Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
18.01.2015, 10:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.01.2015 10:22 PM od Milan Urík.)
Příspěvek: #591
RE: Co se děje v úlech teď
Přátelé já se taky pochlubím, mám již jen 2 včely (úly), ty naštěstí zatím vypadají, že přezimují zdárně. Vyskytli se mi v jedné sezóně úhyny z různých příčin: 4 včelstva vyloupena(byly převezeny ve špatnou dobu a na špatné místo, byly to Vigorky), 1 padlo na varoózu (sice jsem trochu zasahoval, ale hodně jsem je nechal, ať si poradí a neporadily si), 1 se nedávno nepřesunulo za zásobama (moc nevím proč, byl to velký chomáč, bez plodu, měli prostavěné můstky, bylo i docela teplo), 1 odešly jako bezmatečné (plný úl pylu a medu, spousta naražených matečníku). Takže letos bude chovný rok.

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 01:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.01.2015 01:59 AM od michalvanek.)
Příspěvek: #592
RE: Co se děje v úlech teď
(18.01.2015 07:43 PM)jirka.marx napsal(a):  Krásně jsi to popsal, z tohohle se dá leccos vydumat.
Máš pravdu docela jsi je honil v tom možná trošku problém je, dva nástavky by asi stačily....
Invert je v pořádku, oddělky dělám jen na invertu (těsto a roztok) a nemají problémy.

Letos jsem dělal asi 15 oddělků, ale žádný z nich nepotřeboval léčebný zásah během sezony, prostě neměly spady, který by to vyžadovaly.
Vlastně jediný oddělek, který měl větší spady...15 denně byl ten, který jsem přesně tak jako Ty vyhnal během necelých 2 měsíců z jednoho na tři nástavky (jenže já skončil na konci srpna). U ostatních jsem rámky v nástavku nepřehazoval a byly celkem v pohodě. Možná za to může i jiný původ matky, ale i tak je to podezřelé. Smile

Protože jak říkáš, skloubit krmení a léčení nejde, myslím si že ten Mitegone moc nezabral.

Americká rámková krmítka jsou skvělá na to invertní těsto. Tekutinu nejlepší s velkou hrstí slámy.

Máš načteno, jsi na dobré cestě, tohle prostě byla smůla na genetiku včel. (nezvládaly ani VD ani viry) Příští rok bude lepší určitě.

Jirko, díky moc za postřehy a rady! Teď vidím jako velkou chybu, že jsem moc tlačil na pilu, aby včely stihly vystavět dílo a co nejvíc zesílit, čímž jsem už tak oslabené oddělky asi dorazil. Možná by byly padly i bez mé "pomoci", ale kdoví...

Během aplikace KM v odpařovačích MiteGone jsem nekrmil tekutým roztokem, ale jen invertním těstem, abych příliš nesnížil účinnost odpařovačů. Nasazení KM se sice projevilo zvýšeným spadem, ale zjevně nebylo dost účinné a na tak velké napadení nestačilo.

Přiznám se, že jsem čekal spíš situaci, jakou jsi měl ty. Četl jsem i slyšel od včelařů, že oddělky na rozdíl od kmenových včelstev často ani nevyžadují žádné velké léčení nebo třeba jen kyselinou mléčnou, což mi ale vzhledem k velkému množství zavíčkovaného plodu v podletí přišlo jako ne zrovna efektivní. Když jsem se ale chystal použít KM, říkal jsem si, jestli to není na oddělky příliš těžký kalibr.

Každopádně je to dobré poučení a jen to potvrzuje, že zásadní je genetika a pokud možno nejít příliš proti přirozenosti včel, netlačit je do extrémních výkonů, na které nemají. A k tomu si hlavně musí sám včelař udržet nadhled a smysl pro míru.

S invertem to ještě zkusím, určitě je výhoda, že tolik neláká lupičky.
Z plastových dvourámkových US krmítek ho včely docela braly, i když rozdíly mezi včelstvy byly značné. V těch plastových krmítkách těsto tolik nevysychá, párkrát se mi ale stalo, že když stoupla vlhkost v úle a povrch těsta víc zvlhl, nějaké včely se těstem potřísnily nebo do těsta zapadly a uhynuly. Tohle ještě musím vychytat.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 01:31 PM
Příspěvek: #593
RE: Co se děje v úlech teď
(19.01.2015 01:15 AM)michalvanek napsal(a):  S invertem to ještě zkusím, určitě je výhoda, že tolik neláká lupičky.
Z plastových dvourámkových US krmítek ho včely docela braly, i když rozdíly mezi včelstvy byly značné. V těch plastových krmítkách těsto tolik nevysychá, párkrát se mi ale stalo, že když stoupla vlhkost v úle a povrch těsta víc zvlhl, nějaké včely se těstem potřísnily nebo do těsta zapadly a uhynuly. Tohle ještě musím vychytat.

Haribol Michale, nejlepší vychytávka je mít koncem července nakrmeno, pak jsi zbaven mnoha spekulací a včelky si libují...
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 01:41 PM
Příspěvek: #594
RE: Co se děje v úlech teď
Koncem července môže byť u niekoho (najmä vo vyšších nadmorských výškach) ešte znáška, ktorá sa dá dobre vytočiť... Skoré kŕmenie je skôr pre nižšie nadmorské výšky...
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 02:01 PM
Příspěvek: #595
RE: Co se děje v úlech teď
Toníčku, rada dobrá leč v případě Michala nepoužitelnáBig Grin

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 02:19 PM
Příspěvek: #596
RE: Co se děje v úlech teď
(19.01.2015 01:15 AM)michalvanek napsal(a):  Jirko, díky moc za postřehy a rady! Teď vidím jako velkou chybu, že jsem moc tlačil na pilu, aby včely stihly vystavět dílo a co nejvíc zesílit, čímž jsem už tak oslabené oddělky asi dorazil. Možná by byly padly i bez mé "pomoci", ale kdoví...
Přikláněl bych se k tomu " kdo ví ? " Letos byl fakt extrémní rok.
Takže spíše takový stále platící štěky :
1. není pravda, že v podletí silné včelstvo bude na jaře silné. Není jediný důvod, proč je uměle hnát do síly, jen se vyčerpá matka. Když je přirozená snůška, dobrá matka to rozjede aj tak.
2. dobrý oddělek je z května. Ten se totiž nekrmí a odpadají všecky hore uvedené starosti. Důvod červencových oddělků = vyšší zisk chovatelů na kšeft.
3. když přese vše to v srpnu vypadá, že jsou moc slabý, nedožene se to krmením ani zaříkáním, ale spojením takových dvou, třech podobných, to je řáddově jiný rozměr.
4. to samý pak lze udělat udělat u slabě kladoucích v únoru a březnu.
5. krmit se má jen na zimu, nebo když není zbytí a nejlíp asi vůbec, když to je možný.
pak není nutný řešit krmítka.

Hezky se to říká, ale sám jsem to letos taky nevystihnul. A ještě z dost velkých ztrát podezírám krmení cementozou 2013, chrochtal jsem si, jak ušetřím za cukr a ty co toho dostaly nejvíc jsou v čudu. Takže letos z jara hodim 3metráky zásobních plástů radši do ohně, už to riskovat nebudu. Confused
Hlasování: michalvanek (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 05:59 PM
Příspěvek: #597
RE: Co se děje v úlech teď
(19.01.2015 02:19 PM)schützmeister napsal(a):  Takže spíše takový stále platící štěky :
1.....
2. dobrý oddělek je z května. Ten se totiž nekrmí a odpadají všecky hore uvedené starosti. ....
3. ....
4. ....
5. krmit se má jen na zimu, nebo když není zbytí a nejlíp asi vůbec, když to je možný.
To jako fakt platí? Pro mě co včelařím pár let to zní jako hudba z Marsu.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2015, 07:33 PM
Příspěvek: #598
RE: Co se děje v úlech teď
(19.01.2015 05:59 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(19.01.2015 02:19 PM)schützmeister napsal(a):  Takže spíše takový stále platící štěky :
1.....
2. dobrý oddělek je z května. Ten se totiž nekrmí a odpadají všecky hore uvedené starosti. ....
3. ....
4. ....
5. krmit se má jen na zimu, nebo když není zbytí a nejlíp asi vůbec, když to je možný.
To jako fakt platí? Pro mě co včelařím pár let to zní jako hudba z Marsu.
Jasně, vyjímka potvrzující pravidlo - rok 2014ConfusedSad
Jde o to, mít oddělek do snůšky, což je samozřejmě různě různý, ale oddělek z konce června to už prostě nedá.
Hlasování: renttip (+1), tondabh (+1), Aleš Molčík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2015, 05:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.01.2015 05:24 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #599
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes 5°C v 29-ti včelstev bylo slyšet včely a dvě včelstva ticho a po otevření víka byla uhynulá a bez zásob( oddělky 2014 na třech NN). U jednoho klátového včelstva měl prolet trubec, tak asi můžu začít chovat matky.
Hlasování: Debora (+1), michalvanek (+1), schützmeister (+1), Milan Bencúr † (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2015, 08:25 PM
Příspěvek: #600
RE: Co se děje v úlech teď
(20.01.2015 05:21 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ... dvě včelstva ticho a po otevření víka byla uhynulá a bez zásob( oddělky 2014 na třech NN).
Aleš, boli zalezené v plástoch alebo padnuté na site?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)