Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neckový úl
14.10.2016, 08:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.10.2016 08:36 PM od Ali.)
Příspěvek: #11
RE: Neckový úl
No, my to máme taky tak s těma laťkama. Ale má to jednu nevýhodu, nejde u toho ošetřit včelstvo KM položením na loučky nebo cukrováním, musíš všechny ošetřované mezery vytrhnout a mít taky nahoře místo. Toho nad loučkama moc nemáme, tak budeme muset letos tento úl bohužel jednou fumigovat Varidolem. Máme tam zatím jen 4 úly a nechceme je nechat přírodě napospas (padnout). Když se laťky k loučkám přilepí, obtížněji se s tím manipuluje. Proto přecházíme na Hofmany a látku nebo průhlednou podložku, ještě nevíme co se osvědčí.
Chtěli bychom přes zimu stvořit taky několik ležanů. U malých nástavků používám zatím místo bočních louček jen tyčky, jako je to u zlatého úlu, ale bez loučky spodní, jen navolno. Ale taky to není ideál, protože po prvním vystavění to zmáknou od horní k horní o patro níž, musím to strunou uříznout, z horní loučky nižšího patra to seškrábnout a pak si udělají jen můstky a mezera zůstává. Ovšem při dalším otevření horního a spodního patra to musím zase uříznout (můstky jdou už lehce), protože by to jinak utrhlo odspodu plásty (to vše, pokudby jsi se rozhodl pro nízkou nástavbu spodní ležaté části úlu - kráva, ležan ...).
Nicméně, kvůli tomu trhání volného díla odspodu nebo jeho podržení proti samovolnému stržení, chci vyzkoušet kolmé spodní loučky, o nichž přemýšlím už druhý rok a onehdá jsem je zahlédl někde na fotce pana Bencúra. Předběhl mě lišák jeden. Je fikaný a pálí mu to Smile.

Já jen, popřemýšlej, jestli ty laťky mezi horníma loučkama jsou opravdu dobré. Coby horní, celistvý strop, perfekt. Ale obsluha je už trochu horší a po odklopení horního víka není dovnitř vidět.
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2016, 09:42 PM
Příspěvek: #12
RE: Neckový úl
A přeci jenom, mrknout do podmetu, na česno a pod víko mnohdy stačí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.10.2016, 11:06 AM
Příspěvek: #13
RE: Neckový úl
(14.10.2016 08:32 PM)Ali napsal(a):  ... musíš všechny ošetřované mezery vytrhnout a mít taky nahoře místo. ... přecházíme na Hofmany a látku nebo průhlednou podložku, ještě nevíme co se osvědčí...
Nepoužívat vůbec mezerníkové lišty, na celou horní plochu položit protihmyzí síťovinu. Sice si tu a tam vytvoří přechodové můstky, což je minimální překážka (pro včelaře).
Výhodou je, že si včely za prvé upravují klima propolisováním síťoviny dle svých potřeb a z druhé se tímto způsobem dobře propolis těží. Toliko alespoň má zkušenost.
Hlasování: Rasťa (+1), Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.10.2016, 09:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.10.2016 09:51 PM od Ali.)
Příspěvek: #14
RE: Neckový úl
Je přes protihmyzí síťovinu trochu vidět ?

To je ta do dveří a oken ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2016, 10:08 AM
Příspěvek: #15
RE: Neckový úl
Inu, dokud ji nezatmelí Wink . Jo, je to ta protihmyzí, velikost ok je blízká tomu co bývá na včelařské kukle. Platí tady čím tmavší, tím lépe vidět skrz, černá ideální. Je víceúčelová, hodí se na ledacos.
(Mám ji nastříhanou v dvojnásobku potřebovaného počtu, při první jarní prohlídce položím čistou, zatmelenou vložím stočenou v igelitovém pytli do mrazáku, po zmrznutí ji v tomtéž pytli snadno vymnu, propolisová pryskyřice je tvrdá a pěkně se drolí a proces mohu opakovat dle potřeby a chuti včelstev ke tmelení. Taky jimi prokládám nástavky se soušemi, aby se k nim nedostal zavíječ. Dá se přes ní dokrmovat. Použít k oddělení - 2x s mezerou - osiřelce od mat.včelstva. Upevněná v rámu pod česnem,zachytává mrtvé včely na nichž mohu kontrolovat zdravotní stav atd. )
Hlasování: STAVO (+1), Jindřich Šafránek (+1), Rasťa (+1), Ali (+1), Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2016, 03:03 PM
Příspěvek: #16
RE: Neckový úl
A rozstříhaná se nepáře ? Že by se zachytla nit a síťka se rozpárala, rozsypala. Lepí se to nebo zatavuje ? Myslím, když je navolno, v rámech se to samozřejmě upevní.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2016, 06:18 PM
Příspěvek: #17
RE: Neckový úl
Nepáře, vyzkoušej.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.10.2016, 07:38 PM
Příspěvek: #18
RE: Neckový úl
Síto na strůpku úlu používám už dlouho, ale klasické pletivo proti hmyzu jsem už vyřadil, protože po zatmelení, zmrazení a vydrolení se mi stávalo, že se pletivo začalo lámat a znehodnocovalo mi kousky pletiva propolis. Takže jsem začal používat síto co prodávají v Dole jako monitorovací na podložky s malými oky. Já ho tedy kupuji ve včelařské prodejně, takže k dostání bude určitě na více místech. Jde přes tohle síto ošetřovat proti varóze jak KM a včely nevykusují buničinu a můžu ji opětovně plnit, tak mám vyzkoušené i cukrování přes síto. Síto je vždy přilepené po okraji nástavku takže nevyletí ani včelka a práce je rychlejší.
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Ali (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.10.2016, 11:41 PM
Příspěvek: #19
RE: Neckový úl
Ali, Karle, Aleši,
to jsou pro mne všechno cenné rady a poznatky, moc děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)