Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Environment a zdravá výživa
24.03.2020, 07:13 PM
Příspěvek: #11
RE: Environment a zdravá výživa
To ano, ale jako jeden z mála vidí řešení v selekci a změně metodiky ošetřování. To je to podstatné na jeho příspěvku. Také to srovnává s koronavirem. Žádný z oficielních chovatelů matek nedělá v ČR ani tu polovinu, tedy selekci, šlechtění. No a změna zootechniky? Tak to už je zcela mimo chápání 99,9999% lidí. No právě proto jsou tam, kde jsou, neustále na samém začátku a někteří klidně 40 let ne-li více. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2020, 01:41 PM
Příspěvek: #12
RE: Environment a zdravá výživa
MVDr. Staněk udělal druhý neméně zajímavý rozhovor k tématu Koronaviru, ten pán co to uvádí tuším Ruda měl zajímavou narážku na začátku kolik lidí mezitím zemřelo na jiné choroby.

K tomuto tématu se mi dostaly do rukou tyto statistiky: https://www.euromomo.eu/outputs/number.html

Autoři zdrženlivě uvádějí, že data mají několik týdnů zpožděná a mají být brána s rezervou, nicméně pokud vezmete oficiální statistiky mrtvých na Covid-19 a rozprostřete je na sledované časové období (řekněme poslední měsíc) a přičtete je, i tak se nedostanete mimo obvyklé pásmo úmrtí.

Tím nechci říkat, že se nic neděje, pouze říkám, že když mainstream řekne A (máme pandemii) měl by říci i B (existuji i jiné nemoci a na ty umírá mnohem více lidí). A tohle zasazení do širšího kontextu se prakticky nikde neděje a dává to věcem jiný pohled.

Přeji pevné zdraví všem i Vašim včelkám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2020, 12:25 AM
Příspěvek: #13
RE: Environment a zdravá výživa
Přírodní zákony platí pro všechny. I pro člověka. Člověk je na planetě přemnožený plevel. A jako vše co se na naší planetě přemnoží bude přírodními zákony a prostředky zregulováno. Člověk jako druh se dostal nejen za hranici v početnosti ale i za hranici životnosti ( nebo jak to nazvat ) Většina populace je přestárlá nebo zdegenerovaná a udržuje se při životě pouze umělými prostředky. Protože většinová společnost a hlavně vládnoucí skupina je přestárlá, bojí se o svůj starý život, nehledí na ztráty ( cizí ) a žene svět souběžně i do ekonomické katastrofy. Kdyby se jednalo o dětskou nebo ženskou nemoc, nebyly by takové prostředky vynakládány a takové restrikce použity.
U nás je situace ještě pikantnější díky tomu, že jsou nejvíce ohroženi Babišovi voliči ( důchodci a dělníci ). Pro ty je budována ochrana a všechny prostředky směřují k ochraně těchto skupin. Naproti tomu jsou nasazováni zdravotníci, vojáci, policisti, hasiči bez ochrany a třeba i děti ze škol do první linie a nikdo to moc neřeší. Nechci to však moc rozvádět, když máme ten nouzák a vyšší sazbySmile M.M.
Hlasování: Nytra Boleslav (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2020, 09:05 AM
Příspěvek: #14
RE: Environment a zdravá výživa
To chcete říct pan Dvorský, že chovatelé matek u nás neprovádějí selekci, šlechtění.
Asi ne takovou jako vy,ale snad nějakou musí dělat, ne ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2020, 09:53 AM
Příspěvek: #15
RE: Environment a zdravá výživa
Romane ale to neříkám já, ale výsedky jejich práce. Mně osobně je zcela jedno, co kdo říká nebo píše. Na co selektují? Výnos, mírnost no a to je tak asi všechno.
Přírodní selekce má zcela jiná kriteria a není pravdou, že odolnější včelstva nemají med.
Ten kdo chová matky si umí dobře představit, co jen znamená jejich množení na kšeft. Na ostatní není čas. Sice záznamy pomáhají, ale nikdo, podotýkám nikdo z nich neprovádí zcela pravidelně něco,čemu já říkám zkouška dědičnosti a už vůbec nemohou dělat nějaké testy pravidelně.
Jejich systém je nasteven jen na vydělávání peněz, uživení se. Tedy momentální efekt. Jenže v dalších generacích se ty vlastnosti rozpadají. Nevybírají a vlastně ani nemají genofond, který je schopen se dále vyvíjet bez nich. Tedy myslím směrem k vyšší odolnosti.
Ale já je nechci jen nějak kritizovat. Jejich chování je také hodně podpořeno tím systémem dotací a spousta z nich právě díky němu do tohoto systému sklouzlo ač to nebylo jejich záměrem. Dotace jsou pro ně podnikatelská příležitost, spíše dárek.
Objektivně vzato ale žádný profík nemůže na vyšší odolnost chovat. Umřel by hlady.Tuto snahu používají jen jako reklamu.
To je sice z hlediska podnikatelského pochopitelné, ale z hlediska budoucnosti včel, smrtící.
Tím ale netvrdím, že tu žádné snahy nejsou, ale ne u nás. U nás je hlavní motto - peníze, profit. Přes tenhle filtr to prostě nejde.
Znovu chci ale připomenout, není to zdaleka o genetice ale především způsobu ošetřování včelstev a pokud se nezmění toto, nemá moc smysl mluvit o chovu nebo selekci, šlechtění.
Šlechtění je práce na celý život a výsledek je nejistý protože příroda selektuje zcela jinak, než jaké jsou zájmy chovatelů.
Přírodní slelekce je na hony vzdálena tomu, co normálně chovatelé matek dělají.
Podívej Br. Adam šlechtil svou včelu 80 let. Chtěl zlepšit její odolnost na roztočíka Acarapis woodi, to byl provotní záměr. Mimo jiné jeho matky nekladly 5 měsíců v zimě. To by nám dnes taky v určitém směru pomohlo (omezilo by to populaci kleštíka). Zemřel v r. 1996. Za tu dobu ale jeho následovníci dosáhli toho, že dnes plodují skoro celou zimu. To ale i kmeny naší kraňky. Proč? No protože min. 30 let se tak selektuje. K tomu právě děsivě přispívá to podzimní a zimní chemické ošetřování proti varroáze, trávení kleštíka. No a pak tzv. propagátor selekce na odolnost přednáší o tom, jak použít šťavelku. To je fakt vrchol pokrytectví. V tomhle fakt neznám bratara. A ještě kapka. Dnes se zdá, že všichni vidí problém jen v kleštíkovi. Už jen z pouhé logiky to není pravda, ale třeba na tom VF se to neustále omílá dokola a blbne se lidem hlava, odvádí je to od reality. Ti lidé, kteří to dělají, jsou pro mne zločinci. Tečka. Tak mne samozřejmě nemilují. Snažím se hájit evoluční zájem včel, ne kapsy nebo ega lidí. Ale, zase v souladu se zákonem rovnováhy, má vše dvě strany. To je ale na dlouho. Ale proto jsem sem umístil ten odkaz na Dr. Staňka, ne proto že ho znám. Ty jsi byl na seminářích v Turnově, tak jsi snad něco z toho pochytil, i když bylo samozřejmě značně okleštěno. Á pardon, vidím, žes nebyl. Tak to se omlouvám. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Tomáš Palata (+1), Miroslav Matucha (+1), Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2020, 09:33 AM
Příspěvek: #16
RE: Environment a zdravá výživa
Pane Dvorský, jen pro upřesnění, asi to zaznělo na vašich seminářích. kde jsem zatím nebyl..
Při oddělku kde si matku vychovají včely samy, dochází k výběru odlišné genetiky než měla původní matka ??
Jak to bylo uvedeno v časopisu,tzv. přerušenín královské linie ...je toto pravda ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2020, 09:58 PM
Příspěvek: #17
RE: Environment a zdravá výživa
Romane já nevím, jestli je to pravda nebo ne. Co si nemohu ověřit,k tomu jsem tak trochu skeptický. Ne že bych nevěřil, beru to jako jiný úhel pohledu. Jistou logiku by to ale mít mohlo. Viz jaké jsou matky z tiché výměny nebo jaké včely se rojí se starou matkou...... O tom nyní nechci mluvit. Pravdu se dozvíme, až se včely naučí mluvit nebo jim budeme rozumět my. V každém případě bych ale v oddělku matku neodchovával. Když tak ho dát cca 2km od původního stanoviště, za týden matečníky zlikvidovat a dát štěp z plemenného včelstva. Lepší je vždy nepřítelem dobrého. Současný chov se vlastně jen zužuje na techniku množení, ale ty důležité podmínky a kriteria výběru plemenných, chovných nebo trubčích včelstev se zcela opomíjejí i u profesionálních chovatelů, kde bych to nečekal, ale je to tak. Za to svým způsobem zase mohou ty nešťastné dotace, které jsou na každou prodanou matku bez toho, aby se otestovala. Je to zcela jiné než v přírodě a nebo než jak se to třeba snažím dělat já. Prostředí ale i nálada včelstva, kde se matka odchovává je strašně důležité a technika odchovu je proti tomu zcela vedlejší.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)