Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
20.09.2018, 12:30 PM
Příspěvek: #1771
RE: Co se děje v úlech teď
Podle mě je ta KM záludná na počítání a odhad roztoče.
Když padají tmavý ještě za plodování, tak jenom vím, že tam jsou a to je tak vše. Účinná je, až padají bílý a malý, to bere i pod víčky. Protože jich ale většinu vynesou na plodu, stejně těžko počítat.
No a na podzim po ukončení plodoví pak najednou padají tisíce / a to i bez KM /, protože tam prostě celou dobu byli pod víčky.
Lepší jak spady je vidlička na trubčinu, nebo zkušenost. - mezerovitý plod, mizení zásob a tak. I ty viry jsou zrádný - DWV jsem už neviděl ani nevzpomenu a roztočů stejně někdy mraky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2018, 01:28 PM
Příspěvek: #1772
RE: Co se děje v úlech teď
(20.09.2018 02:04 AM)Ali napsal(a):  Tak to máte pane Dvorský hezký.
U mě je to krapet horší. V půli července po odtočení 7-10kg medu jsem jim dodal zásob cca 10-15 kg na celkem 25-35kg. V srpnu jsem je testl plošně 20ml KM65. Do 20ks OK, do 100ks jsem jednou ošetřil 30ml KM65, dvě nad 100ks jsem ošetřil 30ml KM85. Spad po, cca 50ks VD.
Před čtrnácti dny jsem zjistil opět málo zásob, doupravil a dodal cca 10-15kg. Před týdnem v jedněch podvakrát viděl spad cca 20ks VD po třech dnech. Včera jsem tyto ošetřil 40ml KM85. Dnes kontrola a ejhle, spad cca 1500-2000ks VD. Včelky lítaly jak při loupeži, nakoukl jsem do úlu a tam klid. Po půl hodině klid i na česně, asi se byly jen nadechnout a nebo u někoho.
Ostatní úly vypadají OK, bez spadu, docela plné zásob i včel. Tento co jsem ošetřil je ale taky plný. Nakoukl jsem do nich letos všehovšudy jen třikrát včetně vytáčení.
Škoda jen, že si tu na polích nejsou schopny přinést pro sebe ani polovinu co spotřebují, natož něco pro mě. Su k nim ale docela slušný, si myslim. Až na ten test.
Zdravim.

Nevím jak kde, ale na mých stanovištích jsem si nedovolil vzhledem k počasí / pastevní nabídky , v červenci vytáčet. Bodově kde bylo třeba jsem dokrmil začátkem srpna a konec.
Dokrmování začátkem září patrně navodilo ve včelstvu plodování a to umožnilo pěkné přírůsty u Varroa destruktora -- si myslím.
Letos druhým rokem budou produkční včelstva zimovaná na medu a je to znát

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2018, 05:25 PM
Příspěvek: #1773
RE: Co se děje v úlech teď
Odtočil jsem 20.6. Dva až tři týdny jsem čekal jestli příroda něco dá. Nic. Zásoby jsem dodal 13. - 20.7. nadvakrát až natřikrát po 9 litrech. Ono se řekne nedovolil bych si v červenci vytáčet. Mohl jsem počkat až na září nebo až na příští březen, ale to už bych stejně jim musel dodat opakovaně alespoň 10 kg zásob a pak už by to vytáčet nešlo. I tak dostali 25-35kg.
Jíva kvetla od začátku dubna, ovoce v půli dubna, řepka dokvetla 4.5. lípa koncem května. Ze slunečnice v půli červnu byl převážně jen pyl a jinak do teď už nic. I pyl nosí včely nyní docela sporadicky.
Ještě zkouším stavem zásob podržet včelstva co nejsilnější k přezimování. Pak už jen změnit stanoviště a nebo toho nechat. Je to boj o přežití.
Michale, ta první KM byla jen taková zkouška 1/3-nou dávky, jaká bude reakce, jak se to projeví přes noc při minimu útrap. Rozhodně jim neprospívá z těch ošetření vůbec nic. Poté jsem ošetřil jen polovinu. Ostatní byly dobré. A to, nyní s velkým spadem patřilo k těm lepším, s 50ks VD po testu.
Chovat na medu? Tady nesplnitelný sen. Rozhodně alespoň pro mě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2018, 06:53 PM
Příspěvek: #1774
RE: Co se děje v úlech teď
(20.09.2018 05:25 PM)Ali napsal(a):  Odtočil jsem 20.6. Dva až tři týdny jsem čekal jestli příroda něco dá. Nic. Zásoby jsem dodal 13. - 20.7. nadvakrát až natřikrát po 9 litrech. Ono se řekne nedovolil bych si v červenci vytáčet. Mohl jsem počkat až na září nebo až na příští březen, ale to už bych stejně jim musel dodat opakovaně alespoň 10 kg zásob a pak už by to vytáčet nešlo. I tak dostali 25-35kg.
Jíva kvetla od začátku dubna, ovoce v půli dubna, řepka dokvetla 4.5. lípa koncem května. Ze slunečnice v půli červnu byl převážně jen pyl a jinak do teď už nic. I pyl nosí včely nyní docela sporadicky.
Ještě zkouším stavem zásob podržet včelstva co nejsilnější k přezimování. Pak už jen změnit stanoviště a nebo toho nechat. Je to boj o přežití.
Michale, ta první KM byla jen taková zkouška 1/3-nou dávky, jaká bude reakce, jak se to projeví přes noc při minimu útrap. Rozhodně jim neprospívá z těch ošetření vůbec nic. Poté jsem ošetřil jen polovinu. Ostatní byly dobré. A to, nyní s velkým spadem patřilo k těm lepším, s 50ks VD po testu.
Chovat na medu? Tady nesplnitelný sen. Rozhodně alespoň pro mě.
Ali neber co ti kdo napíše jako výtku, každé včely jsou jiné každé stanoviště také.
I dcery od jedné matky nemají 100% stejné vlastosti a odolnost. Ztráty včelstev ber jako přírodní selekci která je přesnější než naše dle lidských parametrů. Hlavně vydrž , drž svou " stopu " a vychováš vlastní fenotip včel, které budou do tvých podmínek pasovat. Postupně poznáš , že i tu chemiii můžeš pomalinku vyřazovat.

Jindřich
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2018, 07:11 PM
Příspěvek: #1775
RE: Co se děje v úlech teď
Jen můžu potvrdit, že i u nás je letos rok kdy ani bez točení vlastní zásoby nestačí.
A to dobře vyšla třešeň i javor.
Od loňska jsem měl na 25 včelstev cca 200 kg zásobních plástů - ty zahučely plus mínus za to, co jsem vytočil a k tomu jsem krmil cca 15 kg na víc.
Čili i ty netočené potřebovali průměrně plus 10 kg.
Fakt blbej rok. Confused
Odpovídá roku 2014, teda u nás.
Hlasování: Václav Návara (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2018, 11:22 PM
Příspěvek: #1776
RE: Co se děje v úlech teď
U mě na severu vcelku klid. Roztočů padá o řád méně, než minulý rok. Místo desítek VD denně tak max.jednotky nebo vůbec ne. Při pohledu na podložky ještě někteří žijí a běhají po podložce. A vzhledem k tomu, že loni to s tím vyšším (podle spadu) napadením daly, tak letošek vypadá z mého pohledu nadějně. Oddělky jsou taky zazimované. Tři mají kapánek nižší hmotnost, než bych si představoval. Jeden z těch lehčích přestal brát cukr před týdnem, zbylé dva dostaly před třemi dny po dvou kilech cukru a neberou je. Asi finále. Tak snad to dají. Zbývá poslední činnost na včelnici - protihlodavcové zábrany na česno. Pak už jen lyže a lopata.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2018, 10:23 AM
Příspěvek: #1777
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý den,
dá se něco odvodit z toho, pokud jsou na podložce pohybující se roztoči? Pokud jsou mezi nimi i světlí? Vzhledem k tomu, že se pohybuji tak o grooming se asi nejedná.. (U včelstva bez nasazení KM či něčeho jiného)
Čili prostě spadli dolů?
Děkuji
S pozdravem
VN
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2018, 07:23 PM
Příspěvek: #1778
RE: Co se děje v úlech teď
Václave v tomto případě se může jednat i o roztoče poškozené a dosud žijící. Je-li tomu tak, tak vykrvácí, uhynou. Jednalo by se o grooming. Nyní je doba, kdy probíhá. Světlí roztoči znamenají, že probíhá reprodukce. Z vyběhlé buňky plodu vyběhnou cca 2 dospělé samičky V.d. a několik světlých, ne zcela vyvinutých, ty zpravidla nepřežijí nebo je včely snadno poškodí.
Hoď to ale pod mikroskop a uvidíš.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Václav Návara (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2018, 11:14 PM
Příspěvek: #1779
RE: Co se děje v úlech teď
Včera v Krkonoších dlouho očekávaný pokles teploty. Při 10° C a velkém větru létaly už jen dva oddělky. Pylu však nosily jako na jaře. Ostatní oddělky už včera nevylétly. "Dospělá" včelstva v srpnu zazimovaná už nějak aktivně nelétají několik týdnů resp. Od jarní snůšky jen čekala a čekala a nakonec se ničeho nedočkala, takže jsem byl rád, když si nanosila na spotřebu a nemusel jsem krmit. M.M.

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2018, 05:55 AM
Příspěvek: #1780
RE: Co se děje v úlech teď
dnes 29.září v sobotu v SPV končí a začíná jaro za 83 dní
straka/dehtín/29/9/2018Smile
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 7 Host(é)