Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
13.05.2016, 11:44 AM
Příspěvek: #1051
RE: Co se děje v úlech teď
Bodavost je vlastnost jako každá jiná. Jedna včela je černá, druhá žlutá, no a jedna bodá a druhá ne. Měl jsem jedny, u kterých jsem pravidelně v prosinci koupil pod oko, jen jsem se přiblížil k úlu. Těžko to bylo chováním včelaře. Prostě měli ten program v sobě. Pravda ale je, že životaschopnější úl bodá víc, než slabší, stejně jako bodají před bouřkou a v době rabovky. To ale nejsou geny.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2016, 02:43 PM
Příspěvek: #1052
RE: Co se děje v úlech teď
Před týdnem jsem Michale rozebral dvě včelstva od Tebe abych z nich vyndal na podzim vložené nymsovy rámky k osazení Nymsy oddělkem. Pod mrakem s náběhem na déšť, ale proběhlo to všechno v pohodě, byly klidné.
Od té chvíle kdykoliv kolem nich jen projdu - dvě až čtyři včely okamžitě zahajují útok!?
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 11:55 AM
Příspěvek: #1053
RE: Co se děje v úlech teď
Už tě prokoukly ? Big Grin
Jasně, je bodavost genetická a je bodavost, když je dráždíš. Jakýmkoli drážděním bodaj víc, než před týdnem - ale jsou v tom i tak vidět rozdíly v genetice. Jedny jen očmuchávají a jiné se hned rojí z úlu.
Na zahradě jsem měl experty, které mě zahnaly do kůlny a ještě půl dne hlídkovaly před vchodem, aby to do mě napálily. Dokonce fikaně číhaly za rohem, abych viděl čistý vzduch a jen jsem vystrčil nos, už jsem ho měl. Vyloženě vychytralé jednání.
Jiný jsou ale tupý a jen tak krouží a nic.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 09:56 PM
Příspěvek: #1054
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj
mám to tak taky teď jedny co zimovali na medu a vyrojili se (takže roj) je taky pěkně bodavej, dobře nosí i střeží, ale přijde mi to silnou snůškou z jabloní, ještě jsem byl hladce oholen - pořáde dorážela na obličej schovaval jsem se dlaněmi utekl jsem několikrát a jak jsem se odkryl schytal jsem jí pod nosem Big Grin a to 10m od úlu, vypadal jsem jak "somálec" no za dva dny jsem zase byl člověk Big Grin . Ty druhé stávající byly a jsou celkem hodné. Myslím, že teď hodně reagují na pachové podněty a možná i na mobil, který nechávám jinde než u sebe. No máme pořáde co zkoumat bodavost nebodavost a když pocítí od člověka strach tak si myslím, že to také vycítí a využijí toho ... Tongue

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: schützmeister (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2016, 08:31 PM
Příspěvek: #1055
RE: Co se děje v úlech teď
Má někdo odpozorované proč některé včelstva chovají mnohem více trubců než všechny ostatní na stanovišti? Mám jedny takové, jsou to ty, které mají vyšší spady kleštíka, ale jak jsem psal jsou 3 roky bez léčení a momentálně v dobré kondici. Každým rokem mají mnohem více trubců než ostatní včelstva.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 10:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.05.2016 10:50 AM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #1056
RE: Co se děje v úlech teď
Včera jsem byl kontrolovat stav. Víc jak týden hezkého počasí s kvetoucími třešněmi a začínající řepkou, kterou mají loňské oddělky po přesunutí včelnice poprvé v doletu, udělalo své. Za posledních 10 dní v přidaném 4.NN s třísoušovým jádrem chybí k dostavění částečně krajní plásty. Vrchní nástavek je zanesený komplet a začínají víčkovat. Činily se i dole v plodišti, kde dostavěly vysoké plásty přes 2NN a začínají dolů další nástavek.

Stav plodiště z 22.4.
   

A stav 16.5.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 01:15 PM
Příspěvek: #1057
RE: Co se děje v úlech teď
(15.05.2016 08:31 PM)Milan Urík napsal(a):  Má někdo odpozorované proč některé včelstva chovají mnohem více trubců než všechny ostatní na stanovišti? Mám jedny takové, jsou to ty, které mají vyšší spady kleštíka, ale jak jsem psal jsou 3 roky bez léčení a momentálně v dobré kondici. Každým rokem mají mnohem více trubců než ostatní včelstva.
Prostě jsou takový. Mám taky jednu takovou "masařskou" linii, nezničitelné, bez jakýchkoli problémů, jen moc roztočů a málo medu. Vyřezávám poslední trubčinu.
Nejsilnější včely.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 07:22 PM
Příspěvek: #1058
RE: Co se děje v úlech teď
No, mě zase překvapilo, že ve zdárně vyzimovaných půl až třičtvrtěkilových oddělcích (na třech až čtyřech uličkách, délka střední měli 13 až 15 cm - výpočet podle J. Stoklasy), když jsem na nich chystal začátkem dubna na matečníky, už měli první trubce. Takové malinké, zimované bez zúžení na pěti plástech v prázdných nástavcích a nad nimi další otevřené prázdné nástavky a otevřené celé česna i horní očka nad nimi celou zimu. Úžasné co vydrží a ještě si troufnou na nějaké trubce takhle časně z jara. Test na volném díle.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2016, 11:49 AM
Příspěvek: #1059
RE: Co se děje v úlech teď
Taky jsi skoro na rovníku, se nediv.
Aspoň se tam u vás zpívá " na kopečku v AFRICE, stojí stará věznice... ", ne ? Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2016, 11:32 PM
Příspěvek: #1060
RE: Co se děje v úlech teď
Před deseti dny jsem vložil do jednoho lonského oddělku na 2 NN dva nové nízké rámky Týden na ně nesáhly. Do podstaveného nástavku nestavěly, do boku nestavěly. Přitom tam bylo plno včel. Přidal jsem jim tedy NN s loučkama nahoru. A druhý den jsem zjistil, že umí makat. Ale jen odspoda nahoru.
Ale možná to je z nouze ctnost a dělaly to jen proto, že věděly, že se blíží nynější velké ochlazení a snažily se můj zásah eliminovat. Takže zas mě doběhly a já zas nevím, zda jsem to udělal dobře, nebo špatněSmile M.M.
[Obrázky: P1010479.jpg]
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Crha Karel (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)