Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krmení na volné stavbě
31.08.2014, 10:20 PM
Příspěvek: #31
RE: Krmení na volné stavbě
Ze všeho se mi nejlíp páčí zimovat jen na jednom vysokým, většině včel to stačí, nakrmený tak akorát, dobrý přístup, perfektní jarní rozvoj, pyl tam kde má. Když mám vysoký podmet, tak eventuelně zdatnější dole něco nastaví, letos mám pár ještě větších a zkouším nízký dole, ale bez plástů, takový visení, než se stáhnou do vysokýho, zatím to vypadá nadějně.
[/quote]

Takto to mám letos na zimu - vysoký podmet a na něm dva spojené nízké nástavky (takže v podstatě jeden vysoký), kde visí nahoře na trámcích přes celou výšku plásty plodiště. Pokud by pak na zimu stačily jen 2NN, kde v plodišti by byly i zásoby i včely na velkém plodištním plástu, tak bych nemusel pro krmení řešit mednou komoruSmile A na jaře bych mohl jen přidat medníky s částí plástů z plodiště (jak píše Leoš Dvorský)...
Děkuji všem za podněty a tipy, teprv začínám, tak jsem rád za každou radu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2014, 11:37 PM
Příspěvek: #32
RE: Krmení na volné stavbě
Pokud zimuji oddělky v jednom nástavku Dadant 448x285 tak pouze na uzavřeném dnu. Oni se včely i na otevřeném sítu sice poradí, ale mají o něco pomalejší jarní rozvoj.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2014, 11:41 PM
Příspěvek: #33
RE: Krmení na volné stavbě
(31.08.2014 11:37 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Pokud zimuji oddělky v jednom nástavku Dadant 448x285 tak pouze na uzavřeném dnu. Oni se včely i na otevřeném sítu sice poradí, ale mají o něco pomalejší jarní rozvoj.

A stačí dno zespodu "uzavřít" monitorovací podložkou? nebo tam vkládáš nějakou uteplivku?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2014, 07:18 AM
Příspěvek: #34
RE: Krmení na volné stavbě
Bez uteplivky, jde jen o proudění vzduchu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 02:27 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2014 02:34 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #35
RE: Krmení na volné stavbě
(29.08.2014 11:21 PM)tondabh napsal(a):  
(29.08.2014 05:21 PM)schützmeister napsal(a):  bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší...

Haribol Michale, takový dotázek. Když Tě plodují ve snůšce i ve vrchních nástavcích, máš tam otevřená očka?

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?

(31.08.2014 10:20 PM)Marek Lžičař napsal(a):  Takto to mám letos na zimu - vysoký podmet a na něm dva spojené nízké nástavky (takže v podstatě jeden vysoký), kde visí nahoře na trámcích přes celou výšku plásty plodiště. Pokud by pak na zimu stačily jen 2NN, kde v plodišti by byly i zásoby i včely na velkém plodištním plástu, tak bych nemusel pro krmení řešit mednou komoruSmile A na jaře bych mohl jen přidat medníky s částí plástů z plodiště (jak píše Leoš Dvorský)...
Ty velký plásty se zásobama jsou na jaře lepší/horší podle místní snůšky. U mě v horách bez problému - chvíli trvá, než je snůška a zásoby vyžerou, dole v luhu, pokud na zimu překrmím, musím zásoby v dubnu vybrat, jinak málo plodují - to asi u zastamdací medné komory není problém.
Hlasování: Marek Lžičař (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 03:35 PM
Příspěvek: #36
RE: Krmení na volné stavbě
[/quote]
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Jiří Marx (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 02:22 PM
Příspěvek: #37
RE: Krmení na volné stavbě
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.
[/quote]

Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )

Jindřich
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 03:20 PM
Příspěvek: #38
RE: Krmení na volné stavbě
(21.10.2014 02:22 PM)Jindřich napsal(a):  
(03.09.2014 03:35 PM)tondabh napsal(a):  
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.



Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )
[/quote]

Haribol Jindřichu, pokud necháš včeličkám otevřená očka, bude i v horním medníku vždy trochu plodu, kouzlo přijde až všechny očka zaděláš.

Co se týče dalšího postupu, podkládám vždy pod horní medník další medník, podle váhy zjistím TEĎ. Takže většinou silná včelstva plodují ve třech a dva mají jako medník, spíš ten třetí v plodišti jako mednou komoru s plodem.

Jsem rád že využíváš dobré rady, neboť mám ověřeno na stovkách dušiček, že med se skořicí je kouzlo přímo od Boha, měj se krásně medíkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 05:18 PM
Příspěvek: #39
RE: Krmení na volné stavbě
Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )
[/quote]

Haribol Jindřichu, pokud necháš včeličkám otevřená očka, bude i v horním medníku vždy trochu plodu, kouzlo přijde až všechny očka zaděláš.
Co se týče dalšího postupu, podkládám vždy pod horní medník další medník, podle váhy zjistím TEĎ. Takže většinou silná včelstva plodují ve třech a dva mají jako medník, spíš ten třetí v plodišti jako mednou komoru s plodem.

Jsem rád že využíváš dobré rady, neboť mám ověřeno na stovkách dušiček, že med se skořicí je kouzlo přímo od Boha, měj se krásně medíkově, Tonda.
[/quote]

Díky chápu, můj dotaz patřil do spíš do začátečníků, ale tady to bylo po ruce. Otevřená očka vlastně brzdí pohyb plodu dolu i nahoru dle roční doby.
Medník ( přidávaný ) se podstavuje pod ten již téměř zanesený, aby nevznikla medová závora a včelky do nového také nosily.
Ještě k těm rámkům ( ne jen pro Tondu ), zkoušel někdo širší rozteče rámků (
louček) než je běžné ?
Skořicové díky
Jindřich

Jindřich
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 07:21 PM
Příspěvek: #40
RE: Krmení na volné stavbě
(21.10.2014 05:18 PM)Jindřich napsal(a):  zkoušel někdo širší rozteče rámků (
louček) než je běžné ?
Skořicové díky
Jindřich

Jindřichu ať jim tam dáš jakkoliv široké loučky či změníš rozteče, věz že si ty holčičky vždy poradí a napraví naše nedostatky, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)