Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
03.06.2014, 08:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.06.2014 08:52 PM od tondabh.)
Příspěvek: #51
RE: Rojení
(03.06.2014 04:22 PM)Petr Pokorný napsal(a):  Nechci vypadat jako blbec (fakt se to všechno teprve ucim), ale roju jsem mel cca z 50% včelstev (letos muj první "rojovy rok", jinak jsem 3 roky nevedel, co je roj), ale při odtaceni medu jsem do nich i kouknul a většinou jsem nasel jen 1 matecnik a zadny rojovy kvantum... Taky usazovani roje je divny - chteji furt pryc. Myslite, ze to muze byt seismickou aktivitou, která tu zrovna probiha ?

Napiš podrobnosti, zda je dáš v rojáku na noc do chladna(sklepa), a když ano tak potom už je to zvláštní že nechtějí přijmouti nový domov...Pak je dobré jim tam dát plást s otevřeným plodem...

Mějte se všichni krásně medíkově, Tonda.

(03.06.2014 02:41 AM)Debora napsal(a):  tady se to rojí, že nestíhám šroubovat nástavky. Co den, to roj, jest-li to tak půjde dále, nedoženou to ani roztoči. Big Grin

Haribol Deboro (napiš jak se píše Tvé jméno Cher, Čér ap...)proč jsi neřekla, když jsi byla tady na sletu, každý by sešrouboval dva nástavky a bylo hotovo...Prima práce spolupráce...

Měj se krásně nástavkově, Tonda a Vilémovčata.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.06.2014, 11:27 PM
Příspěvek: #52
RE: Rojení
Díky Toníku, ano spěchal jsem na ně. Ty, který jsem nechal vystydnout nastoupili do novych nastavku ochotneji. Ale proc se roji při tak malo matecnikach ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.06.2014, 11:43 PM
Příspěvek: #53
RE: Rojení
(03.06.2014 11:27 PM)Petr Pokorný napsal(a):  Díky Toníku, ano spěchal jsem na ně. Ty, který jsem nechal vystydnout nastoupili do novych nastavku ochotneji. Ale proc se roji při tak malo matecnikach ?


Haribol Péťo, když nebudeš mít čas, tak jim tam dej jeden plást s otevřeným plodem a musíš je sklepnout do úlu, né přez náběh, to můžeš ty schlazené.

Co se týče počtu matečníků tak jsi mohl nějaké přehlídnouti a nebo když je naráželi v tom chladném počasí, tak byli tak rozumné a narazili jen nejnutnější, jsou to holky nejšikovnější v různých profesích a v ekonomice obvzláště, měj se krásně rojově, Tonda.
Hlasování: Crha Karel (+1), Petr Pokorný (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2014, 03:28 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.06.2014 03:32 AM od Debora.)
Příspěvek: #54
RE: Rojení
(03.06.2014 08:45 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Deboro (napiš jak se píše Tvé jméno Cher, Čér ap...)proč jsi neřekla, když jsi byla tady na sletu, každý by sešrouboval dva nástavky a bylo hotovo...Prima práce spolupráce...

Měj se krásně nástavkově, Tonda a Vilémovčata.

Haribol Toníku,

všechna včelstva se u mně rojila před Vilémovem, tak jsem doufala, že budu mít chvíli klídek. Ale po týdnu pochmurné nálady, která konec sletu doprovázela, opouští nyní úly mnoho porojů. Jen mně udivuje mně ten počet trubců, která některá včelstva doprovázejí.

Přeji zdravá včelstva
Cher
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2014, 08:01 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.06.2014 10:47 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #55
RE: Rojení
(03.06.2014 11:43 PM)tondabh napsal(a):  
(03.06.2014 11:27 PM)Petr Pokorný napsal(a):  Díky Toníku, ano spěchal jsem na ně. Ty, který jsem nechal vystydnout nastoupili do novych nastavku ochotneji. Ale proc se roji při tak malo matecnikach ?


Haribol Péťo, když nebudeš mít čas, tak jim tam dej jeden plást s otevřeným plodem a musíš je sklepnout do úlu, né přez náběh, to můžeš ty schlazené.
Tonda.

Od doby co se mi roj ve sklepě, který jsem smetl do úlu se sítem přes celý půdorys, sám uvařil, včely přesvědčuji úplatkem medocukrového těsta (bez věznění ve sklepě) a zatím úspěšně. Klidně to těsto položím někam na dno do rohu. Těsto se mi také osvědčilo na podněcování stavby, nemusím tak často doplňovat jako roztok.
Počet matečníků není podstatný, prakticky jim stačí jeden a ty ostatní jsou jen větší jistotou včelstva, že se aspoň nějaká matka vylíhne.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2014, 11:43 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.06.2014 11:44 AM od Debora.)
Příspěvek: #56
RE: Rojení
Silné roje musí mít zaručeny přístup vzduchu. Nejlepší jsou rojáky se zasítovanou boční stěnou. Pokud uložíme roj do košnice, je nutné natáhnout přes dno košnice pytlovinu, nebo jinou produšnou látku a položit ji na bok. Krmení rojů, které ješte nezačali stavět, je z mého pohledu nabýdka k odletu.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2014, 02:40 PM
Příspěvek: #57
RE: Rojení
Minulý rok jsem si udělal roják na smetence s bočním a spodním sítem a to se mi po letošním zkoušení zdá jako ideální. Včely se natáhnou na boční síto a spodní je volné na přístup vzduchu.
Proč by Deboro bylo podání krmiva roji pozvánka k odletu? To je jedna ze základních věcí, podat roji krmivo, které je zdrojem energie pro stavbu. Kus těsta a plod mi nikdy neopustily, a nemusí jít o podání obou lákadel současně, na rozdíl od prázdných souší.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2014, 03:24 AM
Příspěvek: #58
RE: Rojení
můžeme usadit včelstvo v úlu, který zaručuje dobré životní podmínky a respektovat včelstvu přirozené výhrady pro stavbu svého hnízda. Přijde jen na to, kolik času věnujem dlabání stromů a hledáním radiačních míst? Pokud se nemílýme, můžeme včelstvo okamžitě podněcovat. Ale kolik vajíček musíme naklást pro 20 rojů?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2014, 11:16 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.06.2014 07:29 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #59
RE: Rojení
Tak v tomhle jsem přízemní technokrat. Kdysi se mi snažily prodat nějakou tu antiradonovou izolaci na domek, tak mi tady běhaly po domě a zahradě s měřidlem radiace, aby mě přesvědčily, že tu izolaci potřebuji. A nakonec jsem jim na to řekl, že když ta radiace je všude, i na zahradě kde radiaci izolovat určitě nebudu, tak nemá smysl ji použít ani na ten dům.
Ale tedy samozřejmě nevím, jestli ta radiace je pro včely dobře nebo špatně, ale patrně se ji stejně nevyhnou, ale přizpůsobí.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2014, 01:25 AM
Příspěvek: #60
RE: Rojení
(24.05.2014 12:39 AM)Macek napsal(a):  Po jeho pravici skončí v úli ďalší - dnešný roj. Momentálne je v pivnici a čaká ho to zajtra.


Pokračovanie príspevku 89.
Roj bol menší 2,7kg . Vyletel z Warré úľa ktorý bol vlani raz preliečený avartínom. Teraz mal po zadymení len cca 20 klieštikov. Osadil som ho do takéhoto obydlia. Minulý výkend ma zavolal priateľ včelár k roju ktorý mi chcel dať.
Pokračovanie viď Japonský úľ.


Přiložené soubory Miniatury
               

Zázrivá , 650m
Hlasování: renttip (+1), Miroslav Mareš (+1), Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)