Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čo mám dať včelám jesť?
03.12.2014, 07:47 PM
Příspěvek: #31
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(03.12.2014 07:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Co mám odpozorováno z kosení luk 2x do roka na seno tak některým rostlinám to vůbec nesvědčí a časem vymizí a bez dalšího přičinění zůstávají na louce hlavně trávy. Proto si myslím, že květnatá louka by se měla kosit jen jednou a to až po odkvětu a nebo na jaře. Ale také to chce znát co tam kvete za rostliny, protože je potřeba před kosením louku projít a jednoleté a dvouleté rostliny opět rozsemenit. Úplně bez starostí a znalostí udržet květnou louku nepůjde, i když i tak se může stát, že některé druhy zaniknou.

Tak to je vtipné, u nás zase nevíc kvete ta část louky, kterou tak jednou měsíčně vezmu sekačkou Big Grin, tam, kde se sekalo jednou ročně je to samá tráva Big Grin Big Grin Big Grin
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 08:11 PM
Příspěvek: #32
RE: Čo mám dať včelám jesť?
[Tak to je vtipné, u nás zase nevíc kvete ta část louky, kterou tak jednou měsíčně vezmu sekačkou Big Grin, tam, kde se sekalo jednou ročně je to samá tráva Big Grin Big Grin Big Grin
[/quote]

Je to dáno rostlinou , divizna se vysemení a kvete až druhý rok ne hned ten následující, ale louky co pamatuji se sekaly ročně 2x sušilo se seno na zemi ( tím se květy vysemenily ) a kvetly louky každý rok. Okamžité senážování ( balíkování ) nedá semenům čast vypadnout na zem, tak je tam musíme prostě stále dosypávat.
Většinou stále kvete jetel plazivý a pampelišky.

Jindřich
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1), Debora (+1), Martin Smutný (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 10:01 PM
Příspěvek: #33
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(03.12.2014 08:11 PM)Jindřich napsal(a):  [Tak to je vtipné, u nás zase nevíc kvete ta část louky, kterou tak jednou měsíčně vezmu sekačkou Big Grin, tam, kde se sekalo jednou ročně je to samá tráva Big Grin Big Grin Big Grin

Je to dáno rostlinou , divizna se vysemení a kvete až druhý rok ne hned ten následující, ale louky co pamatuji se sekaly ročně 2x sušilo se seno na zemi ( tím se květy vysemenily ) a kvetly louky každý rok. Okamžité senážování ( balíkování ) nedá semenům čast vypadnout na zem, tak je tam musíme prostě stále dosypávat.
Většinou stále kvete jetel plazivý a pampelišky.
[/quote]

Závisí to i na podmínkách v daném roce - letos např. u nás vůbec nekvetly jinak četné kopretiny, protože ideální podmínky měly různé trávy a přerostly možnosti kopretin. A ty se na tu soutěž vykašlaly - jen pár jich vykvetlo po senoseči.
V loňském jarním suchu zvítězil štírovník - pro včely fajn, ale sekat se to nedalo.....
Myslím, že pokud není louka zdecimovaná hnojením, mulčováním, postřiky apod., tak obsahuje spoustu spících druhů, které se prosadí jen jednou za čas (neplatí pro pampelišky apod.).
Což v mnoha oblastech už neplatí a o vítězích je rozhodnuto - řídké buřiny a odplavující se vrchní úrodná vrstva.
MS
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), tondabh (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 10:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.12.2014 09:04 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #34
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(03.12.2014 05:52 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Lúku namiesto kosenia treba po odkvitnutí nechať spásať ovcami alebo kozami v pravidelných intervaloch. Pomáha to ako fras.
Jaro , máš pravdu, niektoré kvetiny potrebujú prejsť tráviacim traktom buď pasúceho sa dobytka, alebo vtákmi.
V črevnom trakte sa obal semien zbaví látok ktoré buď spomalujú klíčenie semien alebo inak bez neho nevyklíčia vôbec.
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 10:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.12.2014 10:53 PM od Debora.)
Příspěvek: #35
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Vtáků tu máme dost, ale ty si raděj slousknou trubce, než semeno. Ovce nemáme, ale za to spoustu divokých králíků. Máme okrajovou parcelu a už podtunelovali všechny ploty a haciendu, tak že se už naklání ja šikmá věž v Pise. Louku se snažíme vykouzlit už dva roky, ale at' sekáme trávu nebo ne, zatím nic neroste. Jo, a pampelišky, ty už nám na zahradě skoro vymřeli. Jediné, co se stále dobře množí jen majoránka, bodlák, jetel, ve stínu nějaké divoké lesní jahody a houby, které rostli ještě minulý týden. Big Grin
Hlasování: schützmeister (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 11:14 PM
Příspěvek: #36
RE: Čo mám dať včelám jesť?
No proto mám i ty semena různých bylinek, abych předpěstoval v květináči a když nepůjde louka vysít půjde snad vysadit.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1), terez.c (+1), renttip (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 11:26 PM
Příspěvek: #37
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Již druhou sezónu rozmístňuju různé druhy rostlin do zarostlích remízků, protože tam mi to nikdo neposeká a celkem se mi to daří udržet vše při životě. Samozřejmě že moje možnosti jsou omezené, ale myslím, že smysl to má a třeba někdo po mě v tom bude pokračovat.
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), tondabh (+1), Debora (+1), terez.c (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2014, 07:07 PM
Příspěvek: #38
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Vůbec je zajímavý jak co roste.
Uvědomil jsem si to na dvou podobných rostlinkách.
Na jednom stanovišti mě vykvetl červený digitalis - na googlu dgitalis purpurea obrázky - vykvetl po orkánu Kiril, který odlesnil 100let zalesněnou původní extenzivní pastvinu, vykvetl na pasece cca 4-5 let po kalamitě, bez toho, že bych ho tam před tím zahlídl a jen dvě krásný 1,5m vysoký kytky + další rok jeden menší chcípák a šlus. Teď už jsou tam dvoumetrový smrčky, takže semínka nejspíše čekají dalších 100let na novou paseku. Dočetl jsem se, že mají klíčivost až osm let, ale zdá se, že to bude víc. Prostě trpělivě čekají, co bude, až bude zase sluníčko.
To stejný na druhým stanovišti, kde pro změnu vytěžili 150let staré borovice, kde sice o 200m dál rostl tentokrát žlutý digitalis, jenže tohle bylo uprostřed lesa a hned druhý rok co ty stromy vytěžili jich tam bylo jak naseto, moc se mi nezdá, že by se tam mohli semena dostat tak rychle / je dvouletý / - spíš tam prostě čekali, až přijde jejich čas. Jeden rok a zase šlus. Ten les před 150 lety sázeli taky na holině.
Někdy je to fakt překvápko, a ani se člověk nemusí moc snažit.
Mám tam i zajímavý, od války neudržovaný úhor - hektárek suché, slunné louky a taky zajímavý. Už to má spíš tundrový charakter - kopečky s brabenci a mateřídouškou, nedá se na tom chodit, je to měkký a člověk by si ukopnul palec a květena je úplně jiná. Nekvete to nijak intenzivně ale hodně druhů. Ta mateřídouška, kupříkladu, se jinde neudržela / ještě u mě před úly - ale musím po ní stále dupat /. Na pastvinách hned vedle je krom trávy jen pampeliška, bílý jetel a štírovník, ale zase intenzivně.
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2014, 08:57 PM
Příspěvek: #39
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Hlavně žádná chemie Roudap a podobně. Roundapem ošetřené plochy poškozují i následné plodiny, mají málo klíčící semena ! Pouze sekat a dát na kompost ,nebo vypásat dobytkem, ten neničí byliny, pouze je spase, ale zase ihned hnojí.
Samozřejmě pást s mírou 30krav na jednom hektaru ( to co vídám ) vše rozdupe na bažinu. Sypejte semínka i do posekaných ploch něco se vždy chytne.
Stále sázím stromky a keře dokud to jde, zlepšení snůškové nabídky bude ale postupné, příští rok mi= včelkám , musí pomoci hlavně byliny.

Jindřich
Hlasování: renttip (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2014, 09:07 PM
Příspěvek: #40
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Moje zkušenost za poslední čtyři roky, co pozoruji louku, která je každoročně spásána koňmi - čili stále stejně, že každým rokem převažují jiné květiny. Čím je to ovlivněno, nevím.
Hlasování: schützmeister (+1), renttip (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)