Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
23.03.2018, 10:44 PM
Příspěvek: #1691
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj, opět jsem nakoukl na záznam teplot a vývoje včelstva, tentokráte za měsíc únor-březen v posledních třech letech.
Výsledek síly včelstva k 23.3.2016 - 19.000 ks, k 23.3.2017 - 18.400 ks, k 23.3.2018 - 8.500 ks dle max. teploty ovzduší z výchozích 10.000 ks vyzimovaných včel k 1.2. v roce, přičemž průměrné teploty za únor-březen 2016 - 6,88 °C, 2017 - 8,63 °C a letos 2018 - 1,75 °C.
Včera jsem je byl shlédnout a dvěma s méně zásobami jsem přidal po 1.5 kg cukru, invertovaného medem. To je ale vedlejší. Všiml jsem si, že troje mám sedět plně na 8-9 plástech, což z délky měli odpovídá cca 20.000-25.000 ks včel.
Tabulka přepočtu asi nebude ve všech případech platit, pokud je včelstvo silnější, resp. vitálnější, dle mého názoru, se může ponořit do plodování podstatně více a může být výjimkou z ověřené funkce závislosti tabulky. Podotýkám, množství jsem odvíjel ze měli, kontrolované k 1.2.2018, tudíž, zde nemusí být rovněž pravdivost v počátku, nicméně, z běžného pohledu a dedukce je to pro mě zajímavé zjištění. Zvláště výrazné rozdíly včelstev, situovaných vedle sebe (jako na střídačku vždy dvojnásobek váhy dle měli).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2018, 08:16 AM
Příspěvek: #1692
RE: Co se děje v úlech teď
No hlavně ten předpoklad ze zimuje 10.000 včel je mimo. To je oddelek v jednom nastavku. 30000 a více to by měla být realita. Letos budou nosit hlavní snůšku zimní vcely

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2018, 09:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.03.2018 09:54 PM od Ali.)
Příspěvek: #1693
RE: Co se děje v úlech teď
Jj, realita, ale jak u koho. Já su nějak na chvostu, tak to taky tak beru. Ale.
1) Chtěl jsem jen připomenout v obecném porovnání jara 2016, 2017 a letošní.
2) A můžu se dozvědět jak se nejlépe nebo správně zjišťuje množství včel připravených na zazimování resp. ještě lépe síla či stav začátkem února ? Přeci nebudu z tohoto důvodu rozebírat úplně všechno. Nebo jo ?
Protože to co jsem přečetl z brzké měli taky nemusí být pravda, došlo mi, že každé včelstvo může z jara postupovat jinak, tudíž některá o sobě nemusí dát zcela vědět a měl resp. síla je pak zavádějící a to mé zamyšlení může být zcela zcestné. Př. obě vidím shora na pěti uličkách, ale jedno může být 20cm do hloubky, druhé 50 cm.
Takže jak je to prosím s tím bodem 2), jak na to ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2018, 11:32 PM
Příspěvek: #1694
RE: Co se děje v úlech teď
Normálně počkám až je část chomace nahoře a pal lekce zezadu oddálit pomoci rozperaku nastavky a když jsou v mezeře mezi nastaly vidět vcely chomace jdu o mezeru níž tři nastavky takhle prizvednu v pohode čtyři už je problém dělejte to když je zima a vcely jsou stažené. Jinak by se mohly na vás podivatBig Grin zimní chomac 7 uliček přes čtyři nastavky je docela fajn

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2018, 12:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.03.2018 12:41 AM od Ali.)
Příspěvek: #1695
RE: Co se děje v úlech teď
A ještě dotaz.
Tuhle kontrolu v takovém rozsahu s takovými výsledky dělat v zásadě kdy ?
Přepočítám-li to na ležan 42/35 (konečně jsem na něj definitivně přešel) mohlo by stačit 7 - 8 uliček na celo výšku. Letos mám na nich medné komory, ale nechtěl jsem je na zimu do budoucna používat s tím, že jim nechám na délku o tři-čtyři plásty víc (10-12 kg). No jak zde uvedono (tři-čtyři nástavky-fajn /počítám 16-ky), u komor přeci jen zůstanu (Dvorský-Bencúr). Letos se mi docela šikly, i když jsou jen 11-ky (právě těch 10-12 kg medných až polomedných zásob "Milan Havelka - 2:1").
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2018, 12:35 PM
Příspěvek: #1696
RE: Co se děje v úlech teď
(24.03.2018 09:52 PM)Ali napsal(a):  Protože to co jsem přečetl z brzké měli taky nemusí být pravda, došlo mi, že každé včelstvo může z jara postupovat jinak, tudíž některá o sobě nemusí dát zcela vědět a měl resp. síla je pak zavádějící a to mé zamyšlení může být zcela zcestné.
Todle úplně vystihuje, k čemu je odhadování počtu.
Jsou druhy, které zimu přežijí jako silné, a celý rok jsou pak nastejno a jsou včely v únoru na třech uličkách a v červenci na 4 VN.
Nějaký počítání je pro kočku. Musím znát historii úlu, jak se chová a rozhodný okamžik úspěchu je srpen. To vidím, kam to spěje. I z jara jsou některá z nějakého důvodu bez rozjezdu - ta rovnou pospojuju. To je ale otázka leden-únor. Na to nemusím nic rozebírat. Měl, průhlednost, bzučení. Oko vidí. A ta historie. Prolety.
Počítat včely ?? Big Grin
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2018, 02:19 PM
Příspěvek: #1697
RE: Co se děje v úlech teď
Ono to hodně záleží na snůškových podmínkách. Tady dole jsou snůšky nárazové a velké a čím dál víc se posunují do jara. Takže včelstvo vyzimované v síle si je schopno nanosit 10 i více kg sladiny za den. Bohužel ideální podmínky pro takovou snůšku je pár dní na jaře. A slabší včelstva, které se teprve rozjíždějí, prostě nedokáží nanosit tolik. V Sobotce posledních pár let končiila snůška s odkvětem jabloní a koncem řepky. A pak byla jen udržovací nebo....jako loni prakticky žádná. Lípa jen zavoněla. Takže u nás nosí hlavní snůšku zimní včely a letos to bude tuplem tak.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2018, 03:01 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.03.2018 03:12 PM od Ali.)
Příspěvek: #1698
RE: Co se děje v úlech teď
Reakce na schützmeister
No právě, leden-únor mimo jedny téměř nastejno a teď čtyřnásobné rozdíly. Na plných 8 uliček kolečka na čtyřech uličkách.
Po dvou letech čtení a studování nynějšího způsobu včelaření se asi vrátím zpět k mé staré selské jednoduchosti, kterou jsem používal před pětadvaceti lety, v zásadě to co jsi uvedl v předposlední větě.
Za tyto dva roky čtení se cítím nějaký přeinformovaný a začínám mít z toho v hlavě i guláš. Ale nezatracuji to. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých poznatků, kterých bych si nejspíš ani nikdy u včel nevšiml. Na toto je jak ŠPV tak VF dost dobré, a jsem rád, že ti zkušenější semotamo nějaké poznatky tu do placu pustí.

Reakce na jirka.marx
No já su taky dole, ne v Sobotce ale v Sobotovicích Wink, a loni totéž. Proto mě taky zaujal M. Havelka svým veřejným náhledem na toto chování přírody a jeho reakci na ni. Ještě ho nemám úplně prostudovaného, ono více než 7.000 příspěvků něco času zabere, a zvláště, když na něj zareagujete tím správným dodatkem, případně jiní moudří. To je pak počtení k zamyšlení.
No, a pak Vás tam mám ještě pár jiných, kterých názory stojí za prostudování.
Přeju všem pěkné jaro.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2018, 12:33 PM
Příspěvek: #1699
RE: Co se děje v úlech teď
(26.03.2018 02:19 PM)jirka.marx napsal(a):  Takže u nás nosí hlavní snůšku zimní včely a letos to bude tuplem tak.
U mě na kopci taky nosí "zimní včely". Big Grin Jenomže až v srpnu.
Když tě končí snůška koncem srpna a v září už sněží, má to taky svý mouchy.
A eště je to samá medovice, nevhodná na zimování. Big Grin
Poslední roky jsem měl v 800m hlavní snůšku celý červenec a srpen.
To pak zlaté černé včely. Big Grin
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2018, 05:51 PM
Příspěvek: #1700
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes konečně jarní prohlídka. Včelky nosí žlutý pyl, nevím od kud, ale nosí. Big Grin
Všechny včelstva (snad už) vyzimovaná, takže Štěstí začátečníka funguje.
Všechna včelstva přezimovala ve dvou horních nástavcích. Zásob všechna včelstva mají ještě dost, pracují čile, žádne deformace křídel jsem nespozoroval.
Dolní nástavky uspořádány, aby mohli jít dolů a v ose plodovat.
Vyházel jsem ze dna bordel po rejskovi (v jednom úle se zabydlel a užival si), snažil jsem ho celou zimu dostat neúspěšně ven. Trochu jsem včelky porosil a když jsem našel v horním nástavku plod, prohlídku jsem ukončil.
Na několika plástech bylo několik buněk (do 5 u sebe) plesnivých, co s tím? Plesnivé bunky vyřezat nebo celé dílo vyřadit (vyvařit na vosk)?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 17 Host(é)