Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
24.02.2021, 10:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.02.2021 10:38 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2161
RE: Co se děje v úlech teď
U mě dnes v nížině sluníčko 16°C, silné prolety. Holky nosí i pyl, zimovaly na 5-6ti uličkách. Mají se k světu, sice ještě není po zimě a uvidíme jak si povedou na jaře, ale mám za ně radost Smile

Už je to nějaká doba, kdy jsem je naposledy slyšel létat, ale některé přilétající včely měly hlubší zvuk, dosedaly ztěžka, zadeček dolů a němely pyl.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2021, 12:39 AM
Příspěvek: #2162
RE: Co se děje v úlech teď
U nás dnes, asi 14st jasno, bezvetrie. Domov som prišiel asi o 16:00 a ešte stále lietali a nosili peľ. Radosť pozerať. Všetky tri úle sa dostali až sem.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.03.2021, 10:27 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.03.2021 11:40 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2163
RE: Co se děje v úlech teď
Přátelé, jeden loňský oddělek má umazanou stěnu nástavku těsně dole pod očkem asi od sladiny a v podvečerních hodinách je 50% včel černých, ošoupané chloupky, přitom křídla ošoupané nemají viz foto. Provoz je výrazně rušnější než další úl. Přiletajici včely dosedaji ztěžka, zadeček ohnuty dolů a většinou na to ulepene místo pod očkem. Váha zatím neukazuje výrazný úbytek ani přínos. Zimu prečkali na 5 uličkách, slabě se nejeví. Odletajici nevypadají, že startují ztěžka. Otevřeno je jen očko, strazkyne občas některou přiletlou včelu okusuji, ale není jich moc. Přínos pylu je, byť převažují včely bez pylu 5:1, ale matka by měla být přítomna, prolety mlaďušek jsou slušné.

Loupí nebo jsou loupené? Viděli jste někdy umazane očkou u úlů kam byl přinášen lup? Ani jedna z variant mě moc netěší. Hmm.


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2021, 10:57 PM
Příspěvek: #2164
RE: Co se děje v úlech teď
Včera jsem otřel do čista stěnu kolem očka a dnes už to nějak výrazně olepené nebylo. V podmetu čisto, žadné zbytky plástů. Dopoledne jsem černé včely viděl semtam i s pylem a i na napáječce co mám poblíž, pod fólií také byla jedna či dvě a chodily pomalu jako domácí. Tento úl má černých včel mezi létavkami oproti druhému dost. Budu to dále sledovat.

Ale to s tím ulepeným očkem me zajímá. Čistě z logiky věci, když jsou schopné lupičky ulepit tělem očko/česno u loupeného úlu, tak pokud nenavštíví po cestě myčku, je pravděpodobné, že ulepí i svůj úl. Nebo je to mylná úvaha?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.03.2021, 01:05 AM
Příspěvek: #2165
RE: Co se děje v úlech teď
No něco do sebe ta myšlenka má. Už mě to napadlo jednou, když jsem viděl jak včely hoblují kolem česna. Hledal jsem důvod té podivné činnosti a že by mohla být zahlazováním stop po stopách dosedajících včel. Vykrádané včelstvo jsem "uklízet" ale nikdy neviděl. Olepené česno u vykrádaného včelstva pro všechny v okolí oznamuje " tady je odběr povolen". Když se převeze jinam, musí se i to očko očistit a omýt octem. Jinak se ten převoz zbytečný a loupež bude pokračovat i na jiném místě. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.03.2021, 10:55 PM
Příspěvek: #2166
RE: Co se děje v úlech teď
Chtěl jsem se zeptat zkušenějších, kolik by teď měl mít zásob přiměřeně silný loňský oddělek na dvou nízkých nástavcích - zvláště u vidiny mizerného počasí nejméně v příštích deseti dnech..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2021, 12:22 AM
Příspěvek: #2167
RE: Co se děje v úlech teď
Myslím, že odpověď nedostaneš, je to tak variabilní ( stav, plod, předpověď, lokalita, zásoby váha, cukr, med, ...) že se na to odpovědět nedá. Ale když si nejseš jistý v únoru se už dá normálně krmit do zateplenýho nástavku sirupem nebo těstem. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.04.2021, 05:22 PM
Příspěvek: #2168
RE: Co se děje v úlech teď
Vážení zkušení kolegové,
je třeba se teď nějak výrazně stresovat počasím s ohledem na zásoby? Začínám první opravdovou sezonu. Kontroloval jsem včelstva a zásoby před pár dny, jedno včelstvo, které se rozjelo více než ostatní, mělo zásob méně ale pořád tam určitě několik kg bylo. Navíc na plodem, který zasahuje těsně nad spodní loučky horního NN, byl nanosen čerstvý nektar. Jakou tak mohou mít v tuto dobu včelstva spotřebu za den když je zima (pod 5 st.) a nemohou si donést? Je lepší dát pro jistotu do krmítka nebo na horní loučky těsto?
Moc díky
Jirka

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2021, 02:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.06.2021 02:23 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #2169
RE: Co se děje v úlech teď
(23.09.2020 11:28 AM)Tomáš Palata napsal(a):  O víkendu z ničeho nic
. Včely přilétávaly přímo z jednoho směru, na česně mumraj, včely se z trávy ztěžka zvedaly do česna. Vydal jsem se podívat ve směru příletu včel na úly jedné včelařky, která má včelnici v louce cca 300 m vzduchem. Tam totální chaos.
.
... včera kontrola podzimní "totálky" na včelnici jisté včelařky.
. Aktuální stav 2 létající z původních 25-ti. A i do těch dvou se dobývají mravenci - tak ty to mají zřejmě taky jasné.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2021, 11:07 PM
Příspěvek: #2170
RE: Co se děje v úlech teď
Tome,
a v jaké kondici jsou Tvá loupící včelstva?
Ptám se, protože je často slyšet: při loupení si donesli (kleštíka, virózu, jiný moribundus...) a potom taky padly.
Díky
Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 18 Host(é)