Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
04.03.2017, 10:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.03.2017 01:04 AM od Skaly.)
Příspěvek: #1401
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes jsem vylezl na střechu domu a podíval se provoz v úlech. Úl jsem neotvíral, jen jsem nakoukl shora přes otvor na krmení a přes boční okénko. Překvapilo mě množství roztočů na podložce, ale možná jen včelky uklízely.


Přiložené soubory Miniatury
           
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.03.2017, 04:35 PM
Příspěvek: #1402
RE: Co se děje v úlech teď
Jaro, a ten úl na té relativně tenké tvárnici odolává větrům?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.03.2017, 11:22 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.03.2017 02:38 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #1403
RE: Co se děje v úlech teď
V inom vlákne Leoš píšete: Jinak u mne je to stále bez plodu až na ojedinělé výjimky, které pošlu do věčných lovišť. Jinde by ale asi fungovaly.

Cez víkend som sa pozrel do včelstva kde je matka od vás ktorá oživila krv na Milanovej včelnici a vlani doputovala s rojom ku mne (v rojáku). Vo včelstve nebol žiaden zaviečkovaný ani otvorený plod , možnože nejaké vajíčka tam boli ale nechcel som sa v nich dlho vŕtať. Zazrel som aj matku (vlani som ju označil zelenou). Jej dcéra v inom úli má zaviečkovanný plod na troch rámikoch najviac vo veľkosti dlane.

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.03.2017, 03:32 PM
Příspěvek: #1404
RE: Co se děje v úlech teď
(06.03.2017 11:22 AM)Macek napsal(a):  V inom vlákne Leoš píšete: Jinak u mne je to stále bez plodu až na ojedinělé výjimky, které pošlu do věčných lovišť. Jinde by ale asi fungovaly.

Cez víkend som sa pozrel do včelstva kde je matka od vás ktorá oživila krv na Milanovej včelnici a vlani doputovala s rojom ku mne (v rojáku). Vo včelstve nebol žiaden zaviečkovaný ani otvorený plod , možnože nejaké vajíčka tam boli ale nechcel som sa v nich dlho vŕtať. Zazrel som aj matku (vlani som ju označil zelenou). Jej dcéra v inom úli má zaviečkovanný plod na troch rámikoch najviac vo veľkosti dlane.

No a kdyby jsi ho vytáhl, měl bys s V.d. klid. Teda pokud je to nutné. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťa (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.03.2017, 05:56 PM
Příspěvek: #1405
RE: Co se děje v úlech teď
Kým je toho plodu málo tak je jeho odstránenie pre včelstvo asi najmenej bolestivé a je predpoklad že je v ňom sústredené veľa VD. Ale včelstvo som rozoberal z iných dôvodov a tento zásah ma nenapadol. To by som musel do včelstva s touto myšlienkou ísť.

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.03.2017, 10:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.03.2017 10:21 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #1406
RE: Co se děje v úlech teď
Právě proto jsem napsal, bude-li to třeba. A jsme opět u bodového ošetřování. Velmi obecně řečeno má toto biotechnické opatření smysl a je i efektivní u "starých", rel. silných včelstev. Tedy takových, která jsou na stejném díle třeba 3 roky. Něco podobného může být u posledního plodu. Tam je těch proměnných víc. Tedy ale žádné paušály. Je třeba si vytvořit svůj systém pro danou lokalitu. Chce to skutečně hodně empatie a i intuice, prostě schopnost a ochotu být se včelstvem, respektovat jej a ne být jen u včelstva. Tohle se na žádné vysoké škole nikdo nenaučí, protože tam je invence zakazována. Je hezké říkat, že je se potřeba se do včelstva vcítit, provádět různá pomocná zaklínadla a pod. Ten cit tímhle nenahradíš ani nezískáš. Jakou empatii a vůbec ochotu naslouchat včelstvu a zapojit všechny smysly ,může mít třeba ten, kdo v i dobré víře oslazuje včelám život třeba i 8x za rok a nyní včely třeba nemá? Často jen proto, že nedokázal (i díky své necitlivosti a nedůvěruře ve včelstvo samo, často i pocitu nadřaenosti) rozpoznat, že je tato metoda pro danou chvíli a včelstvo metodou nesmyslnou? Jistě, dělal v danou chvíli to nejlepší čeho byl schopen, ale ten výsledek..... Tohle se stát může, jedařům se to stává stále, jen je třeba si to přiznat a skutečně se vydat na cestu. A je to jen a jen o čestném přístupu a obyčejné včelařině, skutečné včelařské cestě, bez dalších přívlastků. Ti kteří inklinují více jen k materialistickému přístupu by mohli říci, že právě tohle je skutečná věda. Mohli, ale neřeknou, protože pro ně jsou důležité ty věci o sobě bez ohledu na to, jak jsou poskládány a jaké jsou mezi nimi vztahy, energie. Právě tohle je dobré předávat, bude-li vůbec komu. Miro, je úžasné, jak jste si s Milanem dokázali nezištně ten materiál předat. Jen jednu poznámku, nejste u cíle, ale naopak, na samém začátku cesty. Na začátku jsem ale naznačil využití biotechnických opatření (tohle je jen zlomek) místo chemie. Ale na to druhé "pádlo", genetiku, selekci, není dobré zapomínat, souvisí to spolu a tvoří to celek, harmonii. Jinak se člověk točí dokola jako pramice s jedním veslem. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Marek Slezák (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2017, 12:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.03.2017 05:40 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #1407
RE: Co se děje v úlech teď
Možno práve preto že so selekciou a genetikou som sa cítil tak trochu ako s tým jedným veslom , potešilo ma že sa mi dostala matka ktorá môže ukázať niečo viac ako to čo mám. Mal som v pláne ju rozchovať a vymeniť jej dcérami matky vo včelstvách s ktorými nie som spokojný no môj prvý chov matiek bolo fiasko ktoré nakoniec skončilo len s jedinou oplodnenou matkou v odloženci ktorý sa do zimy vypracoval na produkčné včelstvo na 10 rámikov CZ. Možno sa mi tento rok chov matiek lepšie vydarí a možno sa už trojročná matka znovu vyrojí a budú matečníky aj bez prelarvovania. Aj keď bol plán vymeniť väčšinu matiek , nebudem to zatiaľ robiť živelne. Chcem najskor vyskúšať ako sa ukážu v miestnych podmienkach a tríznené mojou starostlivosťou Smile. A chcem dať ešte šancu niektorým z tých mojich ktoré tú moju starostlivosť doposiaľ ako tak zvládajú.

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2017, 04:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.03.2017 05:03 PM od STAVO.)
Příspěvek: #1408
RE: Co se děje v úlech teď
Jestli chceš od ní matečníky a spokojíš se s rojovými, tak by ses třeba spokojil i s nouzovými. Pak bych to řešil třeba v okamžiku zesílení včelstav před nastoupením rojovky odebráním matky s několika rámky, nebo jen s jedním plodovým do oddělku se starou matkou a ostatní plod nechal v původním včelstvu. Během chvilky včely zjistí, že jim matka zmizela a narazí si matečníky. Pak můžeš za pár dní včelstvo rozdělit naněkolik oddělků a máš hned několik nových včelstev s tebou chtěnými matkami. Případně můžeš nadělat oddělky z jiných včelstev a matečníky jim dát z tohodle.


(04.03.2017 10:30 PM)Skaly napsal(a):  Dnes jsem vylezl na střechu domu a podíval se provoz v úlech. Úl jsem neotvíral, jen jsem nakoukl shora přes otvor na krmení a přes boční okénko. Překvapilo mě množství roztočů na podložce, ale možná jen včelky uklízely.

V sobotu jsem odebíral z úlu nejspodnější nástavek a když jsem si zkusil vzít prostřední souš z něj a vyklepal jsem ji nad kusem papíru, tak jsem hned viděl kolik roztočů by holky museli vodnosit, nebo aspoň hodit dolů, pokud by začali uklízet. Prostě to co do neobsednutých buněk během podzimu a zimy napadá, musí někdo uklidit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2017, 05:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.03.2017 06:15 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #1409
RE: Co se děje v úlech teď
Ak nebudú rojové matečníky , tak si nalarvím sériu , chcem sa naučiť chovať matky. Prelarviť je to najmenej. Väčšie umenie je dobre pripraviť včelstvo v ktorom budem matky chovať a na tom už bude treba pomaly začať pracovať.
Matku/včelstvo nechám nech sa zariadi po svojom , ponúknem im priestor na realizáciu ale ak sa rozhodnú vyrojiť nebudem im brániť nejakými radikálnymi zásahmi. Hoci v lete keď sa mi to zvykne na včelnici rojiť mám toho niekedy po krk ale na druhej strane ma zbieranie rojov neuveriteľne baví. Asi preto že mám v záhrade len ovocné stromy takže za rojmi nemusím loziť moc vysoko. ... a otca dôchodcu ktorý mi referuje že sa mám ponáhľať z práce.

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.03.2017, 01:54 AM
Příspěvek: #1410
RE: Co se děje v úlech teď
(07.03.2017 04:56 PM)STAVO napsal(a):  Jestli chceš od ní matečníky a spokojíš se s rojovými, tak by ses třeba spokojil i s nouzovými.

Prečo "spokojíš se s rojovými"? Veď rojové materské bunky sú tie najkvalitnejšie. A náhradný chov matiek, to už nie je to pravé orechové, ale núdzové riešenie.
Hlasování: Ladislav Kohout (+1), Rasťo 71 (+1), goro (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 12 Host(é)