Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
01.06.2015, 11:19 PM
Příspěvek: #151
RE: Rojení
(01.06.2015 04:12 PM)STAVO napsal(a):  Tak snubní prolet to dle mého asi nebyl.
Zkus prohlédnout jak ten odchycený roj, nebo co to bylo, případně i úl. Možná tam bylo ponecháno naživu více matek a jsou to poroje s neoplozenou matkou. A v úlu bude další mladá matka.

upřímně teď si nějak nedokážu představit, jak v čerstvě usazeném roji hledat matku? Vystavěno ještě mít nebudou a v tom chumlu ji asi težko najdu. Nebo je nějaká finta. A dá se poznat, jestli je už oplozená nebo ne?

(01.06.2015 08:51 PM)Jindřich napsal(a):  Po druhém vyrojení během čtyřech dní jsem našel ještě 8 matečíků!
rozeber to a prohlédni, jinak se mohou rojit dokud v úle nějaká včela zbude .
Sedm jsem vylámal a nechal pouze jeden ( pro jistotu ), pak byl pokoj.

ok, rozeberu a zjistím jak se věci mají, ale začínám nabývat dojmu, ze ta metoda osiřelců není úplně štastná, pokud je tohle bežný průběh, že si po osiření vychovají novou matku a pak stejně jdou do rojeni. Anebo je problém někde jinde (kdybych si mel tipnout, tak ve mě). Jinak nechávat jen jeden matečník je asi na jistotu, ale zase jim dělám selekci já a naslepo. A jak se znám, tak šáhnu zrovna po tom, ze kterýho bude nejslabší matička Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2015, 11:53 PM
Příspěvek: #152
RE: Rojení
Myslím, že se dá vypozorovat více "druhů" rojů.
1) přirozené, šťastné, euforické
To jsou roje, kdy se vše sejde, jak má (viz Leoš - jednou za 3-5 let). Síla včelstva, stáří matky, snůškové podmínky, počasí atd. Jsou silné, důstojné, nemají poroje
2) genetické
Roje, které vzniknou, protože včelstvo má v genech dané, že se musí každý rok vyrojit (viz Debora). Snaží se strefit do dobrých podmínek. Jsou také euforické, ale už tak trochu z povinnosti....
3) evakuační
Příčin je více - od ředění virů, roztočů, přes nespokojenost s příbytkem či s péčí včelaře až po hlad. O nich píše asi Jindřich. Nefunguje jasný řád, líhne se mnoho matek a poroje mohou oslabit původní včelstvo až ke zkáze. Chybí tam euforie a radost.....

Patrně všem rojům se dá předejít správnými zásahy. Ale:
Když jsem v sobotu ležel na matraci a všude kolem mě se rojily včely z japonce, říkal jsem si, zda by to nebyla škoda. Tak to zvláštně vonělo a vibrovalo....
MS
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Petr Smrčka (+1), Jaro Stoklasa (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 12:13 AM
Příspěvek: #153
RE: Rojení
(01.06.2015 11:53 PM)Martin Smutný napsal(a):  Patrně všem rojům se dá předejít správnými zásahy. Ale:
Když jsem v sobotu ležel na matraci a všude kolem mě se rojily včely z japonce, říkal jsem si, zda by to nebyla škoda. Tak to zvláštně vonělo a vibrovalo....
MS

Příteli přesně jsi to vystihl, podobně jako když Cher napsala že nerojící se včelstva jsou jako louky bez květů...Měj se krásně rojivě a ať Ti roje přinášejí mnoho energie a radosti, Tonda.

Hlasování: Jan Brunclík (+1), Petr Smrčka (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 08:38 AM
Příspěvek: #154
RE: Rojení
Roje majú obrovské čaro. Už od mala so ich obdivoval. Aj v nedeľu som jeden zbieral. Malinký, na 4 rámiky. Z rojového smreku (smrek na hranici pozemkov kde mám včelnicu, sadajú tam každý rok roje zovšadiaľ) z 10 metrovej výšky. Večer som ho osadil do nového úľa na novej včelnici. Pri západe slnka, spokojný a plný radosti ako malé dieťa. Roje sú okúzľujúce. Je dobré, že im nevieme rojenie zamedziť na 100%.
Hlasování: tondabh (+1), goro (+1), Petr Smrčka (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 11:47 AM
Příspěvek: #155
RE: Rojení
Ahoj. Usadil se mi roj u souseda v baráku .. včely vlézají kamsi štěrbinou mezi cihlami. Zřejmě našly dutinu ve zdi.
Nemá někdo nějakou radu, jak je dostat ven? Zatím mě napadlo jen zkusit je vykouřit, resp. donutit k evakuaci kouřem. Je to možné? Alternativou je zkusit nějak tu zeď vysekat, ale bůhví jak hluboko jsou a sousedovi by se to asi moc nelíbilo.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 12:27 PM
Příspěvek: #156
RE: Rojení
můj učitel v těhle případech popřeje včelkám hodně zdaru a nechá je svému osudu, ale to jsi asi nechtěl slyšet Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 01:39 PM
Příspěvek: #157
RE: Rojení
No to jsem navrhoval. Ale ačkoli je soused takovej alkopunkáč, tak včelek ve zdi se nějak bojí. :/ Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 02:04 PM
Příspěvek: #158
RE: Rojení
tak jestli jde o to se jich zbavit, tak asi vykouřit anebo nabídnout lepší bydleníčko, jestli by se třeba nechali ukecat, kdyby se jim před tu díru udělal nějaký imporvizovaný úl se soušema příp. s krmítkem Wink

anebo zjistit, kam to vede a jak to tam vypadá, onehdá jsem měl půjčenou USB kamerku na asi 6m kabelu - kamerka měla LED nasvícení a průmer stejný jako kabel - takový čínský nástroj na kolonoskopii pro domácí kutily

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 02:19 PM
Příspěvek: #159
RE: Rojení
No, nerad bych je zlikvidoval. Navíc podle letovýho provozu to bude slušnej macek. Už jsou tam několik dní a nosej pyl atd, takže odlákat je na nějaký souše asi moc nepůjde, hádám. Zkusím mrknout po tom čínským kolonoskopu. Smile)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2015, 02:52 PM
Příspěvek: #160
RE: Rojení
kolega ji kupoval tady - http://www.dx.com/s/endoscope+camera - dodání bez problému a bez poštovného (za ty ceny nechápu jak to dělají)

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Jan Brunclík (+1), lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)