Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
14.08.2019, 03:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2019 03:48 PM od Ali.)
Příspěvek: #1981
RE: Co se děje v úlech teď
Zeptám se zkušenějších. Nemůžu si ujasnit co se přesně nyní asi děje v jednom úlu.

10.5. úl rozdělený vejpůl. V ODD vychovaná z roubu bez časového odkladu nová M. 10.6. kontrola M, obě kladly. 22.6. sloučení přes papír a MM. Včelstva sice spolu, ale doteď díky MM kladou obě M (nyní nevím kolik je plodu, ještě jsem se nedíval).
27.5. a 24.6 jsem odtočil po 7kg medu. Nyní by měli mít ještě se starou MK cca min. 30kg zásob.
10.8. vyčištění podložek, 13.8. kontrola VD, v tomto jednom cca obou polovinách po 100 ks včetně pohybujících se a bílých. U ostatních se stejným způsobem chovu VD cca do 5ks.
Toto včelstvo je nejsilnější, loni mělo spad při kontrole jen 5ks VD, a poněvadž hodnotím kontrolou přes spad (vím nic moc, ale stále sejný náhled), v první půli prosince jsem jej ošetřil 1x pokapem KŠ. Toť vše.
Plodové křivky nyní vykazují ustávání plodování a násůst rozvoje VD, to mě je jasné. Ale není mě jasné, proč se to u tohoto jedno včelstva projevilo takovým spadem včetně živých a mladých.
Navenek se včelstvo chová normálně, pod víkem i na česně taky. Zahlédl jsem pod úlem jednu včelu křivou - to jen na okraj.
Nejde mi o ošetření, dnes se tam otočím, zkontroluju a toto ošetřím podle potřeby KM, ale o nějaké vysvětlení co asi včelstvo uvnitř zažívá. Nemůžu si to v hlavě podle výsledku samovolného třídenního spadu nějak srovnat.
Že jsou včelstva plné, letos po loupeži, stejně jako loni zatím není vidu náznaku. A to ani u ODD, přesto že jsou česna i očka naplno.
Dik.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 08:55 PM
Příspěvek: #1982
RE: Co se děje v úlech teď
Ten spad muže být grooming a pak je to v pořádku. Podívejte se na roztoce pod mikroskopem.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 09:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2019 09:45 PM od Ali.)
Příspěvek: #1983
RE: Co se děje v úlech teď
Teď jsem se vrátil. Dik za radu, ale bohužel mikroskop nemám (asi ho pořídím, nevim nějaký malý do PC). Někteří bílí po podložce běhali jak zběsilí. Hodně hnědých se jich hýbalo ale nelezli, myslím, že poškozením.
Tak jsem do nich nakoukl a zásob, že není snůška ubylo. Nicméně cca 10-13 kg v mateřáku i ODD (v jednom ležanu) tj. min. 20-30kg dohromady ještě stále je. Stále plodují obojí, na třech plod vč. vajíček, na jednom vybíhal, v prázdných buňkách vajíčka zatím nebyly. Stále se nemůžu rozhodnout, mám-li vytáhnout tu MM a nechat je definitivně sloučit nebo je nechat tak.
Sice velice špatně vidím, ale hnědé potvory přes brýle su schopný postřehnout a neviděl jsem na jediné včele VD. Jen jednu čestvě vylíhlou s křivicí jsem zahlédl.
V podmetu od včerá pod obojíma určitě po 50 ks VD.
Ze strachu jsem je ošetřil (i když mě tam napadlo, že to bude grooming a zřejmě by to zvládli samy) i přes zásoby do každé poloviny ležanu 40ml KM. Mám úmysl, že jednou bude stačit. Za tři týdny po dovolené uvidím při úpravě do zimy.
Ostatní vypadají OK, takže klídek, jen úprava v půli září. Tak jsem v plodišti těchto byl letos potřetí. Začíná se mi to málo líbit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 09:54 PM
Příspěvek: #1984
RE: Co se děje v úlech teď
Mně se podobné spady VD u včelstev objevily po přechodu na komplet volnou stavbu a ještě po jistém zásahu do včelstev, který bych teď nespecifikoval. Když to trochu shrnu, těch příčin může být několik. Předně "přetlak" VD ve včelstvu. Prostě počet VD přesáhl určitou hranici, které už včelstvo nějak vyhodnotilo jako ohrožující a shazuje roztoče. A nemusí být mechanicky poškození. Pokud jsou k tomu poškozené včely ve velkém, v tuto dobu konečná. Pokud je tato akce v tuto dobu provázena zvýšeným plodováním, je to problém. Alepoň u mě. Včelstvo bojuje kontraproduktivně, snaží se dohnat sílu, ale dává stále roztoči možnost se množit. Včelstvo končí obvykle najaře slabé bez šance na rozvoj. Druhý případ je, že se snižuje síla včelstva víc, než je běžně v podletí (kromě odcházejících krátkověkých včel odcházejí i krátkověké včely působením roztoče) a roztoč padá ze včel - nevím proč. Loni jsem to pozoroval a pak byl úl bez včel ještě před zimou. Přestal padat VD a v úle ticho. Prostě žádná zvýšená aktivita na česně, žádný boj včelstva o přežití. Vypadalo to jako pasivní odchod. No a pak mám i případy, kdy to padá (cca 10-30 VD denně, v první půlce září to stoupne klidně i na 200 VD denně, během října to postupně ustane) a včelstvo přežije zimu a jde do rozvoje, jakoby nic. A teď si vyber. Každopádně když něco použiješ k tlumení VD, nikdy nezjistíš, co ti tím spadem včely chtějí říci. Tím nechci nabádat, abys neléčil. Rozhodnutí je na Tobě.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1), Ali (+1), Jiří Marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2019, 09:59 AM
Příspěvek: #1985
RE: Co se děje v úlech teď
Ano, přesně ten důvod, proč jsem psal, že jsem ze strachu včelstvo ošetřil a teď se nic nedovím a je zároveň jsem poškodil. Loni a předloni jsem ošetřoval bodově, velice dobrá zkušenost, kterou jsem v závěru lehce polepil, ale včerejšek mě dnes mrzí. Jj.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.08.2019, 04:12 PM
Příspěvek: #1986
RE: Co se děje v úlech teď
Tak teď už mě to ošetření tak moc nemrzí, spíše naopak, vloni jsem dělal kontrolu dříve, a to mě mrzí, že jsem zanedbal správný čas. Moh jsem jim tímto krokem dříve pomoci, možná skutečně pomoci, se ještě uvidí.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2019, 12:18 PM
Příspěvek: #1987
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý den,
mám otázku týkající se pylových plástů (sice s více jak měsíčním zpožděním). V posledním čísle MV píše přítel František Pošar o nutnosti přerovnání pylových plástů zespodu do prostoru zimních zásob (s jejich následným zalitím glycidovými zásobami).
Jak řešíte případné pylové plásty ve spodním nástavku? Je faktem, že pokud zůstanou neobsazeny tak s velkou pravděpodobností přes zimu zplesniví..
Děkuju
Zdravím
VN
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2019, 01:46 PM
Příspěvek: #1988
RE: Co se děje v úlech teď
(23.08.2019 12:18 PM)Václav Návara napsal(a):  Dobrý den,
mám otázku týkající se pylových plástů (sice s více jak měsíčním zpožděním). V posledním čísle MV píše přítel František Pošar o nutnosti přerovnání pylových plástů zespodu do prostoru zimních zásob (s jejich následným zalitím glycidovými zásobami).
Jak řešíte případné pylové plásty ve spodním nástavku? Je faktem, že pokud zůstanou neobsazeny tak s velkou pravděpodobností přes zimu zplesniví..
Děkuju
Zdravím
VN

Václave v MV (a ostatních časopisech taky) píší především ti, kteří ani netuší co je přiblížení se při vedení včelstev více k přírodě. Znovu opakuji pro tebe i ostatní. Chceš-li něco jiného mít, a odpověď je jen na tobě, musíš něco jiného dělat.

Pokud chceš jen jaksi modifikovat klasický způsob ošetřování a tu a tam něco použít z tezí ŠPV, OK, ale nikdy, podotýkám nikdy nezažiješ včelstvo, které tě nepotřebuje a které bude schopno fungovat bez chemie !!! Věř, že se o to nemusíš ani snažit.
To není výčitka, jen připomenutí. Nelze kombinovat dva, navzájem nekompaktibilní pohledy na svět a také včely včelaření. Je to tvoje volba a pro co se rozhodneš, je správně.
Je to ale jako vydat se lodí do Ameriky cestou na západ (přirovnal bych to té klasické cestě včelaření-průmyslově apokalyptické) a nebo na východ (to se podobá té ŠPV). Poznáš zcela dvě rozdílné světy. Sice cíl a výsledek se může zdát stejný, ale cestu na západ poznáš hlavně tu slanou vodu (někomu to může stačit, to je OK). Cestou na "východ" poznáš Afriku, Asii, NZ, Austrálii, prostě jiné světy. Kterou cestou získáš víc? To je zase individuální věc každého z nás.
No a nyní ten příspěvek rozeberu blíže.
Hoch si zase něco někde přečetl a tak to dělá a ventiluje. Ano ten pyl se na jaře (zimě) hodí. Jenže, kdyby vedl včelstva normálně, což evidentně nevede, nemuselo by ho to ani zajímat. Měl by pyl tam kde má být, tedy i v hnízdě, kde budou včely na jaře.
Ten pyl dole je zase velmi důležitý, včely ho spotřebovávají do zámrazu, až zpravidla zcela zmizí. 3/4 pylu nyní spotřebují včely, nikoliv plod!!! Konzumací pylu (a nečinností) se ze krátkověkých včel mohou stát ty středněvěké ( žijí cca do konce roku). Ze středněvěkých (samozřejmě naprogramovaných na středněvěké už v buňce, to se týká i předešlého případu obdobně) se mohou stát ty regulérně dlouhověké (dožívají se i jarní snůšky). Na jaře je to opačně, ale to už je pylová pastva. Vazba včel na vnější prostředí je prostě neuvěřitelně důležitá. To průmyslově uvažující včelař nepochopí.
Ono na jaře stačí zasázet do okolí vhodné vrby a čerstvý pyl je čerstvý pyl.
A to se nezmiňuji o až primitivně jednoduchých technikách, kterými by toho dosáhl taky. U normálně vedených včelstev to není třeba.
Pomíjím i to, že včelám zase tím svým přehrabováním připraví jen stres, což je nejhorší "NEMOC". Tou operací neprokazuje ani znalost, a u vůbec ne vědění o včelách ani dovednost. Opak je pravdou, jen neschopnost vůbec chápat včelstvo jako biologickou jednotku. Tohle není žádné klišé.
To nemluvím o dalších aspektech tohoto takřka technického "problému" (tedy myšleno pro tento typ držitelů včelstev). Dalo by se uvést daleko více souvislostí.
Tohle není o osobách, ale o směru, úhlu pohledu od samého začátku.
Současné včelaření je jako náš zdravotní systém. Vyrábí pacienty, které léčí (a vydělává na nich) do konce jejich života. Přesto jsou ale lidé, kteří se tomuto systému vymanili a uzdravují se jen a jen díky jinému pohledu na ty katastrofické nemoci. Pro některé už ale může být pozdě. Totéž je se včelami.
Přesně ale o tomhle je cesta ŠPV.
Volba je na každém.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2019, 03:55 PM
Příspěvek: #1989
RE: Co se děje v úlech teď
Děkuji za odpověď! Tušil jsem jí. Díky ní jsem se dozvěděl více o významu pylu..
Hezký víkend
VN
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2019, 12:57 PM
Příspěvek: #1990
RE: Co se děje v úlech teď
K tomu plesnivění pylu a plástů : osvědčilo se mě odebírat krajní plásty, nahoře aspoň jeden, aby nebyl až na stěně a dole i dva, tři. Střední plásty, ač jsou úplně černé či s pylem a nejsou dole obsednuté, kupodivu neplesnivý. Čili pylový dole stačí posunout o pozici blíž středu. Tím se přírodě až zase tak neuškodí. Ale většinou tam ani pyl není, první dvě pozice bývají trubčí.
Tuto aktivitu provádím průběžně už od vytáčení, dle možnosti. Nahoře stačí odebrat po stažení chumáče - podzim, zima.
A mám tím zjara místo na případné hejblata či přidání krmného plástu.
A do jara - do března - spodní pyl krásně vyberou a plásty je možné odebrat úplně.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)