpokladám, že v tomto vlákne budeme mať všetci na pamäti naše zameranie na prírodné včelárenie. Dôležité sú rôzne ekologické postupy na znižovanie počtu roztočov Varroa vo včelstvách, žijúcich v konvenčných úľoch. Takáto metodika včelárenia v konvenčných úľoch sa všeobecne označuje ako včelárenie v rotácii.

Uvediem obrázok s ruským postupom včelárenia v rotácii.

[Obrázky: Anast%C3%A1ziapostupvrot%C3%A1cii.jpg]

Nemecká verzia rotačného systému je veľmi prehľadne objasnená vo videozázname z celej sezóny aj v manuáli.
Včelárenie v rotácii - manuál.

Anglický postup včelárenia v rotácii je stručne vyjadrený jediným obrázkom.

[Obrázky: Odlo%C5%BEence%2Bz%2Brojov.png]

Aj mňa inšpirovali postupy včelárenia v rotácii. Niektoré prvky občas používam vo svojej praxi.

[Obrázky: Dekontamin%C3%A1cia.jpg]
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2014, 02:38 PM
Příspěvek: #2
RE: Konvenčné úle - včelárenie v nich
(02.10.2014 06:06 AM)MilanBencúr napsal(a):  Uvediem obrázok s ruským postupom včelárenia v rotácii.
Celkově mě to tak nějak podobně taky funguje, pěkný obrázky. Jen - je to tam zasSurprised
I v Moderním včelaři pro dvacetiminutovou obsluhu to taky byloHuh
Jaký má význam to neustálé točení s plodem dolů a nahoru ?Huh Ne, že bych tak taky nebyl poučen a pár let to různě nepřehazoval. Ale pak jsem zlenivěl a nechávám to jak to je, a nicCool žádný rozdíl mimo zbytečnou práci mojí a včel.
Zvlášťe mimo chápání je ruský dolní řádek s vytvořením oddělku, kdy starou matku v oddělku dám nejdřív na původní úl, abych ji o týden později mohl dát vedle.
Proč ji tam nemůžu dát rovnouBlush
Todleto neustálý přehazování nástavků je podle mě dobrý akorát k utužování včelařovi dobré kondice, než že by to mělo jakékoli rozumné zdůvodnění.
Nebo se pletu a něco mě uniklo ?
Hlasování: Martin Smutný (+1), MajaSk (+1), liptaka (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2014, 02:59 PM
Příspěvek: #3
RE: Konvenčné úle - včelárenie v nich
Je to bezvadný na zvýšení hladiny stresu včelstva Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2015, 09:25 AM
Příspěvek: #4
RE: Konvenčné úle - včelárenie v nich
Včely prežívajú toľko stresu v bojoch so svojimi nepriateľmi, že by to iný živočíšny druh na Zemi neprežil. A ony už prežívajú milióny rokov. Včelárime stacionárne, "bez zásahu" a celé včelnice padajú. Prečo? Je to kvôli jednotvárnej strave z monokultúr? Pomôže včelám kočovanie za bohato prestretým stolom?

Postaviť si Jednotný úľ na kočovanie, tak k tomu ma inšpiroval Ján Milla zo Slovenska s jeho ležanom ML 18, do niekdajších kočovných vozov, ktorý je konštruovaný na rámikovú mieru 37x37 cm. Tiež ma inšpiroval aj nemecký včelár, Friedel Renner, s jeho nadstavkovým úľom Zanderovej miery na 8 rámikov v nadstavku.
http://nasapravda.blogspot.sk/2015/04/je...vanie.html
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2015, 12:58 PM
Příspěvek: #5
RE: Konvenčné úle - včelárenie v nich
Kočování sice může nahradit chybějící diversitu, která je pro zdravý rozvoj rezistentních včelstev nenahraditelná, ale mnohem důležitější je vyhnout se oblastem zamořených glyfosátem (distribuční jméno Roundup). Dovoluji si napsat, že všechny ty virózy, které nám každoročně decimují včelstva, jsou důsledek stále vyšší koncentrace glyfosátu ve vzduchu a přírodě.

Nezávislé studie, které už léta na karcinogenní účinky glyfosátu poukazují byly ze strany Monsanto silně napadeny. V březnu 2015 se sešlo 17 odborníků mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC, Lyon, Francie) z 11 zemí k posouzení karcinogenních účinků organofosfátů na bázi glyfosátu a označila glyfosát jako "probable or possible carcinogens” pro člověka a zvíře. Přesto stále není EU schopná zakázat distribuci produktu Rounup.

udělej si vlastní posudek, diagnóza glyfosát

http://tinyurl.com/oxdfyq7
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2015, 10:05 PM
Příspěvek: #6
RE: Konvenčné úle - včelárenie v nich
Myslím, že letos u nás bude zase pohroma, pod dohledem. Mají peníze tak se bude stříkat do poslední koruny. Byly upřesněny termíny a metodiky zásahů a to i vzhledem k minimalizaci možného ohrožení včel. Na podzim bude zmapován stav dosažený během tříleté likvidace (bolševník velkolepý, křídlatky a netýkavka žláznatá). No uvidíme jak to zmapují a jestli budou likvidovat s rozumem nebo s dotacemi. Třeba se mýlím a včely a jiné zvířectvo bude mimo ohrožení Huh

článek viz. http://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlov...zace-.html

Projekt likvidace bolševníku vstupuje v Karlovarském kraji do posledního roku realizace

Od roku 2013 je v rámci projektu Omezení výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji likvidován bolševník velkolepý, křídlatky a netýkavka žláznatá.

pondělí 30. března 2015, 11:14

Kraj na projekt získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši 69,3 miliónu korun a 4,1 miliónu korun podpory ze Státního fondu životního prostředí, celkem 73,4 miliónu korun. Zbylé finance hradí kraj ze svého rozpočtu. Celkové způsobilé náklady projektu činí 81,6 miliónu korun.

Před zahájením letošních prací se sešla jednak odborná konzultační skupina, a rovněž proběhla i pracovní koordinační porada zástupců kraje, starostů některých obcí, dotčených orgánů státní správy, včelařů, technických dozorů a zhotovitelů. Řešilo se zejména jak předcházet nedostatkům a jak zlepšit efektivitu prací v letošním roce.

Byly upřesněny termíny a metodiky zásahů a to i vzhledem k minimalizaci možného ohrožení včel. Odstartování letošních prací je závislé na vývoji rostlin, práce by měly začít nejpozději koncem dubna.

„V letošním roce je kromě jiného potřeba zlepšit informovanost o provádění prací přímo v obcích. Dodavatelé se zavázali, že budou před zahájením prací informovat přímo starosty nebo pracovníky obecních úřadů,” uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Ing. Josef Hora.

Během vegetační sezóny proběhnou na celém území kraje chemické nebo mechanické zásahy proti těmto rostlinám a na podzim bude zmapován stav dosažený během tříleté likvidace.

Následujících deset let bude třeba tento výsledek udržet. „Neměl by to být problém, pokud se o pozemky budou jejich vlastníci starat tak, jak jim to ukládá zákon 326/2004 Sb.,” uvedla manažerka projektu Ing. Lenka Pocová.

Mapy počátečního i konečného stavu zamoření budou přístupné na internetu pro kontrolní orgány i veřejnost. Výstupem projektu bude rovněž příručka a video o metodách likvidace invazních rostlin vycházející ze zkušeností tohoto projektu.

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)