Forum Šance pro včely
Přírodní nátěry - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Norské včelaření (/forum-Norske-vcelareni)
+--- Téma: Přírodní nátěry (/tema-Prirodni-natery)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


RE: Přírodní nátěry - schützmeister - 18.09.2019 04:13 PM

(17.09.2019 09:40 PM)Jan Hambl napsal(a):  Perfektní, děkuji. Fermeží myslíš tady to ?
https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrevo/eshop/22-1-Lnena-fermez

Nemáš, prosím, foto tvých úlů po těch 3 letech po nátěru fermeží? Ať vím, zda to splní mé očekávání.
Jo, tohle myslím. Normálně po pěti letech světlé dřevo. Ty, které začínají šednout, přetřu. Důležitý je fest nakrmit hrany a hřebíky - od těch to šedne.
To šednutí ani černání by mě nevadilo, ale jak říkáš, přehřívání a taky to pak chytá mech.


RE: Přírodní nátěry - Ali - 19.09.2019 12:05 AM

Opálení se přetřením podstatně zvýrazní (zčerná). Jo a po pořádném natření a vsáknutí jsem to vždy přejel hadrem a odsál přebytek fermeže. V hustších částech dřeva se fermež ne úplně vsákne a tvoří po zaschnutí nepěkné fleky.
Pozor, nasáklý hadr se může samovznítit.


RE: Přírodní nátěry - Marcel Šolc - 08.11.2019 12:28 AM

Poslední text 19.9.2019, tak snad nevadí, že to trošku oživím.. (moje žena mi říká, že jsem její "filtr", než něco rozhodnd..ehlu, potřebuji komplexní přehled...
Takže: Rozhodl jsem se další úly ošetřit opálením...
Argumenty zde:
1. Nepotřebuji životnost dřeva 30 a více let.... Důvod? Je mi teď 53... (Jednoduchá matematika)...
2. Odpadá průzkum škodlivosti veškerenstva nátěrů...
3. Kdybych potřeboval "glejt" BIO (no comment), odpadá mi starost s deklarací nátěru...
4. Inklinuji k "buddhistickému" pojetí práce se včelami (byť LG)
5. Je to nepochybně nejlevnější (propočtěte cenu PB a hořák navždy oproti x kg nátěru na 100 úlů (400 - 600 NN + přísl.)
6. Kdybych chtěl cca 10 včelstev, natřu bedny i šelakem.. ale víc? Sad (Natřel jsem zatím za 12 let cca 30 úlů, tedy asi 15 kg nátěru (Doposud LUXOL - nevěšte mne hned...)

A abych nedělal moudrého, slibuji fotodokumentaci celého procesu cca rok po roce...
Děkuji za pozornost, konec hlášení... ShyBig GrinHeart


RE: Přírodní nátěry - Karol Lamacz - 27.02.2021 03:02 PM

Zdravím ve spolek.

Má někdo další i víceleté zkušenosti z opalovanými úly bez nátěru? Leoš píše v příspěvku č.49 , že to funguje. Já váhám zda to natírat navíc lněnou ferměží, nebo směsí téru s lněným olejem a terpentýnem.

Vzhledem k ceně dřeva, vlastní práci, a zkušenostem jiných, kdy nijak neošetřované to vydrží mnoho let se mi do nátěru moc nechce...raději ten čas investuji do včel.

Opaluji to celkem dost viz. foto. Pak to jen okartáčuji.