Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
13.07.2020, 09:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.07.2020 09:22 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #311
RE: Rojení
Když mluvíme o rojení tak jsem se letos setkal s porojem, který mi dvakrát překvapil. Nejprve tím, že jsem mu dal při usazování do levého zadního rohu v úlu otevřený plod a on ho ignoroval a sedl si do pravého rohu. Podruhé mi překvapil, že v tom rohu seděl 5 dní a vůbec nemakal. Ani srdíčko. Pátý den jsem dopředu nad česno dal těsto a celý rojík se přesunul z pravého zadního rohu pod pytlík a opět nic. Začal stavět až za další 3 dny!
Dnes už má 5 kg těsta za sebou a dalších pět nad sebou. Viz "životopisné" video. Pro jasnější zobrazení mého "videopokusu" zapni v nastavení videa nejvyšší kvalitu. S úrovní kameramana to sice nic neudělá, ale včely jsou lépe vidět Smile M.M.

Hlasování: Jan Stránský (+1), Oldřich Šlegr (+1), Martin Smutný (+1), Jan Brunclík (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2021, 10:37 AM
Příspěvek: #312
RE: Rojení
Včera jsem nakukoval do svých čtyř loňských oddělků a všude na spodních loučkách zatím nezakladené matečníkové misky. Rozšiřoval jsem ze dvou NN Optimal na pět podle Leoše Dvorského se soušovým jádrem při květu jívy. V úlech je samozřejmě spousty zavíčkovaného plodu a podstavené souše jsou vesměs zanesené sladinou. Včely zatím staví, ale myslím, že se asi vyrojí - jedině, že by je teď zastavilo to deštivé počasí.
Asi podstavím roj - pokud ho tedy chytím - pod vyrojené včelstvo a potom spojím - chtěl jsem se zeptat - kdy spojovat a jestli spojit přes noviny?
Připadá mi, že to letošní kolísavé počasí s nárazovou obří snůškou asi k rojové náladě taky může přispívat..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2021, 10:18 PM
Příspěvek: #313
RE: Rojení
A kolik nástavků ti teď obsedají? Ja se naivně domníval, že ten chladný duben roje trochu posune a plánoval jsem oddělek na konec května. Taky mám loňské oddělky zimované na 2NN a rozšiřoval stejně jako ty.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2021, 09:05 AM
Příspěvek: #314
RE: Rojení
Zimu končily celkem slušně - 5-6 uliček přes dva nástavky, všechny čtyři vypadaly dost životaschopně. Březen a duben jsme měli vyloženě zimu s deštěm - oproti loňsku je všechno posunuté alespoň o tři týdny a chladné bezletové počasí střídají krátká období tepla s masivní snůškou - teď tu kvete řepka. V současnosti jsou na tom různě - nejlepší včelstvo dostavuje pátý nástavek a rozestavěl druhý. Ostatní mají pátý rozestavěný tak napůl a těch podstavených si moc nevšímají. To soušové jádro jsem vytvořil ze tří souší - asi by bylo lepší jich tam dát víc.. Rojit se ale nejspíš budou všechny. Určitě to bude i genetikou - všechno jsou potomci místní matky z poroje..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2021, 09:13 PM
Příspěvek: #315
RE: Rojení
Jsme začátečník, takže praxi s tím nemám, ale pokud nehceš chytat roj, až ty matečníky budou zakladané, tak můžeš zkusit přeléták. V podstatě přesně co jsi popsal ty, akorát je předběhneš.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2021, 10:02 PM
Příspěvek: #316
RE: Rojení
Hoši misky nejsou matecniky. O rojove náladě mluvme až to budou matecniky s larvickou

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2021, 10:24 PM
Příspěvek: #317
RE: Rojení
Už mám zakladeno, příští týden to poletí... Přelétáky a oddělky zkusím vytvořit v neděli nebo v pondělí. Jedno nebo dvě včelstva nechám asi vyrojit z cvičných důvodů
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.05.2021, 10:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.05.2021 10:51 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #318
RE: Rojení
Přátelé, tak mě se už vyrojily Smile Manželka mě dnes odpoledne přívitala se slovy, že u souseda máme roj a ať si to prý jdeme sundat Smile V blízkém okolí nikdo další není a v jednom silnějším úle včel ubylo. Oddělek jsem chtěl dělat příští týden, tak mě holky předběhly, ale jsem za to rád. tento úl měl větší spady i DWV u trubců. Děkuji Markovi, který nemeškal a přispěchal na pomoc Wink Úžasný zážitek, jen mě trochu mrzí, že jsem je neviděl odlétat z úlu, ale ze sousedova popisu to byl hukot. Nejdříve vytvořily 2 hrozny, tak nám říkal, že roje jsou 2, tak šla manželka do kolen, ale následně se spojily Smile

V souvislosti s vysokým počtem roztočů (spad cca 30ks/den a také DWV) se chci zeptat na Leošem doporučované odstranění plodu u nové matičky, po odeznění rojovky nebo na jejím konci. Kdy to tak je? Vyřezat skoro všechen plod?

Je třeba nějak řešit odstranění plodu u roje? Souše holky nedostaly, jsou v prázdném úle, pouze jednu častečně vystavenou plástev jsem jim tam dal, jako vodítko.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2021, 09:01 PM
Příspěvek: #319
RE: Rojení
Já jsem vytvořil dva přelétáky a dva oddělky - u jednoho včelstva čekám rojení, další si to asi rozmyslelo a nezakladlo matečníkové misky. Připadá mi, že z hlediska přirozeného vedení včelstev je tvorba oddělků i přelétáků s nutným odebíráním jednotlivých plodových plástů dost hrubým zásahem do plodiště připomínajícím zavrhované zebrování. Asi by bylo ideální nechat vyrojit, chytit roj a potom možná vylámat matečníky ve vyrojeném včelstvu kromě jednoho - pak by se asi dala líp hodnotit přirozená odolnost včelstva. Takhle se taky chystám na vyřezání prvního zavíčkovaného plodu..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2021, 11:18 PM
Příspěvek: #320
RE: Rojení
(18.05.2021 10:43 PM)Jan Sochor napsal(a):  ....

V souvislosti s vysokým počtem roztočů (spad cca 30ks/den a také DWV) se chci zeptat na Leošem doporučované odstranění plodu u nové matičky, po odeznění rojovky nebo na jejím konci. Kdy to tak je? Vyřezat skoro všechen plod?

Je třeba nějak řešit odstranění plodu u roje? Souše holky nedostaly, jsou v prázdném úle, pouze jednu častečně vystavenou plástev jsem jim tam dal, jako vodítko.

Pokud včelstvo mělo větší spad, tak bych odstranil první zavíčkovaný plod u roje i u mateřáku (když je velký cca jako tenisák). Bacha, u roje to bude dřív!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)