Forum Šance pro včely
Srpen - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+---- Fórum: Kalendárium Leoše Dvorského (/forum-Kalendarium-Leose-Dvorskeho)
+---- Téma: Srpen (/tema-Srpen)



Srpen - Leoš Dvorský - 01.08.2021 08:00 AM

Srpen

Klimatické podmínky:

Měsíc srpen patří spolu s červencem k nejstabilnějším a nejteplejším měsícům v roce. Dešťové srážky bývají mírné někdy v podobě přívalových dešťů. Ačkoliv denní teploty dosahují někdy i tropických hodnot, noci jsou již chladné. Zpravidla pod deset stupňů. Dlouhodobá průměrná teplota je 17,6 C a průmětné srážky 86 mm.

Vegetace:

Astrologický podzim je cítit i zde. V lesích kvete ještě ostružiník vrbka úzkolistí (6-8). V přírodě, na polích a zahradách dává snůšku ještě pámelník, kustovnice, komonice, pohanka, hořčice a svazenka, zlatobýly, začíná kvést vřes. Vřesový med je mercedes mezi medy.
V lese je zdrojem medovice především medovnice smrková, medovnice zelená (smrk), medovnice modřínová, medovnice jedlová a někdy i zdobnatka lipová.

Co se děje ve včelstvech:

V přírodně vedených včelstvech je již poměrně málo plodu, vybíhá poslední drubčina a s ní poslední populace kleštíka. Vzhledem k tomu, že se již nemá moc na čem množit, nastupuje u většiny včelstev grooming. Touto vlastností jsou nadána prakticky všechna včelstva (ač se to našim včelařům nepochopitelně zatajuje). Jeho úroveň je samozřejmě rozdílná. Podstatné ale je, že ke groomingu dochází o cca 1-2 měsíce dříve, než u včelstev klasicky vedených. Z dlouhodobých pozorování vím, že od poloviny září do konce října jsou včelstva klasicky vedena schopna groomingem odstranit i kolem 2 tis. kleštíků (potvrzeno i u jiných včelařů). U přírodně vedených včelstev je to i 2x tolik. Samozřejmě, pokud ve včelstvech vůbec je. Tím včely likvidují i tzv. „reinvaze“, ke kterým však u klasicky vedených včelstev dochází mnohem častěji a ve větší intenzitě, protože v nich jsou více krátkověké včely, které musí nějak svou energii vybít, a proto daleko více slídí a loupí.
Podle mých zkušeností je množství plodu u přírodních včelstev až čtvrtinové oproti klasicky vedeným včelstvům. O těch můžeme směle říci, že včelaři včelstva „zimním“ krmením včelstva znovu rozhodovávají (oklamou je a také se více množí krátkověké včely) a kleštíka tak zcela programově množí. Navíc se proudem potravy v klasicky vedených včelstev rychle množí původce nosematózy (především nosema ceranae). Ale také viry se přenášejí orálně a pozdní krmení tomu jen nahrává. Koncem srpna v průběhu září se to projevuje na rychlých úhynech. Opakuje se to každý rok s železnou pravidelností a nikdo se tím kupodivu nezabývá (asi proto, že se to nedá prodat). Rozpoznat toto nebezpečí však můžeme již v dubnu a někdy i s ročním předstihem (například u nosemy ceranae). Přesně naopak to je u včelstev vedených podle tezí hnutí Šance pro včely. Tato včelstva jsou již plně zásobená na zimu a včely jen dozrávají, žádné zásoby nemusí zpracovávat a rychle obnovují životní ENERGII. Střednědobé a dlouhodobé skupiny včel se intenzivně živí pylem a postupně přecházejí z okrajů hnízda (kde je nižší teplota) do středu a nahrazují ubývající krátkověké včely. Dá se říci, že z „letního“ včelstva se krásně vyloupne včelstvo „zimní“.Včelstva někdy ještě provádějí tiché výměny matek. V tuto dobu to bývá bezproblémové a stává se, že ve včelstvech jsou po nějakou dobu obě matky. Trubci se ze včelstev začínají pomalu vytrácet. Dobře to můžeme vypozorovat na česně.

Co včelstvo potřebuje:

Včelstvo potřebuje především množství dlouhověkých včel, dobře zvládat prostor a česno (a). Pylu není nikdy dost. K obnově energie včelstvo tedy potřebuje dostatek kvalitních zásob z předchozích období, hodně pylu, vhodně upravený prostor a množství dlouhověkých včel. Dále hlavně klid.

Včelařova práce:

Neučinili-li jsme to již v červenci, je nyní rozhodně doba, kdy upravíme česna tak, jak budou přes zimu. Totéž se týká strůpků, které by měly být prodyšné. Samozřejmě záleží na tom, v jaké síle včelstva jsou a jak prodyšné mají dna. Viz například zde: http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Jak%20d%C3%BDch%C3%A1%20v%C4%8Delstvo.pdf
Predátoři a pozorování na česně a před ním nám ukazují, která včelstva jsou oslabena a je třeba je revitalizovat oddělky (koncem září-říjnu) anebo zcela zrušit.
Zimní ztráty je třeba přijmout již nyní. Je to mnohem levnější a i ze zdravotního hlediska mnohem víc přijatelné. Na stanovištích již rozhodně netrpíme osiřelce a trubcokladné matky, či jinak neduživá včelstva. Naši většinovou pozornost věnujeme pozdně vytvořeným oddělkům a pozdně vytvořeným umělým rojům (http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/roj_radost.htm). Těm, zásoby doplňujeme pozvolna a v malých dávkách. Postupujeme velmi opatrně, abychom nevyvolávali slídivost a loupeže včelstva z vlastního stanoviště. Dost na tom, že hladová včelstva okolních, klasicky vedených včelstev,jsou na slídění přímo naprogramovaná. Asi se divíte proč tomu tak je, když jste obviňováni, že to jste právě vy, přírodněji včelařící včelaři, kteří mají hladové včely. Už jsem to uvedl v červenci. Krmením klasici svá včelstva znovu rozplodovávají, z plodu vybíhá stále velké množství krátkověkých včel (i když si klasici myslí opak, protože neznají biologii normálního včelstva), které do zimy uhynou. Jejich naprogramování je především na shromáždění zásob na zimu. Proto zoufale slídí a loupí, vždyť jejich zásoby v daný moment na zimu nestačí. Někdy to vypadá jako horečka letní noci. Loupežemi a slíděním se ale roznášejí nemoci a parazité, kterým je i kleštík, viry a houbovitá onemocnění jako je nosema apis a ceranae. Ještě jednu světově ověřenu zkušenost. Když včelstvo v sezóně začíná spotřebovávat zavíčkované zásoby, hladoví již 14 dní. Naložte s touto informací dle svého. Pro mne je to jeden z důvodů, proč musí být správně vedená včelstva zásobená po celý rok. Dostatek zásob působí ve včelstvu také jako taková akumulační kamna.
Leoš Dvorský