Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
23.05.2015, 06:34 AM
Příspěvek: #781
RE: Co se děje v úlech teď
Milane, přeju ti k Tvým kulatinám, všechno nejlepší, zdraví a štěstí, no a spoustu krásných prožitků u včel....... a chtěl jsem se zeptat, budeš z té košnice dělat oddělky? Big Grin
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Jan Brunclík (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2015, 05:42 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.05.2015 07:54 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #782
RE: Co se děje v úlech teď
Staví. Ale vosy.

   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Kinik (+1), Jan Brunclík (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 06:28 AM
Příspěvek: #783
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes ráno (29.5.2015) krásnych -2,5 stupňa... Ale úplne jasno a teplota cez deň pôjde vysoko... Ideálny deň na vylietnutie rojov, i keď ešte je asi priskoro, väčšinou roje lietajú okolo Antona (12. júna).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 01:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.05.2015 01:24 PM od Petr Pokorný.)
Příspěvek: #784
RE: Co se děje v úlech teď
U mě druhý den ranní teploty kol. 4 st. C. Přes den okolo 10ti st. C víceméně pořád zataženo, studený vítr. Odkvetly pampelišky, kvete šeřík, začíná hloh a javory. Mšice na všem a všude. Medu plný úly, jen ne v medníkách - tam řádí královny Smile U mě prostě dolů nechtějí ani za nic... nezastaví je ani tlustý medový plásty pod medníkama.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 02:14 PM
Příspěvek: #785
RE: Co se děje v úlech teď
Řepka končí , u mne začaly vynášet trubce a to ve velkém množství, asi vědí to co my nevíme.

Jindřich
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 08:34 PM
Příspěvek: #786
RE: Co se děje v úlech teď
Dneska jsem se byl podívat do včel v domnění, že bude na čase pomalu začít s oddělky a taky vytočit nějaký ten med. No, holky mne trpce vyvedly z růžového snění (něco už jsem popsal v tématu jarní prohlídka). Včely obsedají jeden, max. 1 a půl nástavku Optimalu, jinak se ničeho ani nedotkly. Medníky....až na 2-3 plásty....úplně suché.
Ale jedny měly už zavíčkované 2 rojové matečníky. Takže jsem ze tří nástavků zúžil plodiště na dva.

Tak nevím, co s nima dál dělat. Nektarovou snůšku jsem už odpískal......jedna velká NULA a vůbec nevím, jestli přinesou něco z medovicové.

Uvažuji, jestli nebude lepší je rozsekat na oddělky a do těch sehnat jiné matky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 09:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.05.2015 09:01 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #787
RE: Co se děje v úlech teď
Naprosto chápu Tvé rozčarování, někdy to tak prostě je, ale pochybuji, že je to o matkách, spíše o snůšce. Máme rozdílné lokace, takže nemohu radit, jen se podělím jak to vypadá u mne, třeba Tě něco napadne. Je třeba vycházet ze znalosti svých snůškových podmínek
Květová snůška u mne skončila jabloněmi před týdnem, vytočil jsem 12 sklenic a teď mám snůškovou přestávku. Budu ještě nejméně týden až 10 dní čekat na maliny a kiwi argutu a něco z lesního křovinného porostu, krušina apod.
Slabě zanesené rámky ze třech medníků jsem soustředil do jednoho a ostatní započal krmit. Poloprázdný medník cestuje po dvou dnech ze včelstva nad včelstvo, takže jsou průběžně krmena všechna, matky nepřestávají klást, včelstva nevyjídají putovní medník, který je vždy o trochu těžší, ani neútočí na přikrmované oddělky a až přijdou maliny, budou nastartovány na opětnou instalaci medníků nad všechna včelstva.
Hraju si takhle protože mám jen tři, využívám zásahů i pro cukrování a doufám, že je to lepší než nic a nijak zvlášť je to ani neruší.
Hlasování: schützmeister (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2015, 09:24 PM
Příspěvek: #788
RE: Co se děje v úlech teď
U mne je to tak, že v podstatě rozkvete skoro všechno najednou. Ještě kvetly ovocné stromy a už začala řepka. Teď řepka skončila a žádná velká snůška už asi nebude. Doma žádné lesy kolem nemám (uvažuji, že včely převezu k lesu), jen pár akátů u tratě...jinak celkem nic vydatného, co by ještě nějaký med dalo. Přitom loni jsem vytočil kolem 20 kg ze včelstva (a to vůbec nemůžu mluvit o tom, že bych měl včelstva kdovíjak silná....plodiště max. ve 3 nástavcích optimalu) a už v květnu jsem dělal první oddělky. Ale letos!?!?! Nechápu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2015, 11:27 AM
Příspěvek: #789
RE: Co se děje v úlech teď
Co roztoč ? Neúřaduje ? Mohlo by být, podle toho co popisuješ.
Začíná ideální doba na vyřezávání trubčiny, při medobraní to jde samo. Sám jsem točil v "údolí" v 500m.n.m. jarní snůška optimální, ale letos prvně bez řepky - ne že by nebyla, ale lítali jinam. Med je hezky ostrý a krásně zralý, hlavní snůškové rostliny třešeň ptačí, jabloň, střemcha a letos zcela vyjímečně hloh - kterému asi dali přednost před řepkou.
Dole teď taky lehká snůšková mezera - kvete jen janovec a maliny začnou tak za týden + bílý jetel - teď to pokosili, takže bude super.
Nahoře zatím bez medu, ale jedou javory na medovici a nosí žlutý pyl z kdoví čeho / nevím o ničem co by tam kvetlo žlutě, teď dokvítaj jeřáby, ale ty maj tuším bílý pyl. /
Rojení letos bídné - normálně mám tak průměrně dvacet matečníků v úle a krásně se to dělí, letos do dvou. Nechce se jim. Confused
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2015, 01:07 AM
Příspěvek: #790
RE: Co se děje v úlech teď
Včera jsem byl na prohlídce včelstva, abych se podíval zda nemají naražené matečníky, že bych udělal oddělek. Matečníky neměly a medu měly poměrně dost – zatím nezavíčkovaného. Co mě ale překvapilo, když mě najednou začalo něco lehtat na krku, pak obličeji a nakonec se to zastavilo na oku, kde to pár vteřin pravděpodobně kousalo. Měl jsem docela adrenalin v žilách, ale nakonec se mi podařilo v klidu sundat klobouk a shodit brýle, posléze i včela z oka odletěla. Byl to ale vzrušující zážitek Smile
Hlasování: Petr Smrčka (+1), Miroslav Matucha (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)