Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaký úl je nejvhodnější?
05.06.2014, 11:35 PM
Příspěvek: #1
Jaký úl je nejvhodnější?
Mám takové menší dilema.Chci začít včelařit co nejšetrněji k včelám, ale stále se nemohu rozhodnout pro tu ,,správnou´´úlovou sestavu. Před časem se objevila svatojánská metoda, po té waréčka a nyní jsou to japonci. Věřím , že každá metoda má něco do sebe, ale nechci zkoušet všechno. Rád si ( a asi ne jenom já) nechám poradit, kdo má zkušenosti, takové, že může srovnávat. Diskuse a srovnání budou pro mě zaručeně vodítkem k výběru.Zatím můj názor je podle(dosud) pročtené literatury, že asi nejlépe na tom je waréčko. Tak a už se těším na Vaše názory.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 12:16 AM
Příspěvek: #2
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Neviem či ťa poteším ale jednoznačná odpoveď na tvoju otázku asi neexistuje. Buď budeš skúšať ako ja. Začal som z Čechoslovákom , potom Warré , klát , nádstavkový klát a nedávno som osadil roj do Japonca ale na pôdoryse Warré s výškou 12cm. Zatiaľ ešte mám všetky spomínané úle a uvidím ako sa to časom vyselektuje.
Alebo druhá možnosť , tiež nie zlá, začni s tým čo používajú včelári okolo teba , ale skús sa pridržiavať bodov etického kódexu ŠPV. Na začiatok aspoň bez medzistien.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Martin Nezbeda (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 12:30 AM
Příspěvek: #3
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
mezistěny nepoužívám od doby, co jsem do nástavku dal právě rámečky bez mezistěn( opomenul jsem) a včelky si s tím tenkrát poradili a byly ke mě milosrdné, postavily to tak jak se sluší a patří (ne napříč). Na rámečkách 39X24 se to ale celkem dost bortí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 12:43 AM
Příspěvek: #4
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Warré je dobrý kompromis. Pokud chceš včelstvu pozvednout náladu, doporučila bych z mého pohledu košnici, klát, nebo japonce. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 03:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.06.2014 04:24 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Včelári vo svojej praxi vždy využívali niekoľko štýlov. Jednému vyhovovali drevené kláty na stojato, druhému na ležato a pre tretieho bola dostupným materiálom slama, rákos alebo prútie z vŕby na pletenie košov, ako príbytok včiel. Dnes niekto obľuboje Lang, iný Dadant a ďalší ležan systém. Skupiny včelárov obhajujú priemyselné formy včelárenia na nízkom alebo vysokom uzavretom rámiku, ktorého objav zmrzačil prirodzený proces vo včelárstve a výrazne narušil zdravotnú bezpečnosť včelstva totálnou zmenou klímy v úli. Turbína medometu zmení biologické, fyzikálne a chemické hodnoty medu. Vynález predlohy včelieho diela na medzistienke zväčšil tieto inkubátory asi o 1 mm a narušil tým prirodzený vzrast včely. Kolobeh vosku medzi včelnicami na veľké vzdialenosti tiež neprospieva zdraviu včelstiev. Moderné včelárske technológie vnucujú včelstvám niečo, čo nie je pre ich život prirodzené. Preto je úplne normálne, že sa ďalšia skupina včelárov orientuje na prírodné formy včelárenia a tým najjednoduchším spôsobom chce vo svojich postupoch používať nevyhnutné ekologické kroky podľa starých tradičných modelov včelárenia. Úľ s rozoberateľným dielom umožnil včelárovi poznať život včelstva. To znamená, že úľ s mobilnými rámikmi má na včelnici plniť funkciu observatória a produkčné včelstvá majú žiť svoj život prirodzeným spôsobom v úľových zostavách Brenner, Warré, malý Boczonádi, Němeček, KTBH, TTBH, Christ, Delon, Chomič, Peron atď. Toto fórum je o vzťahu k svetu. Včely sú začiatok. Zdravie a kvalita života včelára a planéty bude výsledok.
Pred pár rokmi som zdieľal názor, že pri TBH včelárení musí včelár zmeniť myslenie a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to nie je jednoduché. Dnes si dovolím povedať, že myslenie musí zmeniť každý včelár, a to bez ohľadu na to, aký úľový systém používa. Či trámikový, rámikový, s medzisteinkami alebo bez nich. Aj v prípade trámikových úľov bezdôvodne používame techniku zmenšovania úľového priestoru na zimu. Takto vykonávané praktiky sú z pohľadu včiel nekalé, pretože im priebežne meníme veľkosť úľa počas celého roka, nedopustíme, aby včely sedeli v obrovskej diere a mohli podľa toho plodovať a plniť prázdne bunky medom. Keď neposkytneme včelstvu trvale veľký úľový priestor, bránime matke počas celého roka využiť jej rezervy, ktoré má na budovanie obrovského hniezda, čo vo veľkých úľoch, ale bez škodlivých rozoberaní plodiska, každá matka využije na rast veľkej populácie a také včelstvo dokáže vyrobiť veľkú úrodu medu. Každý rok upravujem svoje metódy, ale čo môžem povedať je, že moje najzdravšie včelstvá sú tie, ktoré som naprogramoval na väčší úľový priestor v čase kvitnutia vŕby rakyty a čerešne, teda včas.
Keď začínalo české Včelárske fórum, tak sa tam moje názory na včelárenie v Kenyane a úli Warre stretávali s veľkou nevôľou a kritikou mnohých včelárov. Výsledkom je, že dnes je Medná krava, úľ Warre, ich hybridy alebo klát na každej poriadnej včelnici. Pretože včely možno uložiť na veľa spôsobov, tak každý úľ je ten najvhodnejší.

http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Slamen...4#pid13474
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 05:27 AM
Příspěvek: #6
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Přidám svou zkušenost:
Před rokem jsem si dovezl 3 oddělky a usadil je do Vaškovy dřevěné košnice. Postupem času jsem si všimnul, že dvě včelstva staví na výšku a jedno na šířku. Stavění na výšku vypadalo tak, že včelstvo pokračovalo ve stavbě pod rámečky, na kterých jsem je dovezl, zatímco nové loučky, které měly vedle, odmítalo zastavět i když se už pod rámečky prostavěli na dno úlu. Včelstvo, co stavělo na šířku, zase naopak hned zastavělo všechny nové loučky vedle rámečků a i když měly na loučkách již plno, tak pod rámečky stavět nechtělo.
Letos jsem tedy včely, co stavěly na výšku, přeložil do Warré/Japonce, ať si to na výšku pořádně užijí. To, co stavělo na šířku, jsem nechal v dřevěné košnici, jen jsem jim nahradil rámečky prázdnými loučkami.
Pro sebe jsem si z toho udělal závěr, že každému včelstvu může vyhovovat jiný typ úlu. V přírodě si roj také vybírá dutinu, která mu vyhovuje jak rozměrem tak tvarem.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 11:37 AM
Příspěvek: #7
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Trochu praktický pohled, zkušenosti s warréčkem a japoncem:

Japonec má výhodu z pohledu výrobních nákladů, nařežou se fošny a hotovo. Další výhoda je menší výška nástavků = snadnější prohlídka díla v případě potřeby.

Warré už vyžaduje drážku a trámky, výroba je dražší. Výhoda pro rozebírání nástavků je, že včely nad trámky nechávají mezeru, takže se dílo nemusí tolik řezat.

V japonci je souvislé dílo, což je pro včely lepší, ale při rozebírání díla se musí dílo přeříznout drátkem, což je horší.

Osobně asi přejdu z Warré na japonce, resp. udělám si japonce z tlusté fošny na půdorysu warré, abych měl stejný vnější rozměr a měl jen jeden zvedák.
Hlasování: renttip (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 11:45 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.06.2014 11:51 AM od Stanislav Rataj.)
Příspěvek: #8
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Já mám stejný zvedák, protože jak jsme dělali japonce šestiúhelníkové, tak ten vnější rozměr je stejných 40cm jako warré.
K těm poznatkům:
U warré se mi líbí prosklené okénko. Ale to jde udělat i u japonce, jen je to výrobně náročnější, já na to nemám pořádné vybavení a tak to nedělám.
Prostavujou mi to ale kompletně, žadné mezeri mezi loučkami nedělají a když jsem teď nadstavil prázdnej nástavek, tak dokonce staví zdola nahoru. Takže to žádná velká výhoda warré není, alespoň u mých včel ne.

Náklady na vybavení: 3 kompletní japonci: materiál v celkové hodnotě cca 1000Kč + práce s výrobou, tedy jeden úl o sedmi nástavcích je za cca 350Kč. Je pravda, že jsem zpracoval i nějaké zbytky desek doma apod, tak možná kdybych musel koupit všechno včetně matroše na střechu a dno, tak jsme na 500Kč za úl. To je pořád velmi pěkné, ale musí mít člověk alespoň základní vybavení jako je pila, vrtačka, šroubovák, pravá a levá ruka (nikoli obě levé).
warré: moje nulová práce, náklady 2500Kč za jeden úl.

Ochota včel stavět: japonec je na tom u mých včel podstatně lépe než to warré.

Já mám aktuálně:
4x LG na volné stavbě v rámcích
4x japonec
2x warré

Do budoucna počítám s rozšiřováním jen směrem k japoncům + osazení posledního prázdného LG, který mám v garáži.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 06:16 PM
Příspěvek: #9
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(11.06.2014 11:45 AM)Lucínek napsal(a):  ...Do budoucna počítám s rozšiřováním jen směrem k japoncům ...
Po přečtení v jiném vlákně avízované knihy "Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa " si už nejsem tak jist, jestli je nejlepší jít cestou zužování průřezu úlů. Když už nic jiného, tak tato kniha (alespoň mně) rozšířila obzory. Na jinou obdobného ražení na českém včelařském trhu ztěží narazíte...

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 06:44 PM
Příspěvek: #10
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Ono také jde o to, jak chcete mít velkého chlapa plného medu. Já přecházím na 1/2 Langstroth a mám letos roje a smetence co postavily min. dva nástavky a jedou do třetího a max. tři a staví čtvrtý, na loučkách. Ale 1/2 L, i když výškově je na 146mm, tak objemově je cca 26 litrů, kdežto nástavek japonce je něco přes 7 litrů. Kdybych je měl v Japoncích, tak už bych je musel kurtnovat k zemi.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)