Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
17.12.2012, 12:34 PM
Příspěvek: #31
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
To je jedna z hlavných vecí, ktoré mi vadia na umelej inseminácii matiek. Inseminácia podľa mňa predstavuje bastardizáciu včiel, pretože výrazně zužuje genetickú variabilitu a tým aj možnosti včiel sa prisposobovať novým situáciám, chorobám a podobne, tak ako tomu bolo ten dlhý čas, čo sú včely na Zemi.
Odpovědět s citací příspěvku
17.12.2012, 01:44 PM
Příspěvek: #32
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Umelá inseminácia má za cieľ výber určitých, z pohľadu človeka, prospešných vlastností. Z pohľadu včely však umelá inseminácia spôsobuje znevýhodnenie druhu v prirodzenom výbere. Robí ho málo plastickým a "slabým". Pre úspech vo forme množstva medu, ničíme tento živočíšny druh. Koniec koncov však, každý druh (vrátane človeka) je nastavený tak, aby sa snažil byť čo najúspešnejší a v prípade potreby na to použiť, či zneužiť hoc aj iný druh. Človek je tiež len živočíšny druh. Niektorí ho vyraďujú zo živočíšnej ríše, lebo je to vraj tvor rozumný... No nie som si celkom istý...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2013, 03:16 PM
Příspěvek: #33
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(10.12.2012 02:15 AM)Debora napsal(a):  Včelstvo asi neslídi po plesnivé souši, ale po příbytku. Nekterí včelari potíraly staré souše trochou medu, aby včelstvo prilákali. Kdyz se ješte normálne včelarilo v klátech a košnicích, nikdy se všechny kláty neosazovali včelstvem, aby si roje svůj nový příbytek mohly samy vybrat. A vetšinou to fungovalo a kdyz ne, tak jsme je lákaly meduňkou nebo kůrou z dubu. Ale to jsme asi uz odbocily od tématu. Wink

Mohla byste prosím trochu rozvinout více téma (jak a na co nalákat roje) myslím tím bylinky kořeny stromů kůru atd...nemám na mysli feromony nebo souše potřené medem.
Děkuji Petr
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2013, 02:03 PM
Příspěvek: #34
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Ahoj Petre,
otevrela jsem na tuto tématiku nové vlakno: zkušenosti s rojem
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.07.2018, 06:58 PM
Příspěvek: #35
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Nevím zda je to správné téma pro můj dotaz, ale o trubcích se moc nepíše.
Několikrát jsem během let narazil na to, že někdo chová trubčí včelstva a že si je připravuje již rok předem. Nemám ambice stát se šlechtitelem včel, nechávám to na přírodě, ale zajímalo by mě, jak se takové včelstvo připravuje a jestli se připravuje jen na určité období ( třeba jen na první matičky), nebo jestli se pak to včelstvo a jeho trubci dál nějak udržují v kondici i na pozdější chov. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.07.2018, 10:00 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.07.2018 10:48 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #36
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Mirku, když začneš určitým způsobem včelařit, zákonitě k tomu vybíráš ,ať už chceš nebo ne. Tedy svým způsobem šlechtíš. Třeba při včelaření v košnicích se odebíral med těm nejslabším a nejsilnějším včelstvům. Ta se likvidovala, průměrná nechávala. Něco podobného v klátech, systém pravá, levá.............. No a dnes je to stejné. Ty jsi obklopen takovými, kteří šlechtí a množí to neživotaschopné ,protože upřednostňují takové vlastnosti včelstev, které vyhovují kořistnickým zájmům člověka. Neustále se tento pohled stupňuje. Proto se situace zhoršuje a zhoršovat bude. Proto by ses měl snažit o takový okrsek, kde je to jinak, přirozenějc. To ale neznamená nechat to jen tak bez rozmyslu a nesnažit se to ovlivnit pozitivním směrem.

Ono nejde vůbec o ambice, ale zodpovědnost . Včely jsme vytrhli z jejich přirozeného prostředí, neustále jim jej měníme. Tím jsme ale převzali i svým způsobem zodpovědnost za ně, jak se budou dále vyvíjet. Jsme také součástí přírody. Nesmíme se z ní vytrhovat, z toho pramení ty největší průšvihy.

No a začátek je ve výběru trubčích včelstev. Tím ovlivníš okolí nejrychleji. Trubec má poloviční počet chromozomů, dál to vysvětlovat nemusím.
Trubci jsou takový geniální včelí "projekt" v mnoha směrech.
Napíši ti jen část toho, jak to dělám já.

1) trubčí včelstva jsou vždy ta nejlepší. Ne jen krátkodobě, ale musím znát rodokmen a výsledky hodnocení (alespoň 4 generace zpět), jinak to je střelba od boku.
Začít ale můžeš vždycky, vymlouvat se na to, že to třeba nemáš je nesmysl (sobě říkám, že výmluva je zločin).
2) trubčí včelstvo nesmí trpět ani den nouzí. Tedy krmit, krmit (medem)
3) min. 4 gen zpět nesmí být použita chemie k tlumení nákaz (kritéria si musí každý určit sám podle sebe). Tím uděláš pro okolí a potažmo i sebe víc, než kterýkoliv množitel matek.
No a to by pro začátek stačilo. Nakonec si řekneš a proč podobně nepostupovat při výběru plemenného materiálu na chov matek a už jsi v tom..........

Jinak včelstvo má určitý biorytmus, tomu je dobře podřídit i chov trubců. resp. toho využívat.
Trubce pro současné večerní páření jsem začal odchovávat koncem května. Něco podobného to je s pozdním chovem nebo naopak časným. Nikdy to není lineární záležitost. Dá se to sice udržet 2-3 měsíce po sobě, ale včelstvo není stroj. Dá se výborně používat izolátor. To je vůbec pomůcka, která se dá využít hodně univerzálně, třeba i k tlumení kleštíka.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2018, 12:06 AM
Příspěvek: #37
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
No prima, to nevypadá tak náročně. Jen to krmení medem. To myslíš Leoši pravidelné přikrmování? To jim nestačí našlapaná medná komora?
A jinak do toho včelstva nezasahuješ? Třeba přidávat SR aby stavěli a trubců bylo víc? Nebo třeba je dusit v malém prostoru? Nic takovýho. Žijou si tedy po svým. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2018, 09:49 AM
Příspěvek: #38
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Mirku pro velmi časný chov vkládám trubčinu koncem února. Trubci musí být venku do konce března. Když to jde 1. série bývá 1.4. Od začátku března podněcovat do první snůšky. Pak už ne. No a když chce mít trubce i na pozdní chov, tak samozřejmě krmit, ale mírně. Využívám i izolátor, abych měl jistotu. V létě je dobré používat tzv. mač (krystal + med do kapsového krmítka). Trubce od jednoho včelstva rozšíříš na včelnici právě využitím toho izolátoru. Můžeš je pak mít ve více včelstvech. Dobré je mít takový okrsek, to chce spolupráci okolí a na rychlé řešení je fakt dobrá časová izolace. Na štěstí obě metody nejsou 100% ní (i když večerní páření skoro ano, jen jsou velké ztráty matek, teda u mně) a tak nehrozí nějaká degenerace, snížení vitality a hlavně, vybírá příroda, ne inseminační jehla. Ale to už jsem zase někde jinde, všechno má svoje. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2018, 11:06 PM
Příspěvek: #39
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Aha, takže žádné nechám stavět, ale vkládám trubčinu. Tzn. vybrat vše kolem plodu stejně jako když je chci přinutit brzy stavět a vložit trubčinu. To jim musím nějakou ukrást než ji zaplácají medem, co budou stahovat před zimou. Dík. Zas mám o čem přemýšlet. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2019, 02:55 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.02.2019 02:57 AM od styrcj.)
Příspěvek: #40
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(05.12.2012 05:47 PM)Václav Smolík napsal(a):  Obávám se přátelé že trubec není geneticky samičkou. Kristus taky nebyl samičkou.

Byl by zapotřebí kompletní genový rozbor. Mám ten pocit. Pokud se nemejlim tak vajíčko nese jen polovic genů od mámy. Čímž trubec není její kopie ale jakási homozygotní varianta. Každopádně pokud tu někdo zná přenos genů z mámy na trubce tak sem s tím prosím prosím moc. Ono to s tou partenogenezí není dokonce asi úplně potvrzeno. ????

Je to jednoduché pane Smolíku. Mám včelstvo s určitýma vlastnosma a ty vlastnosti přenáší trubci z jeho dceřiných včelstev.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)