Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
23.06.2016, 04:03 PM
Příspěvek: #251
RE: Rojení
Mě zajímají včely, jak já jim říkám samostatné, tzn. že je nechávám bez všelijakých těch pomůcek jako je podněcování, spojování popř. oslabování na oddělky apod. A z těch samostatných se mi rojí tak cca 10%. To je asi 3-4 roje za rok. Letos zatím tři a dva se usadily doma a jeden to po devíti dnech na větvi vzal někam do neznáma.
Hlasování: Debora (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2016, 04:09 PM
Příspěvek: #252
RE: Rojení
(23.06.2016 03:19 PM)Macek napsal(a):  Karol , nedráždi nás - nedobrovoľných chytačov rojov Wink

Nedráždím, závidím. Být uprostřed energie roje je úchvatný zážitek srovnatelný s orgasmem.Wink
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2016, 09:51 PM
Příspěvek: #253
RE: Rojení
Letos se to na Zlínsku rojilo neuvěřitelně, ale u mně pouze 1x a to jsem si byl vědom své chyby u rozšiřování, co je ale zajímavé, tak roj je silný a sám si již dost nanosil a původní včelstvo po vyrojení je ve výborné kondici, jakoby se ani nic nestalo a od rojení jsem z nich už 2x točil plný nástavek medu. Jinak jsou to Vigorky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 06:15 AM
Příspěvek: #254
RE: Rojení
(23.06.2016 11:43 AM)lyn_x napsal(a):  Tak čekám čekám, až mi donosej lípu, že si kousek ukradnu .. a dneska na jedli roj jako kráva, soused nepříčetnej. Jedu to sklepnout. Prostoru dost, nástavek-medník nedostavěnej, nad nima ještě jeden prázdnej. 23. června .. je to možný tohlecto?

Aha. Tak vše je jinak, vyrojil se květnový roj. Prostor má, ale nechtěl za loučky..

Každý roj postaví najskôr hniezdo a až po troch týždňoch, keď sa narodia mladé včely, bude roj pokračovať v stavbe diela. Ak nestavia, jedna z príčin múže byť, že nie je znáška, nemá zásoby, hladuje, vyrojí sa, hovoríme tomu hladový roj.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 10:39 AM
Příspěvek: #255
RE: Rojení
Karel: zážitek to je super, zvlášť když to člověk nepropásne.. to se mi letos povedlo dvakrát. Jeden roj jsem sledoval při přesunu a usazování-se do dutiny lípy, která ani nevypadala moc staře. Smile Ale přeci jen praktické to asi moc není. Asi záleží na počtu včelstev a na stanovišti. Ty mám dvě, na jednom jsem pochytal všechno, na druhém mi až na jeden všechno pláchlo.

Milan: tomu rozumím. V tomhle případě to bylo jednoznačně prostorem, zásob měly hromadu a průběžně jsem krmil. Podstavil jsem jim, řekl bych včas, druhý nástavek. Když jsem se díval, tak visely na loučkách a říkal jsem si, že se snad brzy pustí do stavby, ale zjevně se tam jen hromadily a čekaly na vhodný okamžik.. Převěsil jsem tam nějaké srdíčko, ale to už asi měly naražený matečník. Loučky zafungovaly jako stavební zábrana.

Dokonce tyhle ani nedostavují ke spodní loučce rámku, takže tam je pak ta mezera dost velká, možná to je ta příčina..
Nemáte někdo nějaké tipy na úpravu těch spodních louček? Zkusil jsem některé zmenšit na profil 8x8mm, ale je to už až moc tenké na manipulaci. Chci zkusit ještě vyfrézovat 60° hrot.. aspoň teď mám další roj, na kterým to můžu testnout. Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 01:13 PM
Příspěvek: #256
RE: Rojení
Petře, myslím si, že o prostoru a loučkách to není. Když chtějí stavět, přilepí stavbu na cokoliv. Pokud si někdo přeje, aby to včelám vonělo, může ponořit štětec do vosku a natáhnout na loučku čáru. Pokud včely nestaví, mají jiný plán a ten jim jen tak nevymluvíme a musíme hledat důvody na včelíně. Někdy pomůže poptat se u sousedních včelstev, nebo přestěhování úlu na vzdálenější místo. Co se rozšiřování týče, netlačím, čekám než natáhnou stavbu až ke spodní hraně nástavku. Jedná se o roj, jak mladý, kolik zásob zůstalo v úlu?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 02:02 PM
Příspěvek: #257
RE: Rojení
Rozšířil jsem, když už byly dole. Ale s tím, že se jim nechce přes horní loučky podstaveného nástavku mám zkušenost i z jiných včel. Pokud tam nechám prázdný nástavek bez rámků, tak staví, ale je to pak hodně nepraktické na manipulaci. Mám na takové stavbě tak půlku včelstev a je to docela opruz. Big Grin

Nechaly tam zásob dost .. bohužel nejsou na váze a nevybavuju si, kolik vážily, odhadem ale má teď nástavek tak 10 kilo. Je to NN optimal, 42x17. Roj je silnej prvoroj z 12. května .. kdyby chtěl, už měl ten drujej nástavek vystavěnej.
Dal jsem novej roj nad mezidno nad ně. Dochází mi tady na stanovišti prostor. Asi to nebylo ideální, nebo se jim nelíbilo, že na ně zrovna praží slunce a mezidno má dost malé česínko, velká část se vrátila, nebo to na mě dělá takový dojem. (na druhým stanovišti jsem na tom líp .. to je vznikající březový hájek a je tam lepší klima, pro lidi i pro včely). Teď ale už vypadají zabydleně..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 03:44 PM
Příspěvek: #258
RE: Rojení
Tak u mě je to s tím přechodem loučky při stavbě to samé. Dojedou zeshora stavbu, na loučce se zastaví a dál nepokračují. Dělají mi to všechny. Ne, že by na to nebylo množství včel. Zespoda to vypadá asi takto.
   
A nad tím je jako plodiště devět plástů 44,8x32. Ale dál dolů nestaví. Když je snůška, "balík" zmizí a večer se zas vyvěsí.
K tématu - za posledních 14 dní si připadám jak rojová záchytná stanice. Mně teda zmizel ze včelnice jeden roj - byl to "macík". Druhý den včelstvo -3kg. Ale byl jsem obdarován třemi roji od známých, co nechtějí rozšiřovat a pak dvěma již méně známými roji, které jsem po městě odchytil. Všechny jsem nasypal na loučky. A bude co pozorovat a možná časem i porovnávat.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 05:42 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.06.2016 12:54 AM od Debora.)
Příspěvek: #259
RE: Rojení
(24.06.2016 02:02 PM)lyn_x napsal(a):  Roj je silnej prvoroj z 12. května .. kdyby chtěl, už měl ten drujej nástavek vystavěnej.
Dal jsem novej roj nad mezidno nad ně. Dochází mi tady na stanovišti prostor.

Prostor, to je to, co mám namysli hledat důvody na včelíně. Jakmile se zastaví, mají narýsováno. Loučky jsou bariéra a prostor v úlu může vývoj roje ovlivnit. Proto lépe rovnou dva NN a spodní bez louček, tedy do té doby, než horní prostaví. Většinou nestaví všechny plásty paralelně, v tom případě přidávat loučky jen pod ten plást, který výšku nástavku vyplnil, zbytek prostoru nechat volný. Tak pokračovat se všemi ostatními plásty. Podobné to bude u Tomášova Langstrothu, včelstvo asi už neplánuje letos něco řešit a jen aby usnadnily klimatizaci, sedí ve sklepě, to je pohodlnější, než na čelní stěně úlu.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2016, 02:25 PM
Příspěvek: #260
RE: Rojení
(24.06.2016 03:44 PM)Tomáš Palata napsal(a):  A nad tím je jako plodiště devět plástů 44,8x32. Ale dál dolů nestaví. Když je snůška, "balík" zmizí a večer se zas vyvěsí.
Myslím, že to je prostě tím, že jsou na další stavbu slabé. Staví jen ty, co jsou dole i přes den - tedy opravdu nahuštěné, to tyhle nejsou. Loučky s tím moc nesouvisí.
Pravda taky je, že teď už na stavbu není doba. Čili, stačí jim to a o nic nejde. Nebo je ještě chceš trochu rozjet, pak je třeba přikrmit těstem / roztokem je naopak úplně odploduješ, ale to bych radil jen v případě nevelkého napadení roztoči - čili, přeléčit, nebo vyřezat trubčinu a mezerovitý plod / nebo všechen / a pak krmit. Na to je doba ideální.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)