Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
30.05.2016, 12:47 PM
Příspěvek: #221
RE: Rojení
to samé jsem letos pozorovala 8.5. u košnice, po 10 minutách se roj vrátil zpět do úlu. Přidala jsem nástavek a od té doby čekám.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2016, 10:00 PM
Příspěvek: #222
RE: Rojení
Letos poprvé jsem zkusil rozvěsit po stromech bedýnky pro roje s plánem je pak posbírat a usadit (ještě nejsem tak daleko jako Debora, abych vyráběl příbytky pro divoké včely - to ale určitě brzy přijde Smile ).
Výroba jednoduchá - bedna od banánů, přelepené větrací otvory až na jeden, na to kus lina jako střecha. Uvnitř jedna souš a prázdné rámečky. A pověsit jak nejvýš to jde Smile.
Úspěšnost zatím slušná - do 11 připravených bedýnek se do této chvíle chytli 4 roje. Všechny už bydlí v normálních úlech.


Přiložené soubory Miniatury
                           
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2016, 11:38 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.06.2016 12:09 PM od Debora.)
Příspěvek: #223
RE: Rojení
to je paráda Víťo SmileSmile Vidíš jak nám včelky pomáhají, ukážou nám ty správné stromy. Nyní můžeš upevnit na inspekční plošinu libovolný úl a porovnávat, jaký energetický šup dostane včelstvo v korunách stromů oproti včelstvu sedícím na zemi. I'm lovin' it HeartHeart
Hlasování: terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2016, 12:23 PM
Příspěvek: #224
RE: Rojení
Taky moc díky za inspiraci. SUPER Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2016, 12:04 AM
Příspěvek: #225
RE: Rojení
(13.06.2016 10:00 PM)Víťa napsal(a):  Letos poprvé jsem zkusil rozvěsit po stromech bedýnky pro roje

Tohle dělám už třetí sezónu a opravdu to funguje dobře. Já mám na to klasický palubkový roják s plech stříškou kvůli dešti. Nahoru na stromy nelozím, mám provázek na jeden jeho konec uvážu kámen a prohodím ho korunou stromu a potom pomoci toho provázku vytáhnu roják nahoru a uvážu dole kolem kmenu. Takže i kontrolu mohu dělat ze země bez žebříku nebo rizika, že bych odněkud spadl.
Hlasování:
Ali (+1), Martin Smutný (+1), straka (+1), Rasťo 71 (+1), Debora (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2016, 11:18 AM
Příspěvek: #226
RE: Rojení
(14.06.2016 11:38 AM)Debora napsal(a):  jaký energetický šup dostane včelstvo v korunách stromů oproti včelstvu sedícím na zemi.
Zajímalo by mě, jak si včely svoje obydlí vybírají. Kromě těch papírových beden na stromech jsem měl i prázdné úly přímo na stanovišti a tedy skoro na zemi (dohromady se sousedem stejný počet úlů jako těch beden tedy 11) a do nich se chytli 3 roje. Takže skoro stejný počet jako do papundeklu. Možná zde hraje roli, že to není papundekl, ale pořádný úl? Soused má baterii starých úlů - takové ty z 50. let, 10 cm silná stěna vyplněná hoblinami, plodiště a na tom medník - mezi nimi měl rojáček na 8 plástů 39x24. K mému překvapení se docela slušný prvoroj usadil právě do toho rojáčku. Proč si vybral tak malou dutinu, když vedle měl větší? Spekuluju správně, že včelí instikty jsou stejné jako před 100 a více lety, kdy včelstva byla výrazně menší než dnešní šlechtěná? Jiný důvod mě nenapadá...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2016, 12:48 PM
Příspěvek: #227
RE: Rojení
Asi v tom hraje roli především genetika okořeněná "socializací" a prostředím. Tom Seeley se zaměřil na toto téma a po dlouhodobém zkoumání volně žijících včelstev došel k závěru, že roje preferují dutiny ve výšce okolo 3 metrů nad zemí s velikostí česna 30cm2, směrem na jih a o obsahu 20 - 80l. Vlhkost nebo průvan není pro včelstvo rozhodující faktor. Tak že asi ta velikost dutiny v Tvém případě nebude rozhodující parametr při volbě rojáčku (jiní obyvatelé?). V časově-prostorové nouzi se bude včelstvo snažit vylomit dveře zavřeného úlu, narvat do dutiny, do které se nevejde, nebo dokonce začne stavět úl pod širým nebem.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2016, 02:43 AM
Příspěvek: #228
RE: Rojení
Včely, teda roj, uprednostňujú staré dielo. Tmavé plásty zničené víjačkou voštinovou a vyhryzené myšami sú pre včelí roj tým najideálnejším lákadlom. Staré úle a staré čierne dielo sú pre roj najmocnejším magnetom. Včely staré nevhodné dielo vyhryzú a prestavajú na nové.
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1), Miroslav Macek (+1), Rasťo 71 (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2016, 08:47 PM
Příspěvek: #229
RE: Rojení
Môžem potvrdiť , 3 roje , všetko išlo na staré dielo , po 4 týždňoch kontrola , a bolo vidieť čo presne opravovali!
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.06.2016, 10:47 PM
Příspěvek: #230
RE: Rojení
V blízkém lese se ubytoval roj - bohužel si vybral strom přímo u cesty. Česno v horní části praskliny asi 1metr nad zemí, orientace na západ a přímo na cestu.
       
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)