Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
27.03.2018, 11:18 PM
Příspěvek: #361
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(26.03.2018 07:56 PM)Centisi napsal(a):  Rekni doma chlapovi at se o vikendu nenudí a neco zbouchne Big Grin par prkynek..per rozmeru v kvotach na.papiru a ul je.na sveteCool
to som už skúsila. nevyšlo. preto hľadám iné alternatívy
Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.03.2018, 02:53 PM
Příspěvek: #362
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
A opravdu chceš takový úl? Včely dovedou žít v čemkoliv, protože se dokáží přizpůsobit, jen to přizpůsobení někdy stojí víc energie. Já bych úl s takto velkým a horním česnem nechtěl, protože hlavně teď na jaře, kdy je ještě chladno a včely chtějí plodovat, tak jim musí tímto česnem unikat docela dost tepla. Určitě to dovedou vlastním tělem ucpat, ale proč bych měl včelám komplikovat život a vytvářet jim energickou zátěž, která je bude stát nějaké ty zásoby a snižuje se tím i délka života dlouhověkých včel.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2018, 09:41 PM
Příspěvek: #363
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(31.03.2018 02:53 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A opravdu chceš takový úl? Včely dovedou žít v čemkoliv, protože se dokáží přizpůsobit, jen to přizpůsobení někdy stojí víc energie. Já bych úl s takto velkým a horním česnem nechtěl, protože hlavně teď na jaře, kdy je ještě chladno a včely chtějí plodovat, tak jim musí tímto česnem unikat docela dost tepla. Určitě to dovedou vlastním tělem ucpat, ale proč bych měl včelám komplikovat život a vytvářet jim energickou zátěž, která je bude stát nějaké ty zásoby a snižuje se tím i délka života dlouhověkých včel.

Chcem. Znova som si knihu od pána Nymsu prečítala a myšlienka samostatného včelstva mi stále rezonuje. Páči sa mi, že tento úľ má konštantný objem, ktorý včelám nebudem meniť. Ďalší dôvod je ten, že plánujem včely chovať v podobnej nadmorskej výške a on s tým má dlhoročné skúsenosti, na rozdiel odo mňa Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2018, 10:28 PM
Příspěvek: #364
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak nevím, nějak se mně v těchto úlech u nás nedaří. Ještě nikdy se mi do 4 připravených Nymsů žádné nevrojily a naopak dvakrát se vložené oddělky vyrojily. Jedny odešly na viry. Jedny byly vyloupeny. Na usazení chce asi pořádný roj. Malý oddělek velký prostor nezvládne uhlídat. Třeba příští rok bude hodně rojů a budu mít co zkoušet. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2018, 09:00 PM
Příspěvek: #365
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.07.2018 10:28 PM)MirekMatucha napsal(a):  Malý oddělek velký prostor nezvládne uhlídat. Třeba příští rok bude hodně rojů a budu mít co zkoušet. M.M.
Odloženec musíš prikrmoovať , to nie je prirodzené včelstvo , a potom musíš zúžiť česno .
Ak si čítal knihu , tak potom vieš v akom obrovskom priestore (bouda) boli včely umiestnené , a ustrážili si to , a potom ak u teba nie je znáška tak potom sa takýto nekŕmený a včelárom nepodporovaný odloženec vyrojí ako ,,hladný roj "!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.07.2018, 09:36 AM
Příspěvek: #366
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak nebyly ty oddělky zas tak úplně malý, krmil jsem a stejně se jim tam nelíbilo. Zkusím dát řádný velký roj a uvidíme. M.M.

Ten první jsem měl jen na loučkách, ten další už na velkých rámcích.
http://postimg.cz/i/xT2lr
Hlídaly taky dobře a česno jsem chránil jen proti ptákům aby se uvnitř na jaře nezabydleli.
http://postimg.cz/i/xTyuN
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2018, 11:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2018 12:03 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #367
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nikdy jsem se k tomuto úlu nevyjadřoval. Jedno ale vím. Včely tuto otázku, tedy úlů již dáááávno vyřešily za nás. Proto snahy o nějaké nové konstrukce považuji jen a jen za pohled včelaře, nikoliv včel samotných. V přírodě je nejčastěji normální "úl" stojan a ležan. Tedy strom který stojí a nebo leží. Proto se včelám také v těchto úlech daří a funguje zde tzv. komínový efekt. Obydlí včel v přírodě není ani tak za účel chránění před počasím, jako spíše před nepřáteli.
Nymsův úl je veliký jako 8 NN 2/3L. To není, v klasickém včelaření žádné supersilné včelstvo (měl jsem je i ve 14ti, když jsem to zvládal fyzicky). Víc bych asi nemusel psát, protože to snad všem dojde proč ano a proč ne.
U takovéhoto nástavkového úlu je hnízdo obklopeno z 5 ti stran stěnami, které jsou víceméně blízko včel a plodu (jako většinou v přírodě. - Porovnejte s Nymsou.
Roje v přírodě mají vždy určitou vizi o prostoru, proto slabé roje dávají přednost menším dutinám (viz studie Seely) a velké zvládnou i velký prostor (i víc než 2x větší než je prostor Nymsova úlu). Nymsův úl je pro silnější roje, které musí zvládnout i to, celý zadní prostor je daleko od včel a hnízda (do té doby než včely vystaví dílo i vzadu , jenže dále od česna staví včely hůře, je to pro ně méně přirozené - porovnej situaci ve stromu, kde je česno dole a pak nahoře). Včely také organizují své hnízdo v závislosti nejen na prostoru, ale i umístění česna. Zákon česna je jeden ze základních zákonů včelstva a kdo jej nechápe, má prostě smůlu. Život včelstva začíná ( a také často končí) na česně!!!
Pro včelstvo je nejpřirozenější buď vodorovný nebo svislý pohyb v prostoru a nikoliv do L. Tím ale neříkám, že se to v přírodě neděje. Jen je třeba vědět za jakých podmínek.
Dále je třeba si uvědomit, jaké bude proudění vzduchu v zimě. U NN lze "zařídit" proudění vzestupné, jak se s ním většinou kalkuluje , tak i sestupné (což je podobné jako je tomu u včelstva mající hnízdo ve volném prostoru, třeba na skále, větvi.....). Ono by se toho dalo napsat daleko více o tom, co vlastně Nymův úl napodobuje v přírodě. To v té knížce není a to je škoda, já to dělat nebudu. Včelstva, která na jaře obsedají 3NN 2/3L zvládnou vše, tedy i Nymsův úl tak, jak je. Jinak je třeba zúžit, protože síla včelstva tomu neodpovídá. Do velkého prostoru, kde se projeví skutečná síla , musí včelstvo dorůst a to je dnes mnohde problém. Jednak ubyla pastva, jednak je soustředěna jen do krátkého období (netvrdím, že všude, hraniční hvozdy jsou na tom nesrovnatelně lépe, než nížiny s lány obilí, kukuřice, řepy, i řepky, tedy přiotrávených rostlin) a to vše včelstva limituje v rozvoji (trochu jsem to zkrátil, ale nemohu zde podávat podrobnou analýzu).

Touto kratičkou informací jsem nechtěl zájemce o včelaření v tomto úle odradit, to určitě ne. Jen jsem chtěl upozornit, že vše má své a včelaření není o náhodě. Zkoušet se mají nové věci, ale to co je již platné a poznané, prostě platí. To je třeba brát při volbě v úvahu. Každý jsme jiný, máme jiné podmínky i motivy včelaření. Jsou však zákonitosti, které nás limitují a myslet si, že přelstíme přírodu prostě nelze. Lze ale poznaných zákonitostí využít i u toho Nymsy. Je to právě neznalost, která nás nejvíce omezuje a někdy pak, zvláště začátečníci, sklouzávají k tomu, že si myslí, že úl je vše, ale ono to tak není. Hledají ve včelách více mystiku než logické věci. Ono to je obojí, jen je třeba to vidět a to je třeba se učit. Není to cesta pro každého, protože je hodně trnitá a je to tak dobře, že jsme rozdílní. Možná ta různost zajistí, že člověk jako druh přežije. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jiří Grossmann (+1), Aleš Molčík (+1), Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.10.2018, 01:21 PM
Příspěvek: #368
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Haribol přátelé, v roce 2014 po vydání publikace a návštěvě u Pepči samé pochvalné ódy a po čtyřech letech praktikování chovu v Nymsa úlech TICHO, čo také sa robí??? Poprosil bych praktikující o jakékoliv info o chovu v Nymsa úlech, neboť začátečníci si to zaslouží, děkuji Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.11.2018, 09:44 PM
Příspěvek: #369
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ahoj, na jar som si vyrobil modifikovaný radový ležan podľa úľa pána Nymsu. Osadil som ho darovaným rojom od kolegu z fóra (Ďakujem). Úľ je vyrobený na rámiky CS v dvoch radoch a pod prvým radom sú polorámiky. Medzi plodiskom a medníkom je rošt z drevených latiek pre dodržanie včelej medzery medzi bočnými latkami rámikov. Letáč som zvolil pri spodnej latke plodiska. Kŕmenie cukrovým roztokom som minimalizoval na obdobia bez znášky. Roj vystaval osem rámikov voľnej stavby. Na zimovanie som dokŕmil 5 kg cukru. V septembri dve dýhy Ekopolu a plánujem fumigovať 1x Varidolom. Fotky mám len pred osadením.
               
               
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.11.2018, 11:11 PM
Příspěvek: #370
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
K čemu je tam ta mřížka mezi medníkem a plodištěm? Jen pro včelí mezery? A 9 rámků? A vlhké chladné místo s česnem na sever? ... Autor metodiky jak ho znám by nebyl spokojen Smile M.M.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)