Forum Šance pro včely
Diagnostika varroázy - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Diagnostika varroázy (/tema-Diagnostika-varroazy)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 01.07.2013 09:30 AM

Řekl bych, že když mám důvěřovat, musím především pochopit. Ona v přírodě po ty miliony let probíhala slekce včelstev také. Jen mnohem tvrdějí a také, z jistého úhlu pohledu, pomaleji. V přírodě byla včelstva daleko více rozptýlena. Mmj i proto byla včelstva vystevena mnohem slabšímu infekčnímu tlaku. Naše negativní selekce (třeba na zimonání na cukru) probíhala neskutečně rychleji, než jak tomu byla vystavena včela zvyklá v těch minulých milionech let. Důsledky této naší selekce mohu zdokumentovat svými 21 letými zkušenostmi, když jsem přešel na zimování na medu.
Co člověk napáchal, měl by napravit, pokud bude tvrdit, že je ochoten převzít zodpovědnost za další vývoj včely medonosné, tentokrát postaveném na správném základě. To podle mne není ale možné jen pouhým návratem zpět, protože to již není možné. Včela se změnila, prostředí se dramaticky změnilo a včela by na to tak jako tak musela reagovat i kdyby ta naše selekce neproběhla. Včela se mění neustále a východisko je, podle mne, v pochopení zákonitostí a souvislostí, prostě využitím toho, co nám příroda sama a včely napovídají.To, že k tomu bude využívat dočasně různé "berličky" a asi pochopitelné, jen se o musí opírat jen lehounce. S KM je to také tak. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 03.07.2013 09:42 AM

KM možno nie je ideálna, ale lepšia, ako chemické preparáty. Časom upadne možno aj ona do zabudnutia a bude sa používať niečo ešte prírode bližšie.


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 06.07.2013 09:52 PM

Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 07.07.2013 11:45 AM

Hloupý je ten kdo se neptá. Takže, i když si teď budu připadat jako trouba, zeptat se musím Smile Jak poznám roztoče na podložce? Na tomto foru jste probrali denní spad, též jsem ho vyzkoušel, ale buď na desce není žádný roztoč, nebo tam je a já ho nevidím Smile používal jsem i lupu, ale bez výsledku....


RE: Diagnostika varroázy - Crha Karel - 07.07.2013 12:29 PM

VIZ http://ucanr.edu/blogs/bugsquad/blogfiles/1089.JPG


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 07.07.2013 02:22 PM

tak asi zádný nemás Wink

tady je krásne vydís, kliknutím na obrázek si to zvetsís

[Obrázky: DSC_0086.jpg]


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 07.07.2013 07:13 PM

takže tam žádný nejsou Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - liptaka - 07.07.2013 09:04 PM

alebo ich pekne krásne poodnášali mravce Smile


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 08.07.2013 12:19 AM

no... kontroloval jsem trubčí plod a zatím je vše tak jak má být... nicméně, všechno ukáže až zima, vlastně jaro Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 08.07.2013 07:40 AM

Ja už druhý rok pozorujem nízke množstvá klieštika. Asi dlhá zima urobila svoje. Niečo odnesú vždy mravce, ale aj tak je už druhý rok spad nízky. Vlani na jeseň som si urobil kontrolu Avartinom v dvoch včelstvách, lebo mi nešiel do hlavy ten nízky spad. Po Avartine však na podložkách toho veľa tiež nebolo. Dlho som zvažoval, či napriek nevýhodám zasieťovaných dien, predsa si ich neponechať kvôli klieštikovi. Ale nemá to význam. Tie nevýhody plne prevažujú. KM 60% alebo vyrezávanie plodu je tak či tak nutné urobiť každý rok. Drvivá väčšina včelárov tu hore, takmer všetci, aj tak robia počas roka iba jedno opatrenie - jesenný Avartin. A včelstva tu prežívajú bez problémov. Ja mám otestované, že včelstvá, v ktorých bola KM v lete už na jeseň netreba ošetrovať Avartinom. Vyrezávanie plodu podľa V. Smolíka skúšam prvý rok, ak sa osvedčí, mám pre mňa ideálny spôsob regulácie klieštika. Je to výhoda hôr a severu, že včelstvá plodujú kratšie a menej intenzívne. Tým je i menej problémov s klieštikom.