Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klát
12.10.2013, 07:46 PM
Příspěvek: #11
RE: Klát
(12.10.2013 07:06 PM)schützmeister napsal(a):  Hned začnu shánět kmeníky Idea

Len to nikomu moc nehovor(samozrejme nám môžešSmile) lebo budeš mať na krku hneď všetkých ,,vzorných" včelárov z okolia+veterinu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 07:57 PM
Příspěvek: #12
RE: Klát
(12.10.2013 07:46 PM)liptaka napsal(a):  Hned začnu shánět kmeníky Idea

Len to nikomu moc nehovor(samozrejme nám môžešSmile) lebo budeš mať na krku hneď všetkých ,,vzorných" včelárov z okolia+veterinu.
[/quote]
IdeaDodgy a co to takhle šoupnout hezky na kraj lesa, a ví každý houby Cool
Co ? Je to chov - když se na to budu jenom jezdit občas dívat ?Big Grin
U nás je dost divočina. Je to pařez ? Je. No jsou tam včely, to se stává, ne ?
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 07:59 PM
Příspěvek: #13
RE: Klát
Pokud jde o kmeny, tak bude začínat zimní těžba, takže ideální čas sehnat si kontakty v okolí na lesáky a zeptat se dopředu. A Lípa nebo topol se prodává jako palivové cca 2000tis. m3, podle toho jak kdo je drahý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 08:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.10.2013 08:47 PM od Petr Jezowicz.)
Příspěvek: #14
RE: Klát
(12.10.2013 02:52 PM)schützmeister napsal(a):  
(12.10.2013 12:21 AM)Debora napsal(a):  Byl to topol.
Mohu-li připojil bych pár "rad" odborníka dřevaře. Měkký listnáč, bohužel, ač s ním budeš dělat cokoli, bude furt hlavně zdrojem hub. Trochu to může fungovat, jak už tu bylo řečeno, byl-li špalek ze souše, což evidentně nebyl, ale tohle dřevo prostě saje vodu i ze vzduchu, taky se z toho kláty nikdy nedělali. Podle starých fotek, a mých letitých zkušeností se dřevem, je možné použít jedli, smrk a dub z přírodně vykotlaného stromu - většinou to vydllabou mravenci, trochu se to doladí a hotovo. Někdy je to souše, pak je možné ihned použít. Pokud je to ale ze živého stromu, vždy po opracování je třeba hned špalek uklidit na pár let do stodoly, spíše vlhké, a zasypat pilinama nebo slámou, zevnitře i z venku a aspoň dva roky na to nešáhnout.
Výše uvedené zalívání vodou vede jen k rychlejší destrukci vlivem rychlého střídání vlhkosti. Dřevo, které bych ještě s výhradou doporučil je lípa či olše, ale jen z přírodně dutého kmenu a schovaného následně ve včelníku, ne volně.
Pokud by byl zájem, asi by se na dřevoskladech tady u nás na Šumavě občas něco našlo, sám jsem pár pěkných kusů viděl, a prodává se to tu jako palivo.
Ale myslím, že to by v Bavorsku taky neměl být problém.

V Beskydech se hojně používal buk což je sice tvrdé listnaté dřevo,ale absolutně neodolné proti vodě a plísni,jenže na to je maličká finta používána do dnešních dnů a to vypálení ohněm vnitřku a hlavně spodní část klátu.Nejdůležitějším faktorem je růst letokruhů, hustota letokruhů a hlavně jejich směr růstu,pokud je to točivé dřevo s točivými letokruhy tak nám dřevo zaručuje perfektní ucelenost bez roztrhání hloubkového.V Norsku se používá osika k stavbě molů s maximální životností 50let v extrémních podmínkách což je naprosto fascinující a pro Norské stavitele molů je osika ocelovým dřevem,a pro těžaře doma je to palivové dřevo.Nedávno jsem dokončil dlabat další bukový klát,hodím sem pak foto a až pojedu do Beskyd tak nafotím necky které jsem dlabal s otcem před 15 léty z jednoho kuse stromu.

(12.10.2013 12:21 AM)Debora napsal(a):  Petře, ty dokážes tak krásne psát o dřeve, to je krásné čteníčko na dobrou noc. Byl to topol. Ten první jsme tmelili pylinami nasáklými epoxidem. S tím zakotvením dřevěnými kolíky do kříže, to by mě zajímalo, jak si to mám představit.

Pokusím se to zítra nafotit jak postupovat a šoupnu to sem.Pyliny a epoxid je jediná volba lepidla,kterou bych v nutnosti sám použil,pro venkovní použití.

(12.10.2013 07:59 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Pokud jde o kmeny, tak bude začínat zimní těžba, takže ideální čas sehnat si kontakty v okolí na lesáky a zeptat se dopředu. A Lípa nebo topol se prodává jako palivové cca 2000tis. m3, podle toho jak kdo je drahý.

Jak jsem už psal dřevo je alchymie a nestačí pokácet strom v zimě, každý druh stromu má určité dny kdy se má pokácet v závislosti k čemu bude použito a jaké vnější a vnitřní faktory na strom působí.Strom je život a život je strom.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Aleš Molčík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 09:00 PM
Příspěvek: #15
RE: Klát
(12.10.2013 07:06 PM)schützmeister napsal(a):  Taky je z té včelnice hezky vidět, že asi nebude fumigovat a ty včely tam má.
Jen mě trochu zaujalo, že je má nějak dožluta, čekal bych spíš tmavší / ty v tom stromě /, ale možná se mi to zdá.

Hned začnu shánět kmeníky Idea

Paul Chapelle (90 let) chová v klátech 100% melliferu a bez léčby.


P.S. Pro takový kmeník bych si od Tebe ráda odvezla.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 09:01 PM
Příspěvek: #16
RE: Klát
(12.10.2013 07:57 PM)schützmeister napsal(a):  Co ? Je to chov - když se na to budu jenom jezdit občas dívat ?Big Grin


No ja by som tie pařezy schoval niekde hlboko do lesa a chodil sa tam pozerať len sám po určitých skúsenostiach z reakcií tvz. odborníkov.Inak mám 2-3 miesta v lese kde chodím relaxovať a pozorovať včielky ale v prirodzených dutinách stromovShy

U nás je dost divočina. Je to pařez ? Je. No jsou tam včely, to se stává, ne ?

V najhoršom prípade by to niekto dal zlikvidovať kvôli ,,nebezpečenstvu" nákazy a mal by si po radostiTongue
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 09:25 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.10.2013 09:37 PM od Debora.)
Příspěvek: #17
RE: Klát
.
S tím zvrhlým likvidováním divokých včelstev je nutně zapotřebí něco dělat!

I kdyz málokdy přežijí, je to nenahraditelný potenciál pro budoucnost našich včelstev. Léčená včelstva mají mnohem agresivnější roztoče, než neléčená včelstva, která mají opravdovou šanci si s roztočem sama poradit.

Chovejte si zdravé roztoče. Včelstva se Vám odvděčí!
.
Hlasování: liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 09:28 PM
Příspěvek: #18
RE: Klát
No ja som už začal. Hlavne ich nikomu nenahlásim a schovávam si miesta ich výskytu pre sebaSmile
Dúfam že na toto fórum majú prístup len registrovaní členovia ŠPV Undecided
Hlasování: bohemia.gall (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2013, 09:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.10.2013 10:00 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #19
RE: Klát
(12.10.2013 08:22 PM)Petr jezowicz napsal(a):  Jak jsem už psal dřevo je alchymie a nestačí pokácet strom v zimě, každý druh stromu má určité dny kdy se má pokácet v závislosti k čemu bude použito a jaké vnější a vnitřní faktory na strom působí.Strom je život a život je strom.

Tak to je, ale asi víš jak to chodí, říká se tomu "průmyslová těžba" a budoucí mýtina se bere plošně.

(12.10.2013 09:00 PM)Debora napsal(a):  Paul Chapelle (90 let) chová v klátech 100% melliferu a bez léčby.


P.S. Pro takový kmeník bych si od Tebe ráda odvezla.

Také jsem několikrát pozoroval, na videu, že melifera má i žluté proužky a v některých případech bych ji od kraňky nerozpoznal.

Takový kmeník také něco váží počítat 600kg na 1m3 měkké dřevo a ono se to moc nezdá, ale v kulatině by to mohlo být tak na jeden pořádný klát.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 12:42 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.10.2013 12:53 AM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #20
RE: Klát
Prikladám súbor s "nástavkovým klátom". Dúfam že tá príloha prejde.

Volajako mi to nejde tak aspon vyskúšam email vsem@sanceprovcely.cz
Hlasování: schützmeister (+1), Petr Jezowicz (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)