Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
16.11.2018, 11:59 PM
Příspěvek: #371
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Rámikov je 8, len pri prevoze bolo dole 9 polorámikov a mriežka je len z dôvodu dodržania včelej medzery pri použití štandardných rámikov CS. Úl je otočený na juhovýchod a vlhké a chladné miesto tam je aj v lete, taká dolina blízko potoka aj rastliny tam rastú vlhkomilné.
Hlasování: tondabh (+1), Ali (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.11.2018, 06:36 PM
Příspěvek: #372
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak to je v pořádku. ProšelsSmile
Moc lidí se na Tondovo výzvu neozvalo. Buď stále čekají jako já na roj, nebo jdou pohodlnější cestou nástavkového včelaření. M.M.
Hlasování: tondabh (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.12.2018, 07:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.12.2018 07:34 PM od Róbert Páleník.)
Příspěvek: #373
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Pohľad na rámiky dnes po vybratí polorámikov pod plodiskom, polorámiky sú uložené vo vysúvateľnom ráme. Rám možno vybrať zadnými dvierkami až von z úľa napríklad pri fotení. Teplota 1 °C, pôda zamrznutá, zbytky snehu.
   
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.12.2018, 04:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.12.2018 04:51 PM od Róbert Páleník.)
Příspěvek: #374
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Stiahnutý chumáč, na dne asi sto uhynutých včiel fotené 16.12.2018, 2 cm snehu, teplota -2 °C
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.12.2018, 03:10 PM
Příspěvek: #375
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
23.12.2018, teplota 0 °C, bez snehu.
   
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2020, 10:11 PM
Příspěvek: #376
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - resuscitace
Vidím, že téma postupně utichlo. Já osobně jsem celkem zelenáč v chovu včel. Jak jsem pochopil z diskuze, tak jsme náchylní k různým úchylkám na rozdíl od letitých včelařů.
Řekl bych, že máme určitou výhodu, protože nejsme v zajetých kolejích.

S panem Nymsou jsem se také osobně setkal. Jak píše Jirka Marx, tak pan Nymsa v knize vysvětluje lépe než osobně. Možná jsou některé jeho dedukce a závěry úsměvné, možná mylné. To ukáže až čas. Mě zaujal obyčejný selský rozum, který říká: "chovej včely tam, kde byly zvyklé žít po dlouhé miliony let".

Úl 2N mám třetím rokem. Letos jsem osadil další dva. Fotky postupně zveřejňuji na svém webu www.vcely-filipov.cz. Nic netajím. V loňském roce se mi včely vyrojily. Ten zbytek včel co zbyl, tak přežil zimu bez problémů. Měl jsem strach, tak jsem se je pokusil dokrmit, ale ony si prostě nebraly. Nechal jsem je a letos začínají frčet do nové seozóny.

Osobně mám pocit, že včely v 2N úlu jsou výkonnější na česně. Je to možná můj subjektivní pocit.

Zarazilo mě, že si nikdo nekladl ve vláknu vlastně otázku, proč má 2N úl tento tvar. Tedy hlavně ti co knihu nečetli. Včely v boudě jasně ukazují, jaké dílo potřebují. Nemohl jsem po dočtení knihy nevyslyšet výzvu pana Nymsy vzít pilku a postavit úl. Udělal jsem a pozoruji. To je vše. Jsem rád, že nás pozoruje více.

Rád bych se s lidmi, kteří již mají zkušenosti s 2N úly sešel osobně u piva a probral zkušenosti. Možná po ukončení karantény bude dobrá příležitost.
Jestli jsem si dobře zapisoval, tak hlavními tahouny jsou Jirka Marx (kterého jsem již navštívil), Miroslav Matucha, Roman Smejkal a Crha Karel.

Já osobně nečekám až se mi do úlu včely vrojí. Nekompromisně je osazuji oddělky a v první sezóně zakrmím. Pak už jen pozoruji. Ne, není to zázračný úl, ale té práce je minimum a záda nebolí.

Opakuji tedy výzvu pana Nymsy. Pojďme postavit tyto úly a pojďme sledovat. Vytvořil jsem i návod na jeho stavbu. Trvá to cca 8 h. Kdo chce pro sebe a včely něco udělat má možnost.

Ještě mě zaujala jedna citace z dopisů pana Nymsy. Plánoval v ní ještě větší plástovou plochu. Kam až to půjde? Sám nevěděl. Mě v této souvislosti napadla jedna hodně přitažená myšlenka. Jak by dopadlo včelstvo v boudě, kdyby bylo v lese a mělo rámečky? Bylo by jako včelstvo v bání kostela, které p. Nymsa popisuje ve své knize?

Mnoho otázek málo odpovědí. Já pozoruji a čekám co bude. Pro mě nemusí být včelaření příjmem, který počítám na kg medu. Já své peníze vkládám, abych je již nikdy nezískal zpět. Smile Je to pošetilé, ale dobré.

Čekám, že se do mě borci pustí, ale je mi to jedno. Mějte se parádně. Budu se těšit na případné setkání s uživateli 2N úlů.

P.S. Zjistil jsem, že jde přidat příloha. Tak dávám návod na výrobu úlu.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.11.2020, 03:13 PM
Příspěvek: #377
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Přátelé včel. Dal jsem na web fotky z letošního klání člověk versus 2N úl. Fotky
Zatím se mi nikdo neozval, že chová včely v 2N úlu. Nevím, zda je to skutečnost, nebo jen koukám na nesprávná média.
Hlasování: Marek Pomp (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2020, 01:35 PM
Příspěvek: #378
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Pokus o částečnou odpověd Antonínu Hyždíkovi, píši sem, protože mi název oddílu přijde příhodný.
Každý organismus (i včely) na téhle planetě žije v určité rovnováze s okolním prostředím. Součástí okolního prostředí jsou i viry, bakterie a jiné breberky, z nichž část jsou pro včely neškodné a jiné naopak můžou včely napadat, poškozovat jim buňky a orgány a v konečném důsledku mohou včelám a včelstvu zpúsobit smrt. Tyto patogeny způsobují infekce a jejich přítomnost všude v okolí způsobuje stav, kterému říkáme infekční tlak . Každé stanoviště může mít jiný infekční tlak, a to jak kvalitou (více druhů patogenů) , tak kvantitou (různé množství určitého patogenu) A to se ještě může v průběhu času měnit. Příklad. Covid jako nový druh viru změnil infekční tlak kvalitativně a rozjela se epidemie. To samé může způsobit včelstvo přivezené odjinud. Úhyn a následná loupež může změnit infekční tlak na stanovišti kvantitativně.

Každý organismus se brání infeknímu tlaku z okolí pomocí svojí imunity. Velmi zjednodušeně imunita brání vstupu infekce do organismu a taky likviduje patogeny, které se již do organismu dostaly. Imunita je daná geneticky a může se lišit u jednotlivých včel i včelstev. Existuje imunita buněčná a humorální (protilátky) Pak jestě rozlišujeme imunitu jedince, ta je dána převážně geneticky a imunitu sociální. Ta funguje spíš jako snížení infekčního tlaku ...... nemocné včely odlétají z úlu, sem se dá zařadit i VSH chování, čistící pud a grooming.

Takže imunita včelstva je rozhodující věc, která umožňuje žít na daném stanovišti , kde je včelstvo vystaveno určitému infekčnímu tlaku. Jestliže imunita daného včelstva zvládá infekční tlak, nic se neděje. Funguje určitý rovnovážný stav. Tento rovnovážný stav ale může být narušen. Infekční tlak se může změnit kvalitativně (převozem¨) nebo kvantitativně (úhyny na včelnici nebo v blízkém okolí)
Zrovna tak může být narušena imunita včelstva Chemickými látkami včetně tzv. "léčiv", špatnou výživou (hlad či jednodruhový pyl) STRES ..... obecně poškozuje imunitu, ať už je způsoben čímkoliv , včetně včelaře. Současně platná standardní metodika vedení včelstev je úplně mimo . Neustále je ve včelstvu způsobována nerovnováha a stres a to nevede k ničemu jinému, než k oslabení imunity včestva a vypuknutí nemoci. No a princip hnutí je vlastně dát včelám ŠANCI k nastavení vlastního rovnovážného stavu a tím i co nejlepší imunity. Je to vše velice komplexní a provázané.

Přirozený život včel umožňuje včelám plně rozvinout imunitu na úrovni jedince a zejména SOCIÁLNÍ IMUNITU a to nesmírně zajímavým způsobem a to toho zcela jistě moc neznáme.

Proto zde jsou pokud možno podrobné návody jak nechat včely postavit plodiště tak, jak samy chtějí. Má to nedozírné důsledky a můžeme se o tom zcela otevřeně bavit, hlavně proč a co to dělá s roztočem ( všimněte si , že jsem ho zmínil poprvé) .
Včelařit podle přirozeného života včel znamená i to, že včelař upřednostní potřeby včel při odebírání medu. Tvorba zimní generace na medu by měla být samozřejmostí. Nevytáčené včely se chovají jinak, jinak plodují a jejich zimní generace vzniká jindy, než u včel , které včelař permanentně vytáčí a pak krmí. To vše patří do sociální imunity a je na včelaři aby toto pochopil a včelí imunitu nepoškozoval.

Za onou bezzásahovostí, kterou zde zde zdůrazňujeme , bych viděl zejména vytvoření podmínek pro přirozený život včelstva a to s co nejmenším vyvedením včelstva z rovnováhy. Co nejméně zásahú do včelstva, každý zásah může vyvolat stres a poškodit imunitu.
Co se týká roztoče a nemocí, možná ti pomůže, že ve Švedsku, tam kde jedou bez chemie ošetřují jen včelstva v viditelnou virozou. Thymol do nemocného včelstva a když se z toho vylíže, výměna matky. Když ne, pak uhyne. Hlavně neošetřovat plošně. To je cesta do ...nikam. A navíc, léčba čímkoliv ( i KM) poškozuje imunitu včelstva, prokazatelně.
" Léčení " tedy pouze bodově , jako poslední záchranu včel (ne genetiky, tu musite pak vyměnit) aby nedošlo k úhynu a následné loupeži a tím zvýšením infekčního tlaku pro okolní včelstva.

Víte,hrozně rád bych se bavil třeba o tom jak architektura včelího díla ovlivňuje roztoče a sociální imunitu, jak množství zásob ovlivňuje roztoče a jak plodovou křivku ale nikdo se na takový věci neptá.

A jestli hledáš někoho poblíž sebe, vznes tady na foru dotaz. To bude nejjednodušší

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2020, 02:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2020 03:01 PM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #379
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
V principech a pohledu na život včel jsme za jedno. Vše co jsi napsal klidně podepíšu. Mé příspěvky nebyly zaměřeny na kritiku toho, co jsi napsal, to chápu stejně, stejně tak bodové léčení tam, kde je to nutné nebo technologický zásah, odebrání plodu či přemetení na SR či souše dle období. Šlo jen o to, nepsat tady jen o tom, jak všichni nepoužíváme léčiva a máme při správné zootechnice včely happy, ale nebát se napsat i o tom bodovém léčení, čím, jak, kdy a že to není pro členy hnutí nějaké tabu. Nabyl jsem dojmu, podle docela zamrzlé diskuse v minulých měsících, že příčinou může být strach napsat případně i blbý dotaz či se zeptat na léčení, když ho potřebuje atd..
PS: když jsme v tomto vláknu, jak ty a nymsův úl, máš v něm včely, myslím, že jsi jej zkoušel?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2020, 07:04 PM
Příspěvek: #380
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Bodové ošetření je vlastně to co jsem ti psal, že se dělá ve Švédsku. Prostě vidíš příznaky viroz a zasahuješ. Ale to musí být červen max do 7.7. Aby se včely do zimy ještě vzpamatovaly. Máš na výběr.
1. Dlouhodobě KM 85% aspoň 14 dni. Pak se podívat jestli je tam matka a začít krmit po malých dávkách. Už před nasazením KM je dobré odebrat zásoby medu a tím je stáhnout na menší prostor. Třeba z 5 na 3. Nějaké zásoby tam ale zbyt musí.
2. Odebrat všechen ZAVICKOVANY PLOD a udělat to samé jako v bodu 1.
3. Odebrat VEŠKERÝ PLOD a dále jako v bodu 1.
Ta KM je v tomto nejen na roztoče, ale ona i zabije i virozou načnuté včely. Tím se sníží množství virů ve vcelstvu. Každopádně genetika , která onemocní už nemá u mě místo na stojanu.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)