Forum Šance pro včely
Diagnostika varroázy - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Diagnostika varroázy (/tema-Diagnostika-varroazy)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Diagnostika varroázy - liptaka - 06.03.2013 10:16 PM

Chcel by som poprosiť skúsenejších o pár postrehov k diagnostike varroázy, hlavne o diagnostiku(pokiaľ sa to dá) zo správania sa včiel tesne pred prepuknutím vírusových ochorení, tesne pred kolapsom a pod.


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 07.03.2013 09:11 AM

Tak to je docela složité, musíte to zažívat a dostat do oka. Ono těch variant je totiž několik. Před cca 7 mi roky jsem popisoval tzv. varroašok studentům v Nasavrkách a dám krk na to, že to žádný z nich nepozná dodnes a to jsou mnozí z ních učitelé včelařství a vyučují i tzv. varroamonitoring nebo vedou kurzy varroamonitoringu. Berte to jednoduše. První poškozená včela a do kolapsu zbývá cca 6-8 týdnů. Je to samozřejmě trochu přehnané, ale ne moc a ne vždy. Před kolapsem ale už nic nenaděláte a některé úhyny jsou i velmi dlouhé a tak trochu "záhadné", jiné velmi rychlé až brutální. Na jaře strach mít nemusíte (až na nosematózu), zato dávejte velký pozor začátekem června, tam to často začíná. LD


RE: Diagnostika varroázy - Aleš Molčík - 15.06.2013 09:18 PM

Dnes jsem v několika včelstev odvíčkoval asi stovku trubčích larev a našel jednoho roztoče. Zatím pohoda, ale už se napadení začne stupňovat.


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 15.06.2013 10:40 PM

dokud ti nic nepadá, nemusís masakrovat trubceSmile


RE: Diagnostika varroázy - Milan Bencúr † - 16.06.2013 07:42 AM

Zaviečkovaný trúdí plod bude plný klieštikov až tesne po letnom slnovrate. Vtedy je dôležité ho vyrezať.

(07.03.2013 09:11 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... První poškozená včela a do kolapsu zbývá cca 6-8 týdnů. ...

Ja pozorujem túto jar veľa trúdov s poškodenými krídlami. Pochodujú po chodníku a pobehujú v tráve pred úľmi v snahe vzlietnuť, ale nejde im to. U robotníc som zatiaľ také správanie vo výraznom počte nepozoroval. Dávam to do súvisu s tým, že minulú sezónu bol u nás pri liečení vysoký spád roztočov, až 4000 kusov na včelstvo, a niektorým kolegom padla už v septembri po zakŕmení aj polovica včelstiev. Odľahčenie včelstva biologicky okolo letného slnovratu a organicky v auguste, považujem za najdôležitejší zásah vo včelstvách v sezóne.


RE: Diagnostika varroázy - Aleš Molčík - 16.06.2013 09:18 AM

(15.06.2013 10:40 PM)Debora napsal(a):  dokud ti nic nepadá, nemusís masakrovat trubceSmile

Jo to už znám z minulého roku, ono nic nepadá a potom trochu kleštíka, trochu viru, trochu nosemy a nakonec padají včelstva. Naštěstí nijak v zásadním počtu, ale jako takové malé varování to stačí, ale jako všechno zlé i to je pro něco dobré. Napřed se musí nějaký ten roztoč namnožit, aby mohl padat, tak ta diagnostika na trubčině je jen předvoj toho co asi bude padat. Tak nějak jsem v přesvědčení, že když už roztoči padají ve větším počtu, může někdy být pozdě.


RE: Diagnostika varroázy - Evžen Babík - 20.06.2013 07:03 PM

Najít kleštíka v květnu na podložce je minimální šance.
U nás se pár objeví koncem června, ale spíše poč. července,
ale koncem července v příznivých letech jednotlivá včelstva sypou kvanta roztočů v celé škále barev.
Více než 10-leté zkušenosti.

Vzorkování trubčího plodu je velmi orientační,
často je kleštík koncentrovám na jednom místě a v "nesmyslných" počtech v jedné buňce.


Letos jsem na jaře z důvodů pozdního rozplodování i nízkých teplot neléčil dlouhodobým nosičem KM.

Místo toho jsem 10.6 otestoval jednorázové diagnostické nasazení KM po ochlazení v květnu (omezení plodování) až se dolíhly zakladená kvanta plodu z periody tepel a zároveň teplota byla okolo 20 C pro optimální odpar.

Padaly lehce vyšší počty než při jarním ošetření a to převážně u pár včelstev. Ty bude nutno dále sledovat.
Zkusím to stejně - jednorázový nosič KM poč. července.

Opět udělám pár smyvů práškovým cukrem.

Rada na závěr - hodně plodu, často i hodně medu = hodně roztočů.
V přírodě nic neplatí na 100%.



RE: Diagnostika varroázy - Debora - 20.06.2013 09:53 PM

Evžene, nezlob se na me, ale ted jsi rozštípnul tu dobře mínenou radu v příspevku "Léčení u včel". :

(20.06.2013 06:29 PM)Evžen Babík napsal(a):  
...Měli bychom mít na mysli, že přilepšujeme včelkám, ale s nemocemi a parazity si musí poradit samy.
Které to nezvládnou je dle zákona přírodního výběru - vývoje nutno zrušit,
aby uvolnily místo životaschopnějším genům
a to je hlavní úkol nemocí a parazitů.

Nicméne je múj osobní názor, normální včelstvo nepotřebuje na jare KM, a určite ne v červnu. To je nejlepší zpúsob, jak si odchovat rezistentní roztoče a včelstva, která to už nezvládnou.


RE: Diagnostika varroázy - Evžen Babík - 27.06.2013 12:07 PM

Hledám,
stále ještě nevlastním normální včelstva,
ale genofond selektovaný 200 let měněným životním prostředím, 50 let cukrem a 30 let chemií,

viděl jsem velmi rychlé kolapsy "normálních včelstev" v červenci, a proto se zaměřuji minimálně na diagnostiku varroázy jednorázovým odpařovačem KM na jaře.

Beru to jako dočasné přilepšení, které mi pomůže odhalit a následně vyřadit citlivý genofond na varroázu.10 let jsem celoročně sledoval spady, abych je nemusel sledovat.
Nyní se podívám na podložku k určitému datu a vím.

Klíčové je vědět, kam kráčíme.
V naší civilizaci je to velmi utajovaná otázka.

Přeji pohodu a klídek u včel.



RE: Diagnostika varroázy - Debora - 27.06.2013 11:03 PM

Domnívám se, že normální je jen to, čemu věřím. Jen doufám, že mě nikdy nenapadne, považovat KM za normální léčbu. Nikoho nechci pobuzovat, aby hnal svá včelstva přes Jordán, ale co je těch 200 let selekce oproti 200 miliónúm evoluce godwanského včelstva? Jen že těch posledních 200 let "selekce" vyřadilo z provozu akorát moji schopnost, žít bez totální kontroly, tak že mě dnes stále pronásleduje nutkání, vyhubit vse, co neumím kontrolovat. Pokaždé, když kráčím na včelnici, slyším to roztomilé řehtání Bestia Triumphans. Možná, že ta potvora utichne, když začnu svému včelstvu důveřovat. Nepůjde to sice ze dne na den, stále ješte zakopávám o spoustu předsudků, ale až se to naučím, budu mít normální včelstva.


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 01.07.2013 09:30 AM

Řekl bych, že když mám důvěřovat, musím především pochopit. Ona v přírodě po ty miliony let probíhala slekce včelstev také. Jen mnohem tvrdějí a také, z jistého úhlu pohledu, pomaleji. V přírodě byla včelstva daleko více rozptýlena. Mmj i proto byla včelstva vystevena mnohem slabšímu infekčnímu tlaku. Naše negativní selekce (třeba na zimonání na cukru) probíhala neskutečně rychleji, než jak tomu byla vystavena včela zvyklá v těch minulých milionech let. Důsledky této naší selekce mohu zdokumentovat svými 21 letými zkušenostmi, když jsem přešel na zimování na medu.
Co člověk napáchal, měl by napravit, pokud bude tvrdit, že je ochoten převzít zodpovědnost za další vývoj včely medonosné, tentokrát postaveném na správném základě. To podle mne není ale možné jen pouhým návratem zpět, protože to již není možné. Včela se změnila, prostředí se dramaticky změnilo a včela by na to tak jako tak musela reagovat i kdyby ta naše selekce neproběhla. Včela se mění neustále a východisko je, podle mne, v pochopení zákonitostí a souvislostí, prostě využitím toho, co nám příroda sama a včely napovídají.To, že k tomu bude využívat dočasně různé "berličky" a asi pochopitelné, jen se o musí opírat jen lehounce. S KM je to také tak. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 03.07.2013 09:42 AM

KM možno nie je ideálna, ale lepšia, ako chemické preparáty. Časom upadne možno aj ona do zabudnutia a bude sa používať niečo ešte prírode bližšie.


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 06.07.2013 09:52 PM

Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 07.07.2013 11:45 AM

Hloupý je ten kdo se neptá. Takže, i když si teď budu připadat jako trouba, zeptat se musím Smile Jak poznám roztoče na podložce? Na tomto foru jste probrali denní spad, též jsem ho vyzkoušel, ale buď na desce není žádný roztoč, nebo tam je a já ho nevidím Smile používal jsem i lupu, ale bez výsledku....


RE: Diagnostika varroázy - Crha Karel - 07.07.2013 12:29 PM

VIZ http://ucanr.edu/blogs/bugsquad/blogfiles/1089.JPG


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 07.07.2013 02:22 PM

tak asi zádný nemás Wink

tady je krásne vydís, kliknutím na obrázek si to zvetsís

[Obrázky: DSC_0086.jpg]


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 07.07.2013 07:13 PM

takže tam žádný nejsou Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - liptaka - 07.07.2013 09:04 PM

alebo ich pekne krásne poodnášali mravce Smile


RE: Diagnostika varroázy - Jan Hucko - 08.07.2013 12:19 AM

no... kontroloval jsem trubčí plod a zatím je vše tak jak má být... nicméně, všechno ukáže až zima, vlastně jaro Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 08.07.2013 07:40 AM

Ja už druhý rok pozorujem nízke množstvá klieštika. Asi dlhá zima urobila svoje. Niečo odnesú vždy mravce, ale aj tak je už druhý rok spad nízky. Vlani na jeseň som si urobil kontrolu Avartinom v dvoch včelstvách, lebo mi nešiel do hlavy ten nízky spad. Po Avartine však na podložkách toho veľa tiež nebolo. Dlho som zvažoval, či napriek nevýhodám zasieťovaných dien, predsa si ich neponechať kvôli klieštikovi. Ale nemá to význam. Tie nevýhody plne prevažujú. KM 60% alebo vyrezávanie plodu je tak či tak nutné urobiť každý rok. Drvivá väčšina včelárov tu hore, takmer všetci, aj tak robia počas roka iba jedno opatrenie - jesenný Avartin. A včelstva tu prežívajú bez problémov. Ja mám otestované, že včelstvá, v ktorých bola KM v lete už na jeseň netreba ošetrovať Avartinom. Vyrezávanie plodu podľa V. Smolíka skúšam prvý rok, ak sa osvedčí, mám pre mňa ideálny spôsob regulácie klieštika. Je to výhoda hôr a severu, že včelstvá plodujú kratšie a menej intenzívne. Tým je i menej problémov s klieštikom.


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 08.07.2013 12:06 PM

Me trochu udivuje, ze se nekde musí trikrát za rok nasadit KM. Jak je mozné, ze v Cesku, kde jse doposud vyuzívá trvrdá chemie, je presto takové zamorení VD, ze se musí tak casto lécit? Domnívám se, ze podzimní reinvaze VD je dúsledek migrace kolabujících vcelstev, která se snazí získat azyl a zacíná po ukoncení úcinku Fluvalinate.

V Nemcku je bezné nasadit KM na podzim, a pokud to nestací, lécí se v prosinci jeste jednou KS. Nekterí se vykaslou na KM a odparují KS. Moje otázka je, jestli je aplikace KS jednou za rok horsí, nez trikrát za rok KM?


RE: Diagnostika varroázy - renttip - 10.07.2013 05:56 PM

myslím, že problém je v tom, že v Česku je celkem dost velká koncentrace včelařů a stačí, když jeden neléčí, nebo špatně a pak zamoří celé okolí.


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 10.07.2013 06:28 PM

Ja by som si celkom nebol istý, či má na stave klieštika v úľoch až taký veľký podiel reinvázia z iných včielstiev... Podľa mňa je to preceňované tvrdenie.


RE: Diagnostika varroázy - Milan Bencúr † - 20.09.2013 12:19 AM

Pre tých, čo chcú manipulovať so zaviečkovaným plodom, je dôležitý poznatok, že znižovanie počtu položených vajíčok matkou v zlom počasí alebo v čase príprav včelstva na rojenie, nie je výhodou pre včelstvo v obmedzovaní počtu roztočov Varroa. Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. Obvykle je vo včelstve 50% foretických roztočov a 50% je v bunkách pod viečkom. Akonáhle sa plodové teleso zmenšuje, tak viac ako 70% roztočov sa nachádza v plodových bunkách pod viečkom. Samičky Varroa jednoducho cítia, že budú mať na reprodukciu k dispozícii malý počet buniek s plodom, "napadnú" plod a poškodia ho. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, odstraňovanie zaviečkovaného plodu treba tiež správne načasovať!


RE: Diagnostika varroázy - Evžen Babík - 21.09.2013 11:24 PM

Moje otázka je, jestli je aplikace KS jednou za rok horsí, nez trikrát za rok KM?

Znám i 3-krát šťavelovku na podzim, hromádka mrtvolek v podmetu a včely na jaře byly v pohodě.

Pro mě má KM oproti KŠ výhodu,
že KM mohu použít, když se rozhoduje - když se tvoří zimní generace dlouhověkých včel a umožní dochovat citlivé včelstvo do podletí, kdy ho zrevitalizuji oddělkem s mladou nadějnou matkou.

KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

Snažím se ctít naše dědy - září úl zavři.
A na podzim a v zimě radši koukám na podložku v podmetu.


Máš pravdu, obě kyseliny jsou špatné
a pro mě jsou nouzovka, než pochopím přirozenost včelstva.



RE: Diagnostika varroázy - Debora - 22.09.2013 03:42 PM

(21.09.2013 11:24 PM)Evžen Babík napsal(a):  KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

osobně se domnívám, že včelstvo už pak šanci nemá

(21.09.2013 11:24 PM)Evžen Babík napsal(a):  Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

právě v tom vidím problém, představ si, že tě bude zdravotnický úřad pravidelně honit na chemo, jen aby si ověřil, jestli nemáš rakovinu


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 22.09.2013 07:48 PM

(20.09.2013 12:19 AM)MilanBencúr napsal(a):  Pre tých, čo chcú manipulovať so zaviečkovaným plodom, je dôležitý poznatok, že Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, odstraňovanie zaviečkovaného plodu treba tiež správne načasovať!
Tohle je pro mne nová, velmi zajímavá věc - jde o vlastní poznatek, či někde existuje studie ? Většinou se píše o pozitivním vlivu rojení, i mé pozorování by tomu spíše napovídali. Každopádně, pokud to chápu správně, ideální čas na likvidaci plodu je po zavíčkování posledního plodu v sezoně ? To by tak, jako tak mohlo být, existuje nějaký klíč jak to poznat , jako třeba měsíc po poslední snůšce, nebo při určité nízké teplotě ? A rozumím-li tomu dobře, likvidovat plod hned po medobraní nemá valný význam ? Tohle by bylo velmi dobře využitelné.Idea


RE: Diagnostika varroázy - Evžen Babík - 24.09.2013 02:29 PM

KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

Moje zkušenost s nosemou kombinovanou viry:
Po nasazení Gabonu kolaps včelstva na podzim až konec zimy.

Po dlouhodobém odpařovači KM včelstvo profituje do teď(2 roky, letos tichá výměna matky),
nechávám ho na dožití, neboť jsem jej dostal jako dar od kamaráda,
je nevhodné pro chov a normálně bych na něj nasadil oddělek s nadějnou matkou.



Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

Chtěl jsem se držet témata vlákna.
Letos jsem na jednotlivých včelstev ověřoval vysoký zimní spad, utěrkou mezi snůškami.
A dále vyhodnotil účinnost při podletním léčení.
Dalším krokem je výměna matky viz výše.



A ať se držíme témata,
letos jsem se více věnoval smyvu V.d. práškovým cukrem z mladušek z medníku.
Je to dobrá doplňková metoda aktuální početnosti V.d. ve včelstvu.

Jednoduchá, rychlá, laciná, šetrná a přiměřeně vypovídající,
zařadil bych ji povinně spolu se sledováním spadů V.d. na podložce v podmetu.



RE: Diagnostika varroázy - Jindřich Šafránek - 25.08.2014 02:31 PM

(06.07.2013 09:52 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD

Leoši dotaz, jak dlouho po nasazení 8.8.2014 Formidolu ( 2 dny otvory + 3 dny bez obalu = deska suchá) trvá grooming ? a kdy to je již spad běžný Vd co přežilo.
Mám i Nassenheidery ale chci ještě s dlouhodobým nasazením počkat do září a nebo to je zbytečné čekat když denní spad ji stále více jak 20 Vd
Díky
Juindřich


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 25.08.2014 03:46 PM

(25.08.2014 02:31 PM)Jindřich napsal(a):  
(06.07.2013 09:52 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD

Leoši dotaz, jak dlouho po nasazení 8.8.2014 Formidolu ( 2 dny otvory + 3 dny bez obalu = deska suchá) trvá grooming ? a kdy to je již spad běžný Vd co přežilo.
Mám i Nassenheidery ale chci ještě s dlouhodobým nasazením počkat do září a nebo to je zbytečné čekat když denní spad ji stále více jak 20 Vd
Díky
Juindřich

Jindro, grooming trvá různě dlouho a nedá se to určit přesně. Pohybuje se to od 5-100% plus proti normálu, ale to je jen bonus navíc, nepočítal bych s ním na tvém místě. Roztoči ale padají ještě 10-14 dní po aplikaci KM. Jinak bych sledoval počasí. Blíží se chladnější období, léto už nebude. Dnes mi volal pan Volejník, asi ho všichni znají. Bude mu 85 let a má 220 včelstev v NN úlech a je náš příznivec. Přešel také na KM už loni. Má své odpařovače, které pojmou 70 mll KM. Volal mi přesně před týdnem, že se něco děje, spady vyšší...... Tak jsme to na dálku prodsikutovali a on dal 2x po sobě těch 70 mll 85%. Nyní dokrmí a pak v září se uvidí. Chytil to ale ještě dobře, proti jiným v jeho okolí Na jeho spadech bylo krásně vidět ty rozdíly v odolnosti včelstev. Z toho je vidět, že na věku nezáleží......
Snaž se pokrýt KM těch 12 dní a pak počkej cca 10 dní a uvidíš. Nyní není moc na co čekat. Včely mají před sebou tak jednu generaci plodu. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jiří Marx - 14.09.2014 07:26 PM

Pořídil jsem si mikroskop a podíval jsem se na přirozené spady u jednotlivých úlů. Ty potvory jsou pěkně chlupatý a co mi udělalo radost 80-90% všech roztočů mělo viditelné mechanické poškození, nejčastěji ukouslou nohu :shy:To je pozitivní zpráva. Včely aktivně zasahují.


RE: Diagnostika varroázy - Milan Bencúr † - 16.09.2014 03:33 AM

Ošetrenie včelstiev kyselinou mravčou s pomocou sanitárneho výrobku.




RE: Diagnostika varroázy - Jiří Marx - 18.09.2014 08:43 AM

Včera jsem se zase kochal s tím mikroskopem, je radost se dívat na VD s ukousnutou nožičkou. U jednoho včelstva byl grooming 100% ostatní 80 - 85%.
Jedno včelstvo mělo spad 1 VD za 48 hod ale to vám byl teda macek Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - Martin Nezbeda - 22.09.2014 07:40 PM

Všiml jsem si, že ženy jsou často mistry improvizace... Jak snadné, prosté a funkční - odpařovač z dámské vložky - na to by chlap prostě nepřišel, a to jsou včelaři všemožní kutilové a vynálezci Smile


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 22.09.2014 09:42 PM

Po vysokých spadoch klieštika som pohnaný obavou o včely fumigoval Avartinom, i keď som to v tejto dobe ešte neplánoval. Po Avartine však spad až na dve výnimky, nebol nijak vysoký. Je to zvláštne. Denný spad v poslednom čase dosť prudko narástol, ale celkové množstvá nie sú nijak veľké. Zvyčajne denný spad kopíruje celkové zamorenie...


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 23.09.2014 02:56 PM

(22.09.2014 09:42 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Po vysokých spadoch klieštika som pohnaný obavou o včely fumigoval Avartinom, i keď som to v tejto dobe ešte neplánoval. Po Avartine však spad až na dve výnimky, nebol nijak vysoký. Je to zvláštne. Denný spad v poslednom čase dosť prudko narástol, ale celkové množstvá nie sú nijak veľké. Zvyčajne denný spad kopíruje celkové zamorenie...
Řek bych, že to letos dřív zabalili, v čechách rozhodně dík mizerný snůšce a dřívějšímu začátku roku. Pozoruju to stejný, včetně dvou amitrazových zkoušek. U mě budou letos největší ztráty na rabovku z hladu, respektive špatně živený slaboši to už nerozdejchaj. Od půlky srpna je to už na 15% selekce.


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 01.03.2016 12:51 PM

Ahojte .. chci se zeptat, jaký zimní spad VD již považujete za alarmující a vyžadující zásah?
Také jaký denní spad v tomto období (konec února) byste považovali za nebezpečný? U mého "nejhoršího" (nejvíce napadeného) včelstva to vypadá na 1VD/den.
Chystám se po oteplení koncem týdne cukrovat.


RE: Diagnostika varroázy - Aleš Molčík - 01.03.2016 01:03 PM

Na jaře jakýkoliv spad nepovažuji za alarmujícíBig Grin


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 01.03.2016 01:26 PM

Ok ok. Smile
To včelstvo mělo samozřejmě i odpovídající zimní spad... hádám, že pokud by metodika s takovým spadem počítala, vyžadovala by nasazení napalmu nebo něčeho podobného, tak jsem trochu nervózní. Chci to podchytit včas..
Zkusím tedy při příležitosti cukrování diagnostikovat ještě napadení plodu...


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 01.03.2016 01:38 PM

Je to spíš cit pro to, co bylo loni, předloni... každý jsou jiný, i ten spad a jeho výklad.
Proto ta celorepubliková opatření jsou nesmyslná.


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 13.04.2016 10:53 PM

A ještě dotaz.. to včelstvo jsem v posledním měsíci a něco několikrát cukroval, s poměrně výrazným spadem vždy bezprostředně po cukrování (100-300VD). Dnes jsem odečítal spad, ale bohužel jsem si zapsal čas očištění podložky jen do vlastní paměti a jaksi tam nezůstal, takže další odečet provedu asi v pátek.. (pohybuje se kolem 10VD/den). Nicméně dotaz zní: co značí nebo by mohlo značit velké množství světlých samiček VD ve spadu?


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 13.04.2016 11:23 PM

nedozrálá mláďata, která padají z buněk při vylíhnutí mladušek


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 13.04.2016 11:46 PM

Díky. Smile Tušil jsem, že to jsou mláďata, ale proč jich tam je tolik? Nebo to je normální a značí to jen, že se líhne hodně mladušek?


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 14.04.2016 02:38 AM

to je přirozené, je to v její povaze využít rozvoj včelstva. Dobrý indikátor plodování včelstva.


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 15.04.2016 02:29 PM

Já teda nevím, ale mě světlí padaj, když je jich tam buď fest hodně / nevejdou se tam / nebo když z nějakého důvodu rušej plod a ty roztoče vyhážou nevylíhlé.


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 16.04.2016 10:55 AM

No, bojím se toho "fest hodně", protože zásob mají dost (určitě aspoň 20 kilo) a navíc pořád sílej, teď obsedaj cca 2 vysoký nástavky úplně a dva nízký nad tím bez plodu a bez zásob tak nějak "zlehka".
Zkusím při první příležitosti prohlídnout plod .. ale za předpokladu "fest hodně" .. dá se teď něco dělat? KM před snůškou?


RE: Diagnostika varroázy - Tomáš Palata - 16.04.2016 11:46 AM

(15.04.2016 02:29 PM)schützmeister napsal(a):  Já teda nevím, ale mě světlí padaj, když je jich tam buď fest hodně / nevejdou se tam / nebo když z nějakého důvodu rušej plod a ty roztoče vyhážou nevylíhlé.
Já nevím taky. Ostatně si myslím, že to ohledně světlých VD neví nikdo. Juknul jsem do záznamů. V roce 2013 jsem měl oddělek na 1NN, z kterého mezi 2.-5.9. spadlo samovolně 3 VD tmaví a 27 VD, který byly světlý až průhledný. Jako medůzy. Postupně se poměr měnil, až v období 15.-19.9. padaly jenom tmavý. Ohledně včel - tady jich fest hodně nebylo a že by rušily plod, to bych u oddělku nečekal. I když kdo ví.


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 16.04.2016 08:56 PM

Osobně používám diagnostiku ne jen V.d., ale "varroázy" podle poškozených včel. Je to jediná diagnostika, která vyjadřuje nejpřesněji skutečný stav včelstva a především včas, což umožňuje případně bodové ošetřování a hlavně v maximální míře napomáhá selekci. Mluvil jsem o tom na podzimním semináři pro začátečníky v Bílsku, třeba to nezapadlo. Není totiž důležité ani tak co spadne, ale to co zůstane a hlavně, jak škodí a to žádná jiná diagnostika tak přesně nevystihuje. Používám ji od r. 2005, porovnával jsem jí s jinými, u nás propagovanými diagnostikami. Vždy ji ale konfrontuji s těmi ostatními, když se rozhoduji o něčem důležitém. Pokud letos vyjde čas, zařadím ji do jednoho z workshopů chovatelské skupiny v MB nebo samostatně na setkání týkající se diagnostiky a markerové selekce, ještě uvidím, jak vyjde čas.
Když už jsem si vzal slovo. To včelstvo v topolu, přežilo. Je to v oblasti, kde loni přišli skoro všichni o včely. Je to asi nějaký uprchlíkBig Grin.
Potvrzuje se to co ,myslím, napsal někam Michal. Myši u sežraly všechno dílo. Zůstalo je to, co si obsedly uhájily. No a nyní budou začínat znova. Tak nějak to Michal praktikuje se stavbou ve svých dadantech, tak tady je příklad z přírody. ld


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 17.04.2016 12:36 AM

fest hodně některá včelstva mají, ale fakt je, že touhle dobou světlí nepadají


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 18.04.2016 06:44 PM

Tak jsem dnes na podložce od minula vykoukal spad asi 35-50 VD za den. Komplet cukrování, po něm bezprostředně spad cca 150VD. Vzhledem k pokročilé době to ale asi je spíš jen takové placebo pro včelaře. Plodiště je přes dva vysoké nástavky 39x24, nad tím dva nástavky optimal, kde začlínají dostavovat chybějící dílo. Celkově se vyvíjí dobře. Při prohlídce včel v plodišti ale má mnoho včel na zádech kleštíka nebo i dva, a to i při letmém pohledu (nepokoušel jsem se o statistiku, ale je zjevné, že kleštíků je opravdu dost..).

Leoš D.: nemáte někde sepsané, po čem se dívat? Nebo to je takhle písemně nesdělitelné? Deformované ani jinak poškozené včely jsem nepozoroval, snad jen jednu "šedivku" na plástu. Vše vypadá (až na spad a počty VD) v pořádku, ale trochu se toho bojím...


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 18.04.2016 08:09 PM

No to chce hlavně vidět a pak jednoduché počty. Chystáme se dělat pro členy VSMBO takový jednoduchý manuálek, tak to můžu rozšířit. Ovšem nejlépe se učí přímo. Po internetu nebo PC to moc nejde. Já vím, že dnes je doba, že si všichni myslí, že strýček Googel ví vše, ale neví a i ta WIKI má značné mezery nebo spíš šíří dezinformace. Jsem ale stará škola, tak to tak ber. Pokud mi vyjde ten seminář, můžeš se zúčastnit, míst bude omezeně. Neboj, my žádné Kč dopředu nevybíráme. ld


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 18.04.2016 09:26 PM

Teď na tom snad budu líp s časem, tak se rád zůčastním. Smile Snad nebude pozdě. :\


RE: Diagnostika varroázy - Rasťo 71 - 19.04.2016 09:11 AM

Leoš, kedy budeš mať
seminár??????


RE: Diagnostika varroázy - Leoš Dvorský - 19.04.2016 11:52 AM

Rosťo jen rámcově. Budu u Radka v Rokytně, tam budu mít část. Pak je tu svátek JH.C.M. ale organizace mne nutí do zájezdu ale něco určitě udělám. Pak tu jsou dny otevřených dveří. V úterý, středu vyhlásím, v sobotu se sejdeme (nebo taky ne), to je pro VSMBO. V září je volný termín poslední nebo první víkend. Totéž chovatelské workshopy. Já opouštím ty masovky, které sloužily spíš pro propagaci. To mile rád přenechám těm, kterým to dělá radost.
Vracíme se modifikovaně k prvotnímu způsobu práce ŠPV, jak jsme začali ihned na začátku. Se mnou je to časově náročnější nejen kvůli práci, nebudu to rozepisovat. Nebo kdo něco skutečně chce, musí si termín vynutit. Nemohu si dovolit vyhlašovat něco moc dopředu. Jinak např. v článku Bez jedu to nejde? je napsáno hodně, musí se číst i mezi řádky. Bude díl II a další volně navazující. Víc soukromě, nepatří to sem. LD


RE: Diagnostika varroázy - Jindřich Šafránek - 19.04.2016 12:17 PM

(19.04.2016 11:52 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Rosťo jen rámcově. Budu u Radka v Rokytně,
Vracíme se modifikovaně k prvotnímu způsobu práce ŠPV, jak jsme začali ihned na začátku. Jinak např. v článku Bez jedu to nejde? je napsáno hodně, musí se číst i mezi řádky. Bude díl II a další volně navazující. Víc soukromě, nepatří to sem. LD
Leoši pokud mohu , myslím že rozšířit vědomosti " Jak číst na česně " o stať diagnostikování Vd, nosema a, c, atd. atd. . bude neutrální z hlediska používíní ( těch či oněch ozdravných jedů ) což je vždy trochu komerčně cinknuté. Ukaž jen cestu , záleží na každém zda ji použije nebo se bude řídit běžnými SVS + ČSV z.s. návody.
Rýpat se v plodišti a hledět jen na podložky po jedování je pro včely spíše stresující než prospěšné, možná se ale mýlím ???
Prosím ten manuálek, čím dříve tím lépe.
Díky.


RE: Diagnostika varroázy - Debora - 20.04.2016 11:36 AM

Každý rok čumím na ty variability jak tele na nový vrata. Stále více se mi potvrzuje, že roztoči nejsou příčinou nemocí, spíše je to opačně. V nemocných včelstev se roztoči pouze rychleji množí.


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 13.06.2016 03:10 PM

Jop.. tak zrovna včera jsem na vlastní oči viděl, jak je přirozený spad opravdu jen orientační a opožděná záležitost. Dlouho jsem vyčkával u jednoho včelstva se zásahem, s tím, že mi ještě zavíčkují nástavek.. spad kolem 20 VD (ale nedávno ještě pětina) .. ale znervózňovalo mě čím dal větší množství poškozených včel a stagnující síla včelstva. Namátkou jsem otevřel pár zavíčkovaných dělnic a nestačil jsem se divit. Napadení u toho vzorku přes 50%, lecke dvě i tři samičky... Matka ploduje a včelstvo to zatím nevzdává. Víčkování nevíčkování, okamžitě thymovar a jsem na to zvědavej, snad není pozdě.