Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
22.05.2014, 12:11 PM
Příspěvek: #31
RE: Rojení
(21.05.2014 10:30 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Mirko, ak si zebroval , tak úúúúrčite neskoro, ja zebrujem vždy od času , keď mi váha ukazuje prínos aspoň 5-7 dní za sebou, držím sa Leibikovej rady, že nikdy viac ako 2 zaplodované plásty nemajú biť vedľa seba, lebo inak sa začnú včelstvá prehrievať a vzniká rojová nálada,a podľa dobrej rady jedného skúseného včelára ...citujem,,ak včelstvo prejde do rojovej nálady, už im ho z hlavy nevytlčeš!", radšej zebrujem hneď, síce pomali ale isto, zatiaľ som roje nemal.

Tak z tohodle příspěvku jsem hodně, hodně smutný . Ne kvůli tomu vyrojení,to se stát může, ale právě kvůli tomu Rosťovu systémovému zebrování a odkazu na pana Liebika. Technika opět vítězí nad biologií a v přírodě to takto skutečně nefunguje nebo resp. jen v některých zvláštních příkladech. To už snad radši plastové rámky než systémové zebrování. Rosťo, takto včelstvo rovnováhu s V.d. nenalezne NIKDY a hlavně, nikdy se ani náznakem nepřiblížíš k napodobení přírodní selekce, což je jeden z hlavních bodů kodexu (body 1,5,6,9). Krátkodobý cíl je upřednostňován před cílem dlouhodobým, resp. ten se vytratil z obzoru. To je právě ten náš největší včelařský hřích minulosti a také důvod, proč ŠPV vznikla. Idea Rosťo promiň ale pan Liebig má k přírodním přístupum tak daleko, jak moje tělo k tělu B. Bardoth v dobách její největší slávy. Ta poučka je přímo úděsná. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2014, 06:29 PM
Příspěvek: #32
RE: Rojení
Leoši, já mám včielky na záhrade z pôdorisom 12x25 metrov, nie vždy som doma, a kvôli susedom tu nechcem nahánať roje, hoci veľmi rád by som aspoň jeden prijal, včelnicu hodlám rozšíriť ale nie u seba na záhrade, máme rodinný lesík cca 1ha, tam chcem mať svoju veľkú včelnicu ,,raz" ak dožijem,doma zatial len určite takto, lebo inak by tu bola,,kuca paca"
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2014, 08:06 PM
Příspěvek: #33
RE: Rojení
(22.05.2014 06:29 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Leoši, já mám včielky na záhrade z pôdorisom 12x25 metrov, nie vždy som doma, a kvôli susedom tu nechcem nahánať roje, hoci veľmi rád by som aspoň jeden prijal, včelnicu hodlám rozšíriť ale nie u seba na záhrade, máme rodinný lesík cca 1ha, tam chcem mať svoju veľkú včelnicu ,,raz" ak dožijem,doma zatial len určite takto, lebo inak by tu bola,,kuca paca"

Rosťo roje nahánět nemusíš. Rozhoující je jaký mají včely prostor v době květu jívy. Tam se o mnohém rozhoduje, tam je třeba včas rozšířit a dát prostot třeba dospodu nástavkem i kdyby měl být zcela prázdný. Představ si ,že včelstvo má nastavené nějaké hodiny , představu o prostoru a ty jim to neustále měníš. Jak se v tom mají vyznat? Je to pro ně i stres. Neber to na sebe, myslím včelaře obeně. Na a to zebrování. Tak tomu jsme říkávali v60 tých létech min. století, rozřezání plodového tělesa. Co se stane? No pro včely je důležité dát to tepelně dohromady, proto to matka zaploduje a zcelí, ale není to přirozené, resp. ve včelstvu se to v přírodě děje jen když se třeba zhroutí dílo, rozbije jej škůdce , zvýšíš tím množství plodu a pod. Vezmi si, že takto bude mít včelstvo třeba vedle sebe plást se zavíčkovaným plodem a zcela mladým a td. Oba plásty mají jiný tepelný režim, harmonie se vytrácí. U včelstev, která přetívají je ale typické právě velmi uzavřené a včelami dobře kontrolované, organizované plodové hnízdo. Včely nedělají rády nic, co je pro ně energeticky náročné (to je mimochotem i VSH chování). To se tímto neděje. Napiš v jakých úlech včelařích ať nefilozofujem a metodiku upravíme tak, aby to bylo ke spokojenosti tvé i včel. Co ty na to? Klidně to může být soukromou poštou. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2014, 10:57 PM
Příspěvek: #34
RE: Rojení
Leoš , ďakujem za podanú ruku:
Ja včelárim cca. 400 dní, úle si vyrábam sám, RM 464(420) slov. ,,E" 170 mm, skúšam ,,B"275mm a aj ,,A"220mm Zender,problém som mal dostať včely z A na B, teraz som skúsil vložiť B medzi dve E, spodný plne zaplodovaný vrchný medník cca 75%med ostatné plod, druhý úl mám kombináciu E a A, tiež chcem čisto len A,to pôjde lebo minulý rok to išlo,ostatné mám len E-teda 170mm všetko uteplené , včely som kúpil od včelára zo susednej obce, matky vigor F1 -2 úle a jeden jeho domáce.
Tento rok som prešiel na volnú stavbu, aj minulí rok som skúsil pár kusov rámkov, teraz všetko volná stavba ,včely stavajú pekne, medné výnosy su fajn, chovám aj matky,v lani som dochoval cca 15 matiek, tento rok mám všetko nové matky .
Včely pekne sedia na plástoch,nebodavé,(teda pokial som neni spotený), aj to len sem tam sa nejaká obetuje,liečim KM, spády sledujem.
Fenológia- vŕba, javor, čerešne , jablone,repka , agát,baza, lúčne kvety,slnečnica a v auguste býva aspoň polovica medovice oproti slnečnice.
teraz mám včely na 3-5 nádstavkoch, každé včelstvo má aspoň 1 plný E nádstavok medu +zásoby okolo plodu, začínajú výčkovať , teraz je znáška z agátu.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 09:36 AM
Příspěvek: #35
RE: Rojení
Poznanie každého včelára, aby sa včelám darilo v ktoromkoľvek úli, by malo vyplývať z experimentálnej fotografie, ktorú prikladám. Včely cestujú za zásobami medu vždy do kopuly úľa, nie nadol. Pod povalou úľa je teplo, plásty sú tam zohriate, čo včelám umožňuje bezproblémové odoberanie zásob. Na stavbu nového diela potrebujú okrem znášky aj teplo, ktorého je vždy najviac pod povalou úľa. Na jar trvá každý cyklus plodovania 21 dní kým sa narodí nové potomstvo. Na jar trvá dva mesiace kým včelí chumáč a s ním aj plodisko začne rásť. Ľudovo povedané, je to obdobie od Mateja do Juraja. Hniezdo sa v tomto období nachádza na mieste kde včelstvo prezimovalo. Zvyčajne je to v hornom nadstavku dvojdielneho plodiska alebo v dvoch horných nadstavkoch trojdielneho plodiska. V spodnom nadstavku sú plásty s prázdnymi bunkami, čiže to je miesto, kde včely ukladajú prvý peľ a tež prvý nektár, ktorý postupne spotrebujú. Postupne časť plodového hniezda zasahuje do spodných nadstavkov.
Množstvo peľu vo včasnej jari nemôže byť včelstvom okamžite spotrebované ako nektár. Čiže, začína blokovať bunky pre nové potomstvo. To je dôvod pre včasné rozšírenie úľového priestoru v čase kvitnutia vŕby rakyty, kedy začína aj stabilnejšia znáška nektáru. Matka sa snaží klásť vajíčka v celom priestore úľa. Smer krúženia na kladenie vajíčok je horizontálne do priemeru asi 30 cm, čo je približne 8 plástov a vertikálne je hniezdo vysoké asi 50 cm. Ak špirála pre kladenie vajíčok matkou je obmedzená peľom a nektárom, tak vzniká rojová nálada. Výsledkom je vyrojenie včelstva. Takže optimálnym riešením musí byť správna veľkosť úľa v čase kvitnutia vŕby rakyty, kedy už začína v prírode stabilnejšia znáška.
Na fotografii vidíme tri centrá každého nadstavku v plodisku úľovej zostavy. Vidíme, že prázdne bunky sú upchaté peľom. Je to stratený priestor pre rast plodového hniezda, pretože toľko peľu včely naraz nespotrebujú. A ak nasleduje väčší prínos nektáru, tak pri takto nastavenom priestore v čase kvitnutia vŕby rakyty to povedie k rojeniu. Preto je dôležité naprogramovať včely už vo včasnej jari na určitú veľkosť úľa a máte hotovo. Dôležité tiež je, určiť veľkosť plodiska pri zazimovaní včelstva už v prvom roku, kedy stanovíte včelstvu veľkosť jeho hniezda.

   
Hlasování: renttip (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 11:43 AM
Příspěvek: #36
RE: Rojení
(22.05.2014 12:11 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(21.05.2014 10:30 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Mirko, ak si zebroval , tak úúúúrčite neskoro, ja zebrujem vždy od času , keď mi váha ukazuje prínos aspoň 5-7 dní za sebou, držím sa Leibikovej rady, že nikdy viac ako 2 zaplodované plásty nemajú biť vedľa seba, lebo inak sa začnú včelstvá prehrievať a vzniká rojová nálada,a podľa dobrej rady jedného skúseného včelára ...citujem,,ak včelstvo prejde do rojovej nálady, už im ho z hlavy nevytlčeš!", radšej zebrujem hneď, síce pomali ale isto, zatiaľ som roje nemal.

Tak z tohodle příspěvku jsem hodně, hodně smutný . Ne kvůli tomu vyrojení,to se stát může, ale právě kvůli tomu Rosťovu systémovému zebrování a odkazu na pana Liebika. Technika opět vítězí nad biologií a v přírodě to takto skutečně nefunguje nebo resp. jen v některých zvláštních příkladech. To už snad radši plastové rámky než systémové zebrování. Rosťo, takto včelstvo rovnováhu s V.d. nenalezne NIKDY a hlavně, nikdy se ani náznakem nepřiblížíš k napodobení přírodní selekce, což je jeden z hlavních bodů kodexu (body 1,5,6,9). Krátkodobý cíl je upřednostňován před cílem dlouhodobým, resp. ten se vytratil z obzoru. To je právě ten náš největší včelařský hřích minulosti a také důvod, proč ŠPV vznikla. Idea Rosťo promiň ale pan Liebig má k přírodním přístupum tak daleko, jak moje tělo k tělu B. Bardoth v dobách její největší slávy. Ta poučka je přímo úděsná. LD

Jsem rad, ze to Leos napsal. Ja s tim zebrovanim taky na 2 ulech zkusil a myslim, ze jsem holky akorát dost nas... Vysledek po 4 týdnech srovnatelny s nežebrovanými nástavky.[/i]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 12:30 PM
Příspěvek: #37
RE: Rojení
Zebrovanie a rozvoj včelstva, a zebrovanie a rozvoj klieštika sú dve rozdielne roviny. Ak chcem obmedzovať počty roztočov vo včelstve, tak nebudem zebrovať plodisko. Ak rozširujem úľový priestor nadstavkami a nemám dostatok diela, tak pridávaný nadstavok nazebrujem prázdnymi plástami a prázdnymi rámikmi alebo trámikmi.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 12:41 PM
Příspěvek: #38
RE: Rojení
Když jsou včely dostatečně silné, je zebrování zbytečné, já 2. sezonu rozšiřuji pouze o celé stavební nástavky a včely i matka do nich v pohodě přelezou, při zhoršení počasí jej třeba nevystaví hned celý ale jenom středové plásty, ale to vůbec nevadí a mají dostatek místa. Lesto zatím opět bez rojové nálady.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 12:53 PM
Příspěvek: #39
RE: Rojení
(23.05.2014 12:41 PM)Milan Urík napsal(a):  Když jsou včely dostatečně silné, je zebrování zbytečné, já 2. sezonu rozšiřuji pouze o celé stavební nástavky a včely i matka do nich v pohodě přelezou, při zhoršení počasí jej třeba nevystaví hned celý ale jenom středové plásty, ale to vůbec nevadí a mají dostatek místa. Lesto zatím opět bez rojové nálady.

No, u me 3 roky zadny roj a letos uz treti (z 11 ti včelstev), z toho ten treti včera jsem "doloval" z pul metru vysoky travy...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2014, 02:10 PM
Příspěvek: #40
RE: Rojení
K tomu pokud mohu nějaké otázky:

1. Fungují lapače rojů na stanovišti? Jak by měl takový správný funkční lapač vlastně vypadat?

2. Milan píše, že "Na stavbu nového diela potrebujú okrem znášky aj teplo, ktorého je vždy najviac pod povalou úľa." S tím mám zkušenost stejnou, totiž když podstavím prázdný nástavek, tak snaha o stavbu v něm nulová, když nadstavím nástavek nahoru, staví celkem ochotně a rády. A jak to jde dohromady třeba s tou metodikou japonského úlu, kde prázdné nástavky primárně podstavuji a shora odebírám jen plné? Staví v takovém případě stejně ochotně dole, když nahoře nemají kde? Ale asi si na to odpovím sám - protože jde o souvislý plást, tak jim to podle všeho tolik nevadí a pokračují i dolů. Protože mě dole s oblibou "prodlužují" existující plástve, ale nestaví nové trámky/rámky v podstaveném nástavku.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)