Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
10.02.2017, 04:06 PM
Příspěvek: #1321
RE: Co se děje v úlech teď
Souhlasím s Michalem to je prostě cesta. Lidé nemají často tu trpělivost, skromnost a pokoru chápat přírodu a proto volí jednoduchá řešení. Rosťo pro mne jsou takové plásty velice vítaným zdrojem infekce a dnes už vlastně u sebe nevím co jsou. Víc to nebudu rozšiřovat. Jinak se ale není možné přiblížit rezistentním včelám a tím i přírodě. Jak se říká, každá cesta začíná prvním krokem a pokud ho člověk není ochoten udělat nebo při prvním pádu zůstane ležet, tak se tu cestu nikdy nevydá i kdyby o ní stokrát mluvil a tvrdil, že po ní jde. To samozřejmě vůbec neznamená nechat vše "svému osudu", naopak. Je dobré ale snažit se pochopit a na základě uvědomění si třeba i měnit osud v souladu s tou cestou. Naděje je totiž součástí osudu. My dnes ale příliš podléháme svému okolí, vše dělíme a hodnotíme a nevidíme, že nejdeme po cestě, ale točíme se v kruhu. Cesta, je podstata ŠPV přístupu. Jinak promiň, nechtěl jsem se tě nijak dotknout ani ovlivňovat. Každý máme právo...........ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.02.2017, 05:48 PM
Příspěvek: #1322
RE: Co se děje v úlech teď
Na jar 2015, som začínal sezónu s troma včelstvami, pretože sa mi v jeseni a cez zimu 2014/2015 vytratili včely z ostatných úľov. Príčinou úhynu včelstiev bolo vírusové ochorenie v kombinácii s N.c.. Prežil len odolný včelí superorganizmus. Rozmnožil som v roku 2015 tento "odolný" materiál na sedem včelstiev, ktoré všetky v zdraví a sile prežili zimu 2015/2016. Keď skončilo obdobie rojenia sezóny 2016, mal som na včelnici pätnásť mladých a vitálnych včelích rodín. Šesť z nich som daroval kamarátom a známym. Dve rodiny sa neúspešne pokúsili urobiť tichú výmenu matky. Jeden úľ som našiel v septembri bez včiel. Zostalo mi zimovať šesť rodín.
Aj také je prírodné včelárenie.
Hlasování: Rasťa (+1), Rasťo 71 (+1), goro (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.02.2017, 08:02 AM
Příspěvek: #1323
RE: Co se děje v úlech teď
(10.02.2017 01:59 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Poznáš to jednoducho , včelstvo odchováva potomstvo ako má , tj, vajíčko , otvorený plod a zaviečkovaný plod ! Ale ak nosema pretrváva , teda to čo popisuješ teraz ako nálezový stav , môže byť a nemusí byť nosema , ale ak je , tak potom keď sa oteplí a otvoríš úľ , vytiahneš plodové plásty , tak tam potom pri pokročilejšom štádiu vývoja nosemy nájdeš len vajíčka a zavíčkovaný plod ! Otvorený plod - tj . larvičky už tam nebudú , počet spór nisemy je už tak veľký že zabije larvičky-všetky! No a potom keď sa ti vyliahnú mladušky z tých ešte preživších zaviečkovaných buniek , tak tie sú už natoľko kontaminované spórami , že to čo ti ešte dnes žije , to už potom neprežije! To včelstvo ti padne !
Prosím Ťa, odkiaľ máš takú informáciu? Zaujalo ma to. Už tak tri štyri roky pozorujem, že sú časové obdobia v sezóne, kedy nenájdem vo včelstvách larvičky na chov matiek. Sú tam len vajíčka a zaviečkovaný plod. Nikdy som to s nozémou nespájal.
Literatúra uvádza, že nozéma je choroba dospelých včiel, nie plodu. Je to hubovité ochorenie a hovorí sa, že je to skrytý nepriateľ v úli.
N.apis sa šíri predovšetkým v zimnom období prostredníctvom potravy, ktorú si včely podávajú medzi sebou. Prejavuje sa kalením včiel v úli. Vidíme ju na jar na pokalenom letáči a po prednej stene úľa. Vyvrcholí zvyčajne v jarnom období, po prelete včiel. Včelstvo nerastie, stáva sa z neho slaboch.
N.ceranae sa tiež šíri orálne medzi dospelými včelami. Vrcholí v čase podávania zimných zásob včelám. Mladé včely, keď sa stanú lietavkami, sa nedokážu vrátiť do úľa. Mnohé nedokážu ani vzlietnuť a padajú na zem pred úľom. Šplhajú sa po steblách trávy a pochodujú po zemi v blízkosti úľov. Tých príznakov je oveľa viac. Takmer vo všetkých prípadoch napadnutie dospelých včiel hubou N.c. je zároveň spojené so zvýšeným napadnutím včelieho plodu vírusmi. Vírusy sa zas veľmi dobre rozmnožujú v tele roztočov Varroa. Po letnom slnovrate je populácia roztočov vo včelstve najsilnejšia. Včelstvo v sezóne vo veľkej miere ploduje. Zdá sa, že je silné a zdravé. Ale úľ vo veľmi krátkej dobe, po dvoch troch týždňoch, zomiera. Je plný zásob, ale je bez včiel.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.02.2017, 11:41 AM
Příspěvek: #1324
RE: Co se děje v úlech teď
Milan , ja som si po prvej zime nechal urobiť vyšetrenie na N.A. , aby som vedel v akej zdravotnej kondícii mám včelstva , jedno včelstvo vykazovalo podľa výsledkov ktoré mi vyšli veľmi zle, tak som ho otvoril a skontroloval , jedine toto včelstvo malo pokalené česno , na plástoch som z pozoroval len vajíčka a zaviečkovaný plod , žiadna larvička viditeľná voľným okom, tak som popstupne otváral a kontroloval ostatné včelstva -na porovnanie. Všetky ostatné mali všetky vekové kategórie plodu , ale podľa výsledkov boli len slabo napadnuté .
Palina pravá a jej účinky sa preberali okrajovo myslím , že na VF, venujem sa zbieraniu byliniek a ich účinkom , palina ma zaujala a tak som ju skúsil , tak ako som to popísal vyššie.
To včelstvo sa skonsolidovalo , už v tedy som to tu alebo na VF zverejnil , Leoš Dvorský ma len upozornil na to aby som zamedzil šíreniu - liahnutiu trúdov , tak či tak som cca . koncom júna vymenil matku , včelstvo vyzimovalo v ďalšej zime v pohode , nosemu už nemalo , teda nie aspoň vyditeľne .
V predošlom mojom príspevku som nemal záujem zachraňovať včelstvo ako celok , ale ako rodinu kde neskôr treba vymeniť matku !
A potom moja otázka na Leoša : Ak po takomto postupe vymením matku , tak predsa je včelstvo vystavené inf.tlaku , a ak ho prežije , tal potom je to cesta ako získať tolerantné resp . odolnejšie včelstvo vo samotnému pôvodcovi , teda N.A ?
Alebo sa mýlim ?
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.02.2017, 01:32 PM
Příspěvek: #1325
RE: Co se děje v úlech teď
Sledoval jsi to delší dobu, nebo jen jednorázově ?
Nezní to úplně nesmyslně, ač já to spíš pozoroval v létě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.02.2017, 10:50 PM
Příspěvek: #1326
RE: Co se děje v úlech teď
[matku !
A potom moja otázka na Leoša : Ak po takomto postupe vymením matku , tak predsa je včelstvo vystavené inf.tlaku , a ak ho prežije , tal potom je to cesta ako získať tolerantné resp . odolnejšie včelstvo vo samotnému pôvodcovi , teda N.A ?
Alebo sa mýlim ?
[/quote]

No Rosťo, pokud je včelstvo vystaveno infekčnímu tlaku bez jakékoliv ochrany, tak tu šanci má vybudovat nějakou odolnost. Nemusí to ale platit vždy. Tak jednoduché to není. To je třeba brát v úvahu. Výsledky poznáš nejlépe v dalších generacích. Pak je ale třeba pracovat s matkou toho stejného včelstva popř. dcerami. Pochopitelně dá se pracovat s postupným zatěžováním. Ona zde skutečně působí i tzv. epigenetika. V biologii, stejně tak jako v ekonomice ,neplatí zdaleka vždy, že 1+1=2, protože je třeba definovat právě tu jednu. Nehledě na to, že se nejedná o prosté počty................. Třeba jednou uspořádáme také nějaký workshop na toto téma. N.a. se vždy označovala jako nemoc slabých včelstev. Dnes ale v souvislosti s kleštíkem a potažmo viry zažívá takovou svojí renezanci. Dříve se používalo antibiotikum Fumagillin z Maďarska a dále náš Nitekabin. Obojí bylo u nás zakázáno. Přesto náše jedna instituce používala Fumagillin do těst pro chovná včelstva, oplodňáčky (to je z vyjádření jejich bývalých zaměstnanců). Proto jejich materiál byl na N.a. absolutně nejvnímavější, dnes je to tak u kleštíka a jak poslední roky ukázaly i ostatní patogeny. Podle mne je to právě proto, že jejich včelstva jsou pod "ochranou" jedů. Není možné sedět na dvou židlích. Tj. tlumit nákazy a současně chtít, že vyšlechtím nějakou odolnost. To si může dovolit jen ten, kdo na to má čas a je ochoten něco obětovat, není na tom existenčně závislý. No a kdo takový u nás z oficiálních včelařských institucí a chovatelů si něco takového může dovolit? Nikdo, výsledky to ukazují naprosto jednoznačně. Nemají žádné ani, když pracují s dovozovými materiály. To má svojí logiku. Proto to probíhá po jiné linii a také to prokazují výsledky. O tom ale už nechci mluvit. Včelaři totiž jsou v bludném kruhu. U nás určitě. Běhají v kruhu jako ten křeček. Málo kdo je ochoten z něho vykročit už jen proto, že si to naprostá drtivá většina ani neuvědomuje v čem běhají. Navíc, i ten nejmelší úspěch se u nás neodpouští. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.02.2017, 12:01 AM
Příspěvek: #1327
RE: Co se děje v úlech teď
Ten systém matiek a dcér by som s tebou rád prebral , genetika ma zaujíma , je to super vec .
Teraz k tej paline - palina sa klasifikuje ako ,,dezinfecs", v ľudovom liečiteľstve sa používa pri žalúdočných ťažkostiach (aj po opici) reguluje kyslosť vnútorného prostredia žalúdka , čriev atď. proste len dezinfikuje , potom zdecimované prostredie sa z regeneruje samo.
Moja teória , a dôvod prečo odporúčam palinu je , že v dnešnej prechemizovanej dobe sa nedá vylúčiť ako spúšťač ochorenia práve nadmerné množstvo reziduí z postrekov najmä fungicídov ! Prečo ! Lebo reziduá z fungicídov môžu spôsobovať náchylnosť organizmu na vznik hubového ochorenia , a práve nosema je klasifikovaná ako hubové ochorenie !
Nosičom reziduí do včelstiev je podľa mňa peľ ,preto že včely dokážu zo sladiny odfiltrovať všetky toxické látky už v samotnom mednom váčku , ale peľ neupravujú , jedine miešajú za pomoci enzýmov sladinu-teda med a peľ, následne nechajú fermentovať peľ , a ten potom skrmujú v podobe kŕmnej kašičky určenej pre larvičky . Z týchto larvičiek vyliahnuté včely môžu mať potom zdravotné problémy v podobe nosemy .
To len na vysvetlenie .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.02.2017, 09:43 AM
Příspěvek: #1328
RE: Co se děje v úlech teď
Ano v řepkovém pylu se třeba pesticidy našly, ale v medu ne. Rosťo, když začneš nějakým způsobem včelařit, začneš automaticky podle toho vybírat i geny. Tak je to u každého.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.02.2017, 12:00 PM
Příspěvek: #1329
RE: Co se děje v úlech teď
(12.02.2017 12:01 AM)Rasťo 71 napsal(a):  Teraz k tej paline - palina sa klasifikuje ako ,,dezinfecs", v ľudovom liečiteľstve sa používa pri žalúdočných ťažkostiach (aj po opici) reguluje kyslosť vnútorného prostredia žalúdka , čriev atď. proste len dezinfikuje , potom zdecimované prostredie sa z regeneruje samo.

Jako dezinfekce působí i výpary KM. Je to i prokázané a nejen proti Nosema apis, ale i proti zvápenatění plodu. Ale právě k čemu by to mělo být dobré dělat to preventivně pokud chci včely nějak selektovat na přirozenou odolnost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.02.2017, 12:36 PM
Příspěvek: #1330
RE: Co se děje v úlech teď
Lenže KM zabíja aj dobré a prospešné okolie .
Selektovať sa dá aj bez toho aby som nechal padnúť celú rodinu, tým že podržím životaschopnosť rodiny zásahom ,a počkám na vhodný tj , najbližšie možný okamih na výmenu matky , podľa môjho názoru neuškodím selekcii.
Podľa mňa , získam len čas , a prostriedok -včely ktoré začnú nový život z novou matkou .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)