Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
11.05.2016, 02:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.05.2016 02:10 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #171
RE: Rojení
Áno , veľmi tmavé dielo. U švagra v záhrade mám stále umiestnenú drevenú škatuľu s troma starými rámikmi. Vlani som takto chytil dva roje. O tom druhom som ani nevedel lebo po prvom odobratom roji som to už nechodil kontrolovať. Nečakal som že sa podarí za rok chytiť dva. Bol to asi nejaký neskorší roj a keď som ho prekladal do úľa v rámikoch bol už liahnuci sa plod a tri plásty "divočiny" som musel odrezať od vrchnáka škatule a povkladať do rámikov. Predvlani sa mi tam tiež vrojil jeden roj. Asi tam bude nejaká dobrá "geopatogénna zóna" alebo ako by to Debora nazvala.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Radka Nývltová (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2016, 09:44 PM
Příspěvek: #172
RE: Rojení
Tak , a dnes druhý vrojený roj! Mal som na sebe po 1 nástavku 10 a 12 rámikové, tak sa mi v rojili do oboch, premietol som ich na 12 rámikové nástavky, dal som na seba 3 E a štvrté B, som zvedavý ako to matka zakladie, ten prvý je v 4 E, dva vrchné majú na 75% nanosenej čerstvej sladiny, krásne sa začína sezónaBig GrinBig GrinBig Grin.
V ,,B"-čku som nechal 4 rámiky nevystavené, len holé vydrátkované z vrchnou delta latkou.
Hlasování: tondabh (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 07:34 AM
Příspěvek: #173
RE: Rojení
Vlaňajšie včelstvá boli zazimované vo výbornej kondícii, mali až prebytok zimných zásob a stavy klieštika vo včelstvách boli veľmi nízke. Zima bola mierna ako v stredomorí. V takom prípade proti rojeniu nefunguje nič. Hádam iba tvorba odložencov. Všetky moje včelstvá, 100 %, vo warrečkach aj čechoslovákoch, v ležanoch aj zadovákoch, v nadstavkových úľoch aj kolenáčoch, v dvojpriestorových aj viacnadstavkových úľových zostavách, sa túto jar rojili. Mám tretiu sezónu matku od Leoša a on tvrdí, že už veľmi dávno nevidel roj. Minulú sezónu sa včelstvo s Leošovou matkou rojilo 6. mája ako prvé na včelnici aj v dedine. V tomto roku sa tá istá matka od Leoša "rojila" o deň skôr, 5.mája, opäť prvá v dedine a za ňou, v ďalších dňoch, postupne aj jej dcéry. Protirojové opatrenia tejto jari nezabrali. S mojou filozofiou prírodného včelárenia som zároveň rojom rád, pretože moje včelstvá sú prirodzeným spôsobom zmladené. Roje považujem pre zdravie mojich včelstiev za požehnanie od matky prírody.
Roje som osadil na medzistienky v nadstavku na základni pôvodného úľa odkiaľ vyletel. Na nadstavok s rojom som položil medzidno a naň som nadstavil dve debničky s plodom a včelami, čo roj zanechal v úli. Takto postupujem v úľoch Warre už 13 rokov a ešte som neprišiel o výťažok medu. Roj postaví nové dielo v celom nadstavku a nadstavený odloženec, zostatok z roja, vychová mladú matku. Aby mladá matka zo snubného letu trafila domov, označil som farebne nadstavok odloženca. Asi o mesiac, čo bude v mojej lokalite pred hlavnou letnou znáškou, včelstvá spojím.
V ležanoch budem asi o tri týždne pokračovať metódou dvojmatkového včelárenia so spoločným federálnym medníkom na materskej mriežke, čo je tiež jedna z možností spájanie včelstiev v období letného slnovratu.

       
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 08:42 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.05.2016 08:43 AM od Debora.)
Příspěvek: #174
RE: Rojení
Ahoj Milan, kterou matku necháš včelstvu po spojení?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 09:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.05.2016 10:44 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #175
RE: Rojení
Mladú, nultého veku. Roje som vrátil späť do úľa z ktorého vyleteli. Z včelstva s Leošovou matkou som daroval primárny roj kamarátovi, Mirovi Macekovi, aj s Leošovou matkou, ktorú mi poslal v roku 2014, a z vyrojeného včelstva som urobil tri menšie odložence s rojovými materskými bunkami, dcérami po Leošovej matke. Vlani som tiež urobil tri odložence s rojovými bunkami po Leošovej matke. Teraz u mňa prevládajú matky s "génmi" od Leošových včiel. Aspoň si to myslím. Leošova včelnica je o 300 m nižšie ako moja a práve teraz kvitnú u nás jablone a v predchádzajúcich rokoch sa u nás včelstvá s našími dedinskými matkami zvykli rojiť asi týždeň až dva po odkvitnutí ovocných stromov. Ale to sú len domnienky z mojích pozorovaní.

   

Teraz mám šesť dcér od Leošovej matky. Tri sú z minulého roka a tri z tohtoročnej sezóny. Plus k tomu sú tri dcéry od dcér Leošovej matky. Musím si zopakovať Leošovu metodiku prechodu na jeden materiál a zvážiť, ako postupovať ďalej v mojom "usmerňovaní" cesty prirodzeného výberu. Zároveň sa nechcem vzdať našej dediskej včely, ktorú mám tiež na včelnici a ani nejakej žltosfarbenej vlašky, ktorá sa pred pár rokmi s niektorým cudzím rojom zatúlala do mojej záhrady.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 02:31 PM
Příspěvek: #176
RE: Rojení
Když už vám to lítá z úlů, nezapomeňte na možnost využít tzv. biotechnického opatření a tím je odstranění prvního zavíčkovaného plodu roje nebo utvoření z něho oddělku. U roje je to brnkačka a výnos to nesníží. Samozřejmě když je to třeba, lze to ale využít i jako prevenci, kdo je zvyklý na paušální přístup. Takovéto ředění populace V.d. je v tuto dobu pro včely přirozené. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 04:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2016 02:36 PM od Debora.)
Příspěvek: #177
RE: Rojení
Milan, kontroluješ nějak páření s Leošáky, nebo to necháváš volně?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 06:43 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2016 07:00 AM od luban.)
Příspěvek: #178
RE: Rojení
Zdravím všechny coby nový člen,
v podstatě jsem v nevědomí, mám 2 úly a z jednoho se mi 11.5. vyojily včely, pomocí kamaráda byly sklepnuty do rojáčku kde vydržely možná minuty , následně znova po asi 5h sklepnuty a nakonec navečír si nechaly říci.Po noci ve sklepě byly kamarádem přesunuty do nástavku kde druhý den zjištěno že chybí matka, při kontrole kamarádem úlu co se vyrojily se v tu chvíly vylíhlá včeela přemístila do nástavku s rojem kde druhý den byly zahájeny práce na plástu.Kamarád přemístil roj do rojáčku kde se mají uchytit.

12.5 se z toho samého úlu vyrojil další roj , tento jsem se synem v rychlosti dodělaném japoském úlu o 2 nástavkcíh v cca 19h skleply roj do něj.
V 22h včely byly asi z necelé poloviny vevnitř a zbytek venku na kůlu a kmenu stromku a zbytek na úlu.
13.5 jsem přidal další 2 nástavky a kamarád je později odstranil , že stačí ty dva, navečer jsem přidával strop a mřížku a po 24h už začaly stavět plást min na jednom místě na kříži což mi udělalo radost, ale včely jsou stále z části venku na dvou stranách úlu kamarád mi také otevřel vyndávací zadní část spodního dílu, že tam nemají vzduc.

Otázka mám přidat nástavky? A co ten otevřený zadek já bych raději zavřel, můj kmarád není nakloněn k tomuto včekaření.A co krmení?
Prominte nečetl jsem celé téma a dnes jdu na svatbu tak vůbec v dohlednu nepřečtu.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 11:46 AM
Příspěvek: #179
RE: Rojení
Roj se znova rojí, když ho chytneš bez matky, nebo nemůže dýchat, většinou.
Proč má být roj v rojáku a ne v úle ? Malý kousek plástu s plodem do úlu a netřeba dělat nic jinýho.
Znova se to rojí, dokad jsou matečníky a moc včel - zmenšíš prostor a bude se tě to rojit ještě dlouho. Nejlepší strategií je původní úl dát jinam a na jeho místo roj - teda matečníky jsou fuč. Na jiném fleku jsou zase fuč létavky = konec rojení.
Když včely sedí na úlu - maj málo místo a nebo sedí na úlu druhý roj - to ale jen do druhého dne, pak odlétá. Jedou mě jich takhle sedělo asi 5 - ale po anomálii počasí - oteplilo se po zimě a pak začalo zase lejt . Po úlu zvenku se utvořilo několik samostatných rojíků. Big Grin Jedou se mě takhle i zahnízdil rojík pod stříškou nad česnem. Big Grin Normálně stavěl plásty.
Včera jsem pár úlů prohlídl a zatím dobrý. Už jsem to balil, ale říkám si, ještě jeden stihnu - a co myslíte ? Měl ho tam ! Pěkně vytažené, před zavíčkováním. Tak šel na náhradní dno. Jsem zvědavej, jak se to vyvine. Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 02:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2016 09:00 PM od Debora.)
Příspěvek: #180
RE: Rojení
Lubo, tomu scénáři moc nerozumím. Porovnám-li to stou fotkou, dala bych jim 4 nástavky a ponechala otevřený pouze česno. Za předpokladu, že mají v úlu prostor, nemusí sedět na prahu. Dnes je čtvrtý den po rojení, pokud se usadili, staví a mají zajištěné samozásobování (v závislosti na snůšce a počasí), nemusíš krmit. Položili-li základní voskový kámen, pohybuj se kolem úlu po špičkách a žádné unáhlené zásahy, které by mohli narušit stavbu. Klidně se spolehni na svou vlastní intuici, která právě pod časovým tlakem převezme úlohu Tvého vědomí. Tušení je možné chápat jako komunikaci vlastních genů s okolním světem a pomáhá právě tam, kam racionální myšlení nechodí. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)