Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
31.03.2014, 08:34 PM
Příspěvek: #211
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes sme nemali taký pekný deň ako včera. Od večera do rána včely odparili 20 dekov zo včerajšej znášky. Dnes je váha vyrovnaná so stavom z včerajšieho večera.
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.03.2014, 11:02 PM
Příspěvek: #212
RE: Co se děje v úlech teď
(31.03.2014 08:34 PM)MilanBencúr napsal(a):  Dnes sme nemali taký pekný deň ako včera. Od večera do rána včely odparili 20 dekov zo včerajšej znášky. Dnes je váha vyrovnaná so stavom z včerajšieho večera.

U mňa odparili cez noc tiež cca 20 dekov. Od obeda sa počasie vylepšilo a hmotnosť voči včerajšku podskočila o 0,4kg.



(31.03.2014 02:50 PM)jirka.marx napsal(a):  vrba jíva Ti tam nekvete??

vrba jíva = vŕba rakyta Wink

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2014, 08:32 PM
Příspěvek: #213
RE: Co se děje v úlech teď
Dneska jsem se byl podívat, co se děje po zásahu začátkem března:
(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  ...seberte jim staré dílo, jak jen to jde...
A fakt staví. Sice jsou vyvěšeny v řetízcích jen v 1/3 první boční loučky v horním nástavku, ale fakt staví (a apríl to není). Jediné, co tu kvete, je jíva. A začaly první sasanky.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: schützmeister (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2014, 11:50 PM
Příspěvek: #214
RE: Co se děje v úlech teď
co že staví, už se rojí Big Grin

[Obrázky: DSC_0448.jpg]
Hlasování: Miroslav Macek (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 11:43 AM
Příspěvek: #215
RE: Co se děje v úlech teď
No tak to je bomba Smile

Já jsem prováděl také kontrolu a u toho jednoho včelstva mi dost vyděsilo, že jsem na plástech viděl poměrně dost včel (během té kontroly tak 10 - 20), které na sobě měly jednoho nebo i více kleštíků Sad Další včelstva přitom úplně v pohodě, nikde ani brouček.
Takže jsem obratem do všech třech nasázel odpařovače KM a uvidím, co to udělá, zkusím sledovat následný spad v každém z úlů. Asi není náhoda, že to včelstvo, které je tím postižené, je oproti těm dvěma dalším podstatně slabší, méně aktivní, má i méně plodu ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 12:46 PM
Příspěvek: #216
RE: Co se děje v úlech teď
(01.04.2014 08:32 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Dneska jsem se byl podívat, co se děje po zásahu začátkem března:
(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  ...seberte jim staré dílo, jak jen to jde...
A fakt staví. Sice jsou vyvěšeny v řetízcích jen v 1/3 první boční loučky v horním nástavku, ale fakt staví (a apríl to není). Jediné, co tu kvete, je jíva. A začaly první sasanky.
Jo, tak přesně to má vypadat. Podle popisu bych typl tvé stanoviště na horské, v mých podhroských už teď začíná trnka a raketový rozvoj. Staví ale hodně trubčiny z nadbytku a hezkého počasí, takže roje budou co nejdřív, jak píše Debora / u ní je to ale tak čtrnáct dní plus k našim teplým stanovištím /. Letos jsem to i já se stavbou podcenil, vše mělo začít daleko razantněji.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 02:47 PM
Příspěvek: #217
RE: Co se děje v úlech teď
Vážení kolegové, je tomu asi dva dny co mne KC sejmul, že jsem Branislava odbyl a že by ho také zajímalo, jak se poznají ty a ty včely. Tak se tedy polepšuji.

1) Když včely nosí nektar a je to silná snůška, včely padají těšké na letá, hodněpod, na čelní stěny úlů.
2) čím slabší snůška, tím méně padajících včel pod leták. Zde je prostor pro učení.
3) při nektarové snůšce létají včely v době, kdy daná rostlina meduje, tedy zpravidla dopoledně , pak je pauza a znovu. To samozřejmě závisí i na počasí. Včely zpravidla létají na stanoviště v jednom nebo několika málo koridore a na stanovšti se dělí do jednotlivých včelstev.
4) u medovicové snůšky je to podobné, jen včely létají zpravidla daleko více všemi směry. Pokud je zdroj snůšky dále, všímejte si toho, kdy včely létají. Zpravidla je to dříve a později než u nektarové snůšky. No a pak, předevšímu "puklicové" snůšce včely létají i za mírnéh deště někdy i velmi silného. Voda medovici rozpouští, nektar vyplavuje. Při medovicové znůšce včely nenosí tolik pylu a p očase jsou létavky tmavší.
5) Dobrá pomůcka k učení je krmení včelstev. Všímejte si jak létají. Hledají zdroj do 50m , křižují, jen jejich pohyby jsou oblejší (let včel) než při té medovicové.
6) slídilku poznáte na česně tak, že se zpravidla snaží přikrást k česnu ze strana a se shora. Strážkyne je odhánějí. Někdy vidíte, jak včelu okusují 1-3 další včely, to pracují strážkyně. Mazané slídilky se natáčejí bokem ze strany na stranu, někdy vyžadují sosáčkem potravu a pomalu se sunou dovnitř (zkuste označit a pak hledat zda ji uvnitř zabily nebo ne).
7) když už slídění opropuká v loupež poznáte to. Lupičky odlétají těžké, hodně lezov výše po čelní straně úlu a vzlétají. Zpravidla včesltvo loupí jedno nebo dvě ze stanoviště.
8) Prolet mladušek opozná asi každý.
9) Jo ta voda. Tak když včely létají a nejsou těžké, říkají včelaři, že nosí vodu, často tomu tak je (řídký nektar). Všimněte si na napajedle jak včely sají vodu a pak letí. Uvidíte, že nejsou zdaleka tak těžké (nepadají pod leták) a takovéto létají i za velkých veder, nejsou to zdaleka všechny včely. V tom je rozdíl. Ve velkých vedrech včely nektar ani medovici moc nenosí, zdroje vyschly. Vodu nosí zpravidla včely mladší (viz ochlupení, ale není to vždy tak).
10) Včelstvo kde je trubcokladná matka nebo trubčice se pozná tak, že
a) včely nenosí skoro pyl nebo převážně mají "umazané" nohy
b) jsou na česně neklidné
c) víří křidélky/někdy ukazují i vonnou žlázu/, ale pohyb je pomalejší než když včely větrají. Jako by byl vidět kolem nich bílý závoj. To jsem s Karlem bojoval, tvrdil, že to oko člověka není schopné vidět. Člověka snad, včelaře ano.
Dále doporučuji zapojit i sluch. Např. útočící bzukavku už asi poznal každý začátečník?
Tak to je pár obecných znaků jak se která včela pozná a omlouvám se, pokud moje předchozí příspěvky někoho neuspokojily jako Karla. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 06:18 PM
Příspěvek: #218
RE: Co se děje v úlech teď
Díky za palce, ale jsem přesvědčen, že jsem nikomu nepomohl. Pokud se člověk nedívá, nemůže vidět. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 06:27 PM
Příspěvek: #219
RE: Co se děje v úlech teď
Už jen tím že jsi dal návod, tak je to pro začátečníky jako hůl pro slepce...Wink
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2014, 07:53 PM
Příspěvek: #220
RE: Co se děje v úlech teď
Díky Leoši, teď už vím, že ta včela co vyplazovala jazyk a na česně ji pucovaly jiné dvě, byla slídilka. Útočící bzukavku jsem potkal včera, nelíbilo se jí, jak brousím a natírám včelín... a byla úspěšná i po honičce mezi stromy, takže mám letošní první Wink
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 12 Host(é)