Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ležany
20.02.2015, 05:21 PM
Příspěvek: #11
RE: Ležany
Jen pro upřesnění pravdy (rozleželo se mi v hlavě co jsem včera napsal, část jsou vždy přeci jen vzpomínky).
I v ležanu se musí pochopitelně taky měnit dílo (do r. 97 jsem měl systém tříletý, od r. 98 jsem zkoušel dvouletý), takže i zde se "vrtá do včel" (já to u ležanu vůbec nezaznamenával - první dva roky se včelky jen rozšiřovali, tj. o čem jsem psal, pak už ale nemám o tom žádný zápis v deníku, a nepamatuji si přesně jak jsem to dělal) no přesto mám stále vnitřní pocit, že zásahy v ležanu oproti v NN byly podstatně citlivější (po jednom rámku).
A ještě poznámka, když vytáhnete rámek s plodem z NN je to nádhera koukat na něj, ale když vytáhnete rámek z ležanu (3x větší čistá plocha plástu cca 1600 cm2 z jedné strany) tak to je pohled o třídu hezčí (jen nesmí být včelky moc nazlobené nebo extra píchavé, to je taky o level výš Smile, zažil jsem to jeden rok.
Stejně je to nádhera.

A přiléhavé pořekadlo: "Člověk se učí 3 roky mluvit a dalších 60 let mlčet, včelař se učí první rok rozebírat včely a zbytek své kariéry nechat je na pokoji."
Hlasování: Martin Nezbeda (+1), Debora (+1), Luděk Matoušek (+1), schützmeister (+1), renttip (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2015, 01:38 AM
Příspěvek: #12
RE: Ležany
Tak jsme prvně na letošní rok připravili a opravili starý dvacetiletý ležan 45/37. Sololitový. Jen jej zevnitř vypálíme a vně přetřeme (asi vosk s fermeží a vytřít dosucha). Na rámky jen droboučké proužky mezistěn. A počkáme, až nám někdo (možná) poskytne roj nebo oddělek.
Zdravím.
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2015, 05:13 PM
Příspěvek: #13
RE: Ležany
(24.03.2015 01:38 AM)Ali napsal(a):  Tak jsme prvně na letošní rok připravili a opravili starý dvacetiletý ležan 45/37. Sololitový. Jen jej zevnitř vypálíme a vně přetřeme (asi vosk s fermeží a vytřít dosucha). Na rámky jen droboučké proužky mezistěn. A počkáme, až nám někdo (možná) poskytne roj nebo oddělek.
Zdravím.

Nemohl by jsi ho nafotit a dát sem. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2015, 10:21 PM
Příspěvek: #14
RE: Ležany
Tak ten starý dvacetiletý sololitový ležan 45/37 je tady. Nemám jej doma, musel jsem ho jet zfotit. Trochu se to zdrželo, omlouvám se. A navíc se už dlouhou dobu potýkám s tím, jak ty fotky sem dostat.
Zbývá jen pod víko vložit filc, nad víko stříšku a vypálit. Neměl jsem plamen.
Zdravím.
[attachment=937][attachment=936][attachment=933][attachment=934][attachment=935]
Hlasování: Róbert Páleník (+1), renttip (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2015, 07:58 AM
Příspěvek: #15
RE: Ležany
sololit bych nepálila, to může nepříznivě reagovat. Sice se na výrobu úlů používá, ale pouze jako vnitřní hardware, to není materiál do nepohody. Wink
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2015, 03:13 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.04.2015 03:16 PM od Ali.)
Příspěvek: #16
RE: Ležany
Myslíš neopalovat plamenem vnitřek úlu ? Už jsem to dříve dělal několikrát. Žárem se rozteče propolis, doplním jej přetřením včelím voskem a nechám jej do sololitu vsáknout a vychladnout. Alespoň tak jsem to dělal. A konkrétně na tomto úlu mi vytlely (rozpadly se) dřevěné spodní nosníky, ty jsem teď vyměnil, a lehce rožky sololitu, ale ten vcelku vydržel kupodivu min. stejně či více něž smrkové dřevo. No byl ale rubovou hrubou stranou do lícu vně i zevnitř (aby se včelkám lehčeji po povrchu chodilo a líp to nasákne ochranou /uvnitř jsem měl vosk a propolis, jak jsem uvedel a vně v té době balakryl - vydržel očividně 5 let venku a cca 20 let na půdě).
Teď to nechám zatím tak, až se to rozběhne tak se uvidí. Rozhodně budu tíhnout co nejvíce všemi směry k přírodě (zatím jsou tam rámky, i vydrátování je původní).

A stěny jsou vyplněné a zateplené komplet orobincem. Ten vydržel celou dobu bez újmy (koukli jsme se i pod soloit).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2015, 06:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.04.2015 10:06 PM od Debora.)
Příspěvek: #17
RE: Ležany
Nic proti starým úlům, staré úly vždy zahřejí včelí duši, ale tento patří pod stříšku, nebo pro manipulaci. Než vosk bych raději dala tu lněnou fermež. S tím vypalováním, to jen tak lehce polechtat, aby se rozpustila propolis, i když té tam opravdu moc není, ten sololit má tendenci doutnat, tak aby nevyhučelo to rákosí. Ale to je vše jen můj subjektivní pojem Wink

Materiály na výrobu nástavků
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2015, 09:24 PM
Příspěvek: #18
RE: Ležany
(19.02.2015 10:54 PM)Ali napsal(a):  Letmý, subjektivní náhled na mé včelaření v ležanu. Možná to někomu pomůže v rozhodování (ať už kamkoliv).

Dal jsem jim nepříli těsnou mřížku a dvakráte matku převedly dozadu, tak jsem je nechal ať si dělají co chtějí bez mřížky. V témže roce jsem z něj vychoval (poprvé, včelařil jsem čtvrtý rok) čtyři nové matky a jednu pro něj samý.

Až do r. 96 jsem v něm choval průměrně 5 nových matek, jde to tam opravdu samo (starý matečník, větší trubčinu, třkrát namočné dřívko v teplém vosku, prostě v čemkoliv co jsem měl zrovna po ruce; vložil jsem seříznutou sirkou nejmenšího červíka dovniř, přidal z vedlejších buněk dvě krmení, přilepil kamkoliv na plást s plodem otvorem dolů, označil plást a bylo hotovo.

Antoníne, poprosím Ťa, rozumiem tomu dobre? Matky si odchoval bez mriežky? Jednoducho si materské misky prišpendlil kdekoľvek na plást s otvoreným plodom do plodiska?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2015, 02:58 PM
Příspěvek: #19
RE: Ležany
Ne ne, pokud si dobře vzpomínám, bez mřížky jsem měl ležan celou letní dobu mimo ten týden založení matečníků. Protože matka mi někudy přelézala za mřížku (přeci jenom ten sololit vlhkem pruží), tak jsem ji jinak nepoužíval. Stejně kladla kde se jí zachtělo i dozadu na 16-tý plást. Nicméně ten týden, než byly matečníky zavíčkované to nějak vydrželo a pak jsem je hned dával z ležanu i s mřížkou pryč, do oplodňáčků, do odděleného nástavku nad včely na NN úly a jednu jsem tam nechával. Jak se dohodly bylo na nich. Rámek jsem značil jen proto, že strašně rychle se hrnuly ven při rozloupnutí dělící krycí lišty mezi plásty, takže abych byl přesný a věděl kam. Vzal jsem tedy jeden zakladený a jeden zavíčkovaný plást, přilepil jsem velké buňky dírou dolů, šoupl červíka a dvakrát mateří kašičku, plásty přirazil k sobě, vložil jich na konec celistvého plodového hnízda, označil rýsováčkem loučku s matečníky a zasunul krycí lišty mezi horní loučky. Tak nějak jsem postupoval, záznamy o přesných místech vložení nemám. No, ale bez mřížky by to asi nešlo, i kdyby se ty dva "živé plásty" oddělili cca 5-i plásty s medem, myslím si, ale nezkoušel jsem to, tehdá mě to nenapadlo.
Zatím jsem teď ještě nesehnal včely, takže jenom teorie. Nicméně, máme se synem tento ležan a dva pěkné velmi staré nástavkové s prosklením (nedávno sehnali jsme je náhodou) a dnes jdu chystat přířezy na dalších šest nových, plných, jak jsem tu už někde psal, s bočníma loučkama nadoraz po celé délce, tedy úl v úle (slabý odvar Waré). Napřed musím rozběhnout to co už trošku znám, pak zkusím popojít zase ještě blíž přírodě.
Zdravím AL.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.05.2015, 10:21 PM
Příspěvek: #20
RE: Ležany
Naznačím pár slovami o mojom spôsobe chovu matiek prirodzenou cestou. Práve dnes, o 10.oo hod., sa mi vyrojilo najsilnejšie včelstvo. Na štyroch rámikoch boli postavené rojové materské bunky. Pár ich bolo už aj zaviečkovaných. Z vyrojeného včelstva som urobil štyri odložence s rojovými materskými bunkami. Tri z nich som urobil trojrámikové a štvrtý odloženec jedenásť rámikový. Rojové materské bunky považujem za najkvalitnejšie a pre mňa, prírodného včelára, sú veľmi cenné.

   
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)