Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
21.10.2018, 12:44 PM
Příspěvek: #1781
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím,
přirozený spad pomalu u mě ubývá (cca 10/týden). Některý roztoč se ještě hýbe na podložce. Pořídil jsem si lupu 40x zvětšení. Zkouším se na ně dívat, zda jsou poškození od včel, ale vlastně jsem zjistil, že netuším, jak by to mohlo vypadat. Na internetu jsou obrázky normálního roztoče, ale nemůžu najít obrázky nějakého poškozeného roztoče. Chtěl jsem poprosit, zda někdo nemá obrázky roztoče s nějakým poškozením od včel, abych věděl, co asi mám hledat u roztočů v mých včelách. Děkuji.
Zatím jedu bez chemie.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2018, 01:01 PM
Příspěvek: #1782
RE: Co se děje v úlech teď
Tak se mě pár úlů asi rozplodovalo - nosí pyl jak vzteklý. Sad
A je to obyč luční, žádná medonosná kultura, barvy pylu oranž, modrá, krémová, žlutá - co kde najdou, a že toho nikde moc vidět není.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2018, 01:20 PM
Příspěvek: #1783
RE: Co se děje v úlech teď
Skaly jsou dva druhy viditelného poškození. Buď ho zmacknou tak ze mu zhora na krunýře udela taková propadlině nebo mu ukousnou jednu či více noh.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2018, 05:13 PM
Příspěvek: #1784
RE: Co se děje v úlech teď
(21.10.2018 01:20 PM)jirka.marx napsal(a):  Skaly jsou dva druhy viditelného poškození. Buď ho zmacknou tak ze mu zhora na krunýře udela taková propadlině nebo mu ukousnou jednu či více noh.

Nebo zcela roztržený krunýř nebo oddělený od těla, vypadá skoro jako otevřená škeble. Ono ale stačí jen poraněná noha, chobot a roztoč vykrvácí.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2018, 10:05 AM
Příspěvek: #1785
RE: Co se děje v úlech teď
Vyfotil jsem stovky kleštíků mobilem, ale jen někteří měli chybějící nožičky.
http://postimg.cz/i/xfxUG
99 procent kleštíků bez viditelného poškození. Nebo to tím mobilem nejde rozpoznat. Ale je pravda, že jsem si všiml občas ležících oddělených krunýřků. Ale nenapadlo mě, že by moje včely mohly být tak "sadistický". M.M.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2018, 10:54 PM
Příspěvek: #1786
RE: Co se děje v úlech teď
Zkoumal jsem také kleštíky pod mikroskopem, viz foto (předpokládám, že jej takto poškodily včely).

[Obrázky: UBqJoTpJb7.jpg]
Hlasování: Václav Návara (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.10.2018, 04:42 PM
Příspěvek: #1787
RE: Co se děje v úlech teď
(22.10.2018 10:05 AM)MirekMatucha napsal(a):  Vyfotil jsem stovky kleštíků mobilem, ale jen někteří měli chybějící nožičky.
http://postimg.cz/i/xfxUG
99 procent kleštíků bez viditelného poškození. Nebo to tím mobilem nejde rozpoznat. Ale je pravda, že jsem si všiml občas ležících oddělených krunýřků. Ale nenapadlo mě, že by moje včely mohly být tak "sadistický". M.M.
Samotné světlé krunýřky Vd. na podložce jsou dost časté, bohužel ne u všech včelstev.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2018, 07:09 PM
Příspěvek: #1788
RE: Co se děje v úlech teď
Děkuji moc za inspiraci.
Prohlížel jsem spad na podložkách a našel jsem promáčknuté krunýře i poškozené krunýře. Chybějící nožičku či chobot jsem nepoznal. Jeden měl na sobě takou bílou hmotu, někteří měli jakoby díru do břicha a někteří nikoliv - znamená to něco? Ale ve dvou včelsvech jsem našel takto poškozené kleštíky. Tato včelstva měla i vyšší spad (asi 20ks/36hod). je to asi dost, ale zatím jsem se rozhodl sledovat a chemii nepoužít. Včelstva, kde jsem nenašel poškozené kleštíky měla nižší spad (7ks/36hod). Snažím si to vysvětlit tak, že včely dělají "úklid" a tak je vyšší spad. Tudíž tato včelstva bych se měl snažit chovat.
Nebo si to vysvětluji špatně a měl bych nasadit nějakou léčbu, aby se kleštík nemnožil nebo abych ozdravil včely?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2018, 08:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.10.2018 10:51 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #1789
RE: Co se děje v úlech teď
Tzv. grooming je poškozování kleštíka včelami. Je celkem logické, co popisuješ. V tomto ohledu špičková včelstva hravě poškodí z 10 kleštíků 9, pokud to sleduješ ze spadu. Podstatnější je, ale kolik % je to z celkového počtu kleštíků . Bývá to i 70% z celkového počtu, záleží i na délce působení, letos je příznivý rok u včelstev, která nemají plod, to je velmi účinné. Už jen toto se může prakticky vyrovnat těm chemickým ošetřením na podzim. Je to ale rozhodně účinnější i než použití cukru (mám na mysli samozřejmě ta nejlepší včelstva). Tento mechanizmus nyní právě vrcholí. Je ještě jedna vlna na jaře. Samozřejmě jen tento mechanizmus nestačí na celkové utlumení kleštíka, ale značně snižuje jeho šíření. Působí hlavně na začátku infekce. Ono to má ještě jiné konsekvence. K celkové kontrole kleštíka včelstvem jsou nutné i další mechanizmy, min. 2-3 další. Ono záleží i na strategii přežití včelstva, jsou min. 2 zcela odlišné. Z toho se to odvíjí. Zaměř se na ta včelstva, která mají vyšší grooming a zkus je dále rozchovávat. Jen je třeba nemít přehnaná očekávání a prostě jít. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.10.2018, 03:43 PM
Příspěvek: #1790
RE: Co se děje v úlech teď
Snažím se, jsem na začátku. Mohl byste připomenout ty další mechanismy?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)