Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
29.07.2017, 11:28 AM
Příspěvek: #471
RE: Japonský úl
Mám jiný systém a s tím jsem spokojený. Stále mne nechápeš, tak to nech být. Chtěl jsem jen upozornit nové zájemce o Japonce, aby nepodlehli staré "kampani".
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.07.2017, 04:00 PM
Příspěvek: #472
RE: Japonský úl
(29.07.2017 11:28 AM)Jarda napsal(a):  Mám jiný systém a s tím jsem spokojený. Stále mne nechápeš, tak to nech být. Chtěl jsem jen upozornit nové zájemce o Japonce, aby nepodlehli staré "kampani".


Nikdo nedělal žádnou kampaň na japonce, pouze bylo předvedeno včelaření v dutině ve které včeličky žijí od nepaměti a která se rozměrově vyskytuje v přírodě nejčastěji, tak nechápu Jarouši na co chceš včelaře upozorňovat. Včelaři nejsou bezmozci, a bezpackové ani včelařit nemají začínat, neboť včelaření je UMĚNÍ a to né každý zvládá, HOWGH.
Hlasování: Debora (+1), renttip (+1), straka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.08.2017, 01:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.08.2017 01:32 AM od Debora.)
Příspěvek: #473
RE: Japonský úl
Není život na Zemi ON-OFF?
Včelaření v Japonci se dá přirovnat lidu-daření na Zemi. Země je pro lidstvo zcela nevhodná, příliš malá, na jedné straně úplně suchá, jinde samá voda. Někteří lidé oplývají strdím, jiní nemají co žrát. Kočují za zdrojem potravy, jedno hejno vylupuje jiné. Jen traumatizované kmeny nic nekolonizují. Ale přes ty všechny nevýhody tohoto habitatu bych jinde žít nechtěla: Krásné, divočina, kterou lidé staví bez jakéhokoliv diktátu je naprosto úchvatná. Nedej Bůh aby nám to někdo vzal. Následovala by kastrace, umělé množení, šlechtění na výkon a zneužívání medikamentů.
Hlasování: Roman (+1), Ali (+1), straka (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2017, 07:50 PM
Příspěvek: #474
RE: Japonský úl
Spíš traumatizované kmeny se nechají kolonizovat, protože jsou nezdravé a tím odsouzené k zániku. Života schopný kmen se dovede bránit. A to je ta příroda. A v tom je zřejmě i ten Japonský úl. Já jsem něco podobného zkoušel v 1/2 Langstrothu a ne všechno bylo schopno se vyvíjet podle učebnice a předpokladu z vlastního přesvědčení. Ale kdybych tento podobný systém měl zkoušet znovu, nejspíš bych si vybral půdorys Warre, ten je pro naši včelu mnohem lépe přizpůsobený.
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2017, 10:17 PM
Příspěvek: #475
RE: Japonský úl
Jak stačí málo na rozruch v úlu nyní v zimě je vidět na videu. Stačí jen vložit mobil do podmetu a světlo foťáku včely rozruší. V létě si toho, že je šmíruju ani nevšimly. M.M.

Hlasování: tondabh (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2017, 11:18 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.10.2017 11:39 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #476
RE: Japonský úl
Kontrola zimních zásob. Japonec na 5 - 6ti nástavcích u něhož visí včely do podmetu a zásoby jsou vidět z hora, není třeba ani vážit. M.M.


No a když už člověk chce vědět kolik tam zásob je, tak musí vážit. Japonec jde snadno. Tento 47 kg - / 7 nástavků x 4 kg ( počítám nástavek 3 kg + 1 kg dílo a včely ) / = zásoby minimálně 19 - 20 kg medu. M.M.

Hlasování: Roman (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2017, 02:34 AM
Příspěvek: #477
RE: Japonský úl
(20.08.2017 07:50 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Spíš traumatizované kmeny se nechají kolonizovat,

na co pak Babiše?
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2017, 06:12 AM
Příspěvek: #478
RE: Japonský úl
(20.08.2017 07:50 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Spíš traumatizované kmeny se nechají kolonizovat, protože jsou nezdravé a tím odsouzené k zániku. Života schopný kmen se dovede bránit. A to je ta příroda.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.10.2018, 12:40 AM
Příspěvek: #479
RE: Japonský úl
Jednou tady někdo psal, že japonec má jen dvě polohy On a Off. Řekl bych, že to tak úplně není. Mám stále několik těchto úlů a jsou docela pohodové. Odstranil jsem v nich vrchní mřížky, kterou používám pouze při zakládání nového japonce. U "produkčních" ji nepoužívám, protože prázdné nástavky nejen podkládám, ale i přidávám nahoru. V sezoně nesmí dole ani nahoře dostavět až do dna či ke stropu. Jakmile chybí dostavět půlka spodního nástavku, vkládám další. Jakmile se blíží stavba ke stropu, přidávám další vrchní. A oni staví dole i nahoře zároveň. Když je úl napěchovaný včelama a je snůška, přeříznu ho nad druhou třetinou ( 9 nástavků např. říznu mezi 6 a 7 nástavkem a vložím tam prázdný. Je to jako podstavování prázdného nástavku pod mednou komoru. Během pár dnů je vystavěn a zanesen. Mohu odebrat, nebo podstavit další. Kdy je dostavěn poznám podle toho, že se nahoře pod stropem zas rozjela stavební činnost, která se po dobu stavby vloženého nástavku trochu zpomalila.
Když při vkládání nástavku naříznu plodiště, je to jen vršek a moc to neřeším. Prohlédnu larvy, jestli tam není kleštík či jiný problém ( zatím nikdy nebyl )

Taky je třeba zajímavé, že při prvním větším ochlazení na podzim se na dně objeví hodně světlých kleštíků a vytahaných larev. A to i přes to, že jsem během léta v některých úlech na podložce ( pod pletivem ) neviděl kleštíka. Myslím, že díky protaženému plodišti na 3 - 5 nástavků včely po stažení před chladem opustí plod, který je nejníž a po zastydnutí plodu ho vyhází i s kleštíkem. Pak zas už žádný kleštík na podložce není vidět. Že by včely pouštěly kleštíka jen na spodní okraj plodiště?

Oddělky jdou v japoncích taky pěkně. Odříznu spodní ( s plodem ) a vrchní ( s medem ) nástavek, dám do spodního mezi plásty matečník a nástavek s medem postavím na to. A je hotovo. Když původní úl odsunu vedle a nechám oddělek na starém místě, posílím i o létavky. Pak roste rychleji.
Takže i s japoncem je docela zábava. M.M.
Hlasování:
Rasťo 71 (+1), Jan Brunclík (+1), Ali (+1), Debora (+1), tondabh (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.10.2018, 12:58 PM
Příspěvek: #480
RE: Japonský úl
Haribol Mirdo popsal jsi to hezky, kdo si hraje nezlobí a ještě z toho může mít potěšení ve formě zlatého nektaru. Včelaření je umění a kdo chce tvořit, je mu to ve včelařině umožněno, neboť včeličky jsou výborné SPOLUPRACOVNICE!!! Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)