Forum Šance pro včely
Přírodní nátěry - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Norské včelaření (/forum-Norske-vcelareni)
+--- Téma: Přírodní nátěry (/tema-Prirodni-natery)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Přírodní nátěry - Petr Jezowicz - 11.04.2013 08:05 PM

Myslím si že přírodní včelaření vyžaduje taky přírodní nátěry,osobně používám lněný olej za studena lisovaný(neplést si s fermeží ) a pak dřevní dehet domácí výroby je to pryskyřice obsažená v jehličnatých stromech získává se pomocí pálení dřeva bez přístupu vzduchu,místní horalé ho vyráběji zbusobem podobným jak se pálí kořalka a nebo v tak zvaných milířích,osobně používám lněný olej smíchaný s dřevním dehtem(pryskyřcí) v poměru 3:1 olej pryskyřice.Tento původní Norský nátěr je zde používán s úspěchem od dob Vikingů na nátěry dřevěných lodí a kostelů.
Je mi známo,že tak čistý nátěr bez chemických přísad bude asi těžko sehnat ČR. Je možné si doma vyrobit alternativní nátěr potřebujete k tomu seškrábat pryskyřici z jehličnatých stromů nejlépe vyhledat stromy zasažené bleskem, poškozené zvěří (hojně stéká pryskyřice) pak včelí vosk a lněný olej za studena lisovaný.PostupConfusedeškrábanou pryskyřici roztavíme a následně scedíme přes nerez síto do další nádoby a tím zbavíme nečistot tento produkt se jmenuje kalafuna,kalafunu znovu roztavíme přidáme včelí vosk a dolijeme lněným olejem a necháme spojit,dá se docílit různé hutnosti nátěru přidáváním nebo ubíráním oleje,osobně používám hutnost něco jako krém na boty kterou se dá nanášet pouze vtíráním hadříkem samozřejmě až produkt vychladne a nebo štětcem tam je zapotřebí větší poměr oleje a nebo výsledný produkt naředit terpentýnem(přírodní borovicový výtažek)produkt můžeme použít i při roubovaní a nebo po ořezání větví ovocných a jiných stromů je to něco jako štěpařský vosk a nátěr v jednom,při používání jako štěpařský vosk nepřimichávat terpentýn.Poměr: 5:3:2 kalafuna:vosk:olej, vyhovující hutnost si musí najít každý sám.


RE: Přírodní nátěry - Milan Bencúr † - 11.04.2013 09:29 PM

Ja používam na náter úľov slnečnicový olej a vosk v pomere 5 : 1. Na drevo nanášam štetcom horúcu zmes. Tiež to nemá chybu.


RE: Přírodní nátěry - Petr Jezowicz - 11.04.2013 10:01 PM

Určitě to bude mít dobrou vsákavost když to nanášíte za horka,ja si namáčím za studena v olejopryskyřicové lázni střešní šindl,ale Norští tesaři ho ještě 3hodiny povaří takže ta impregnace dřeva vroucím nátěrem je hlubší než namáčením za studena.Výhodou olejového nátěru je že se dostane i do mikroporů a zachová si dýchatelnost (neuzavře hermeticky průchod vzduchu dřevem)což některé laky nedokážou a tím laky berou jedinečnou šanci dřevu (úlu, víku,stěně) volně dýchat a tím pádem tvořit jakousi volnou cirkulaci vzduchu přes stěny dřeva.Jediná nevýhoda je,že samotný olej není odolný různým plísním a houbám,proto je ho třeba míchat s jinými přírodními látkami.


RE: Přírodní nátěry - Aleš Molčík - 11.04.2013 10:54 PM

Kalafuna by měla jít koupit v drogerii, tedy aspoň dala, dlouho jsem ji nepotřeboval tak nemám aktuální přehled.
Já jsem zatím zkoušel lněný olej, ale chce to každý rok nátěr v rámci údržby obnovit.
Měl bych s dovolením jeden dotaz na trvanlivost pryskyřičného nátěru, za jak dlouho je nutná obnova. U dehtového nátěru o dobré životnosti nepochybuji ten na originál Snackarech drží dodnes.


RE: Přírodní nátěry - Petr Jezowicz - 12.04.2013 12:27 PM

S tou kalafunou z drogerie bych byl trochu opatrný,může se jednat o průmyslovou výrobu napodobeniny kalafuny,jinak pokud bude nátěr prováděn horkou cestou(stejnou jak nátěry dřevěných lodí) dojde k hloubkové impregnaci,která vydrží cca 4 roky,ale velice důležité je (a je taky hojně opomíjeno) že dřevo nesmí obsahovat žádnou vodu volnou ani vázanou,kdy je dřevo pokácené jaké je dřevo:měké polotvrdé tvrdé,jaké má roční přírusty letokruhů od tohodle a dalších jiných faktorů pokud jsou dodrženy se nám prodlužuje odolnost nátěru a také odolnost dřeva.


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 24.05.2013 04:06 PM

Tak jsem na výletech do okolí sesbíral pryskyřici z borovic a smrků. Dvě vrchovaté plechovky od od psích konzerv (1250 g) po přetavení a přecezení daly cca litr pryskyřice, čekal jsem míň. Takže teď ještě vosk a olej, jsem moc zvědav na výsledek.


RE: Přírodní nátěry - Petr Jezowicz - 26.05.2013 09:13 AM

Hlavně nezapomen,že dřevo nesmí obsahovat žádnou vodu vázanou a vody volné může být maximálně 13% pokud budeš natírat borovici tak ta má docela velkou vsákavost,větší než jiné měkké dřeviny,jako např.smrk nebo douglaska.Přeji hodně zdaru. Petr.


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 26.05.2013 01:11 PM

Včera jsem k pryskyřici naházel všechen vosk, co jsem našel a dolil necelým půl litrem lněného oleje. No v domě to vonělo jak v kostele když zapálí kadidlo Smile
Celé se to spojilo, ale stejně na dně zůstala nějaká sraženina pryskyřice - přišlo mi, že to byly ty drobné částečky kůry a pod., které prošly cedníkem. Když směs začala chladnout, sraženiny přibývalo. Dnes ráno hmota tuhá asi jako vojenské leštidlo na boty, lehce vonící po pryskyřici, na omak voskovo-olejová a barvou jak čokoláda z Polska (pro pamětníky jako "nugátová pochoutka") Wink
Teď vyčkám na nějaké teplejší dny, aby bylo dřevo pěkně suché a teplé, rozehřeji směs a zkusím nanášet.


RE: Přírodní nátěry - Aleš Molčík - 30.06.2013 12:59 PM

Na těchto stránkách la-ky.sweb.cz je lak/olej který prý hodně dobrý na odolnost proti počasí. Je to přírodní produkt s použitím i v potravinářství. Používají jej i na natírání dřevěných lodí pod čarou ponoru, ale asi nebude úplně zadarmo, tak jen pro přehled.


RE: Přírodní nátěry - Mlha - 01.07.2013 12:01 PM

Já natírám úly lněným olejem, který kupuji od svého drogisty za 90kč/litr. Na stránkách, které uvádí Aleš sice výrobce píše že vybírá cituji "lněná semena nejvyšší jakosti" ale cena za litr oleje je skoro pětinásobná. Zajímalo by mě tedy zdali se dá lněný olej nějak zkazit či ošidit a na co si dát pozor.


RE: Přírodní nátěry - Petr Jezowicz - 02.07.2013 08:42 AM

Lněný olej se může zkazit,pokud bude po několik dnů ponechán v neuzavřené láhvi a nebo plechovce.Lněný olej míchám s dřevním dehtem a takto namíchánou směs, mám v neuzavřené vaně, k namáčení střešního šindele, od lonského roku.Když jsem namáčel pouze v lněném oleji,tak asi po dvou až třech týdnech v otevřené vaně se olej začal kazit.V Norsku stojí litr 100kč norských,vyroben přímo v Norsku lisovaný za studena bez žádných příměsí.Lněný olej je jedlý stejně jako jiné jedlé oleje,důvod proč se tak hojně nepoůžívá je jeho specifická chut.


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 02.07.2013 10:50 PM

Ten za 90 Kč bude předpokládám rafinovaný.


RE: Přírodní nátěry - Jan Hucko - 03.07.2013 09:50 AM

Chci se zeptat zkušenějších, dá se na kalafuně v drogerii poznat která je přírodní a která je průmyslová? Pokoušel jsem se získat smolu ze stromů, ale vznikla z toho taková nepěkná černá hmota, se kterou se toho moc dělat nedalo...Smile


RE: Přírodní nátěry - Debora - 03.07.2013 04:52 PM

nazbíranou pryskirici zavázem do pytloviny, cástecne naplnenou kameny, aby behem varení neplavala na hladine. Behem varení vyplave na hladinu jen cistá roztavená priskirice, která se opatrne stáhne a okamzite hodí do studené vody. Získaná pryskirice zústane mekká a dá se dále dobre zpracovat na výrobu balzámú, nebo náterú.


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 11.08.2013 04:32 PM

Všiml jsem si, že včely kolem očka na úlech natřených směsí pryskyřice-vosk-olej jezdí po nátěru kusadly (dopředu a vzad) a předním párem noh jako by ho hrabaly pod sebe. Na oddělku cca 20 včel, u ostatních včelstev tak 2-5 včel. Napadlo mě, jestli si nenašly snadný zdroj propolisu? Smile


RE: Přírodní nátěry - Milan Bencúr † - 17.03.2014 08:42 PM

V časopise Slovenský včelár z roku 1940 je informácia o natieraní úľov z vnútornej aj vonkajšej strany šelakom, a to aspoň dva nátery. Šelakom natretý úľ je suchý a teplý, bez vlhkosti a bez plesne. Šelak pripravíme tak, že na liter denaturovaného liehu dáme 20 dkg lupienkového šelaku.
http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/452/selak-biely-bez-vosku--100-g


RE: Přírodní nátěry - Branislav Božík - 17.03.2014 10:01 PM

(17.03.2014 08:42 PM)MilanBencúr napsal(a):  V časopise Slovenský včelár z roku 1940 je informácia o natieraní úľov z vnútornej aj vonkajšej strany šelakom, a to aspoň dva nátery. Šelakom natretý úľ je suchý a teplý, bez vlhkosti a bez plesne. Šelak pripravíme tak, že na liter denaturovaného liehu dáme 20 dkg lupienkového šelaku.
http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/452/selak-biely-bez-vosku--100-g


v detaile produktu selak, na stranke na ktoru si nam ponukol link, pisu v odstavcii informacie: "...natery zle vzdorujú poveternostným vplyvom."


RE: Přírodní nátěry - Milan Bencúr † - 17.03.2014 10:28 PM

To znamená, že úľ natretý šelakom je vhodné chrániť pred poveternostnými vplyvmi v domci na úle, v kočovnom voze alebo vo včelíne.


RE: Přírodní nátěry - Miroslav Macek - 17.03.2014 11:37 PM

Šelak je dobrý náter , ale hlavne na iné dutiny Smile viď foto zo Zázrivských dní 2012 keď môj brat samouk prezentoval výrobou píštal a fujár. Samozrejme že by sa mohol hodiť aj na úle ale je to dosť drahá záležitosť.


RE: Přírodní nátěry - pmiklos - 24.03.2014 03:01 PM

Pozdravujem. Ja som našiel na Slovensku distribútora prírodného oleja s voskom, ktorý obsahuje UV filter a mal by byť zdravotne nezávadný. Je však trochu drahší - cca 70 EUR za 5 litrové balenie. http://www.timberex.com/catalogue/exterior/timberguard
Distribuuje ho Drevodom Rajec.


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 05.03.2015 12:57 AM

Pouzivam smes drevniho teru, tungoveho oleje a terpentynu v pomeru zhruba 4:2:1. Drevni ter je super vec a ani u nas neni problem ho sehnat. Hlavne je to 100% prirodni osetreni dreva. A cenove to nevychazi zas tak draho. Na 2 natery 30 nastavku asi 500 kc celkem


RE: Přírodní nátěry - Debora - 07.03.2015 12:59 PM

100% přírodní ochrana dřeva proti dřevokaznými houbami a hmyzem

[Obrázky: 70px-Hazard_N.svg.png]


RE: Přírodní nátěry - Ali - 09.03.2015 12:26 AM

Kde se takové komponenty koupí ? V drogerii ? V Bauhauzu ?


RE: Přírodní nátěry - Václav Návara - 09.03.2015 09:53 AM

Dobrý den,

přírodní oleje a ředidla se dají koupit zde:
http://cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo


RE: Přírodní nátěry - Debora - 09.03.2015 11:28 AM

prosím dbejte na to, že některé přírodní nátěry (tér, terpentýn) Vašemu včelstvu určitě prospívat nebudou.


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 09.03.2015 08:06 PM

Promin, ale to je nesmysl. Nastavky se natiraji zvenci kvuli ochrane proti povetrnostnim vlivum, nikoliv zevnitr. Rad bych vedel, jak vnejsi osetreni nastavku prirodnim naterem uskodi vcelam. Kdyztak mne to prosim vysvetli, moc rad bych se to dozvedel. Naopak tento nater dovoluje narozdil od ruznych balakrylu apod. krycich barev drevu dychat, takze vytvari lepsi klima uvnitr ulu. V popisku, ktery uvadis, je samozrejme minen drevokazny hmyz a drevokazne houby. Nemam dojem, ze by vcely patrily mezi drevokazny hmyz a aspon u me uly nezerou.


RE: Přírodní nátěry - Aleš Molčík - 09.03.2015 10:25 PM

Já zase nerozumím tomu jak dřevo dýchá a nátěr dokáže ovlivnit klima uvnitř úlu. Dřevo dobře saje vlhkost a také tím zvětšuje objem a stává se neprodyšné. Toho se využívá např. u šindele, necek, sudů... Pokud jde o terpentýn, tak každý, kdo s tímto ředidlem někdy dělal ví co je to za šílený smrad. Je to jen ředidlo, které jde nahradit jakýmkoliv rostlinným olejem.


RE: Přírodní nátěry - Martin Smutný - 09.03.2015 10:26 PM

(09.03.2015 08:06 PM)stefanos689 napsal(a):  Promin, ale to je nesmysl. Nastavky se natiraji zvenci kvuli ochrane proti povetrnostnim vlivum, nikoliv zevnitr. Rad bych vedel, jak vnejsi osetreni nastavku prirodnim naterem uskodi vcelam. Kdyztak mne to prosim vysvetli, moc rad bych se to dozvedel. Naopak tento nater dovoluje narozdil od ruznych balakrylu apod. krycich barev drevu dychat, takze vytvari lepsi klima uvnitr ulu. V popisku, ktery uvadis, je samozrejme minen drevokazny hmyz a drevokazne houby. Nemam dojem, ze by vcely patrily mezi drevokazny hmyz a aspon u me uly nezerou.

Nesmysl? Přidám své názory a postřehy, zda má cenu o nějakém nátěru vůbec uvažovat:
1) Úly je potřeba zvenčí chránit, pokud chceme, aby vydržely alespoň 30 let... Takovou ambici nemám, zvláště z důvodu hygieny. Nenatírám ani zevnitř, ani zvenčí..
2) Všechny nátěry s rozpouštědly (vč. přírodních a eko) dlouhodobě uvolňují "vonné" či spíš "nevonné" látky. Když na několikaletý nátěr dřeva zasvítí slunce, ucítí to i člověk, natož včela. Tzv. přírodní je jistě méně škodlivý, je skvělé, že dřevo dýchá, ale ten pach musí včely zákonitě ovlivňovat.
3) A že je to zvenčí? Jako když máš čímsi takovým natřenou střechu, pálí slunko a otevřeš ve vikýři okno.
4) Nejsem dřevokazný hmyz a přesto bych si tím postel nenatřel. I když je jasné, že mi to podle návodu výrobce "nemůže" uškodit.
5) A je to pracné a většinou docela drahé.
Já mám jasno.
MS


RE: Přírodní nátěry - Debora - 10.03.2015 02:03 AM

(09.03.2015 08:06 PM)stefanos689 napsal(a):  Promin, ale to je nesmysl. Nastavky se natiraji zvenci kvuli ochrane proti povetrnostnim vlivum, nikoliv zevnitr. Rad bych vedel, jak vnejsi osetreni nastavku prirodnim naterem uskodi vcelam. Kdyztak mne to prosim vysvetli, moc rad bych se to dozvedel. Naopak tento nater dovoluje narozdil od ruznych balakrylu apod. krycich barev drevu dychat, takze vytvari lepsi klima uvnitr ulu. V popisku, ktery uvadis, je samozrejme minen drevokazny hmyz a drevokazne houby. Nemam dojem, ze by vcely patrily mezi drevokazny hmyz a aspon u me uly nezerou.


určitě si každý z nás vytvořil zcela individuální pohled na požadavky včelstev. U mně například včelky vnější stěny úlů pravidelně pucujou a někdy pořádají dokonce mejdany. Wink


RE: Přírodní nátěry - Miroslav Macek - 10.03.2015 09:58 AM

Ja si myslím že nie je čo riešiť. Ten kto chce predĺžiť životnosť úľov nejakým ekologickým náterom nech sa vráti na začiatok k príspevkom 1,2. Môžeme sa ešte baviť pomeroch surovín , prípadne iných prímesiach do náteru na vylepšenie atď. ale základ je asi jasný.


RE: Přírodní nátěry - Crha Karel - 10.03.2015 01:11 PM

Někdy se na něco zaměříme a díky tomu nevidíme jiná řešení, které v důsledku mohou být lepší. Není to sice nátěr, ale při použití letlampy (viz téma japonský úl) dosáhneme dlouhodobého trvanlivého výsledku a navíc to i pěkně vypadá. Efektivita je různá podle použitého dřeva (obsahu pryskyřic), ale myslím ekologické stoprocentně.
Pokud tedy do toho někdo nezačne rýpat, že opálený úl působí pro včely karcinogenně. Big Grin


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 10.03.2015 02:17 PM

Urcite existuje cela rada reseni. Ja prece vubec nepsal nic o tom, ze by me reseni bylo jedine spravne nebo nejlepsi. Jen nemam rad, kdyz nekdo pouziva v argumentaci nejake sve dojmy. Ferove by bylo takove tvrzeni podlozit verohodnou inforamci. Terpentyn neni treba pouzit. Staci ter + olej. Ja terpentyn pridavam (nevidim na nem nic zasadne skodliveho pri pouziti v exterieru) kvuli naredeni. Barak si drevnim terem klidne natru. Ostatne v jistych zemich se s tim drevostavby natiraji zcela bezne. Zkuste nekdo dolozit sva tvrzeni o skodlivosti tohoto nateru. Zatim je to jen o vasich dojmech. Klima v ulu ovlivnuje nater zcela zasadne. Pokud pouziju standartni kryci barvu, ktera uzavre pory dreva, tak je to prece uplne neco jineho nez ter + olej, ktery pory ve dreve neuzavre. Ad zivotnost ulu. Znovu opakuju, ze nikomu nevnucuje natirani ulu. Pokud ma nekdo jinou filozofii je to v poradku. Ja chci aby mi uly vydrzely alespon par desitek let, protoze je mam umistene na nekryte vcelnici.


RE: Přírodní nátěry - Ladislav Kohout - 10.03.2015 03:38 PM

(09.03.2015 10:26 PM)Martin Smutný napsal(a):  Já mám jasno.
MS

A co dno?


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 10.03.2015 03:50 PM

Já bych se toho dehtu nebál, pokud je skutečně dřevní - koneckonců i Petr, který založil toto vlákno, na něj odkazuje jako na používaný nátěr v Norsku. Ovšem ten terpentýn bych nahradil lněným olejem.
S tím "zásadním ovlivněním klimatu" v úlu natřeném a nenatřeném bych ale trochu polemizoval, zvlášť u izolovaného úlu. Možná se pletu, ale přijde mi, že daleko větší zátěž dřeva vlhkostí jde zevnitř úlu, ne zvenku. Venkovní nátěr je z mého pohledu pouze estetika a o něco málo delší životnost - tedy význam pro včelaře, ne pro včely.


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 10.03.2015 04:51 PM

(10.03.2015 03:50 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Já bych se toho dehtu nebál, pokud je skutečně dřevní - koneckonců i Petr, který založil toto vlákno, na něj odkazuje jako na používaný nátěr v Norsku. Ovšem ten terpentýn bych nahradil lněným olejem.
S tím "zásadním ovlivněním klimatu" v úlu natřeném a nenatřeném bych ale trochu polemizoval, zvlášť u izolovaného úlu. Možná se pletu, ale přijde mi, že daleko větší zátěž dřeva vlhkostí jde zevnitř úlu, ne zvenku. Venkovní nátěr je z mého pohledu pouze estetika a o něco málo delší životnost - tedy význam pro včelaře, ne pro včely.


A ta vnitrni vlhkost jde ven kudy?Smile Ja jen rikam ze olejovy nater neuzavre pory tzn. umoznuje prirozeny beh vlhkosti tam a zpatky stejne jako u neosetreneho dreva (tzn. je to blize prirozenemu prostredi dutiny stromu). Kryci barva ne. U izolace zalezi na konkretnim materialu a provedeni. Ja pouzivam korek. Ma stejne izolacni vlastnosti jako EPS a navic je plne rozlozitelny a odbouratelny. Stejne jako drevni dehet, olej a koneckoncu i ten terpentyn. Opravdu nechci v budoucnu palit plastove uly nebo uly s EPS izolaciSmile


RE: Přírodní nátěry - Debora - 10.03.2015 11:46 PM

(10.03.2015 02:17 PM)stefanos689 napsal(a):  Jen nemam rad, kdyz nekdo pouziva v argumentaci nejake sve dojmy. Ferove by bylo takove tvrzeni podlozit verohodnou inforamci. ...Barak si drevnim terem klidne natru. Zkuste nekdo dolozit sva tvrzeni o skodlivosti tohoto nateru.

Vzpomínáš si na ty železniční pražce? Nebylo by to něco? Wink
Férově, bez osobních dojmů, můžeš dokázat, že dehet a jeho páry nepůsobí toxicky a karcinogenně, a že označení N, Xn je nesmyslné?


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 11.03.2015 01:45 PM

1) Zeleznicni prazce byly impregmovany uhelnym dehtem nikoliv drevnim dehtem. Jedna se o naprosto odlisne latky.

2) Velmi podrobny clanek o drevnim teru je na wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tar

Ve zkratce. Pouziva se jako aroma do svicek a dochucovadlo do alkoholu. Take pro koreneni masa, jako vune do sauny, protilupovy prostredek v samponech nebo v kosmetice...

Ve Finsku byval povazovan za vselek a odtud prameni finske prislovi: Pokud nepomuze sauna, vodka ani ter, pak je nemoc nevylecitelna. V tradicni finske medicine je pouzivan kvuli svym antimikrobialnim ucinkum.

OCIVIDNE VELMI NEBEZPECNA A SKODLIVA LATKA!!!Big Grin

Takze prosim prestan sirit poplasne zpravy a venuj nejdrive trochu casu studiu. Pokud mas jine informacni zdroje nebo odkazy na skodlivost drevniho teru tak sem s nimi, rad si je proctu. Ja zadnou studii ani clanek o negativnim vlivu drevniho teru na zdravi nenasel. Naopak zprav o pozitivnich ucincich je cela rada!


RE: Přírodní nátěry - Debora - 11.03.2015 11:00 PM

Promin, ale dřevní tér (dehet) je dost všeobecný pojem. Na rozdíl od dehtu jehličnatého, obsahuje například bukový tér toxické polyhydrické fenoly. Do jaké míry jsou térové nátěry Bienenfreundlich, musí každý sám zvážit. Pravdou je, že Arche Noa byla též utěsněna jehličnatým térem, a včely to na ní vydrželi. Wink


RE: Přírodní nátěry - stefanos689 - 12.03.2015 01:15 AM

A ze tech buku tam na severu majiWink Pokud vim, tak prakticky veskery prodavany drevni ter je ziskavan z borovice. To jen pro uklidneni. Je to uvedeno i na strankach prodejcu. Noe take nebyl hlupak a vedel co dela. Stejne tak vcelky, ktere si vytvareji propolis. Mimo jine jsou v propolisu obsazeny i fenoly. Ja uz bych to uzavrel. Tocime se v kruhu, kazdy ma svoji pravdu atd... Vsechny latky jsou jedem i lekem zaroven. Jde o koncentraci, mnozstvi a zpusob pouziti. Tisicileta zkusenost s drevnim terem ukazuje, ze je to proverena vec. Myslim, ze plasit potencialni naterace neni na miste. Denne prichazime do styku s takovym mnozstvim toxickych latek, ze uvazovat o nejake skodlivost prirodniho drevniho teru je k smichu. Verim, ze i vcelamBig Grin


RE: Přírodní nátěry - Debora - 08.06.2015 12:50 PM

tak jsme to téma s vikingskými včelami projeli a veškeré térové nátěry včelstvu moc nevoní. Vikingové doporučují převařený (bílkovin zbavený) lněný olej (Allbäck). Bílkoviny v lněném oleji jsou totiž ve vlhkém prostředí živnou půdou pro organické látky, jako je mech nebo plíseň. Navíc bílkovin zbavený olejíček rychleji "vysýchá". Pro hlubší vsáknutí oleje do dřeva se před nátěrem doporučuje ohřát olej na teplotu 60°C.


RE: Přírodní nátěry - Jindřich Šafránek - 08.06.2015 03:33 PM

(08.06.2015 12:50 PM)Debora napsal(a):  tak jsme to téma s vikingskými včelami projeli a veškeré térové nátěry včelstvu moc nevoní. Vikingové doporučují převařený (bílkovin zbavený) lněný olej (Allbäck). Bílkoviny v lněném oleji jsou totiž ve vlhkém prostředí živnou půdou pro organické látky, jako je mech nebo plíseň. Navíc bílkovin zbavený olejíček rychleji "vysýchá". Pro hlubší vsáknutí oleje do dřeva se před nátěrem doporučuje ohřát olej na teplotu 60°C.

To co znám jako lněný olej , je prodáváno jako fermež, dnes je i fermež napouštěcí ( rychleji se vsakuje) ale zda obsahuje bílkoviny mi nikde neřekli spíše mne považovali za " podivína " . Stejně úly napouštím jen z venkovní strany, uvnitř je čisté dřevo.


RE: Přírodní nátěry - Jan Brunclík - 08.06.2015 07:01 PM

Ahoj,
na stříšku úlu jsem použil rozehřátou smolu ze stromů z lesa, převážně ze smrků. Vypadá to jako natřené dehtem, Smile ale ta smola se při tavení zabarví do černa a je jako sklo, voda sjede jako po másle. Wink Voní to hezky po lese Wink Natřené jen na povrchu.
Jenda


RE: Přírodní nátěry - Debora - 09.06.2015 05:30 PM

Ano Honzo, smola je naprosto suprová. Co jsem psala bylo jen doplnění k tématu koksované oleje. Wink


RE: Přírodní nátěry - Jan Brunclík - 09.06.2015 09:14 PM

Čím více přírodních nátěrů bez chemie tím lépe. Líbí se mi i tvá varianta s lněnými oleji Smile


RE: Přírodní nátěry - Martin Nezbeda - 09.06.2015 11:18 PM

(08.06.2015 03:33 PM)Jindřich napsal(a):  To co znám jako lněný olej , je prodáváno jako fermež, dnes je i fermež napouštěcí ( rychleji se vsakuje) ale zda obsahuje bílkoviny mi nikde neřekli spíše mne považovali za " podivína " . Stejně úly napouštím jen z venkovní strany, uvnitř je čisté dřevo.
Jestli se nepletu, fermež je právě ten převařený lněný olej.


RE: Přírodní nátěry - Jan Sochor - 17.09.2019 01:15 PM

Jsou už nějaké praktické zkušenosti s těmi přírodními oleji? Jak to vydrží a jak často je třeba obnovit?

Ten lněný olej mě lákal, než jsem viděl někde reálné foto úlu po roce (částečně šedé dřevo s mechem/plísní). To převařeni opravdu pomůže?

Na zahraničních fórech doporučují jako lepší variantu tungový olej. Drahý moc není a prý více vydrží, ale praktické zkušenosti se mi nepodařilo najít.

Přírodní cesta mě láká, ale přeci jenom to vynaložené úsilí u přírodních nátěrů bude značné a vysledek se mi zatím jeví nejistý.


RE: Přírodní nátěry - schützmeister - 17.09.2019 01:43 PM

fermeží natřené pět až deset let bez problému dají.
Natřít je třeba dvakrát, třikrát a podmínka je sucho a teplo a zaschnutí před dalším nátěrem. To je i v teple víc jak měsíc.
Když se to natře na podzim za deště, oprýská to za rok, jak píšeš.
Mám na chalupě dveře natřený fermežovou barvou už aspoň od války a drží. Staletí se s tím bez problému natíralo, než přišli ty dnešní sr...gory.


RE: Přírodní nátěry - Jan Sochor - 17.09.2019 09:40 PM

Perfektní, děkuji. Fermeží myslíš tady to ?
https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrevo/eshop/22-1-Lnena-fermez

Nemáš, prosím, foto tvých úlů po těch 3 letech po nátěru fermeží? Ať vím, zda to splní mé očekávání.
Pokud tomu rozumím správně, tak všechny ty oleje/fermeže jdou do hloubky a na povrchu nic netvoří. UV ochranu také nemají, takže to dřevo, byť ošetřené např. 3 nátěry stejně zešedne. Je to tak?
Takto?
[Obrázky: 0088p.jpg]


RE: Přírodní nátěry - Leoš Dvorský - 18.09.2019 10:27 AM

Používal jsem fermež i různé ekologické barvy, v současnosti postupně všechny nástavky opaluji jako japonce a funguje to i bez barvy. ld


RE: Přírodní nátěry - Jan Sochor - 18.09.2019 12:49 PM

Děkuji ti Leoši. To je také velmi dobrý tip, přejet to horkovzdušnou pistolí.

Jak moc do černa to musí být? Ptám se z důvodu přehřívání v létě, na stanoviště mi pere slunce od 7-14h,potom je stín. Kolegovi se v tenkostěnném nastavku letos roztavilo pár plaství u stěny.

Tento je krásný, ale možná bych u sebe dělal světlejší.
https://images.app.goo.gl/MKEocEjSMaaTT2q36

Nevadí včelám ten smrad spáleniny nebo to zcela vyčichne než je tam dáš?


RE: Přírodní nátěry - schützmeister - 18.09.2019 04:13 PM

(17.09.2019 09:40 PM)Jan Hambl napsal(a):  Perfektní, děkuji. Fermeží myslíš tady to ?
https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrevo/eshop/22-1-Lnena-fermez

Nemáš, prosím, foto tvých úlů po těch 3 letech po nátěru fermeží? Ať vím, zda to splní mé očekávání.
Jo, tohle myslím. Normálně po pěti letech světlé dřevo. Ty, které začínají šednout, přetřu. Důležitý je fest nakrmit hrany a hřebíky - od těch to šedne.
To šednutí ani černání by mě nevadilo, ale jak říkáš, přehřívání a taky to pak chytá mech.


RE: Přírodní nátěry - Ali - 19.09.2019 12:05 AM

Opálení se přetřením podstatně zvýrazní (zčerná). Jo a po pořádném natření a vsáknutí jsem to vždy přejel hadrem a odsál přebytek fermeže. V hustších částech dřeva se fermež ne úplně vsákne a tvoří po zaschnutí nepěkné fleky.
Pozor, nasáklý hadr se může samovznítit.


RE: Přírodní nátěry - Marcel Šolc - 08.11.2019 12:28 AM

Poslední text 19.9.2019, tak snad nevadí, že to trošku oživím.. (moje žena mi říká, že jsem její "filtr", než něco rozhodnd..ehlu, potřebuji komplexní přehled...
Takže: Rozhodl jsem se další úly ošetřit opálením...
Argumenty zde:
1. Nepotřebuji životnost dřeva 30 a více let.... Důvod? Je mi teď 53... (Jednoduchá matematika)...
2. Odpadá průzkum škodlivosti veškerenstva nátěrů...
3. Kdybych potřeboval "glejt" BIO (no comment), odpadá mi starost s deklarací nátěru...
4. Inklinuji k "buddhistickému" pojetí práce se včelami (byť LG)
5. Je to nepochybně nejlevnější (propočtěte cenu PB a hořák navždy oproti x kg nátěru na 100 úlů (400 - 600 NN + přísl.)
6. Kdybych chtěl cca 10 včelstev, natřu bedny i šelakem.. ale víc? Sad (Natřel jsem zatím za 12 let cca 30 úlů, tedy asi 15 kg nátěru (Doposud LUXOL - nevěšte mne hned...)

A abych nedělal moudrého, slibuji fotodokumentaci celého procesu cca rok po roce...
Děkuji za pozornost, konec hlášení... ShyBig GrinHeart


RE: Přírodní nátěry - Karol Lamacz - 27.02.2021 03:02 PM

Zdravím ve spolek.

Má někdo další i víceleté zkušenosti z opalovanými úly bez nátěru? Leoš píše v příspěvku č.49 , že to funguje. Já váhám zda to natírat navíc lněnou ferměží, nebo směsí téru s lněným olejem a terpentýnem.

Vzhledem k ceně dřeva, vlastní práci, a zkušenostem jiných, kdy nijak neošetřované to vydrží mnoho let se mi do nátěru moc nechce...raději ten čas investuji do včel.

Opaluji to celkem dost viz. foto. Pak to jen okartáčuji.