Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely bez zásahu
23.08.2016, 12:31 PM
Příspěvek: #61
RE: Včely bez zásahu
(23.08.2016 12:10 AM)MirekMatucha napsal(a):  , nebo udělal malý zářez motorovkou. M.M.
To nafilmuj. Jestli se jim to bude líbit, jako sekačka na trávu, bude to prima video. Big GrinBig Grin
Hlasování: terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2016, 09:59 PM
Příspěvek: #62
RE: Včely bez zásahu
Videa o brtnících či domorodcích z Afriky dodají know how. To jsou výškové akce. Tyto pozemní by měly být bezpečnější. Ale třeba nepřežijí zimu a žádné video nebude.
Nebo když zimu přežijí, jestli by nechtělo raději nastražit lapače rojů a zkusit z nich odchytit třeba roj. Možná by to bylo lepší, než se v nich vrtat. M.M.
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 10:43 PM
Příspěvek: #63
RE: Včely bez zásahu
Vzhledem k tomu že mám přetlak matek a o víkendu budu umisťovat další matečníky linie VT147 do oddělků budou letos v září u mně zcela výjimečně k dispozici nějaké matky.
Jedná se o letošní i jednoleté matky, které pocházejí po matkách, jejichž máma ani bába nebyly nikdy zatěžovány chemií nebo jinými stresujícími zásahy (tj. nepřetržitě 6 let). Měly by tam být matky které jsou vedeny dle zásad brtníků, tj 1x za rok (odběr medu) a zřejmě také po matce, která byla po 3 letém zkoušení v zahraničí zařazena do tamního programu na vyšší odolnost V.d. a splnila i ostatní kritéria hodnocení. Vše bude záležet na tom, kolik oddělků se rozhodnu zimovat. Nemusí to tedy být jen záležitost tohoto víkendu.
Kritéria pro zařazení do pořadníku na dodání: Člen chov. okrsku VSMBO, člen VSMBO, člen ŠPV, schopnost přidat, samozřejmě rychlost. Pochopitelně nemohu garantovat zařazení do pořadníku, počet je omezen. Dělám to jen proto, že mi někteří z vás vyčítají, že si hraji již jen na svém písečku. Kontakt: leosdvorsky@tiscali.cz, jinak ne. Je to ale zřejmě jen záležitost letošního roku. Odběr pouze osobně.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Jindřich Šafránek (+1), Víťa (+1), Debora (+1), liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2016, 11:36 AM
Příspěvek: #64
RE: Včely bez zásahu
Na to si zatím netroufám, nejspíš bych potenciál té matky nedokázal plně využít. Ale ti kdo je od Leoše získáte - doufám, že nebudete lakomí a necháte nás příští rok aspoň nalarvit Big Grin!
Hlasování: Kamil Střelka (+1), Radka Nývltová (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.06.2017, 04:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.06.2017 04:38 PM od Rasťa.)
Příspěvek: #65
RE: Včely bez zásahu
V neděli jsme si s manželkou vyšli na procházku z Šumperka na Městské skály. Na okraji města jsem se vzpomínkami vrátil do středoškolských let, kdy jsem pár dnů pobýval nedaleko tamního sanatoria. Bylo to přesně v době, kdy docházelo k jeho privatizaci. Od té doby jsem zde byl poprvé a co jsem uviděl? Ruiny.. Příběh tohoto komplexu je smutný, resp. jeho konec. Nyní hlavní budově vdechují život včely, které se usadily v jejích zdech. Ale nebudou tam žít dlouho, objekt je před demolicí.

Šťastnější jsem byl včera, když jsem v lese nedaleko Libiny objevil trubčí shromaždiště a na vlastní oči viděl houf trubců pádících za matkou na proletu. To místo mě zaujalo po sluchu, zprvu jsem se mylně domníval, že z nějakého stromu včely houfně sbírají medovici. Zkusím tam ještě několikrát zajít, snad bude čas. Ale to je do jiného tématu..


Přiložené soubory Miniatury
               
Hlasování: Debora (+1), Leoš Dvorský (+1), Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2017, 04:28 PM
Příspěvek: #66
RE: Včely bez zásahu
Pane Dvorský, na VF ve vaší odpovědi uvádíte, že jste provedl, pokus s nešlechtěnými roji s zajímavými výsledky. kde u 70% to jde bez chemie.
Můžete zde napsat nějaké zjištění vyplynuté z tohoto pokusu ??
Děkuji Smile RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2017, 05:02 PM
Příspěvek: #67
RE: Včely bez zásahu
LD: netroufnu si projevit zájem, tu manipulaci s matkami nemám vůbec v ruce, i když letos se mi povedlo udělat první krůčky Smile nicméně mám dotaz: přidáváte matky běžně v tuto dobu? kdy byla založena serie? a do jak silného oddělku (do nového, nebo výměna matky?) Děkuji. Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2017, 07:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.09.2017 07:33 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #68
RE: Včely bez zásahu
(07.09.2017 04:28 PM)Roman Smejkal napsal(a):  Pane Dvorský, na VF ve vaší odpovědi uvádíte, že jste provedl, pokus s nešlechtěnými roji s zajímavými výsledky. kde u 70% to jde bez chemie.
Můžete zde napsat nějaké zjištění vyplynuté z tohoto pokusu ??
Děkuji Smile RS.

Romane, co dodávat? To, že to i zde jde bez chemie ze 70% je velmi pozitivní zpráva. Samozřejmě musel jsem používat biotechnické postupy, každý rok trochu jinak, ale napodoboval jsem jen to, co funguje v přírodě. Čtvrtý rok už to hodnocení není vypovídající. Další pozitivní zjištění pro mne je ten někdy až nebetyčný rozdíl v porovnání s těmi šlechtěnými třeba na N.c. Nebo potvrzení některých makrerů a pod. Nevím, zda by to vše zveřejňovat mělo pro většinu nějaký smysl nemyslím. Ono každé poznání něco stojí, tedy i mne. Nevím co by tě víc zajímalo. ld

(07.09.2017 05:02 PM)lyn_x napsal(a):  LD: netroufnu si projevit zájem, tu manipulaci s matkami nemám vůbec v ruce, i když letos se mi povedlo udělat první krůčky Smile nicméně mám dotaz: přidáváte matky běžně v tuto dobu? kdy byla založena serie? a do jak silného oddělku (do nového, nebo výměna matky?) Děkuji. Smile
Ano, naprosto běžně. Teda, když je to třeba. Neměním matky jen proto, že je matka "stará". Naopak takových si vážím a nechávám je dožít třeba 5 let. Nejlepší je měnit to celým oddělkem v říjnu.
No matku nepřidávám dřív, než když už má třeba v oddělku své včely. Datum založení nehraje roli, ale nejpozději je to 21.8. Ono záleží na trubcích z trubčích včelstvech a i mé chuti si hrát nebo času........
Nerozumím, serii bych v oddělku nikdy nedělal, chovám při matce nebo v osiřelci.
Matečníky dávám nejčastěji do oddělků 1NN nebo poloviční nebo do oplodňáčků, když používám večerní páření.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2017, 09:30 PM
Příspěvek: #69
RE: Včely bez zásahu
Díky za odpověď.Asi by mě zajímalo to, jestli se má amatér jako já, soustředit na hledání a shánění nového nadějného materiálu a nebo vyjít z toho co má a nechat to na přírodě,okolí a jen probírkou toho nejlepšího vzniklého materiálu postupovat vpřed.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2017, 08:55 AM
Příspěvek: #70
RE: Včely bez zásahu
LD: špatně napsáno, myslel jsem, kdy byla serie založena, a do jakého oddělku byla matka přidána, už jste odpověděl, díky Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)