Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
11.01.2015, 11:09 PM
Příspěvek: #521
RE: Co se děje v úlech teď
Proto nepoužívám žádnou zátěž a stříšky přivazuji provázkem, jen úl obtočím spodem a nahoře uvážu jako tkaničku u bot. A na rozdíl od dob používání cihel se mi nestalo, že by stříška uletěla.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2015, 12:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.01.2015 12:08 AM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #522
RE: Co se děje v úlech teď
Včera som kontroloval podložky a opatrne , aby som včely nerušil , som vymietol husacím brkom mŕtvolky. Podľa meliva vidieť že včely sú hodne slabšie ako vlani. Na niektorých podložkách sú kvapky vody aj voskové šupinky čo svedčí o aktivite včiel. Myslím že množstvo mŕtvoliek je primerané ale v úli 16 som okrem mŕtvoliek našiel aj vyhodený plod. Trochu ma znepokojuje lebo sa mi zdá že nejde len o nevyvinutý plod ale o plod poškodený DWV čo mi príde na toto obdobie dosť zlé. Asi budem toto včelstvo zavčasu z jari preliečiť KM? Je to vlaňajší roj osadený do Japonca http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Japonsky-ul?page=27
Tie vyčiernené polia v tabuľke sú včely ktoré mi padli tj. zatiaľ 25%. Posledné z nich padlo koncom októbra , odvtedy nič ale do jari ďaleko. S mojou štatistikou úhynov sa pred miestnymi včelármi netajím ale oni sú na túto tému voľajaký skúpy. Možno úhyny nemajú lebo poctivo liečia. Už som počul aj o Gabon + 5x Avartin ...


Přiložené soubory Miniatury
                                                       

Zázrivá , 650m
Hlasování: tondabh (+1), Jaro Stoklasa (+1), Rasťo 71 (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2015, 05:09 PM
Příspěvek: #523
RE: Co se děje v úlech teď
Sledoval jsem spady měli na podložkách , koukal zrcátkem spodem do nástavků zda tam jsou a poznal prd, když spad byl minimální, chodil kolem úlů a dumal jak bez rozebírání zjistit co se děje. Ty moje holky zlatý viděly jak se trápím tak dnes 13.1.2015 vyšly ven a nádherně létají. Přátelé , nevím jak by to řekla Debora ale hlavně musíme jim věřit.

Jindřich
Hlasování: renttip (+1), Evžen Babík (+1), tondabh (+1), Miroslav Macek (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2015, 06:39 PM
Příspěvek: #524
RE: Co se děje v úlech teď
Na Šumavě taky hezký prolet, uvnitř zatím vcelku i bez plísníBlush .
Hlasování: MajaSk (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2015, 07:26 PM
Příspěvek: #525
RE: Co se děje v úlech teď
Nechcem byť zlý prorok ale v jednej pranostike sa hovorí:
Keď včely v januári vyletujú, to nedobrý rok ohlasujú.
Hlasování: MajaSk (+1), renttip (+1), tondabh (+1), Miroslav Macek (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 01:16 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.01.2015 01:23 AM od michalvanek.)
Příspěvek: #526
RE: Co se děje v úlech teď
(08.01.2015 08:49 PM)Milan Urík napsal(a):  Slyšel jsem o poměrně rozsáhlých úhynech, máte o tom někdo info?

Mohu posloužit příkladem ze své zahradní minivčelnice. Od minulého týdne jsem bez včel. Padlo mi poslední včelstvo ze tří, které jsem zazimoval. Po problematickém podletí a podzimu jsem do své první zimy šel bez přehnaných očekávání, zhruba od listopadu jsem už budoucnost viděl velmi skepticky. Přestože jsem letos začínal, byl jsem si vědom složitosti situace a stále si myslím, že jsem o moc víc udělat nemohl. Prostě včely (oddělky F1 Vigor) nebyly dost odolné, infekční tlak byl velmi silný a zimní generace včel byla příliš poškozená, podstatná část možná ještě předtím, než jsem mohl jakkoli zasáhnout.

Z původních 4 oddělků dovezených 18. července jsem zazimoval tři (jeden jsem jako neduživý zrušil už v srpnu), a to na 3 NN Langstroth. Už na přelomu července a srpna jsem na stanovišti pozoroval DWV a příznaky virů paralýzy včel. Aplikoval jsem proto KM v dlouhodobém nosiči MiteGone, před ošetřením a po něm jsem krmil cukerným roztokem, po dobu aplikace KM jsem přikrmoval invertním těstem Apivital. Příznaky DWV po podletním ošetření ustoupily, ale na podzim jsem je pozoroval znovu. Spad VD byl po celou dobu několikanásobně vyšší u nejsilnějšího včelstva. Od listopadu jsem pozoroval při teplejších dnech až desítky mrtvých včel před úly i na sítě dna, týden po vymetení opět mnoho desítek mrtvolek na sítě. Včelstva tak postupně zeslábla a první dvě padla při ochlazení o Vánocích (příliš nízký počet včel už asi nedokázal regulovat teplotu v chomáči), poslední padlo minulý týden. Ještě při teplém počasí 13. 12. jsem pozoroval prolety u všech tří včelstev. Všechna padlá včelstva měla dostatek cukerných i pylových zásob (z různých zdrojů, pyl včely nosily až do pozdního podzimu) v horních dvou nástavcích, našel jsem i menší množství medu. Zimní chomáč nejsilnějšího včelstva seděl dole, pak se ke konci své existence přesunul do 2. nástavku, u zbylých dvou byl celou dobu nahoře pod vnitřním víkem. Ve dvou včelstvech jsem našel mrtvé značené matky, v posledním současně i s matečníkem, viz foto.

Možná jsem měl ještě v teplém říjnu/listopadu vzhledem k silnému tlaku VD vyřezat veškerý plod, ale nechtěl jsem včelám porušovat ničit přípravy na zimu (voskové můstky atd.) a příliš je rušit. Při opakovaném zjištění DWV a trvalém (byť klesajícím) spadu VD jsem ještě (i když už zřejmě bez efektu a zbytečně) použil Formidol, a to i s cílem omezit plodování. Včely vynášely poškozené včely i kukly (mj. DWV). Na úlech a před úly jsem cca od října pozoroval ojedinělé stopy po průjmu. Mám zmrazené vzorky mrtvolek včel ze všech úlů na vyšetření přítomnosti NC a NA.

Nejde mi připojit fotky, tak je dávám v odkazu:
https://www.dropbox.com/sh/bmyc0x05syodc...-4Wpa?dl=0

Edit: opraven nefunkční odkaz na fotky
Hlasování: terez.c (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 02:23 AM
Příspěvek: #527
RE: Co se děje v úlech teď
Míšo, to mě moc mrzí, že jsi musel začít včelařit s nosemou a viry. Podle toho, co píšeš, jsi si přivezl včelstva, která se fakt hodí jen na testování alternativní léčby.
Hlasování: michalvanek (+1), terez.c (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 11:05 AM
Příspěvek: #528
RE: Co se děje v úlech teď
Při veškeré péči šla včelstva pryč to je hodně hodně smutný a ukazuje to (ne poprvé), že Vigorky asi nebudou to pravé do současných poměrů.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 11:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.01.2015 11:22 AM od hvezduska.)
Příspěvek: #529
RE: Co se děje v úlech teď
Jsem na tom zatím se stavem trochu lépe. Ale moje včelstavo, které uhynulo bylo silné a matka Singer. Takže Vigorkama to asi nebude. Nejlépe vypadají včelstva, u kterých jsem chtěla matku vyměnit a nakonec jsem to nestihla. Matky neznámého původu a jak já říkám "svině" co létají zadkem napřed jen se k úlům přiblížím. Po téhle zimě a po tom co čtu jim asi dám šanci a naopak si jich budu hledět. .) D.
Ale jsem začátečník, takže se ještě uvidí jak to bude vypadat na jaře.
Hlasování: MajaSk (+1), terez.c (+1), Miroslav Macek (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 11:43 AM
Příspěvek: #530
RE: Co se děje v úlech teď
Starí včelári v okolí si najbodavejšie včelstvá vždy vážili. Údajne s nimi nikdy neboli problémy, či zdravotné, či znáškové. Jednoducho to boli tzv. "spoľahlivé stálice". Všetko prežili a vždy dačo doniesli. A bránili včelnicu pred zvedavcami. Na otázku, či im nevadila agresivita včiel som dostal odpoveď, že to sú predsa včely, nie muchy.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 18 Host(é)