Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
04.05.2017, 09:32 AM
Příspěvek: #1521
RE: Co se děje v úlech teď
Pokrop lehce medovou vodou ať se vzpamatují. Později můžeš vyměnit matku. Za hlad včely zpravidla nemohou, zvláště letos, kdy nemohly skoro 5 týdnů ven. Pastevní podmínky jsme jim "připravili" my lidé našimi zásahy. Umřít hlady je blbá a pomalá smrt, to raději vysířit, když už. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 09:49 AM
Příspěvek: #1522
RE: Co se děje v úlech teď
Vlastní med nemám. tak jsem jim tam dal misku s cukrovou vodou a pocukroval jsem je práškovým cukrem. Mám jim koupit med od někoho jiného nebo dát med z toho silnějšího včelstva ( třeba i se včelami na rámečku?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 09:57 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.05.2017 09:58 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #1523
RE: Co se děje v úlech teď
Máš-li vlastní med, tak jasně vlastní. V plástu určitě nejlepší. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 10:13 AM
Příspěvek: #1524
RE: Co se děje v úlech teď
Také mám za sebou přikrmování. Jedno včelstvo (původně nejslabší) nejspíš všechno proplodovalo, včel hodně přibylo, ale nástavek vážil pocitově skoro stejně jako prázdná bednička. Zbylé jsem sotva uzvedl, ale ty měly už loni lepší startovní podmínky.
Velice se mi osvědčilo řídké těsto s dílem teplé vody, dílem medu a co se vlezlo moučkového cukru. Mnohem lepší na zpracování než bez vody. Je pak docela tekuté, takže jsem ho dal na loučky v igelitu a propíchal jej. Docela jim trvalo ho prokousat, až jsem si nadal (zase), že jsem vzal moc silné pytlíky. Příště to dám do tenčího pytle na odpad, ty se trhají už pod přísnějším pohledem. Každopádně to zvládly, týden na to se počasí umoudřilo a se začátkem května už zdatně nosily z třešní (to byl hukotHeart). Možná by to daly i tak, na mrtvolky s vytaženým sosáčkem nedošlo, ale tohohle zásahu na rozdíl od většiny zbylých nelituji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 10:44 AM
Příspěvek: #1525
RE: Co se děje v úlech teď
Odpoledne jim dám tedy rámeček ze sousedního úlu. určitě je tam krajní rámeček se sladinou, možná tam bude i rámeček s medem, ale tím si nejsem jistý spíš tipuji na med i s plodem. Co bych měl zvolit? Mám tam přidat i nějaké včely (třeba ty, které jsou na tom rámku nebo bez včel?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 12:07 PM
Příspěvek: #1526
RE: Co se děje v úlech teď
(04.05.2017 10:44 AM)Skaly napsal(a):  Mám tam přidat i nějaké včely (třeba ty, které jsou na tom rámku nebo bez včel?


Optimální je plod před líhnutím bez včel. Se včelama se ti snadno stane, že je ten druhý úl dorazí.
Plást s medem rozhodně, jestli máš.
Nic to ale nemění na tom, že je třeba krmit, ač je snůška. Ta snůška je úplně bez zásob v tomhle stavu nezachrání. Když jsou co k čemu je optimální těsto - Apifonda, Apivital, stojí balíček 100,- a stačí na 14 dní.
Ve stavu v jakým jsou je ale třeba tekutý krmení, protože i lítání pro vodu je zátěž.
Cukr 1:1 nejlíp do rámkovýho krmítka hned k obsednutýmu rámku. Dobrý plovák, stačí litr a po dvou dnech další, když to zmizne.
Nebo horní flaška či pytlíkový krmítko - sáček s roztokem lehce nabodnout, to funguje nejlíp, ale zase to musí být přímo na nich. Tak je otázka izolace. Ideální taky přidat plást s pylem, ten by v dobrých včelách neměl být problém.
Kdo letos nekrmí od jara, nebo neměl fakt extrémní zásoby, bude mít stále ještě problémy. A to zvláště u plodujích včelstev. Bacha na to.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 02:54 PM
Příspěvek: #1527
RE: Co se děje v úlech teď
(03.05.2017 07:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  První letošní matičky začínají klást, dnes pěkný snůškový den. ld

To je rychlost, neuvěřitelné. A původ patrně zaručen Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2017, 07:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.05.2017 01:04 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #1528
RE: Co se děje v úlech teď
Není to žádný velký fofr. Letos měly zpoždění cca týden - 10 dní. Normálně by měly klást kolem 20-22.4. Záleží to rok od roku, někdy začínám 1.4. jindy kolem 15.4, jindy až 1.5. To je ale nejposlednější termín časného chovu. Matičky odchováš klidně v únoru, podstatné je v jaké kondici jsou trubčí včelstva a na to je nejvhodnější čas podletí předchozího roku.
Ještě to doplním, není to hafo matek, ale letos třeba jen 15 pro sebe, které ještě výrazně zredukuji, až co projde testy. To samé se týká večerního páření. V přírodě jsou včely testovány každý den. Včelaři jim naopak cestičky uklízejí a tak se nesmí divit. Teprve nyní začnu chovat tzv. hospodářské matky. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.05.2017, 05:54 PM
Příspěvek: #1529
RE: Co se děje v úlech teď
(04.05.2017 07:21 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Není to žádný velký fofr. Letos měly zpoždění cca týden - 10 dní. Normálně by měly klást kolem 20-22.4. Záleží to rok od roku, někdy začínám 1.4. jindy kolem 15.4, jindy až 1.5. To je ale nejposlednější termín časného chovu. Matičky odchováš klidně v únoru, podstatné je v jaké kondici jsou trubčí včelstva a na to je nejvhodnější čas podletí předchozího roku.
Ještě to doplním, není to hafo matek, ale letos třeba jen 15 pro sebe, které ještě výrazně zredukuji, až co projde testy. To samé se týká večerního páření. V přírodě jsou včely testovány každý den. Včelaři jim naopak cestičky uklízejí a tak se nesmí divit. Teprve nyní začnu chovat tzv. hospodářské matky. ld

Leoši máš i produkční matky rozkladené naplno při tomto počasí ?
Umě to rozjely v těch teplech a pak silně přibrzdily když nebyla snůška. Měly dost medu z loňska tak jsem je nepřikrmoval ani neotvíral plásty. Řepka sice kvete ale asi v té zimě nemeduje. Dnes skoro vše zavíčkováno, čekám kdy to vyletí.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.05.2017, 06:22 PM
Příspěvek: #1530
RE: Co se děje v úlech teď
No tak pokud bych je dal do produkčních včelstev, tak není žádný rozdíl jen ten, že nyní mám mix trubců podstatně užší.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 13 Host(é)