Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
26.05.2015, 03:39 PM
Příspěvek: #141
RE: Rojení
Haribol přátelé, takový rojíček bych na zahrádce uvítal...

http://www.novinky.cz/koktejl/370523-muz...-vcel.html
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2015, 08:27 PM
Příspěvek: #142
RE: Rojení
Mě by stačil i 2-3 kilový ze sto kilo bych se rozdělil s hodně včelařema. To by bylo radosti. Wink
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: MajaSk (+1), Rasťo 71 (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2015, 09:30 PM
Příspěvek: #143
RE: Rojení
Dá sa spoznať príprava na rojenie (alebo že sa včelstvo zakrátko vyrojí) bez otvárania včelstva? V čase, keď sa do neho nedá vojsť (dažde, zima). Napr. podľa zvuku a podobne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2015, 12:28 AM
Příspěvek: #144
RE: Rojení
Když je zima, tak se nerojí. Za dobrého počasí kolem polední hodiny, chomáče včel se doslova vlní a teplota v úlu může přesáhnout 45°C. Stetoskop, teploměr a trpělivost.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), MajaSk (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 09:27 PM
Příspěvek: #145
RE: Rojení
Prosím zkušené včelaře o radu:
dostal jsem od souseda včelaře před 14 dny roj (začínám se včelami). Měl asi 2 kg, nocoval v rojáku ve sklepě. Druhý den zrána předpisově napochodoval do nabídnutého úlu. Langstroth 2/3, rámky Hofmann, bez mezistěn. Celkem 2 nástavky, s nízkým plným dnem. Za 2 dny jsem jim dal krmení - cca 2 kg těsta Apivital.
Stavěly pěkně, po dnešku mají cca 7 horních rámků zastavěných půdorysně asi do 60%.
Na několika plástech byl již zavíčkovaný med, ale plod žádný! Kontroloval jsem, jestli je přítomná matka, myslím. že jsem ji spatřil (trubec to nebyl, toho jsem tam viděl včera) Pobíhala po plástu sem a tam, ke kladení se ale nemá.
Měl bych jim nějak pomoci?
Je to matka mladá , neoplozená?
Bude teprve snubní let?
Může se při něm ztratit?
Co pak?
Dnes jsem jim dal pro jistotu další 1 kg těsta nad rámky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 09:57 PM
Příspěvek: #146
RE: Rojení
Ak to bol poroj, tak matka je panuška, a na prelet ešte len pôjde.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 10:56 PM
Příspěvek: #147
RE: Rojení
Mám jednu otázku k tématu rojení, před 19 dny jsem udělal dva megaosiřelce - řešilo se to tady http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Zacin...05#pid8905 ve vláknu Začínáme včelařit s ŠPV a dnes se mi ten jeden megaosiřelec vyrojil.

Je to běžný jev? Nebo nemohl jsem si spést rojení se snubním proletem - nikdy jsem snubní prolet neviděl, tak nevím jako moc podobné to je rojení. Každopádně včelky udělaly klasický hrozen a chování bylo stejné jako když se rojí (to už jsem viděl několikrát Wink ). Roj jsem odchytil (2.6kg) a navečer ho usadil.

Měl jsem za to, že když tam bude jen mladá čerstvě vylíhnutá matka, tak nebudou mít důvod se rojit. Jinak kromě oddělku se starou matkou jsem z toho včelstva pak udělal ještě jeden oddělek jen s náhradními matečníky. A prostoru mají taky dost, celkem 4 VN.

A pak ještě bych měl ještě jeden dotaz, na letošek už mám včelstev dost a nechtěl bych zakládat další, takže mám v plánu tenhle roj zase vrátit k původnímu včelstvu. Kdy je na to nejvhodnější doba a jak bych měl podle vás postupovat? Byl bych rád, kdyby tohle včelstvo šlo do zimy na 3 VN s mednou komorou.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2015, 02:19 PM
Příspěvek: #148
RE: Rojení
ještě na doplnění, v sobotu se mi asi "vyrojil" i ten druhý osiřelec, klasický šrumec u úlu, lítaly v mraku jak zběsilí a když pak mrak zmizel, šel jsem hledat roj a nikde ho nenašel, takže buď klasicky pláchnul, aniž by se vyvěsil poblíž úlu (zatím všech pět rojů, co jsem chytal, se vždycky vyvěsili do pár metrů od úlu) anebo to mohl být ten snubní prolet a všechno se to vrátilo zpátky.

Fakt jsem z toho divák, ale jelikož právě nepoznám, co jak vypadá snubní prolet, tak nevím.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2015, 04:12 PM
Příspěvek: #149
RE: Rojení
Tak snubní prolet to dle mého asi nebyl.
Zkus prohlédnout jak ten odchycený roj, nebo co to bylo, případně i úl. Možná tam bylo ponecháno naživu více matek a jsou to poroje s neoplozenou matkou. A v úlu bude další mladá matka.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2015, 08:51 PM
Příspěvek: #150
RE: Rojení
(01.06.2015 02:19 PM)Smrk napsal(a):  ještě na doplnění, v sobotu se mi asi "vyrojil" i ten druhý osiřelec, klasický šrumec u úlu, lítaly v mraku jak zběsilí a když pak mrak zmizel, šel jsem hledat roj a nikde ho nenašel, takže buď klasicky pláchnul, aniž by se vyvěsil poblíž úlu (zatím všech pět rojů, co jsem chytal, se vždycky vyvěsili do pár metrů od úlu) anebo to mohl být ten snubní prolet a všechno se to vrátilo zpátky.

Fakt jsem z toho divák, ale jelikož právě nepoznám, co jak vypadá snubní prolet, tak nevím.

Po druhém vyrojení během čtyřech dní jsem našel ještě 8 matečíků!
rozeber to a prohlédni, jinak se mohou rojit dokud v úle nějaká včela zbude .
Sedm jsem vylámal a nechal pouze jeden ( pro jistotu ), pak byl pokoj.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)