Forum Šance pro včely
Důležité: Včelaření bez chemie - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Biologie a život včely (/forum-Biologie-a-zivot-vcely)
+--- Téma: Důležité: Včelaření bez chemie (/tema-Dulezite-Vcelareni-bez-chemie)

Stránky: 1 2 3 4 5
Všechny stránky


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 20.12.2019 09:18 PM

Je to zoufalý pokus některých, kteří přišli opakovaně o všechny včelstva.
Stav v ZL kraji...


RE: Včelaření bez chemie - Leoš Dvorský - 20.12.2019 10:25 PM

Romane, já tomu zoufalství rozumím, ale vůbec nechápu. Pokud lidé nepochopí, že je to právě způsob ošetřování včelstev, a tedy i takovéto paušální "ošetření", nezmění se na úhynech vůbec nic. Lidé ale chtějí všemu vládnout a mít to jednoduché, proto volí ty průmyslově apokalyptické přístupy ke včelám. Včelařská literatura je toho plná. No a přesto že dávky jedů do včel neustále zvyšují , úhyny jsou neustále a taky budou, pokud se něco nezmění. Třeba v přírodě, na plích...(o lidském přístupu vůbec neuvažuji), to ale nemůžu já ovlivnit.
Co mohu ,je ale eliminovat tu chybnou zootechniku.
Jen proto jsme jako ŠPVvznikli, jen proto jsem byl ochoten do tohoto projektu vstoupit. Dnešní držitelé včel jsou schopní diskutovat o věcech, které jsou nepodstatné nebo i jen čistě na virtuální bázi a chtějí být IN. Takové jsou skoro všechny internetové diskuze. Často i tady a to je fórum uzavřeno jen pro účastníky ŠPV. Člověk by skoro brečel, když vidí, jak až šílený propagátor třeba japonců skončí u šťavelky, to absolutní dno.
Jednoduché a univerzální řešení je jen to, které nám přímo říkají včely. To není žádné klišé.
Jde o to pochopit to, co je pro včelstvo, roj..... v daný okamžik normální a umět mu to umožnit. To je základ tezí ŠPV.
Chce-li někdo takto včelařit, musí jít za těmi, kteří to praktikují a ne jen o tom mluví nebo tuto cestu přímo nebo nepřímo diskreditují, pomlouvají.
Jen kdyby každý dokázal skutečné rozeznat toho, kdo má jen znalosti a kdo vědomosti.
Ano praxe je drahá škola, ale hlupáci do ní nechodí.


Právě proto jsem ještě souhlasil s tím seminářem a tam o tom bude řeč. Budo to o docela obyčejných včelařských věcech, které funguji.

Upřímně řečeno, já už ani nechci ty tzv. včelaře a různé rádo by výzkumníky vidět, ani o nich slyšet. U včel je mi mnohem líp a je to fakt zábava s nimi komunikovat a pozorovat je, učit se od nich.
Romane, tady také v mém bezprostředním okolí jsou "včelaři" na NULE a já se rozhodně nehroutím, ani nemám důvod. Spíš mi ty jejich patogeny pomáhají v mé selekci.
Jsou ale ty Vánoce, tak to uzavřu optimisticky.
BUDE LÍP.. To tady ale nejspíš zase budou běhat dinosauři.
ld


RE: Včelaření bez chemie - Miroslav Křížek - 21.12.2019 01:17 PM

je možné se ještě na zmiňovaný seminář přihlásit ?


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 21.12.2019 01:47 PM

Na dovysvětlenou dodám, že jsem přemýšlel, proč mají totální úhyny jak včelaři, kteří léčí a dodržují předepsaný postup a
zároveň včelaři, kteří léčí podle potřeby.Jednalo se o více včelstev. takže by zde měl být i relativně rozmanitý gen. materál.
Toto je stav u mých známých ve Starém Městě u UH.
Veterinární správa úhyny dává za vinu chem.ošetření na polích a proto tito včelaři zvažují radikální metody např.každoroční přemetání..


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 21.12.2019 03:32 PM

(21.12.2019 01:17 PM)Miroslav Křížek napsal(a):  je možné se ještě na zmiňovaný seminář přihlásit ?
Ne.


RE: Včelaření bez chemie - Jan Kadlec - 22.12.2019 11:42 PM

Škoda, taky bych měl o seminář zájem ...