Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
13.07.2014, 09:49 PM
Příspěvek: #281
RE: Co se děje v úlech teď
Přeléčit bych chtěl preventivně. Proto postřik kyselinou mléčnou jako co nejšetrnější zásah. Oddělky mám 14 dní a dovezené jako 10 rámkové. Dle pana prodávajícího mají matky pauzu v plodování, ale každým dnem prý začnou klást. Zbytek popsáno výše...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2014, 10:30 PM
Příspěvek: #282
RE: Co se děje v úlech teď
(13.07.2014 07:10 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.07.2014 04:22 PM)MichalF napsal(a):  včely Nová Ves 7/14:
...Odborně pak je na nich přímo hmatatelně vidět, jaký je problém rozchodit oddělky na NN. ... když už mají tři nástavky, je to v suchu. Jen je tam dostat.
Pro MichalF. Co ty tři roky včelařím se mi nepovedlo dostat oddělky v prvním roce na víc jak dva nástavky. Začínaly v půlce června na šesti plástech. Pravda, musely si zbytek vystavět, ale i kdyby bylo dílo, tak už jsem skeptický. Ale jsem poněkud výš. Třeby se Ti níž, kde včelaříš, bude dařit lépe.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2014, 10:54 PM
Příspěvek: #283
RE: Co se děje v úlech teď
Se dvěma NN na zimu budu spokojený. Pro letošek mám připravené na rozšiřování jak volné rámky s proužkem, tak celou mezistěnu. Nevěděl jsem jak to bude a připravil se na obě varianty. Raději bych volnou stavbu kompletně, ale snad nebude velký prohřešek pro první " seznámení " jim pomoct trochu víc. Uvidíme jak to bude pokračovat. Těším se na víkend, na včely a na tu parádní vůni.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 12:04 AM
Příspěvek: #284
RE: Co se děje v úlech teď
Jen pro informaci. U mě v půli srpna začne stavba vadnout a koncem srpna i přes konstatní přísun cukru stavbu zabalí a jen to cpou do toho, co stačily postavit. Zavíčkujou třeba i jen srdíčko na loučce. A k mezistěnám. Připadá mi, že co vystaví bez předlohy i když jen minisrdíčko, je hned pro včely k použití, kdežto mezistěnu trochu povytáhnou a nic. Ani na plod, ani na zásoby.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Martin Smutný (+1), Martin Nezbeda (+1), liptaka (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 08:20 AM
Příspěvek: #285
RE: Co se děje v úlech teď
Takhle pozdní oddělky (červenec) jsem měl vloni a také v LG. Protože jsem je dostal na RM 39*24, tak jsem tyhle "hotové" rámky jen převěsil převázáním na loučku do LG a dal jim prázdné loučky. Nestavěly téměř vůbec, do zimy šly s tím, že obsedaly asi 3 uličky. No přezimovaly, ale teprve na jaře se trochu "rozjely".
Nečekal bych tedy letos žádné zázraky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 09:04 AM
Příspěvek: #286
RE: Co se děje v úlech teď
Pokusíme se. Při vhodné příležitosti jim to převěsím nějak šetrně nad sebe. Takže rada zní, že včelám moc nepomůžu a z mezistěn si mám udělat svíčky? Příští víkend uvidíme další postup.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 01:36 PM
Příspěvek: #287
RE: Co se děje v úlech teď
(14.07.2014 09:04 AM)MichalF napsal(a):  Pokusíme se. Při vhodné příležitosti jim to převěsím nějak šetrně nad sebe. Takže rada zní, že včelám moc nepomůžu a z mezistěn si mám udělat svíčky? Příští víkend uvidíme další postup.
Tak to není.
Věc má dvě roviny, ne zcela na sobě závislé. Včelky, co by do počtu přezimují i na pár rámkách, když mají správný prostor, tj. tak akorát a sucho. Oni to vědí a protože stavba plástů je energeticky náročná, šetří síly. Takže nepotřebuješ je kdoví jak zvětšit.
Na druhou stranu jarní rozvoj nezáleží ani tak na počtu přeživších, jako na plástové ploše - je to stejný, stavba je náročná a v ranném jaru není sil. Takže ani tak nejde o to, namnožit včely do početu, jako nastavět nový plásty.
K tomu je třeba hlavně pyl - z toho mají včelky tuk, tedy taky vosk. To vysvětluje, proč už v srpnu moc nestaví - a ani to pak už není žádoucí - pokud, tak prostaví všechen pyl a zas nemají na zimu.
Takže : na pořádný nakopnutí je 14 dní. Ať už dáš mezistěny, nebo ne, je dobré důkladně zateplit a stáhnout česno - čím je tepleji, tím víc jich lítá pro pyl - a průběžně lehce krmit. To je sirup 1 : 1, litrový denní dávky, nebo jen pár děr v kyblíku aby to nešlo rychle vycucat, ani těsto nemusí být od věci, jestli to máš daleko, ale pak zase napáječka. Z obrázku ti zřetelně nejvíc tepla utíká igelitem pod kyblíkem - oblož to důkladně starýma hadrama, nebo čímkoli izolačním. A jestli už máš plásty plný medu, krmit přetaň - aspoň na 14 dní, dej jenom těsto, anebo medový plásty vyber - 2-3 a dej místo kyblíku nad igelit a prázdný k hnízdu.
Funguje to takhle : překrmený nestaví, zima nestaví, rabovka nestaví, málo pylu nestaví. A opačně.
Hlasování: Crha Karel (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 01:50 PM
Příspěvek: #288
RE: Co se děje v úlech teď
Krásný den,

podkal jsem na zahradě už asi pátou včelu s deformovanými křídly.
A několik co zjevně nemohly létat ale nepozoroval jsem žádné poškození.
Loni jsem měl na zahradě spoustu takto pochodujícíh nepoškozených včel a vyzimoval jen dvě včelstva.

Teď mam na 5 včelstvec v režimu "dřevěne košnice" čily plást přes dva nástavky optimalu.

Protože jsem nepozoroval spad. Natřel jsem podložky olejem a nasadil jsem tedy pokusně formydol,

dvě včelstva obsedající devět plástu spad po pěti dnech 7 a 5 roztočů
včelstva co obsedají 4-5 pláastu spady 2,1,0 roztočů.

Mám se deformovanýmy včelami znepokojovat a zasáhnout nějak razantněji ?

K dispozici mám pro případný zásah Varidol, Formydol, K. Mravenčí 65%, Kyselinu šťavelovou, Kyselinu Mléčnou.

S pozdravem Honza Vrana
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 02:07 PM
Příspěvek: #289
RE: Co se děje v úlech teď
Hlavně klid, převěsíš- li je nad sebe, tak se rozluč s tím že by stavěly v dolním nástavku, postaví horní dole to nechají být. ..Základní informace....kolik rámku je obsazených včelami a kolik je zavíčkovaného plodu.....to je potřeba vědět.... podle toho se dá odhadnout, kdy dát druhý nástavek a nech je stavět první nástavek do šířky, to zvládnou v pohodě. V kontaktu s plodem staví nejlíp.
Co se týká volné stavby, jde to pomaleji než vytáhnout mezistěnu.... když jim chci pomoct, dám tak poloviční mezistěnu, rychle ji povytáhnou, matka zaklade a rychle ji i dostaví.
A pořád lehce krmit

Mám oddělky na jednom nástavku , kde matky právě začaly klást a nemyslím si že bude problém je do podzimu dotáhnout na dva Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 03:36 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.07.2014 04:24 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #290
RE: Co se děje v úlech teď
(14.07.2014 02:07 PM)jirka.marx napsal(a):  Hlavně klid, převěsíš- li je nad sebe, tak se rozluč s tím že by stavěly v dolním nástavku, postaví horní dole to nechají být. ..
Mám oddělky na jednom nástavku , kde matky právě začaly klást a nemyslím si že bude problém je do podzimu dotáhnout na dva Smile
Ke stavbě - na ja - musí tam být přepážka, jinak je to jak píšeš.
K rozvoji - od srpna už jen ubývají, podstatný je konec července, ne podzim.

(14.07.2014 01:50 PM)vraja napsal(a):  Protože jsem nepozoroval spad. Natřel jsem podložky olejem a nasadil jsem tedy pokusně formydol,
dvě včelstva obsedající devět plástu spad po pěti dnech 7 a 5 roztočů
včelstva co obsedají 4-5 pláastu spady 2,1,0 roztočů.
Mám se deformovanýmy včelami znepokojovat a zasáhnout nějak razantněji ?
Jestli platí, to říká Leoš - první DWV - nasadit léčbu, tak asi má smysl začít.
Já to spíš rozlišuju dle mezerovitýho plodu a vykousaných larev - po formidolu se ale pohybuju v řádu set kusů.
Účinnost KM je vidět z barvy roztočů - dokud padají tmavý, není účinnost valná, správně padají kulatý bledě kávový, nebo oranžový - žlutý podlouhlý jsou samečci.
Správnou účinnost formidolu rozlišuju podle okamžité reakce včel - když se nevalí ven, byla to zbytečná snaha, když se valí jen pár, je to málo, ale dobrý, když se valí, ale nepadají před úl je to super, když se valí a padají dolu, je to lepší vyndat ven.
V návodu formidolu píší první den jen ty kolečka, to ale většinou, když se to dá do podmetu, jako já, nemá žádný účinek. Takže to různě vyndávám, do kmenových komplet celý bez igelitu. Chce to cit. Taky jak je teplo. Když to nezlividuje nějaký plod, je to tam zbytečný dávat.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 11 Host(é)