Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
06.01.2020, 12:18 AM
Příspěvek: #51
RE: Vytváření oddělků a rojů
ještě bych měl jednu otázku na ty. kteří nedávají mezistěny: pokud dáte pouze prázdné rámky popřípadě jenom horní loučky, jaká je pravděpodobnost, že nestaví našikmo mezi rámky ? To je jedna z věcí, kterou jsem zatím nezkusil, ale příští sezonu bych to rád ověřil. Nebo nějaká rada, jak to omezit ? předpokládám že na 100% to nikdy nevyjde
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 09:24 AM
Příspěvek: #52
RE: Vytváření oddělků a rojů
Na horní loučce musíš mít nějaké vodítko. Třeba špejli namočenou ve vosku, nebo jen voskovou hranu.... Já používám rámky s horní loučkou do trojúhelníku a pokud možno v šíři 25mm. Při usazování je dobře dát do roje nebo smetence jednu souš. Včely do ní jednak mohou odložit zásoby, které si nesou a matka zde také první zaklade. Dá se pak po zavíčkování odebrat (i s přeživšmi roztoči) a máš zde dlaší biotechnické opatření.Nepamatuji se, že by mi to takto stvěly někdy napříč U roje nebo smetence) a to volnou stavbu používám 100%ně od r. 2005. Tehdy se 100 včelstvy. Má to ale ještě další souvislosti, na které tu není čas.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Ali (+1), Jan Petřík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 02:41 PM
Příspěvek: #53
RE: Vytváření oddělků a rojů
Dolů staví pěkně, ale pomaleji. Při rozšiřování nahoru mají tendenci stavit "buchty", ty se dají oříznout a srovnat ostrým nožem, třeba na krájení chleba. Je dobré mít pár souší na rovnání díla.
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 10:03 PM
Příspěvek: #54
RE: Vytváření oddělků a rojů
No rychlost není v tomto případě to nejdůležitější. Důlažitější je harmonický rozvoj, ne vhádění včel do nerovnováhy. Buchty dělají, když se to tzv nazebruje(fuj to je hnusný slovo a já to rozhodně nedělám) a je nárazová snůška, jinak prakticky ne (jen cca 3%), ale záleží na genetice a také kondici. Těch způsobů jak a proč rozšiřovat je spousty. Má to vliv i na zdravotní stav..... I o tom chci mluvit a ukázat na semináři. Nojo no, na internetu se člověk dozví starou belu. Jenže kdo tomu dneska věří? Jak si tak pamatuji, tak jsem v posledních příspěvcích v různých vláknech uvedl 4 biotechcká opatření (neoznačil jsem je tak krom snad jednoho) a kdo to pobere, pochopí, že lze včelařit bez chemie. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 11:08 PM
Příspěvek: #55
RE: Vytváření oddělků a rojů
jenom škoda, že na seminář už se nelze přihlásit.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 11:31 PM
Příspěvek: #56
RE: Vytváření oddělků a rojů
(06.01.2020 10:03 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  No rychlost není v tomto případě to nejdůležitější. Důlažitější je harmonický rozvoj, ne vhádění včel do nerovnováhy.

Souhlas. Právě proto už jsem letos rozšiřoval prakticky jen dolů a nechal oddělky a roje dostavit v průměru pouze 2 kompaktní nastavky. Všech cca 40 vypadá moc pěkně, už se těším na jaro jak to rozjedou.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Jan Petřík (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)