Forum Šance pro včely
Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Apiterapie (/forum-Apiterapie)
+--- Fórum: Med (/forum-Med)
+--- Téma: Med - přírodní antibiotiku a nejen to (/tema-Med-prirodni-antibiotiku-a-nejen-to)

Stránky: 1 2 3 4 5
Všechny stránky


Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Urík - 25.03.2013 07:11 PM

Mrzí mně, že zatím máme na fóru prázdné položky v apiterapii, což je věc, která mně hodně zajímá a proto přidávám pár staronových věcí o medu:

Nové výzkumy naznačují, že med může zastavit růst Helicobacter pylori, bakterie zodpovědné za vznik žaludečních vředů, a některé kyseliny nalezené v medu můžou rovněž zabránit rakovině tlustého střeva. Je zde určité varování, pro podávání medu dětem do věku 1 roku. Med může obsahovat zárodky botulismu.

Zde jsou některé domácí prostředky pro léčbu běžných onemocnění, u kterých se med dostává do popředí zájmu.
1) První pomoc na rány. Med může být také použit lokálně. Medem-nasáklá gáza se může přiložit na popáleninu nebo aplikována po bodnutí hmyzem ke zklidnění a prevenci infekcí. (zde můžu potvrdit, že jeden profesor v Německu skutečně léčí těžké rány i pooperační medem napuštěnými obvazy a má velké úspěchy, viděl jsem video).
2) Uklidnit bolest v krku. Jezte lžičku medu, aby dokázala upokojit podrážděnou sliznici krku. (mně osobně to vždy pomůže)
3) Náprava alergie. Jedna čajová lžička nefiltrovaného a nezpracovaného medu denně může dělat zázraky pro alergie. (zde jen uvedu, že ideální je pro alergika požívat med od včelaře z jeho blízkého okolí a ideálně pokud skutečně není med moc zpracován, pak obsahuje příměs pylových zrn v malé dávce, požívání tohoto medu pak funguje jako jakási forma alergo-imunoterapie)
4) Zabrántě zácpě. Když se vzbudíte v dopoledních hodinách, na lačný žaludek, vypítjte sklenku vlažné vody s polévkovou lžíci medu.

Zdroj: Dr. Mao's Wellness Living
Dr. Mao Shing Ni, Santa Monica Mirror, 3/17/2013
Apitherapy News
+mé zkušenosti


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Martin Nezbeda - 25.03.2013 09:19 PM

Použití na rány mohu potvrdit - manželce jsem zkoušel medem léčit popáleniny na noze (asi od bolševníku). Aplikoval jsem na gázu a to celé na jedno nejvíc postižené místo. Po pár dnech rána léčená medem vypadala líp jak ty menší.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 01.04.2013 10:04 PM

Jo,jo, je to pole neorané, což dokazuje i malý zájem o toto téma - zatímco ve větší části světa - z neznámějších snad arabský svět, východní asie nebo naši sousedi na Ukrajině - považují med za lék, tady u nás je med považován za pouhé sladidlo a dokonce při prodeji nesmíte uvádět léčebné účinky. Je to dle mého skutečně téma pro změnu, protože tady ČSV zaspalo víc než jinde - i obyčejná třezalka / nic proti ní / je LÉČIVÁ rostlina, ale med je jen obyčejný cukr, spadající mezi kostkový, moučkový nebo třtinový - dokonce i rozvařená řepa / teď si nevzpomínám, jak se to jmenuje / je léčivá, ale já nesmím uvádět, že vrbový med je nejlepší na nachlazení a borový na masáže !!
Dokud se tohle nezmění, těžko lidem vysvětlit prospěšnost medu - mezi sebou o tom můžeme zasvěceně hovořit, ale první, co zajímalo kontrolorku na farmářských trzích - jestli nemám na etiketě, že je med zdraví prospěšný !! Oni si snad fakt myslí, že není !!
Až budete někdo dělat petici, že med je minimálně stejně léčivý jako homeopatie / nebo marjánka, že ano /, můžete se mnou počítat.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Bencúr † - 02.04.2013 07:16 AM

Na etikete môžu byť doplňujúce informácie, čiže popis medu, jeho kryštalizácia, prípadne regionálne označenie. Zdravotné tvrdenia, že med je liek na konkrétnu chorobu, na etikete nesmú byť napísané, pretože niekto môže byť alergický na med, peľ, propolis a iné zložky nachádzajúce sa v mede, a v takom prípade by ste svojim tvrdením ohrozovali zdravie alergika. Iba Manuka med, ako jediný na svete, má pridelený štatút lieku.
Nič však včelárovi nebráni v tom, aby pri predaji medu rozdával leták s informáciou o liečivých účinkoch tejto prírodnej potraviny bez konzervantov.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Aleš Molčík - 02.04.2013 08:50 AM

Já myslím, že u nás je problém i s tím informačním letákem o léčivých účincích. Třebaže kdejaký bylinný čaj má v informaci na krabičce napsáno nějaké to slovní spojení s " léčivý". Ale myslím si, že aby se předešlo případným problémům ze strany kontrolních orgánů, tak by bylo důležité uvádět na letáku jako první větu " Doplněk stravy s preventivními léčivými účinky" v tomto spojení by snad to slovo "léčivý" mohlo projít, protože za slovem "preventivní" je snad jasné, že nejde o lék který má řešit nějaký zdravotní problém
Kdysi jsem viděl v TV nějaký dokument, kdy med používaly na hojení ran po operaci v nemocnici, ale ačkoliv doktor co tuto metodu praktikoval a poukazoval na výborné výsledky při hojení, tak zároveň dodal, že je to problém tuto metodu u lékařů prosadit. Na stát, kde to bylo si nepamatuji, ale problém asi všude stejnýRolleyes.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 02.04.2013 12:50 PM

(02.04.2013 07:16 AM)MilanBencúr napsal(a):  Na etikete môžu byť doplňujúce informácie, čiže popis medu, jeho kryštalizácia, prípadne regionálne označenie. Zdravotné tvrdenia, že med je liek na konkrétnu chorobu, na etikete nesmú byť napísané, pretože niekto môže byť alergický na med, peľ, propolis a iné zložky nachádzajúce sa v mede, a v takom prípade by ste svojim tvrdením ohrozovali zdravie alergika. .
Přesně toto demonstruje celé jádro problému. Nejde o to JAK napsat etiketu aby nebyla závadná, na to už přijde každý sám, ale o sám názor, který už je zaryt i v nás - totiž, že není správné, uvádět příznivé účinky medu. Tvrzení, že je to z důvodu možné alergie, je naprosto mimo - na každém prášku je seznam, kdo ho nesmí, a jedno z prvních upozornění je, že ho nesmí např. lidé alergičtí na kyselinu acetylsalycilovou, nebo-li, není žádný problém toto uvádět i u medu. Koneckonců i na mateřídoušku / léčivou rostlinu / se najdou lidé alergičtí, a co já vím na sáčku to uvedeno ani není, tedy asi ta povinnost zase tak povinná není.
Tady jde o něco mnohem hlubšího - sami včelaři se bojí přiznat účinnost medu. Je to částečně dáno historicky - kupovaný a dodávaný do výkupu byl med mizerné kvality a ten je často dnes i stále nabízen s poukazem na to, že med jako med. Jasně - třikrát převařený, čtyřiroky starý med asi moc " léčivý " nebude, koneckonců, med vydrží věčně / a pak se zase pěkně převaří a je z něj hezký " lesní " /.
Jasně, většina z nás to asi takhle nedělá, proč se ale stydět za to, že náš med je fakt léčivý ? Není to v tom, zda JE léčivý, ale v tom, co máme v hlavě a to je o té diskusi, zda je důvod se krčit a nabízet med jako sladidlo.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Bencúr † - 02.04.2013 01:43 PM

Ja už nevčelárim pre zisk zo včiel. No napriek skutočnosti, že včelárim už len stacionárne a moje včielky majú každoročne v okruhu ich doletu zdanlivo rovnaké kvety i medonosné byliny, med, ktorý dorábajú, je každý rok iný. Dokonca aj v rámci jedného langstrotha či warré sa na rôznych poschodiach med od seba líši. Vôbec nie som prekvapený poznámkou mojich zákazníkov, ktorí kupujú moje zlatíčko zo dvora, keď s úsmevom spokojne podotknú, že im vždy predám gurmánsky vynikajúci originál, ktorý sa ani farbou, ani chuťou nepodobá medu z minulého roka. Preto sa vžy pred nimi krátkymi poznámkami zmienim o kvetene mojej lokality medzi Rozsutcom, Chočom a Oravským hradom, ktorej nektár ovplyvňuje farbu, chuť, hustotu, prosto zloženie medu od mojich včielok.
Pred rokmi som získal do mojej skromnej knižnice so včelárskou tématikou krátku publikáciu, zaoberajúcu sa včelími produktami vo výžive, v medicíne, v kozmetike a v iných oblastiach. Určená je nielen pre včelárov, ale predovšetkým pre laikov, ktorým chce objasniť vplyv včelích produktov na ľudské zdravie, na aktívnu dlhovekosť a na zdravé žitie bez chorôb. Viem, že denne v nej listuje množstvo ľudí v mojej internetovej knižnici. http://issuu.com/milanbencur/docs/v_elie_produkty
Ak včelárska obec nevenuje osvete o produktoch včiel náležitú pozornosť, musí sa včelár o svoj biznis postarať sám.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Bencúr † - 03.04.2013 08:40 PM

Na mojom blogu mám ešte jeden výborný odkaz na blog s novinkami, ktoré sú aktualizované denne: Apitherapy News - Internet je najlepším zdrojom informácií o liečivých účinkoch pri požívaní včelích produktov http://apitherapy.blogspot.sk/ .


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Bencúr † - 14.09.2013 07:53 PM

„Zhruba 60 procent trhu ovládá plzeňská firma JSG, ve které se med falšuje opravdu ve velkém. Majitel pan Jiří Straka doveze ročně deset kamionů medu, ale vytočí jich asi tak sto, protože med nastavuje. A dělá to tak dlouho, že si zákazníci na tu chuť už zvykli. Před lety dělal jeden řetězec slepou ochutnávku a vyhrál med od JSG. Já jsem už dokonce zjišťoval, co do toho přidává, abych docílil stejné chuti,“ tvrdí tento konkurent. Jde o vážné obvinění, které zavání konkurenčním bojem a klamavou reklamou.
http://byznys.lidovky.cz/drsny-konkurencni-boj-ceskych-vcelaru-zlamana-zebra-i-horici-garaze-111-/firmy-trhy.aspx?c=A130913_153919_firmy-trhy_mev


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Petr Jezowicz - 15.09.2013 10:29 AM

Norsko nakoupilo med za 8 milionu korun z Etiopie,který obsahoval od 30% do 60% cukerného sirupu.Je to totální skandál,vedení Norských včelařů podniklo kroky k vyšetřování a medy ze zahraničního dovozu okamžitě ztrácejí na popularitě a spotřebě dovážených medů do Norska.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - bohemia.gall - 15.09.2013 11:14 AM

Tak to se můžem v čechách těšit na kvalitu medu v marketech. Proč jsem rád, že máme na zahradě včely?


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 15.09.2013 01:05 PM

(15.09.2013 10:29 AM)Petr jezowicz napsal(a):  Norsko nakoupilo med za 8 milionu korun z Etiopie,
Že by už i v Habeši věděli, co je to invert ?Big Grin Četl jsem kdesi, že to může být finta Číňana, jehož med do EU moc nechtějí - vyveze do třetí země / třeba Etiopie / a už to není čínský medIdea

(14.09.2013 07:53 PM)MilanBencúr napsal(a):  „Zhruba 60 procent trhu ovládá plzeňská firma JSG, ve které se med falšuje opravdu ve velkém.
Je to pěkné čtení - objektivně tam trochu chybí, že firma JSG je největším výkupcem českého medu na západě Čech - což je zase největší producent medu v ČR. Takže trochu toho českého tam bude, to může být ta lepší chuť.
Jak já to ale sleduju, zase je to o penězích. U nás ve větnamské večerce na rohu mají už přes dva roky v prodeji medu jasno. Krom pár 250g celkem slušného květového, nabízí opravdovou bombu - kilovku od JSG s názvem "pekařský med", krásné barvy lesního medu, bratru za 60,- Kč / tuším, že teď přitlačili na 65,- /. A co myslíte ? Jde na dračku. Takové terno nemají ani v Tesku.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - bohemia.gall - 15.09.2013 01:46 PM

V tesku ne, ale Bila ho prodává. Lidé jsou různí, v marketech alespoň nepodporují vydřiducha včelaře, kterému včely přinesou med zadarmo a větnamci jsou zas tak lákavě levní a kvalita je přece skoro stejná. Na slazení čaje je to jedno. Mám v práci takovou "osvícenou" kolegini..
Jenom nechápu, že někdo prodá med JSG, četl jsem jejich inzerát a podmínky prodeje. Podle mne je to poslední zoufalý pokus jak se zbavit medu pod výrobní cenou s platbou na neurčito....než prodělat tímto spůsobem, je lepší med nechat včelám bez práce.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 17.09.2013 01:29 PM

(15.09.2013 01:46 PM)bohemia.gall napsal(a):  Jenom nechápu, že někdo prodá med JSG, četl jsem jejich inzerát a podmínky prodeje. Podle mne je to poslední zoufalý pokus jak se zbavit medu pod výrobní cenou s platbou na neurčito....než prodělat tímto spůsobem, je lepší med nechat včelám bez práce.
To se vždycky taky čílím. Ale pak si to zkusím představit, kdyby mě bylo 70, úly jsem měl průměrně 50 let staré, med lil do hliníkových konví a většina přátel už byla mrtvá... Proč ne ? Za 50 Kč, bez námahy a stresu, jen čirá radost ze včel ? Třeba se toho taky dožiju ? U nás je Staňkov trefa do černého.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Leoš Dvorský - 18.09.2013 12:53 PM

V pátek jsem byl na Zahradě Čech, prodávali tam med za 130, medovicový za 140,--, dobré ceny. U nás je to na trhu za 150 a 160,-- /někde i za 180,--/ a ´prodává se dobře. Těstně před vchodem byl ale včelař, který prodával med za 90,--, vyplatilo by se od něj koupit celou produkci. Lidé si neváží své práce, pochybuji, že ten včelař měl více včelstev než profesionál uvnitř. Jen měl špatnou kalkulačku. Každý svého štěstí strůjcem, možná že v zimě bude ten včelař kupovata med od dotyčného profíka, aby měl pro svézákazníky i když pochybuji. Já říkám, že co je levné, to je podezřelé!


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 18.09.2013 02:03 PM

(18.09.2013 12:53 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  V pátek jsem byl na Zahradě Čech, prodávali tam med za 130, medovicový za 140,--, dobré ceny.
Velmi inspirativní / a velká škoda, že zatím neprovozovaný / je v tomto ohledu německý prodejní server http://www.heimathonig.de - jasně, jsou to ceny z jiné planety - ale spíš ty řekněme poměrové relace. Jsou tam i medy ne zrovna heimat / tedy domácí Deutcher honig / začínající na 10 EUR/Kg / všude mají uvedenu kilovou cenu pro srovnání / ale průměrně je "domácí" za 20EUR a není těžké objevit i speciality za 60 EUR/Kg. Aby se nám netočila hlava - jak říkám, jde o poměr - tedy jde to prodávat za 6 násobek ceny v obchodě.
U nás, ač ceny vzrostli a stejně není co prodat, to stále osciluje plus/mínus 20Kč, kdo má odvahu dát cenu násobnou, platí za zloděje, jak o mě prohlašoval jeden místní včelař, když viděl na trhu moje cenovky / nepřesahující dvojnásobek ceny obvyklé /.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Mlha - 18.09.2013 02:49 PM

(18.09.2013 12:53 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jen měl špatnou kalkulačku.
Asi měl tu novou ČSV kalkulačku, kde jsou navíc tlačítka: [D1 dotace], [dotace na vybavení], [krajská dotace {zvolte kraj}]... To pak vychází úplně jiné cifry než z Tvojí kalkulačky kde je pouze plus, mínus, krát a děleno...


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 18.09.2013 03:04 PM

(18.09.2013 02:49 PM)Mlha napsal(a):  Asi měl tu novou ČSV kalkulačku, kde jsou navíc tlačítka: [D1 dotace], [dotace na vybavení], [krajská dotace {zvolte kraj}]...
Je to spíš v hlavě - dotace máme všichni. Jak se říká - blbý kdo dává, blbější kdo nebere - je to zase o tom, že tady nefunguje trh s opylením. Dědové stejně dosáhnou jen na tu D1 - a jestli mě 150,- , tedy kilo medu, nějak rozhodí ? Asi néCool .
Na druhou stranu, kamarád co jsem ho do toho taky namočil, dostal letos od Plzně 12.000, příští rok to může být ještě 4.000 od Evropy a dalších 12.000 na manželku, co by. A starým mazákům už to nechybíWink


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Petr Pokorný - 18.09.2013 10:18 PM

U nás, ač ceny vzrostli a stejně není co prodat, to stále osciluje plus/mínus 20Kč, kdo má odvahu dát cenu násobnou, platí za zloděje, jak o mě prohlašoval jeden místní včelař, když viděl na trhu moje cenovky / nepřesahující dvojnásobek ceny obvyklé /.
U nas je to tak vselijak. Prestoze potencialni nemecky zakaznik by byl v pohode ochoten platit 11 "éček" za kg domaciho medu, vietnamska "konkurence" neda této cene sanci .... Snad by pomohlo Nemcum davat do schranek info o kvalite medu z nasich trznic. A zase nerad bych hazel vsechny trznice do 1 pytle. Letos část vcelaru zustala na lonske cene a cast vcelaru zvýšila cenu ze 100 na 120 Kc/kg. Setkalo se to u cca pulky stálých odberatelu s nepochopenim a dost zakazniku si ted nechava radeji dovazet med známými v kufrech z Moravy za 100/kg. A protože letos se tu u nas dařilo i tem méně sikovnym a zacatecnikum (třeba mne Smile ), tak uz mezi vcelari zacina "panika" co s medem... Mne osobne to netrapi, ja medu stejne nejvic rozdam, nebo pouzivam jako protislužbu (za to, co si neumim na baraku udelat sam). Podle me a vcelaru, se kterými jsem v kontaku, by u nas byla minimalni odpovídající cena 140-150 Kc/kg. Jinak pochybuji, ze se někdo opravdu zabyva rentabilitou apod., ze ma do ceny medu promitnuty veskere naklady napr. na pravidelnou obměnu nastavku, koupi nutnyho vybaveni, cas a konec koncu i treba na tu mednou komoru, kde je nutno pripocitat nevytoceny medik v hodnote cca 2-3 tis. Kc /ul (i když tahle investice se vraci v podobe zdravych vcel, nižšího naroku na zimni zasoby atd.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Mlha - 19.09.2013 10:58 AM

To je těžká debata, možná by stálo zato říci těm včelařům aby si do včelařského denníčku psali i ceny vstupů. To by totiž zjistili, že před cca 5. lety stálo kilo cukru 10Kč, litr benzínu 26Kč, Zelený prodával nástavek za 220Kč... Vše šlo dost nahoru, možná kdyby to viděli ve svém nostýsku třeba by je trklo, že nelze prodávat kilo medu za cenu, kterou měli před pěti lety.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Leoš Dvorský - 19.09.2013 12:31 PM

U nás, ač ceny vzrostli a stejně není co prodat, to stále osciluje plus/mínus 20Kč, kdo má odvahu dát cenu násobnou, platí za zloděje, jak o mě prohlašoval jeden místní včelař, když viděl na trhu moje cenovky / nepřesahující dvojnásobek ceny obvyklé /. [/color]
U nas je to tak vselijak. Prestoze potencialni nemecky zakaznik by byl v pohode ochoten platit 11 "éček" za kg domaciho medu, vietnamska "konkurence" neda této cene sanci .... Snad by pomohlo Nemcum davat do schranek info o kvalite medu z nasich trznic. A zase nerad bych hazel vsechny trznice do 1 pytle. Letos část vcelaru zustala na lonske cene a cast vcelaru zvýšila cenu ze 100 na 120 Kc/kg. Setkalo se to u cca pulky stálých odberatelu s nepochopenim a dost zakazniku si ted nechava radeji dovazet med známými v kufrech z Moravy za 100/kg. A protože letos se tu u nas dařilo i tem méně sikovnym a zacatecnikum (třeba mne Smile ), tak uz mezi vcelari zacina "panika" co s medem... Mne osobne to netrapi, ja medu stejne nejvic rozdam, nebo pouzivam jako protislužbu (za to, co si neumim na baraku udelat sam). Podle me a vcelaru, se kterými jsem v kontaku, by u nas byla minimalni odpovídající cena 140-150 Kc/kg. Jinak pochybuji, ze se někdo opravdu zabyva rentabilitou apod., ze ma do ceny medu promitnuty veskere naklady napr. na pravidelnou obměnu nastavku, koupi nutnyho vybaveni, cas a konec koncu i treba na tu mednou komoru, kde je nutno pripocitat nevytoceny medik v hodnote cca 2-3 tis. Kc /ul (i když tahle investice se vraci v podobe zdravych vcel, nižšího naroku na zimni zasoby atd.

Buďte zcela v klidu. Jsou roky dobré a špatné. Med se má prodávat, když není. Dobře uskladněn se nekazí. Kupte nádoby na uskladnění a klidně tu nanikusledujte. Přijde čas, kdy si třeba přijdou včelaři pro med k vám, třeba za rok, dva, ale přijde, tomu věřte. Nebo přijdou jejich zákazníci k vám, až oni mít nebudou.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - tondabh - 19.09.2013 02:18 PM

(19.09.2013 12:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Buďte zcela v klidu. Jsou roky dobré a špatné. Med se má prodávat, když není. Dobře uskladněn se nekazí. Kupte nádoby na uskladnění a klidně tu naniku sledujte. Přijde čas, kdy si třeba přijdou včelaři pro med k vám, třeba za rok, dva, ale přijde, tomu věřte. Nebo přijdou jejich zákazníci k vám, až oni mít nebudou.

Moje řeč a plný souhlas, Tonda.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 20.09.2013 10:32 PM

(19.09.2013 02:18 PM)tondabh napsal(a):  
(19.09.2013 12:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Med se má prodávat, když není. Dobře uskladněn se nekazí.
Moje řeč a plný souhlas, Tonda.
No, já nevím, zvlášť v tomhle léčivým tématu Huh ? Jasně, prachy ničím nenahradíš, ale tuhle jsem četl testy na enzymy v medu a do roka, ikdybych to skladoval nevím jak, už je to jen sladká voda. Jako z Teska. Dokonce prý i v úle ubývají rychleji jak v mrazáku / nebo tak nějak /. A i to HMF, ikdyž lidem to prý nevadí, když je ho tam 250, jako tuhle při inspekci. V čerstvým mám jen 2 jednotky.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - tondabh - 23.09.2013 10:26 PM

(20.09.2013 10:32 PM)schützmeister napsal(a):  No, já nevím, zvlášť v tomhle léčivým tématu Huh ? Jasně, prachy ničím nenahradíš, ale tuhle jsem četl testy na enzymy v medu a do roka, ikdybych to skladoval nevím jak, už je to jen sladká voda. Jako z Teska. Dokonce prý i v úle ubývají rychleji jak v mrazáku / nebo tak nějak /. A i to HMF, ikdyž lidem to prý nevadí, když je ho tam 250, jako tuhle při inspekci. V čerstvým mám jen 2 jednotky.

Haribol příteli, nějak nerozumím Tvému příspěvku, o jakém medu to zde mluvíš? Osobně mám vyzkoušeno a ověřeno dvacetiletou praxí opak toho co zde uvádíš. Léčebně je na stejné úrovni čerstvého dva až tři roky dobře skladovaný med a už vůbec mi nešlo na rozum, když jsem testoval čtyři roky uskladněný med a "on" měl u pacientů, kteří vůbec netušili o jaký test jde nejlepší výsledky v léčení.

Netuším co jsi četl za testy a kdo tyto testy prováděl a za jakým účelem, ale to co jsi napsal je v příkrém rozporu i s dost tvrdou normou v potravinářství, kterou níže uvedu, měj se krásně včeličkově a prosím raději více testuj v praxi, Tonda.

Zákon o potravinách v §6 od. 1 písm. e) hovoří o datu minimální trvanlivosti. Podrobněji rozebírá minimální trvanlivost prováděcí vyhláška č. 294/1997 Sb. o způsobu označování potravin v §4. Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy „minimální trvanlivost do“ s udáním dne, měsíce a roku ukončení této doby v uvedeném pořadí. U potravin s minimální dobou trvanlivosti delší než osmnáct měsíců od data výroby, což platí i pro med, nemusí být uveden den a měsíc. Dobou minimální trvanlivosti se při označování pak rozumí doba ukončená posledním dnem roku. Jestliže tedy jde o datum, pak zřejmě nelze med označit „minimální trvanlivost 2 roky“, ale např. u medu vyrobeného v r. 1998 datem: minimální trvanlivost do r. 2000.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Milan Urík - 21.12.2013 08:19 PM

Zde odkaz na pěkný článek:
http://www.mojevcely.eu/vceli-produkty/med/princip-ucinku/


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Crha Karel - 16.11.2014 01:15 PM

(15.11.2014 02:04 PM)schützmeister napsal(a):  
(14.11.2014 08:24 PM)paja.mozis napsal(a):  ... med prostý látek, které mému laickému uchu zní jako faraonská kletba Setiho I. určená vykradačům hrobů.
Jestli tě jde o čistý med, tak taky nezapomeň na vliv prostředí - ne jen léčbou do toho dostaneš chemii.
Největší porce chemie se zrovna do medu dostává ze zemědělské krajiny - testy prokázáno až několik desítek pesticidů a herbicidů, pole se stříkají o sto šest.
Další várka jedů se tam dostává prostřednictvím exhalačních spadů - továrny, automobily, domácí chemie.
Léčebné jedy škodí hlavně včelám / ale ne že by v medu nebyly, jen postřiky řepky jsou tam v o dost větším množství /.
Michale a čím máš toto tvrzení ověřené?
Četl jsem už několik článků (je tu někdo kdo si takové články archivuje? a může to doložit), kde se tvrdí, a odkazují se na rozbory zkoumaných vzorků, že med z továrního prostředí je stejně čistý jako z netknuté krajiny. Včela prý dokáže odfiltrovat cizorodé látky do jedu, takže se do medu nedostanou.
Něco jiného je ovšem pyl, ve kterém zbytky pesticidů zůstávají, což ohrožuje včely ale ne med.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 16.11.2014 03:35 PM

(16.11.2014 01:15 PM)Crha Karel napsal(a):  Největší porce chemie se zrovna do medu dostává ze zemědělské krajiny - testy prokázáno až několik desítek pesticidů a herbicidů, pole se stříkají o sto šest.
Další várka jedů se tam dostává prostřednictvím exhalačních spadů - továrny, automobily, domácí chemie.
Michale a čím máš toto tvrzení ověřené?
[/quote]
Ja, nahledám, archivuju. Minimálně nedávno na toto téma vyšly dva články v Moderním včelaři - na stránkávh PSNV tuším leze nahlednout on-line.
Ale je to podle mě i dost logický. Těžko se někam něco ztratí, když to tam je. Jen je to otázka naředění. Nevím.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 17.11.2014 04:42 PM

(16.11.2014 03:35 PM)schützmeister napsal(a):  
(16.11.2014 01:15 PM)Crha Karel napsal(a):  Největší porce chemie se zrovna do medu dostává ze zemědělské krajiny - testy prokázáno až několik desítek pesticidů a herbicidů, pole se stříkají o sto šest.
Další várka jedů se tam dostává prostřednictvím exhalačních spadů - továrny, automobily, domácí chemie.
Michale a čím máš toto tvrzení ověřené?
Ja, nahledám, archivuju. Minimálně nedávno na toto téma vyšly dva články v Moderním včelaři - na stránkávh PSNV tuším leze nahlednout on-line.
Ale je to podle mě i dost logický. Těžko se někam něco ztratí, když to tam je. Jen je to otázka naředění. Nevím.
[/quote]
Někdo to dal do jiné rubriky - a asi taky zrovna ne té správné.
Hmm, zajímavý, přes šanci to nejde otevřít, ale normálně naťukat do googlu to funguje. Ňáký zase ochrany, todle to.
zajímavé stránky na pesticidy např : http://www.whatsonmyfood.org/food.jsp?food=hy
Jsou tam testy úplně všeho jedlého. I bez překladače srozumitelná tabulka co a v kolika procntech na to přišli.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Lenka - 15.06.2016 09:23 AM

Všechno je tu pravda, ale je to o lidech a jejich myšlení. Koukají co je o pár korun levnější a kvalita je nezajímá. Jak jinak by mohly řetězce prodávat, s prominutím, takové sračky? Díky nim mohou nabízet cokoli pěkně zabalené a pěkně levné. Člověku pak nezbude než, aby si choval vlastní kuřata, králíky na maso, jezdil na farmy a sháněl ostatní bez napícbané vody a ostatních zlepšovadel, pekl chleba a pečivo, jezdil pro mouku do mlýna, zavařoval džemy, kompoty, paštiky, protože ví co si do toho dal a může jíst s klidem, že nesnědl pomletý starý slamník. Někdy už mám pocit, že mě stihla paranoia. Big Grin A teď už i med, pokud nemá v okolí poctivého včelaře.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Leoš Dvorský - 15.06.2016 09:54 AM

(17.11.2014 04:42 PM)schützmeister napsal(a):  
(16.11.2014 03:35 PM)schützmeister napsal(a):  
(16.11.2014 01:15 PM)Crha Karel napsal(a):  Největší porce chemie se zrovna do medu dostává ze zemědělské krajiny - testy prokázáno až několik desítek pesticidů a herbicidů, pole se stříkají o sto šest.
Další várka jedů se tam dostává prostřednictvím exhalačních spadů - továrny, automobily, domácí chemie.
Michale a čím máš toto tvrzení ověřené?
Ja, nahledám, archivuju. Minimálně nedávno na toto téma vyšly dva články v Moderním včelaři - na stránkávh PSNV tuším leze nahlednout on-line.
Ale je to podle mě i dost logický. Těžko se někam něco ztratí, když to tam je. Jen je to otázka naředění. Nevím.
.
Někdo to dal do jiné rubriky - a asi taky zrovna ne té správné.
Hmm, zajímavý, přes šanci to nejde otevřít, ale normálně naťukat do googlu to funguje. Ňáký zase ochrany, todle to.
zajímavé stránky na pesticidy např : http://www.whatsonmyfood.org/food.jsp?food=hy
Jsou tam testy úplně všeho jedlého. I bez překladače srozumitelná tabulka co a v kolika procntech na to přišli.
[/quote]

Jeden můj známý kolega si asi předloni nechával vyšetřit medy na 120 pesticidů. Stálo ho to 36 tis. Poslal mi i výsledky. Ani v jednom medu se žádný nenašel. Jen v řepkovém pylu něco bylo. Jinak čisté. tak, že ty včely ty jedy asi opravdu odfiltrovávají. Tehdy mne žádal o diskrétnost. Požádám ho, zda by to nezveřejnil. Těch pokusů bylo v minulosti více. Např. med z areálu železáren měl stejnou kvalitu jako ze Šumavy. Dost dlouho to viselo i na webu SVS, nyní nevím. To ale samozřejmě neměřili fytofaktory. ld

Tak jsem s nim právě mluvil, pošle. Mohu zde zveřejnit, tak to někomu pošlu


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Crha Karel - 15.06.2016 11:04 AM

Co si vzpomínám, tak tady někdo, (myslím Deb, nechce si mi to hledat), odkazovala na výsledky nějakých jiných vyšetření a tam zase byly některé látky potvrzeny.
Takže v dnešní době nemůžeš věřit téměř nikomu a ničemu. Snad jenom tomu, že na něco umřeme i kdyby to byla třeba jen sešlost věkem Big Grin


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - schützmeister - 15.06.2016 12:51 PM

Každá analýza začíná od určitého množství, ne od nuly.
Homeopatie funguje na principu prakticky nulového množství.
Kdo je na něco alergický, stačí mu tisícina toho, co mě, k opuchnutí nebo smrti.
Takže to, že něco nenašli, neznamená vůbec nic.
To neříkám, že bych byl tak skalní. Ale že i velmi malé, téměř nulové množství něčeho, umí modulovat životní funkce.
Ale zase - co tě nezabije, to tě posílí. Big Grin


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Debora - 15.06.2016 01:36 PM

"Věřím jen té statistice, kterou jsem sám zfalšoval" (Winston Churchill)


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Víťa - 26.06.2016 10:55 AM

(15.06.2016 12:51 PM)schützmeister napsal(a):  Každá analýza začíná od určitého množství, ne od nuly.

Takže to, že něco nenašli, neznamená vůbec nic.
Přesně tak. Nedávno jsem zkoumal jak je to s amitrazem - testy, které dělá americké ministerstvo zemědělství jsou dělány s citlivostí 1 mikrogram/kg. Testy, které dělá SVS jsou dělány s ciltivostí 50 mikrogramů na kg. To může být také důvod, že v americe něco najdou a české medy jsou čisté. (I když v tomto případě si myslím, že jde hlavně o způsob aplikace - mimo česko se hodně používá apivar, tedy dlouhodobý nosič (něco jako náš gabon) a dávky, které tak přijdou do úlu jsou mnohonásobně vyšší než při fumigaci. )

U těch amerických dat je dobré si všimnout, že na prvních třech místech jsou "léky" proti varroáze!!! Tedy coumaphos, amitraz a fluvalinate! Ta představa, že pesticidů z polí je v medu nejvíce, je tedy poněkud mylná! Pesticidy z polí se v medu vyskytují nejen řádově měné často než "léčiva", ale taky v řádově menších množstvích!

Pro mě to znamená jediné: řepkový med od včelaře, který nepoužívá chemii je lepší než "med ze Šumavy" od včelstev, ve kterých v létě visí gabon...


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Víťa - 26.06.2016 08:11 PM

Teď koukám do MV a čtu, že bylo registrováno nové španělské léčivo Apitraz - v jednom proužku 500 mg amitrazu. No potěš koště. Ještě budeme vzpomínat na Varidol Sad.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Leoš Dvorský - 27.06.2016 12:27 PM

To chce trpělivost, však to lidé časem pochopí, že to vůbec není nutné. ld


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - lyn_x - 27.06.2016 12:53 PM

Hmm, Apitraz, to zní jako něco na hubení včel. Big Grin


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Leoš Dvorský - 08.11.2016 11:00 AM

Náš účastník v rozhlase.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3736125


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Ali - 07.02.2018 02:03 AM

Odkaz na první příspěvek, první odstavec.
Mám zadokumentované ošetření řezné rány pouze medem v deseti časových krocích.
Jak hojivé a antibakteriální účinky má, mě docela překvapilo.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Miroslav Matucha - 24.03.2020 10:16 PM

Při vichřici padl smrk na koně a zranil ho. Ránu jsem objevil až po několika dnech / 13.2. /, kdy rána už byla zanícená a oschlá a i dost hluboká. Byla tam kapsa s hnisem, kam jsem strčil ruku.
[Obrázky: 20200213-100034.jpg]
[Obrázky: 20200213-100054.jpg]
Na pastvině není tlaková voda, kterou by se dala rána vymývat a tak jsem rovnou nasadil med. Nacpal ho do kapsy i pomazal přímo ránu. Po pár dnech mazání se rána pěkně zatáhla / foto 22.2. /
[Obrázky: 20200222-090733.jpg]
Po 16 dnech mazání:
[Obrázky: 20200229-085656.jpg]
Po 37 dnech je rána již pěkná, jen trochu ulepená od medu. / foto 21.3. /
[Obrázky: 20200321-093601.jpg]
Na celou léčbu jsem spotřeboval kilo a půl medu. A není to žádný poník ale jezdecký vysoký kůň. To jen pro info o velikosti rány M.M.


RE: Med - přírodní antibiotiku a nejen to - Miroslav Matucha - 06.05.2020 01:24 AM

Ještě se jednou vracím k léčenému koni v předchozím příspěvku. Dnes po necelých třech měsících od úrazu vypadá ta ošklivá rána takto. Už by jste skoro nepoznali, že tam něco bylo. Je neuvěřitelné, že se i kůže úplně scelila. Bez šití, svorek ani žádného jiného zásahu než pomazání medem. Za pár dní tam bude jen nepatrná jizva.

[Obrázky: 20200505-145139.jpg]
Mazal jsem to květovým medem ze začátku jednou denně, asi po měsíci jsem začal ob jeden den, a poslední měsíc jsem ji to šel máznout jen jedenkrát týdně. M.M.